Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/3577-axa-came-ascutzite-patrate.html)

UniculSGM 19-02-05 14:15

Am usurat si echilibrat tot, in afara de pistoane.

Am lustruit tot,biele, vibrochen, chiulasa,capul la pistoane pentru a elimina punctele calde, inclusiv blocul motor pe interior, pentru a ajunge mai repede uleiul in baie.

Nu am mers pe 1.6, pentru ca nu am avut unde sa torn pistoane cocosate,si nici nu prea mi-am batut capul.
Daca foloseam pistoane drepte, aveam un raport de comprimare mic, deoarece camera de ardere a chiulasei de alpine are 43.3 cmc standard, si nu se poate micsora foarte mult.
Cu pistoane drepte ajungeam doar la 8.5:1, cu chiulasa rabota la maxim.

O sa vb la Slatina, sa vad cat ma costa un set de pistoane de 1.6 cu cocoasa, daca pot sa imi faca.

1.6 usurat trage pana la 6000, 1.4 trage pana la 7500,cu o axa buna si carburi orizontale.

Urmatorul motor pe care il voi face va fi un 1.6 turbo, cu 4 carburatoare orizontale dellorto suflate, dar asta la anul viitor. M-am cam saturat de aspirate.

Dryfter_oradea, iti spun eu ca nu ar baga nimeni bani sa isi faca un motor performant care trebuie segmentat la maxim 15.000 km daca il alergi. Decat daca este pasionat, sau are prea multi bani. Costurile sunt destul de mari sa faci motorul. Sa nu mai vorbim de suspensii si frane, pe care le-am modificat inainte sa ma apuc de motor.

Daca vrea cineva sa faca din Dacie o masina competitiva, pot sa il ajut cu sfaturi, sa ii spun unde poate modifica componentele din motor. Nu vreau sa fac asta pt bani, o fac din pasiune. De abia am timp sa o fac pe a mea, pe a lu altu, nici nu se pune problema.

SEBASTIAN 19-02-05 15:33

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Am usurat si echilibrat tot, in afara de pistoane.

Am lustruit tot,biele, vibrochen, chiulasa,capul la pistoane pentru a elimina punctele calde, inclusiv blocul motor pe interior, pentru a ajunge mai repede uleiul in baie.

Nu am mers pe 1.6, pentru ca nu am avut unde sa torn pistoane cocosate,si nici nu prea mi-am batut capul.
Daca foloseam pistoane drepte, aveam un raport de comprimare mic, deoarece camera de ardere a chiulasei de alpine are 43.3 cmc standard, si nu se poate micsora foarte mult.
Cu pistoane drepte ajungeam doar la 8.5:1, cu chiulasa rabota la maxim.

O sa vb la Slatina, sa vad cat ma costa un set de pistoane de 1.6 cu cocoasa, daca pot sa imi faca.

1.6 usurat trage pana la 6000, 1.4 trage pana la 7500,cu o axa buna si carburi orizontale.

Urmatorul motor pe care il voi face va fi un 1.6 turbo, cu 4 carburatoare orizontale dellorto suflate, dar asta la anul viitor. M-am cam saturat de aspirate.

Dryfter_oradea, iti spun eu ca nu ar baga nimeni bani sa isi faca un motor performant care trebuie segmentat la maxim 15.000 km daca il alergi. Decat daca este pasionat, sau are prea multi bani. Costurile sunt destul de mari sa faci motorul. Sa nu mai vorbim de suspensii si frane, pe care le-am modificat inainte sa ma apuc de motor.

Daca vrea cineva sa faca din Dacie o masina competitiva, pot sa il ajut cu sfaturi, sa ii spun unde poate modifica componentele din motor. Nu vreau sa fac asta pt bani, o fac din pasiune. De abia am timp sa o fac pe a mea, pe a lu altu, nici nu se pune problema.

