Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo-ul meu... (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/37860-cielo-meu.html)

msiu 18-04-07 10:36

Re: Cielo-ul meu...
 
a si inca ceva piesa de la schimbator de unde

Geo_ZGA 18-04-07 10:39

Re: Cielo-ul meu...
 
msiu, vezi ca a zis Lao mai sus: bara antiruliu e luata de pe Nexia, din dezmembrari si mai poate sa faca rost cu aproximativ 70 ron (daca nu ma insel), iar piesa de la schimbator "short-shifter" are cateva poze care te fac sa intelegi ce s-a facut la ea si care e ideea ;)

msiu 18-04-07 11:09

Re: Cielo-ul meu...
 
adica vrei sa spui ca a taiat si asudat pei si atunci rezistenta ei?
lao astept o veste de la tine cu bara daca se poate si de unde

DACIA-Wrc 18-04-07 17:06

Re: Cielo-ul meu...
 
de pe opel astra , vectra, kadett
stai tu linistit ca piesa aia are grosime considerabila deci nu se va rupe
si de ce eagle f1 si nu falken? alea nu derapeaza deloc zici ca esti pe sine , stiu cine are pe o masina si mere de rupe.

Lao 18-04-07 17:09

Re: Cielo-ul meu...
 
Detalii:

1. Short-shifterul l-am făcut conform pozelor, nu am alte detalii in plus. Rezistenţă are din plin, la fel ca înainte. Sudura a făcut-o un tinichigiu priceput, n-are nici o şansă să cedeze.

2. Bara anti-ruliu e luată de pe o Nexia şi e mare diferenţă cu ea pe maşină. Pe 2 mai mă intorc de la Craiova, de unde mai pot aduce bări pt cei din Bucureşti. Ele vin cu tot cu bucşile de cauciuc şi cu prinderi, doar o scoateţi pe cea originală şi o puneţi pe asta. Cine vrea, PM la mine.

aXeL.ZeY 19-04-07 00:05

Re: Cielo-ul meu...
 
Lao zi-mi si mie te rog cu ce ti-ai vopsit oglinzile ? si daca ai mai dat cu ceva inainte sa dai cu vopsea ?

Lao 19-04-07 07:00

Re: Cielo-ul meu...
 
Le-am vopsit cu un spray gri metalizat, pentru jenţi. E acela mai înalt pe care scrie mare 50%. Se găseşte pe toate drumurile. Am dat înainte cu plastofix şi după vopsea cu lac, ambele la spray.

Lao 03-06-07 21:54

Re: Cielo-ul meu...
 
Azi am montat şi arcurile pe faţă. Mulţumiri lui serban_pc pentru ajutor. ;)


Din păcate, sunt un pic mai joase decât mă aşteptam. Pe TUV-ul lor scrie 35 de mm, dar sunt aproape sigur că au 60 mm, cel puţin cele de faţă.
Arată super bine maşina, dar cum soţia merge cea mai mare parte din timp, va fi greu pentru ea. Mă mai gândesc zilele astea ce fac.

În curând vor urma aripile spate, de umflat si vopsit.

https://img338.imageshack.us/img338/6...2675im1.th.jpghttps://img525.imageshack.us/img525/2...2678ax3.th.jpghttps://img525.imageshack.us/img525/8...2676dr8.th.jpghttps://img525.imageshack.us/img525/5...2679gs1.th.jpg

N D Y 03-06-07 21:59

Re: Cielo-ul meu...
 
Wow ! arata beton lasata asa ! sa o stapanesti sanatos .... si sa o lasi asa ! Dupa mine cu cat e mai jos cu atat mai bine !

Lao 03-06-07 22:07

Re: Cielo-ul meu...
 
Da mă, dar mi se pare mult prea joasă. Şi mie imi place, dar numai cum arată, atât. :(

N D Y 03-06-07 22:22

Re: Cielo-ul meu...
 
Stii ca exista solutii da? Asa ca nu ma dezamagi !

DACIA-Wrc 03-06-07 23:04

Re: Cielo-ul meu...
 
mi se pare mie sau ai rugina pe stanga spate? acolo pe aripa la roata?
azi ai pus arcurile?
de care is si ce marca?
ce telescoape ai?

DACIA-Wrc 03-06-07 23:05

Re: Cielo-ul meu...
 
ps: super tare grila fata, imi place la nebunie cum da, mult mai agresiva pare , nu te`ai gandit sa`i pui oglinzi din alea gen wrc(ce se prind mai aproape de usa)

Lao 04-06-07 07:53

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by DACIA-Wrc (Post 932121)
mi se pare mie sau ai rugina pe stanga spate? acolo pe aripa la roata?
azi ai pus arcurile?
de care is si ce marca?
ce telescoape ai?

