Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   Nova project (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/26331-nova-project.html)

Gabriel_xenon 16-12-06 10:42

Re: Nova project
 
intalnire intre no name si suburbia :-D

Gabriel_xenon 13-03-07 17:15

Re: Nova project
 
1 Attachment(s)
hmm..este normal sa se comporte membrana asa sau baga distorsiuni??
cu ochiul liber nu se vede asa:(

dagosh88 13-03-07 19:50

Re: Nova project
 
Se vede asa din cauza camerei de filmat, nu filmeaza cu destule cadre pe secunda si cand face legatura dintre aceste cadre iese o imagine putin deformata a difuzorului in miscare,uite-te la filmulete de pe net cu subwoofere mergand si o sa iti dai seama ca la fel se vad.

Vyk 14-03-07 10:48

Re: Nova project
 
[offtopic] Multe posturi offtopic. Sa incercam sa ne concentram pe subiectul postului..

[ontopic] La fel ca multi de pe acest forum sunt un pasionat la inceput de drum, atat cu sistemul meu cat si cu informatiile despre acest domeniu. Insa, chiar si cu aceasta experienta de start, recomand ca inainte de a se trece la cumparaturi, e bine sa se faca o analiza de ansamblu pentru a stabili o directie. Trebuie sa stii ce vrei si poti ajunge la stadiul final (cat de final o fi ca mereu se gaseste ceva mai bun) in mai multi pasi. Se pierd multi bani degeaba pe schimburi de componente. Ceea ce pana acum era cea mai tare parte a sistemului audio devine dupa un upgrade la restul de "piese" partea deficitara.

Recomandarea mea, desi acum e cam prea tarziu, e ca trebuia sa pui pe fata un set de componente. Suna mult mai bine si aici nu incape discutie (vorbim despre game de calitate si pret compatibile insa). Puteai renunta la ovale deoarece oricum puneai bas in portbagaj. Si in plus ovalele or sa fie influentate negativ de sub deoarece acesta va crea o presiune care le va influenta cursa. Apoi un cablaj bun si insonorizare pentru start in portierele fata. Daca ampul ala da cat de cat cat scrie (vezi sa nu fie valori peak si nu nominale!) eu as face asa: as amplifica cu 2 iesiri componentele si restul de 2 la cate un sub. Asta in prima faza. Apoi mai strangi bani si iei un amp doar pentru componente. Cel mai bine inca unul cu 4 iesiri, nu prea puternic, si poti amplifica componentele full activ (dar trebuie sa fie un amp mai destept, care sa includa si filtre). De condensator nu ai nevoie, poti pune cate vrei, daca nu te tine bateria si alternatorul degeaba. Condensatorul inmagazineaza energie, nu o produce. Cand se "goleste" are nevoie de suc si daca nu il are utilitatea lui este nula (chiar negativa deoarece ai dat banii degeaba pe el).

Sper sa gasesti folositor porstul meu. Si sorry daca am tendinta de a scrie mai mult.

Gabriel_xenon 19-03-07 12:48

Re: Nova project
 
dap ms pentru post-ul tau ...

in legatura cu proiectul...l-am modificat un pic
am renuntat la ovalele de pe spate deoarece am preferat sa am "polita"(capacul acea de la nova) negaurita si am adaugat 2 difuzoare de medie(noname ce-i drept momentan) si 2 tweetere(noname asswell)

pe viitor ma gandesc sa schimb sub-ul si sa merg pe gama hertz(ceva mai mic si eficient)
componente ce ati recomanda pentru fata? acele difuzoare kenwood de pe fata daca le amplific scot mai mult din ele sau nu pot mai mult de cat imi ofera HU-ul?

Deasemenea HU-ul va fi si el inlocuit deoarece nu consider ca "emana" o claritate satisfacatoare...deocamdata sa strang fonduri

Sunetul in masina la ora actuala se aude binisor...nu am cum sa inregistrez pentru a face o proba(sau merge?...cu cum?)

am sa revin cu poze(sa fac azi) cu sistemul dupa schimbare

Vyk 19-03-07 13:04

Re: Nova project
 
Eu am la inima Hertz si mai nou Focal (imi place foarte mult cum se aude Polyglassul slim). Asa ca pe fata ai putea pune ceva ECX, dieci (daca pe viitor nu pui amp) sau Space. Cel mai bine e sa iei in sonsiderare ceva amplificat...