Pana si motorul meu de 1,6 are puterea mult peste 6000 si am axa cuminte.
Cu greu se pot obtine din 1,4 sau 1,6 turatii de 8500-9000 pentru puterea maxima insa asta in detrimentul cuplului.
La 1,6 poti bbtine 20-30cp in plus daca mergi la limita.
Se ptoarna si la pitesti pistoane cum vrei tu, la comanda.

oache81 19-02-05 16:37

Am si eu un megane cu motor de 1.6 75 CP,aproximativ aceeasi constructie cu supernova,ma ajuta cu ceva o chiuloasa cu supape marite ca am gasit la cineva ,sau imi trebuie si axa cu came modificata?.Am testat injectoare mai mari (de 1.8) dar n-au vrut sa mearga,nu facea pompa de benzina fata (desi cel care le-a montat a pus si pe direct?! 5 bari in loc de 3 bari).Curios este ca mergea cu 3 d-ale mele si unu mai mare,dar nu ma ajuta cu nimic io vroiam sa mearga cu totate 4.Oricum din experienta asta m-am ales cu o gaura de vreun milion jumate (manopera plus comisionul ca am dus injectoarele inapoi la dezmembrari si ei mi-au aratat ca merg) insa am obtinut si un spor de performanta prin curatarea celor originale de vreo 2 ori cu acetona (am inteles ca se curata cu raze ca sa iasa ceva bun).Am filtru de aer sport si evacuare din inox cu catalizatorul scos,desi masina are 75 CP am facut un espero de 90, ma rog rezultatul a fost foarte apropiat,cam 20-30 cm in favoarea mea dar oricum eu zic ca e bine.Ce mai pot sa fac in afara de chip tuning care il voi pastra pentru sfarsit,am gasit pe cineva care se pricepe cu adevarat si sta de capul meu sa optimizeze si in functie de modificarile pe care le voi face la motor,si imi va ridica si limita la turometru de la 5700 la 6500 probabil.

UniculSGM 19-02-05 16:50

Sebastian, ma poti ajuta sa fac pistoanele, ai o cunostinta la Pitesti la fabrica ? Vreau sa fac un piston cu cocoasa identica ca cel de Renault Alpine, numai ca de 1.6. Sunt constient ca cilindreea conteaza mult la puterea motorului.

Am mers pe 1.4 din motivul ca nu am avut pistoane, altfel il faceam 1.6 fara sa ma mai gandesc de 2 ori.

SEBASTIAN 19-02-05 17:15

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Sebastian, ma poti ajuta sa fac pistoanele, ai o cunostinta la Pitesti la fabrica ? Vreau sa fac un piston cu cocoasa identica ca cel de Renault Alpine, numai ca de 1.6. Sunt constient ca cilindreea conteaza mult la puterea motorului.

Am mers pe 1.4 din motivul ca nu am avut pistoane, altfel il faceam 1.6 fara sa ma mai gandesc de 2 ori.

Da o sa incerc sa-ti dau niste contacte.
La pitesti spui ca ai tel de la mine Vasile 0744578003.
La Str cezar Boliac 9 te duci si-l cauti pe Geani e mai colorat stiu unde si cine-ti poate turna pistoane cum vrei face si la motoare pistoane si tin f bine.
La Slatina o sa caut sa-ti dau acolo toarna orice si chiulasa dar la ce pret nu stiu.

[T3m]b3|| 19-02-05 17:31

Oache...parerea mea ar fii satzi deschizi 1 topic nou...sigur k vei fii ajutat ! ;)
Da-i pm lui SGMu [Robert] pt axa...

oache81 19-02-05 17:37

Am deschis deja un topic,dar nu prea mi-a dat nimeni idei,in principiu trebuie sa fac modificarile una cate una,nu am foarte multi bani si nici nu pot tine masina pe dreapta mai mult de o zi pentru ca au nevoie si ai mei de masina.

[T3m]b3|| 19-02-05 17:45

Da si tu 1 link ! ;)
Nu red k e timp intro zi de dat axa jos, stabilit modif, facuta, montata...de fapt, is sigur !

oache81 19-02-05 18:10

https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=5454

zzero 19-02-05 18:51

Robert, daca rezolvi ceva cu pistoanele, da-mi si mie te rog frumos un semn.Stii ca si eu sunt disperat cu treaba asta.Chiar nu am gasit pe nimeni in stare sa imi toarne alte pistoane.Iar cei care o faceau ziceau ca nu se baga la ce vreau eu.Insa mi-au spus ca mi le pot face la Slatina dar ma costa 4 milioane bucata :shock: pt ca fac doar 4 buc.