E sărită un pic vopseaua din cauza ciocanelor date pentru a umfla aripile. Am să le repar, că nu am incotro.
IEri (duminică) am pus arcurile.
Arcurile sunt H&R (firmă bună rău)
Amortizoare īntărite pe spate şi SAchs Advantage pe faţă, numai că vor trebui inlocuite cu unele mai scurte şi mai tari.

Oglinzi o să-mi pun normale, de CIelo, dintr-alea rabatabile. ;)

Geo_ZGA 04-06-07 08:18

Re: Cielo-ul meu...
 
Bv Lao, arata f bine, dar cumai zis si tu...parca e prea joasa pt drumurile noastre, pt o masina de zi cu zi. Acum, tu stii mai bine pt ce o folosesti.
Poate joia asta nu mai ploua...

Lao 04-06-07 09:44

Re: Cielo-ul meu...
 
Nici acum nu stiu daca o sa vin pt ca am examen joi, la Craiova. :(

DACIA-Wrc 04-06-07 10:22

Re: Cielo-ul meu...
 
cand ai timp imi masori simie distanta din pamant pana la mijlocul pragului?
adica pana la tabla aia unde se baga cricu.
in alta oridine de idei nu ai probleme cu politia cu numerele cu stele?
ca am inteles ca nu ar fi legale(am vazut o emisiune pe otv)

serban_pc 04-06-07 10:56

Re: Cielo-ul meu...
 
Bv Lao,
este tare masinuta, cred ca voi copia si eu dupa tine daca imi dai drept de autor grila fata care este faina.
este tare suspensia dar daca zici ca mai o conduce si sotia sa nu-ti vina cu drumul marcat de ulei(baie sparta). buna idee cu masuratul , o sa o fac si eu sa comparam care este mai joasa si cu cat, k ?

DACIA-Wrc 04-06-07 11:14

Re: Cielo-ul meu...
 
acuma cobor sa o masor :P

sKyNeT 04-06-07 15:05

Re: Cielo-ul meu...
 
frumoasa masina lao ;)
o intrebare am si eu ca sunt curios :D : cum ai vopsit senzorii de parcare ?

Lao 04-06-07 15:07

Re: Cielo-ul meu...
 
Inainte sa-i montez, cu acelasi spray de jante facut de Policolor, pe care scrie 50% si e destul de mare. Nuanta s-a potrivit de minune. ;)

Laure2fast 07-06-07 20:26

Re: Cielo-ul meu...
 
te-am vazut si eu zilele astea prin brazda...ii sta super cu jantele alea si joasa.. ;)

d_axelll 07-06-07 21:02

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 844541)
Pe bară am dat 1 milion prin 2001. Găseşti pe la 60-70 de euro dacă te interesezi cu adevărat. Şi da, MERITĂ! Īţi ţine caroseria bine bine. Asta se vede la geometria roţilor faţă.

Ce pot să spun cu māna pe inimă e că, după ce am schimbat bara anti ruliu pe faţă, s-a schimbat tot comportamentul maşinii in viraje. E cu totul altă maşină, nu se mai inclină aşa rău pe curbe şi chiar se vede.

Pentru cei interesaţi, o astfel de bară anti ruliu e 70 ron şi vă pot face eu rost. Ăsta e preţul ei, nu fac bişniţă cu ele.

Cāt priveşte motorul, nu merită. Cea mai bună soluţie e să-l schimbi cu unul de 2.000 de cm., de Opel.

Sal' Am si eu un Cielo de '95 hidramat:sad:
Cum putem lua legatura pentru o bara din asta?
Pe privat imi poti da un mesaj?
Astept raspuns
Multumesc!

aXeL.ZeY 07-06-07 21:30

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by DACIA-Wrc (Post 932599)
cand ai timp imi masori simie distanta din pamant pana la mijlocul pragului?
adica pana la tabla aia unde se baga cricu.
in alta oridine de idei nu ai probleme cu politia cu numerele cu stele?
ca am inteles ca nu ar fi legale(am vazut o emisiune pe otv)

Cum sa aiba probleme cu politia daca in curand asa o sa avem toti numerele :D

aXeL.ZeY 07-06-07 21:36

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 932037)
Da mă, dar mi se pare mult prea joasă. Şi mie imi place, dar numai cum arată, atāt. :(

Se pierde din manevrabilitate sau de ce esti asa dezamagit ?

Lao 07-06-07 22:30

Re: Cielo-ul meu...
 
