Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   logan 2010 sau accent 2007 ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/276408-logan-2010-accent-2007-a.html)

lord_wader 07-09-11 20:32

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Pai sa stii ca eu chiar nu dau bani la mecanici decat daca e neaparat necesar cum a fost in cazul distributiei, care e adevarat la masinile mai noi e destul de complicata si pentru care am fost la reprezentanta.
Despre senzori si electronica nu stiu prea mult, dar invat daca e cazul si nevoia.
Insa tot ce inseamna consumabil am capacitatea de a inlocui, trebuie doar sa vrei, daca esti atent nu ai ce strica. Am langa mine si ajutorul calificat, am manualul, am tutoriale pe net facute nu de mecanici ci de pasionati. Da, asa e exista cum spuneam si mecanici buni care au fost la specializari si pasionati, eu spuneam ca intre Dorel si un pasionat merg pe mana celui de-al doilea sau ma descurc singur daca e cazul. Noi vorbim aici de chestii uzuale nu tuning avansat, resoftari, injectoare, demontat cutii de viteze si alte chestii.
Poate nu am inteles eu bine ce ai vrut sa spui, dar pentru mine a sunat ceva de genu : "du-te la un mecanic, mai tanar asa, universal care le stie pe toate, ai incredere orbeste in el, fa ca el, ca el le stie pe toate, doar el le stie pe toate, si tot ce inseamna lucru la masina doar el sa faca-ca tu posesor de astra 1.7 nu esti in stare" cam asa am interpretat eu sfatul tau.

mihayyy2000 07-09-11 21:15

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Quote:

Originally Posted by mihayyy2000 (Post 4569240)
Este important sa iti gasesti un mecanic de incredere care sa fie "taticul" ei.

@Lord Wader - Daca te refereai la cuvantul "taticul" e posibil sa fi inteles gresit ce am vrut eu sa exprim. Pentru mine "tatic" inseamna meserias, ala care stie mult mai mult decat acel "Dorel" de care zici tu.
Te felicit ca nu dai bani la mecanici! (si nu o zic ironic) As vrea si eu sa fac asta.

RVL 2000 08-09-11 07:55

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
S-o stapanesti sanatos!
E loterie destul de mare. Poate sa fie alegerea cea mai buna posibila sau cea mai mare gresala.
Iti urez sa castigi !
Desi Opel este in principiu peste amandoua, varsta si kilometrii (care ma cam indoiesc ca sunt reali ) isi vor spune cuvantul.
Desi sunt posesor de diesel, nu mi-as fi luat unul asa de vechi decat de la tata sau frate :)
Motorul si cutia pot fi absolut ok dar e posibil ca micile problemute sa te zapaceasca (contacte imperfecte, senzori, greierasi etc)
Bafta sa nu ai probleme si sa te bucuri de ea.

LeganzaMoonwalker 10-09-11 08:51

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Quote:

Originally Posted by pashu_boossu2005 (Post 4567069)
multumesc pt parerile voastre (unele cam subiective.
imi cer scuze k trebuie sa va dezamagesc......dar nu m-am putut abtine :( sper ca nu am facut o alegere rea....
Am cumparat un astra g din 2001, in 4 usi, 1,7 diesel, cu 233k km pe bord, de la un amic care pleaca sapt asta in germania la munca impreuna cu sotia. Masina e inm pe bg, el o are de vreo 6 luni, adusa de sorcasu din austria.

Pret 2000 euro.

PS: am scapat si fara credit!!!!:)


ms pt sfaturi inca odata.

alte detalii peste cateva zile cand o sa fac un "jurnal".
va las link aici.

seara buna!


Nu Ca Sunt Manelist , Dar Loganu Era Alegerea Buna

Astra-u E O Masina F Buna , Da La 233 KM ... Mai Mult De 2 Ani Nu Te Tine !

Iti Luai Linistit Un
Focus Din 2006 , 1.6 90 CP , Motorina Cu 60.000 KM , Avea Consum Mai Mic , Avea Emblema ...

E Alegerea Ta ... Ti-am Spus Parerea Mea

alex.panciu 10-09-11 15:57

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Quote:

Originally Posted by LeganzaMoonwalker (Post 4576572)
Nu Ca Sunt Manelist , Dar Loganu Era Alegerea Buna

Astra-u E O Masina F Buna , Da La 233 KM ... Mai Mult De 2 Ani Nu Te Tine !