Sebastian, unde la Pitesti?La fabrica?Sau la Setcar....parca ti-am scris ca am fost personal la ei si am vb pt pistoane de SLZ(1,4) usurate si cocosate dar nu au fost capabili sa le toarne pt ca nu aveau desenul tehnic al chiulasei si nu stiau forma la cocoasa.

SEBASTIAN 20-02-05 00:41

LEGAL RACING
 

Am lasat ceva date de contact e suficient.
Cu pistoanele cocosate e mai problematic , nu sunt asa de bune, e o solutie invechita.
Un piston cocosat inseamna adaos de material in capul piesei in miscare, greutate mai mare ceva dezechilibru.
Se poate incarca Chiulasa si apoi reprelucra camera de ardere.asta e o solutie moderna nu sa faci pistoane cocosate, erau tari pe vremea lui Renault 16, gata hai sa fim si noi la zi.

zzero 20-02-05 01:25

Pai atunci,Sebastian, asa vom face.Ne vom moderniza si noi.Ma voi interesa mai bine pe la mesteri cam cum s-ar putea face operatia si voi vedea.Da si tu mai multe detalii.Ce ar trebui sa se toarne in camera de ardere, ca sa si poata fi prelucrat apoi si sa si reziste???Stii tu unde s-ar putea face asa ceva???

SEBASTIAN 20-02-05 08:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"zzero\"
Pai atunci,Sebastian, asa vom face.Ne vom moderniza si noi.Ma voi interesa mai bine pe la mesteri cam cum s-ar putea face operatia si voi vedea.Da si tu mai multe detalii.Ce ar trebui sa se toarne in camera de ardere, ca sa si poata fi prelucrat apoi si sa si reziste???Stii tu unde s-ar putea face asa ceva???

Se incarca cu Aluminiu in Argon, mediu controlat apoi se prelucreaza prin frezare, trebuies doar meseriasi buni.

UniculSGM 20-02-05 10:36

Se poate incarca chiulasa cu aluminiu,numai ca e destul de multa munca sa faci camerele de ardere egale, aici e problema. Trebuie sa gasesti pe cineva care sa se bage sa faca asa ceva. Nu toti sunt meseriasi.

Si-a facut un prieten o chiulasa de Alpine asa, si l-a costat in jur de 4 milioane anul trecut.

Zzero,daca vrei vorbesc cu el, vi cu chiulasa, si o ducem acolo unde si-a facuto el.

SEBASTIAN 20-02-05 11:41

incercati si la caprita pe 1mai la service dar nu cred ca face la
4 000 000lei nimic.De bun e f bun.

zzero 20-02-05 14:54

Asta era si temerea mea....ca nu vor reusi sa faca egale camerele de ardere.Robert, hai ca vad cum fac pana la urma, vorbesc si cu Claudiu.....si dupa ce dau licenta(28.02) vorim.Mersi mult!!!
La 4 milioane nici nu ma gandesc sa nu o fac...pai la Slatina ziceau ca un piston modificat ma va costa 4 milioane.

CATALIN LCL 21-02-05 12:36

Sebastian, exista motoare in 2 timpi care au axe cu came! Mai documenteaza-te!Nu trebuie sa sari imediat cu pumnul asa......Nu cred ca ar conta pregatirea mea asa mult(intamplator sunt inginer electromecanic, dar asta conteaza prea putin deoarece pot fi foarte bine unul d'ala de \"paie\") iar referitor la calitatea posturilor mele vin-o te rog cu argumente plauzibile nu cu \"excluderi\" de pe forum si alte amenintari;eu de fapt am fost ferm convins ca te-ai exprimat gresit din cauza ca ai scris pe graba,dar asta in caz ca nu ai stiut nu e o crima,cum nu este o crima nici faptul ca eu am sesizat aceasta mica eroare.Consider ca nu trebuie sa ne omoram acum pt. o chestie zic eu \"relativ\" minora.In concluzie: eu nu cred ca te-am jignit(daca am facut-o,te rog sa-mi acorzi scuzele de rigoare,dar nu asta a fost intentia!!!) si nici nu te-am amenintat,deci mai exact te-am respectat deci te rog raspunde-mi cu aceeasi \"moneda\".Revenind la axele cu came ale motoarelor in doi timpi exista in special la cele navale(cele mai frecvente sunt cele ce actioneaza supapele de evacuare,admisia facandu-se prin \"ferestre\")Sunt si axe ce au si posibilitatea(nu intotdeauna,difera de tipul motorului) de translatie pt. inversa sensului de mars direct din motor fara a mai executa aceasta manevra cu ajutorul reductorului-inversor.Ex. de motoare in 2 timpi cu axe cu came:Sulzer, MAN B&W.