Nu, din contră. Doar că nu mai lucrau amortizoarele, erau in tampoane. Lucrau numai înspre în sus.

aXeL.ZeY 07-06-07 23:52

Re: Cielo-ul meu...
 
Aa bun suspensie strong :D si exista mai multe tipuri de arcuri pt cielo sau toate au aceleasi dimensiuni si acelasi efect ?

DACIA-Wrc 07-06-07 23:55

Re: Cielo-ul meu...
 
daca vrei suspensie strong strong cauta pe net cum se umple un telescop
si bagi ulei hidraulic
bagi in functie de cat de tare vrei sa`ti clantane dinti`n gura.
pe fata pui arcuri de pasat diesel.
pe spate de brack. si iti garantez ca iti va trebuii o talpa de slap intre dinti

aXeL.ZeY 08-06-07 00:03

Re: Cielo-ul meu...
 
Nu nu nici chiar asa vreau ceva ok, sa pot circula cu masina si sa-si imbunatateasca comportamentul (avantajele suspensie sport) intrebam doar daca exista ceva care sa nu necesite umflarea aripilor, modificarea amortizoarelor etc.

Lao 08-06-07 07:23

Re: Cielo-ul meu...
 
Dacă nu montezi arcuri cu mai mult de 40 de mm diferenţă nu e nevoie de modificarea arcurilor. Modificarea aripilor s-a făcut din cauza roţilor mai late, nu a suspensiei. ;)

d_axelll 08-06-07 09:46

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal' Lao
Am citit ce ai patzit cu LCD-ul shi imi demonstrezi ca tu chiar iti iubeshti mashina!
Ma inspaimanta gandul de a porni shi eu la modificari majore:bord, praguri, bari, suspensii...etc.
Cam la cat te-a ajuns investitia pana acum?
Astept raspuns?

Ovy_cielo 09-06-07 16:36

Re: Cielo-ul meu...
 
wow cat de campioana ai facut mashina asta imi place super mult crek e printre cele mai tari cielo-uri din Craiova. Bravo e sooper tare facut cu f mult bun gust imi place

aXeL.ZeY 12-06-07 01:25

Re: Cielo-ul meu...
 
Nici macar un tips ? sa se vada mai acatarii acolo. :D

Lao 12-06-07 07:49

Re: Cielo-ul meu...
 
Mersi pt aprecieri. Investiţia nu a fost foarte mare şi s-a făcut in timp.

Tips... nu prea sunt adeptul. Când o să găsesc o tobă nu foarte scumpă am s-o montez şi gata.

aXeL.ZeY 12-06-07 13:29

Re: Cielo-ul meu...
 
Sunt sunt tobe, vezi ca e aici pe forum unu care vinde magnex (englezesti) super tari.

Geo_ZGA 12-06-07 13:43

Re: Cielo-ul meu...
 
Mda...multe lucruri se vand aici, pe forum, la preturi mai mari ca in magazine. eu mi-am gasit anvelope din magazin, cu garantie, cu aprox 10% mai ieftine decat pe forum...nu mai e "netul" ce era pe vremuri: ocazii bune. rar mai gasesti cate ceva...

aXeL.ZeY 12-06-07 13:55

Re: Cielo-ul meu...
 
Magnaflow vroiam sa zic scuze nu magnex. Tocmai asta e Geo_ZGA ca nu gasesti in magazin, la astea ma refer eu. Uite ca exemplu eu chiar am facut o afacere cu toba mea, am luat`o super ieftina, ocazie asa cum zici tu :D

Geo_ZGA 12-06-07 13:59

Re: Cielo-ul meu...
 
Eu nu am zis ca nu sunt si ocazii bune, dar sunt cam rare....mare parte din ceea ce se vinde pe net e specula...
de curiozitate, cat ai dat pe toba? Nu se merita mai bine Borla?

aXeL.ZeY 12-06-07 14:09

Re: Cielo-ul meu...
 
Frate daca aveam bani Cielo`u meu dadea flashuri la STi :)) jokin. Revenind, toba mea a fost 1.900 + transport, eu sunt multumit, nu sunt prea multumit de montaj urmeaza sa ma duc la altcineva sa o fixeze, ca astea sunt diferite fata de alea normale, nu oricine stie sa le monteze ca lumea. O sa imi fac thread si o sa iti arat cum se aude :P

Geo_ZGA 12-06-07 14:25

Re: Cielo-ul meu...
 
Chiar sunt curios...la 190 ron parca m-ar interesa si pe mine...


All times are GMT +2. The time now is 14:15.

- Copyright 2026 4Tuning