Gabriel_xenon 25-04-07 00:13

Re: Nova project
 
am renuntat pana acum la:
HU:CD-player JVC KD-s71R 4x40
spate: Kenwood kFC-6904
statzie : D&W High Performance III 4x175w (nu stiu de kre) bridged 2x350w
2 subwoofere: Jensen XS1212 (cu tot cu incinta)

si mi-au ramas:
fatza: Kenwood KFC-1387
sursa dvd VIETA CDV40D
TFT VIETA CTF07MC(7")

asta inseamna ca o iau de la 0
planuri e viitor:
sistem pe fata
un amplificator(2x50+1x100)
un subwoofer(mai micut de data asta)

o sa revin maine cu poze cu dvd-u montat pe masina...

Gabriel_xenon 09-07-07 15:37

Re: Nova project
 
mdea si cum nu se putea...trecem printr-o noua perioada de tranzitie :) :) :)
urmeaza un proiect nou...revin diseara cu niste poze si cu detalii despre ce este vorba...


----------------------------------------------------------------------------------------------

Gabriel_xenon 18-09-07 13:44

Re: Nova project
 
2 Attachment(s)
In acest moment pot spune ca "sitemul" meu s-a schimbat radical

HU: CDX-M800 ( https://www.youtube.com/watch?v=NkfB5e7zsyE )
Boxe fata: Ground Zero GZTF 16T
Boxe spate: Ground zero GZTF 69T

Difuzoarele de pe fata au intrat dar cu mici modificari si compromisuri
Am optat sa renunt la grila difuzoarelor din cauza manivelei de la geam care atingea

bezz 25-09-07 23:10

Re: Nova project
 
incearca sa le pui grilele, eu am grilele pline de urme, daca nu ar fi fost erau "amprente" pe membrana.
ti-ai luat HU?

Gabriel_xenon 29-09-07 12:54

Re: Nova project
 
inca nu am gasit player insa am pus ochii pe un Deh-8400mp :D:D:D
sa vad daca fac rost de fonduri

Gabriel_xenon 25-10-07 11:46

Re: Nova project
 
1 Attachment(s)
doamne ma uit pe topic-ul meu si observ de cate ori am schimbat sistemul...
sper ca l-am schimbat inspre bine de fiecare data

sistemul curent arata asa:
HU: KDC-W7027
Boxe fata: Ground Zero GZTF 16T
Boxe spate: Ground zero GZTF 69T

voi strange niste bani si voi incepe prin a insonoriza porbagajul...apoi trec pe usi

Gabriel_xenon 18-03-08 19:58

Re: Nova project
 
am amplificat boxele fata spate cu un amplificator MAGNAT RX 44
se aud super frumos
clar si puternic
voi incerca acum faza cu insonorizatul si cred ca nu mai o sa am nevoie de subwoofer...cel putin nu momentan :)

Gabriel_xenon 25-03-08 12:40

Re: Nova project
 
1 Attachment(s)
moama simt ca innebunesc:(
saptamana trecuta am avut neplacerea ca un aiurit sa ma loveasca in partea stanga(usa fata/spate)
in urma reparatiei la tinichigiu idiotu mi-a rupt o urechiusa de la difuzoru de pe fata :( :( :((
s-a desprins din suportul ala...nu stiu cum sa explic: sunt prinse 2 urechi pentru alimentare pe o bucata de carton mai tare cred sau nu stiu ce e ala...+ ul s-a desprins de cartonu ala...insa face legatura cu difuzorul...doar de pe acel suport s-a desprins :(
va afecta difuzorul?
sa incerc sa il lipesc la loc??
difuzoru din imagine e unu luat la nimereala
mama ce ma oftic :(

SpeeDBreaker 25-03-08 12:53

Re: Nova project
 
Daca doar a cazut dp acel carton, incearca sa-l prinzi/lipesti inapoi cat mai bine, nu va fi nici o problema.