B 68 VLD 21-02-05 12:55

Vreau sa va intreb daca la masina mea Nubira1 motor 1.6 16v benzina se pot face axele cu came? Daca da vreau sa stiu cine le-ar putea face, cat ma costa, cat dureaza si ce riscuri exista. Multumesc.

Apropo vreau ca axele sa fie pt turatii mari.

CATALIN LCL 21-02-05 12:56

A! Si inca ceva Sebastian: i mi pare rau ca ti-ai facut o parere atat de proasta despre cunostintele mele referitor la motoare;nu sunt un \"expert\" dar cate ceva mai stiu si eu si exista cateva motoare la care le-am efectuat RK-ul cu \"manutele\" mele si functioneaza si azi fara problemele.Problema cu forumul este alta:se pare ca sunt foarte multi cei cu cunostinte foarte sumare in ale motoarelor fiindca nu a prea a fost nimeni care sa ma sustina(sau poate au crezut ca nu e cazul fiind o chestie minora cum am crezut si eu de altfel, nu stiu de ce te-ai suparat asa tare,dar ma rog).Referitor la motoarele in doi timpi cu axe cu came,sunt motoare MAC ce folosesc atat combustibil diesel marin usor(motorina) cat si diesel marin greu(pacura) si nu le-am reglat \"delco-ul\"(dupa cum m-ai luat la misto)deci nu stiu cum se face!Acum fara gluma dar cred ca si un elev de gimnaziu care a fost pe la orele de fizica cred ca are idee la ce serveste un delco si cred ca nu l-ar cauta la un MAC(diesel)dar in cazul in care exista pe forum astfel de persoane poate ei ar trebui exclusi,spun \"poate\" deoarece nu sunt asa radical si chiar daca e cineva care nu stie, i l corectam si alta data va sti(asa as fi vrut sa faci si tu cu mine daca as fi gresit: sa-mi explici,sa vi cu argumente nu sa dai cu paru'!)

Slym 21-02-05 13:21

Se poate schimba axa cu came la Diesel ?!?!? Bun . .
Unde ? Cam cat costa ? Riscuri ?
Daca stie cineva chiar vreau sa stiu pt ca nu am mai auzit de un diesel
cu modificari de acest gen :shock:
Apropo masina este un Golf IV TDI 110 Cp ridicat la ~ 143 Cp din chip

SEBASTIAN 21-02-05 22:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:

Originally Posted by \"CATALIN LCL\"
Sebastian, cand ai spus ca\"la orice motor turatia axei cu came este 1/2 din turatia motorului\"(adica a arborelui cotit) cred ca te refereai la cel in 4 timpi,fiindca la cel in 2 timpi turatia axei cu came este egala cu cea a arborelui cotit. :(


Ma simt nevoi sa-ti atrag atentia ca daca mai spui ineptii pe forum o sa cer excluderea ta de aici.
Nu stiu ce pregatire ai insa ma simt jignit ca trebuie sa-ti dau o astfel de replica.
Ai vazut vreo data o axa cu came a unui motor in doi timpi?
Motoarele in doi timpi in general nu au axe cu came.asa ca nu au cum sa se invarta.
Te rog nu mai intoxica lumea cu aberatii.
Din pacate scri f mult aici pe forum si de calitate foarte slaba, m-am lamurit cate sti despre motoare.
Apropo ai idee cum se pune la punct delcao-ul la diesel?