Iti Luai Linistit Un
Focus Din 2006 , 1.6 90 CP , Motorina Cu 60.000 KM , Avea Consum Mai Mic , Avea Emblema ...

E Alegerea Ta ... Ti-am Spus Parerea Mea


daca ai tu Focus Din 2006 , 1.6 90 CP , Motorina Cu 60.000 KM la 4000-4500 euro vreau si eu 10 bucati...:D

LeganzaMoonwalker 10-09-11 17:17

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
ok . 70.000 Euro
+ TVA 24%
+Accize 25%
+Vama < Cas Strain > 25%

Baga Banii Ca Tre Sa Imi Iau SI Eu Un Lamborghini , ceva

s3bby2000 10-09-11 19:20

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Poate sa ti bage banii ca nu ai cum sa onorezi comanda. Pe mobile doar doua masini "se incadreaza" in conditiile puse de tine. Amandoua sunt tepe: la una te alegi si cu masina, dar sigur nu are doar 10 mii de km cum scrie in descriere, iar la a 2-a nu te alegi nici cu masina, doar cu banii trimisi prin western union:)).

PrietenCuTine 10-09-11 20:11

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Conduc destul de des un hyundai accent 2007, 1.5 crdi - 110 cp / 81 de kw. Iti pun sincer, accenturile astea dupa 2006 au probleme cu coloana de directie care este electrica si cu amortizoarele, asta e boala lor. Mie nu mi-a mers decat o singura data servodirectia din cauza ca am dat curent, si asta cateva secunde, dupa care si-a revenit. De atunci nu am mai avut probleme. Amortizoarele le-am schimbat cu kyb (kayaba) si este ok. In rest nota 10, tinuta de drum ok, motor puternic (in cazul meu), altfel stai la volan. In rest sunt de parere ca accentul este peste logan.
Tin sa precizez ca o am de noua si are aproximativ 58.000 km. A costat in 2007 14.000 si ceva de euro, nu regret nici un banut dat pe ea.
Piesele sunt destul de ieftine ca ca achizitie.

1. bieleta antiruliu 60 lei
2. filtru ulei 29 lei
3. filtru aer 42 lei
4. filtru polen 75 lei
5. filtru motorina 110 lei
Preturile care ti le-am dat includ tva si sunt originale mobis !

s3bby2000 10-09-11 20:13

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Daca citeai topicul, ai fi vazut ca pana la urma si-a cumparat un Opel Astra!

LeganzaMoonwalker 10-09-11 21:58

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Quote:

Originally Posted by s3bby2000 (Post 4577587)
Poate sa ti bage banii ca nu ai cum sa onorezi comanda. Pe mobile doar doua masini "se incadreaza" in conditiile puse de tine. Amandoua sunt tepe: la una te alegi si cu masina, dar sigur nu are doar 10 mii de km cum scrie in descriere, iar la a 2-a nu te alegi nici cu masina, doar cu banii trimisi prin western union:)).

haha lol

alex.panciu 11-09-11 01:25

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Quote:

Originally Posted by s3bby2000 (Post 4577587)
Poate sa ti bage banii ca nu ai cum sa onorezi comanda. Pe mobile doar doua masini "se incadreaza" in conditiile puse de tine. Amandoua sunt tepe: la una te alegi si cu masina, dar sigur nu are doar 10 mii de km cum scrie in descriere, iar la a 2-a nu te alegi nici cu masina, doar cu banii trimisi prin western union:)).


:D:D:D:D:D,nu sunt nici la noi,nu exista niciuna pana la 4500,pardon exista una dar o iei in sacosa si o montezi acasa,dar poate stie el.....

lord_wader 11-09-11 07:56

Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
 
Banuiesc ca se poate inchide :D omu' si-a luat Opel, si-a bagat picioru' si in logan si in accent :D

PS: destul de ieftine piesele de hyundai, comparabile cu alea de la dacia logan. Acum depinde ce este considerat "original" la amandoua si care sunt firmele cu , care au ai contracte. Si la logan filtrul de ulei considerat "original" e vreo 25RON dar gasesti de firma buna si mai ieftin. Cred la fel e la amandoua masinile.


All times are GMT +2. The time now is 21:05.

- Copyright 2026 4Tuning