Gabriel_xenon 30-07-08 10:56

Re: Nova project
 
yap am ramas fara HU :( s-a "defectat" de tot
nu se mai aprinde; curent are pentru ca se aprinde becul de siguranta insa nu vrea sa porneasca...la trash cu el
sunt in cautarea unui nou player
as opta pentru un HU cu claritate
sa vad de ce bani dispun si cat de curand revin cu optiunea aleasa
oricum bugetu cred ca este de 5 mil tops

civic_ex 30-07-08 14:42

Re: Nova project
 
nu te mai prosti cu hu de duzina gen sony...
la 500 ron poti gasi ceva second in stare ff buna, de exemplu cauta un alpine sau un pioneer model varf sau aproape de varf, de anul trecut.

Bogdan YBR 30-07-08 15:47

Re: Nova project
 
alpine 9812 era la vanzare pe aici cu vreo 550 lei parca.
e un super player peste orice sony

Bigu 30-07-08 17:41

Re: Nova project
 
ia fii antena aici https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/82039-vand-pioneer-deh-55bt/page-2.html

Andry 30-07-08 18:45

Re: Nova project
 
OT : Bigu - tot playerul lui Cata i l-am recomandat si eu, pe pm.


Mda, ma incurcai :-j

Bigu 30-07-08 21:14

Re: Nova project
 
il cheama mirica :))))

Andry 30-07-08 23:55

Re: Nova project
 
graba strica l**a ... am editat reply-ul, scuze :lol:

Gabriel_xenon 08-08-08 17:18

Re: Nova project
 
oke...m-am pricopsit un un cd-player Kenwood KDC-PS9590R cap de serie:)


Audio section
Maximum output power............................................. ....50 W ´ 4
Full Bandwidth Power (DIN 45324, +B=14.4V) ..............30 W ´ 4
Tone action
Bass : .................................................. ........100 Hz ±10 dB
Middle : .................................................. .......1 kHz ±10 dB
Treble : .................................................. ......10 kHz ±10 dB
Preout level / Load (during disc play)
KDC-PS9590R/9090R..................................4500 mV/10 k½
KDC-8090R............................................. ....1800 mV/10 k½
Preout impedance (during disc play)
KDC-PS9590R/9090R .................................................. .80½
KDC-8090R............................................. .................² 600½
General
Operating voltage (11 – 16V allowable) ..............................14.4 V
Current consumption....................................... ......................10 A
Installation Size (W x H x D) ..........................182 ´ 53 ´ 162 mm
Weight .................................................. ..............................1.9 kg

Gabriel_xenon 24-08-08 12:10

Re: Nova project
 
:(
sunt blestemat:(
ieri dimineata mi-a fost furata masina cu totu :(
am gasit-o pe un camp abandonata cu usile capota si porbagajul deschise fara nimic luat din ea decat polita de pe spate cu difuzoare cu tot:(
au cotrobait prin torpedou prin cotiera in cautare de bani dar nu au gasit nimic, de acte nu s-a atins
casetofonul nu avea fata pe el asa ca nu s-a atins de el spre norocul meu
simteam ca innebunesc cand am auzit ca mi-a fost furata masina
acum ma gandesc ca sunt norocos ca nu am gasit-o data foc sau chiar deloc
zilele astea o sa imi schimb butucele la masina ca cel de pe stanga se deschide si inchis(din cauza ca l-a fortat) si sa imi instalez un nou sistem de alarma.

incerc sa imi revin din soc si sa aloc un fond pentru alte difuzoare pentru spate
eventual cine are si o polita pentru supernova sunt dispus sa o cumpar:(
nu stiu pentru ce sa optez ca eram destul de multumit si de vechile difuzoare

pilula20 24-08-08 17:09

Re: Nova project
 
esti norocos ca ai mai gasit-o...mie mi-a furat masina si nu am mai gasit-o nici in ziua de azi...e aiurea sa vezi ca dispare din parcare si nu stii unde e ...

Gabriel_xenon 22-10-08 00:36

Re: Nova project
 
4 Attachment(s)
hehehe incep sa imi revin

adaugam urmatoarele componente la sistemul de pe masina mea:
Amplificator Magnat RX 44
2 difuzoare subwoofer WCC 124s
incinta pentru subwoofere
1 set cabluri alfatec V25



desi incinta pentru difuzoare este deja facuta sunt pe cale de a construi alta incinta pentru a duce pana la urma la capat proiectul initial cel din poza


All times are GMT +2. The time now is 16:42.

- Copyright 2026 4Tuning