Vreau sa va atrag atentia ca am spus clar ca nu prea sunt in general motoare in doi timpi cu axe cu came, nu am exclus insa in echiparea de serie a unui automobil esclud aceasta posibilitate.
Daca Catalin LCL considera ca un motor de vapor este adecvat unui turism nu are decat sa incerce, noi ii uram succes, insa aici se discuta de axe cu came de turisme pe benzina.

SEBASTIAN 21-02-05 22:10

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Slym\"
Se poate schimba axa cu came la Diesel ?!?!? Bun . .
Unde ? Cam cat costa ? Riscuri ?
Daca stie cineva chiar vreau sa stiu pt ca nu am mai auzit de un diesel
cu modificari de acest gen :shock:
Apropo masina este un Golf IV TDI 110 Cp ridicat la ~ 143 Cp din chip


La diesel si la turbo axa nu mai e asa de importanta singurul lucru de urmarit aici e sa traga cat mai de jos cu cuplu constant mare.
Personal nu te pot ajuta cu axa de diesel in schimb poti obtine peste 200cp din motorul tau.

CATALIN LCL 22-02-05 12:30

Ma rog nu mai conteaza!Daca urasc ceva pe lumea asta este sa stau sa-mi consum energia si nervii certandu-ma!Ideea principala este ca cine a vrut sa inteleaga ce am vrut sa spun a inteles cine nu,nu,sa fie sanatos,iar cine intr-adevar este pasionat de \"gadilat\" motoare eu zic sa o faca atat practic cat si teoretic si sa nu mearga pe deviza \"noi muncim nu gandim!\";pt. asta nu trebuie sa urmeze neaparat cursurile unei facultati de specialitate,este de ajuns sa stie sa citeasca,macar in limba romana,si poate gasi atat la biblioteci cat si pe net suporturi de curs,indrumare de proiectare pt. toate tipurile de motoare, la materiile:PCS= Procese,caracteristici si supraalimentarea mot.;DCC=Dinamica,calculul si constructia mot.;MOM=mecanisme si organe de masini.In toate aceste materiale exista formule de calcul pt. proiectarea unui motor,care dupa ce vor fi studiate nu cred ca va mai visa cineva (cum am mai vazut pe acest forum) la marirea puterii unui motor de Dacia la 170,200 de CP punandu-i nu stiu ce CIP-uri si alte \"cip-ciripuri\"!
PS. Ca sa nu fiu offtopic va spun ca exista si proiectarea unui arbore cu came(daca nu ma insel in indrumarul pt. proiectarea motoarelor;ce sa fac este ceva timp de atunci si am inceput sa uit si sa nu mai fiu sigur dar stiu sigur ca am avut un astfel de proiect unde a trebuit sa tin cont de toti parametrii care-i vreti si voi,timpi de urcare,cob etc si tin minte ca a trebuit sa realizez si grafic la scara pe hartie milimetrica profilul camei)

SEBASTIAN 22-02-05 12:40

LEGAL RACING
 

Apreciez modul tau constructiv de a discuta si consider ca nu ebine sa ne pierdem in exceptii, putantd discuta aici in folosul celor ce vor sa faca ceva.
Da exista cateva cursuri pentru proiectarea arborelui cu came, nu e prea complicat insa e bine sa ai multe alte cunostinte inainte sa o faci, ai prea multe variabile ca sa fie simplu.
Am proiectat axe cu came am si modificat insa sa reusesti ceva perfect este o arta care necesita multa migaleala.
Cu arborele cu came stabilesti o diagrama de lucru deschidere-inchidere a supapelor doar atat.
aici se pot vorbi saptamani intregi insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati.

CATALIN LCL 22-02-05 13:09

Daca intr-adevar esti sincer(si eu personal cred ca esti,din ce am apucat eu sa te cunosc aici pe forum,fiindca in viata cotidiana nu am avut ocazia,dar timpul nu-i pierdut!) ma bucur ca ma apreciezi si ca am reusit sa-ti modific in bine imaginea pe care ti-ai creat-o despre mine!Referitor la imaginea ta in \"ochii\" mei sunt ferm convins ca ai cunostinte in acest domeniu(de fapt am mai si spus-o ca nu am avut intentia sa te judec si ca sunt convins ca ai facut o gresala pur de exprimare,datorata probabil grabei si faptului ca te-ai gandit strict la motoarele \"uzual\" intalnite,daca pot spune asa, pe masinile de serie),nu ma deranjaza ca avem discutii in contradictoriu(deoarece consider ca acestea sunt constructive si oricum nu aveam de gand sa formam aici un \"Corul Madrigal\" sau daca-l formam macar sa \"cantam pe mai multe voci\" :D )doar ca nu sunt de acord cu atitudinea ta uneori impulsiva,cand pe fondul nervilor nu mai vii cu argumente ci cu niste afirmatii neadecvate,zic eu.Dar asta e,asa esti tu,sunt constient ca e greu sa te mai schimbe cineva la varsta asta, cum de fapt e greu sa ma schimbe si pe mine,probabil ca o sa ma obisnuiesc incet, incet si cu stilul tau mai agresiv.(ce sa fac sunt destul de nou pe acest forum,dar oricum mai activez si pe alte forumuri unde am mai intalnit persoane ca sa zic asa \"agresive\" dar care de fapt sunt niste oameni de treaba!).Deci in concluzie repet: nu vreau sa ma cert cu nimeni(in special ca aici pe forum,deocamdata eu ma cunosc cu voi doar virtual si nu pot sa am o parere completa despre voi) asa ca fara nici un fel de suparare puteti sa ma \"linsati\" cu contraargumente ca nu sunt eu nici Daimler,nici Benz, nici.......

B 68 VLD 22-02-05 13:10

Quote:

insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati.
De acord cu tine dar eu de unde imi iau axe cu came sport pt masina mea?! Sa dau un telefon la tuner-ul international Daewoo sa vad ce-mi zic! :lol: Asta ma enerveaza la masina mea pt ca nu gasesc nimik de-a gata. Totul este o inginerie intreaga la masina mea. :lol: :lol:

CATALIN LCL 22-02-05 13:18

[quote]insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati
Si eu sunt de acord cu tine, am uitat sa spun,m-am luat cu vorbaria(iata unul din defectele mele)deoarece acestia(producatorii) pe langa faptul ca au mult mai multe posibilitati de proiectare si realizare au si mult mai multa experienta,care zic eu este esentiala!

Slym 22-02-05 15:54

200 Cp ?
Vrei defapt sa zici ca turbina si Intercollerul se pot schimba , da ?
Cu turbina mare nu mai sunt asa de convis intrucat o turbina mare e grea de \"invartit\" si o sa intre de la 2200~2600 Rpm in functiune . Mai bine imi fac rost de o turbina de TDI 130 sau 150 de CP ( oricum sunt lafel ) si pun pa ea componente sport nu? . Intradevar nu are una stoc cu modificari debitul care o are una sport :(

Se poate totusi ajunge la performante mari cu o turbina stoc de 130~150 Cp
+ modificari si un intercoller cat de mare se poate :lol: :?:

UniculSGM 22-02-05 17:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
Quote:

insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati.
De acord cu tine dar eu de unde imi iau axe cu came sport pt masina mea?! Sa dau un telefon la tuner-ul international Daewoo sa vad ce-mi zic! :lol: Asta ma enerveaza la masina mea pt ca nu gasesc nimik de-a gata. Totul este o inginerie intreaga la masina mea. :lol: :lol:

Vorbeste cu Ford_v6, iti poate aduce axe Kent Cams,sunt facute in Anglia parca.

B 68 VLD 22-02-05 17:05

Quote:

Vorbeste cu Ford_v6, iti poate aduce axe Kent Cams,sunt facute in Anglia parca.
In sfarsit m-a bagat si pe mine cineva in seama. :lol: Mersi frumos.

Marinica 14-11-05 21:47

daca ai sti cum lucreaza arborele cu came(ce face si cum actioneaza el supapele) probabil ca nu mai puneai intrebarea asta...si la ce folos..ca un ax cu came nu ti-l faci acasa sau la nea' Gigi

corvin_5000 21-03-06 20:19

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
hai ca ma bag si eu in seama............
dar ma refer la axa,nu la scris si critici.vreau o axa performanta pt dacie....
cat ma costa....?????merci

mariangolf2 12-04-06 09:27

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Ascutite in nici un caz patrate!

mad max 10-07-06 08:09

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Am si eu un Cielo si as vrea sa pun o axa sport. Unde gasesc asa ceva pt cielo sau pentru vreun opel echivalent? Cam la ce pret se ridica? Stie cineva?

mandax 15-11-06 20:28

axa cu came pt dacia
 
salut !
as dorii o axa cu came care sa-mi ridice "moralul" la dacioara mea;)
mai precis daca poate cineva sa ma ajute cu o axa cu came mai agresiva ca sa zic asa pt un motor de 1400.Motorul este un C2j07/81 de renault dar seamana foaret mult cu cel de dacia.Cine are sa-mi zica si un pret
Multumesc anticipat ! yahoo mess MANDAXCDD

Respect pt daciile aranjate .....aranjate nu "impodobite"!

Nemilosu 15-11-06 22:35

Re: axa cu came pt dacia
 
Quote:

Originally Posted by mandax (Post 624165)
salut !
as dorii o axa cu came care sa-mi ridice "moralul" la dacioara mea;)
mai precis daca poate cineva sa ma ajute cu o axa cu came mai agresiva ca sa zic asa pt un motor de 1400.Motorul este un C2j07/81 de renault dar seamana foaret mult cu cel de dacia.Cine are sa-mi zica si un pret
Multumesc anticipat ! yahoo mess MANDAXCDD

Respect pt daciile aranjate .....aranjate nu "impodobite"!

Cauta o axa cu came de pe un renault gordini pe la remat-uri. sunt facute pt nerv din fabrica (adica sunt taiate pe inchidere pt rapiditate si evitarea "clampanelii supapei" din cauza arcurilor). iti mai trebuiesc si arcuri mai tari la supape.

SUPAPA_Jr 08-12-06 09:52

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
ok...si daca eu pun o axa de 320,carburi orizontale,comprim motorul...cum se va comporta...si ce mai e de facut mai departe pentru a merge decent...nu am nevoie de 150 de cai :))

turbojack 08-12-06 11:54

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by SUPAPA_Jr (Post 652770)
ok...si daca eu pun o axa de 320,carburi orizontale,comprim motorul...cum se va comporta...si ce mai e de facut mai departe pentru a merge decent...nu am nevoie de 150 de cai :))


Consumul nu va fi insa unul decent.;)

kAndrrei 20-02-07 01:21

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
salut, pentru un logan 1.6 8v remapat ce axa cu came mai performata gasesc si unde? nu vreau ceva extrem ci doar una mai performanta sa o gasesc de cumparat sa nu fiu nevoit sa fac comanda pentru ea.
cine ar putea sa mi-o monteze?

cristi_x 09-05-07 23:21

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
nu am avut timp sa citesc toate posturile de mai sus asa k dak ma repet ma scuzati...
ideea cu axa cu came e urmatoarea:axa cea mai ascutita e cea mai performanta ptr ca da o mai mare putere la turatii mari deoarece permite ca supapelor sa ramana deschise o perioada mai mare de timp.Astfel se obtine mai mult amestec aer-carburant si deci o detonare mai puternica(putere mai mare).Apare insa aici o problema...aceasta putere apare la turatii mari de genu` 7000,7800 rpm,iar la turatii scazute puterea scade.La relanti` mersul motorului e neregulat,iar consumul creste simtitor.Asta nu e o problema in competitii,insa nu cred ca iti doresti sa ai o masina ce la turatii uzuale e depasita de o alta nemodificata.
O axa performanta costa cam 300 euro,insa dak chiar vrei sa-ti pui una ar trebui sa-ti schimbi si valvele si arcurile acestora ptr un rezultat bun.Asta va creste costurile insa merita.In final poti spera la un 20-30 cp in plus in functie de motorizarea pe care o ai si restul modificarilor...si apropo...trebuie sa te gandesti si la o noua electronica a motorului(chip obd) ptr rezultate optime.


All times are GMT +2. The time now is 02:32.

- Copyright 2026 4Tuning