![]() |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
Poate multi la 18 ani doresc sa conduca o amarata de dacie Si in bucururesti sunt mult dacii cu stima si respect in spate Unele daci le trimiti la fier vechi ... dar alte:2gun: :2gun: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher Viata are mai multa prioritate decat un 2peu ... masina hai k se face dar viata nu... Mai bine stam 2-3 sec la semafor ... si plecam decat sa treaca baiatu unui "om de afaceri" si sa te fc prat.... Avem un cod rutier si totusi sa incercam sa-l respectam... Stima si respect pt ce care se gandesc innainte la viata lor si apoi ....la alceva .. |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Pardon, m-am nascut fara Dacia, si am avut de-a face mai apoi cu 4 Dacii una dupa alta, destul ca sa stiu cate parale fac. (Intamplator, cel mai bine a functionat prima, fabricata in 1983 :D ) Asta nu-i scuteste pe unii dobitoci cu Dacie sa conduca de parca drumul e tarlaua lor personala, retrocedata prin Legea 18/1991, iar daca le spui ceva/faci vreun semn obscen pun mana pe furci si topoare ca strabunicii lor la 1907 :p
~Nautilus |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Eu am invatat sa ma uit in toate directiile cand intru intr-o intersectie doar pentru simplul fapt ca ma doare inima de viata mea si de masinuta mea (avand in vedere ca in service-urile din Romania nu-ti mai repara masina astfel incat sa zici si tu ca este ca inainte de accident)
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
clar, il las pe "smecher" sa treaca. pana la urma va da el de un sofer de tir care nu va face ca mine...de ce sa am io de suferit din cauza unuia care sil luat carnet de sofer de la librarie??? :(
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Eu nu cred ca toti posesorii de Dacii trebuie bagati in aceeasi oala. Am vazut soferi de mertzane care nu aveau ce cauta pe strada cu masina, si am vazut soferi de dacii care conduc mult mai bine si mai civilizat decat multi altii. Si trebuie sa-i admiram, nu au nici un fel de ajutor : servodirectie, ABS, .... Trebuie sa ai muschi (si nu in ghilimele) ca sa conduci o Dacie, si mai trebuie sa-i evite si pe cei cu "prioritate de smecher"
On topic: Viata are prioritate - il las pe "smecher" ca poate se grabeste...... pe ultimul drum |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
clar viata are prioritate.lasa-l pe nebun sa treaca,nu merita nici sa te enervezi,e pacat si de masina,nu merita...
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
mi s-a intamplat de doua ori mergand pe valea prahovei sa fie cate unu mai smecher ca totzi si sa mearga ca si-a cumparat strada si sa il gasesc aproape de sinaia (pe unul dintre ei) chiar inainte de intrarea in sinaie cum mergi spre predeal e o coborarea si curba in acelasi timp. si acolo era intrat intr-o masina de pompieri care se duceau la o interventie. masina lu asta era muci si soferul era un fel de lego atunci cand scoti din cutie piesele inainte sa le ansambelzi. iar alta data a sarit in apa cu masina. |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
teoretic..ar trebui sa iti vezi propriul interes si sa-l lasi naibii de dobitoc..practic te cam saturi sa vezi dinastia cu impresii si dak mai ai si putini draci te bagi in el...ca doar de..ai prioritate:lol: (dar pt asta tre' sa fii mai tzacanit)
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Am citit tot ce scrieti aici si este interesant. Ar trebui totusi sa se poate lua si niste masuri pentru ai mai linisti pe acesti smecheri. Inclin sa cred ce spune un amic de-al meu si anume ca " Nesimtirea este proportionala cu pretul masinii". Asta legat de depasiri de coloane pe contrasens sau pe linia de tramvai. Cu bine tuturor si fiti calmi in trafic !
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Fals Eugen_54, desi sincer mi-a placut raspunsul tau. Prima mea masina a fost un bmw. Am facut si eu tampeniile pe care le face orice incepator, dar odata ce am castigat mai mult timp in spatele volanului am apucat sa observ mai multi soferi. Click-ul / schimbarea s-a produs cand asteptam de vreo 4-5min sa fac stanga intr-o intersectie (conducand bmw) cand un mercedes s nou a oprit si m-a lasat sa trec. De atunci imi dau seama ca nu e de masina ce e condusa, ci de cat de OM e proprietarul ei. Putem gasi baieti de bani gata intr-un porsche 911 de 700cp care te scuipa in fata ca pe un tzantzar, dar putem gasi si baieti de bani gata intr-un amarat de golf r32 care se simt jenati ca pe langa munca lor din vacanta de vara a pus bani si 'taticu' pentru ca sa-si poata lua masina. Ideea e ca tre sa ajungem ca cei de dincolo si sa incetam sa fim atat de grandomani. Probabil ati vazut clipul de pe youtube cu BMW-ul 530d care-i "arata" unui lamborghini murcielago. Lambo s-a lasat depasit, n-a avut nici o problema, era ca si cum un catzel latra catre un dulau. Cand s-a eliberat de trafic drumul, bmw-ul avea cam 240, si la viteza aia lambo atrecut pe langa el de parca statea pe loc. Dar nu a crizat, s-a purtat ca un gentleman. In schimb romanul de la volanul dieselului 530.... Sper din suflet sa evoluam.
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Sunt in tara asta si, mai ales, in Bucuresti, o gramada de smecherasi care, dupa ce strang un ban (nu spun cum! :) ) dau navala in Germania si-si cumpara un second hand ...
Dupa care, intorsi in tara calare pe grozava lor masinuta ... isi manifesta, pe sosele, inconstient, instinctul de pitecantrop. Pacat ca din Germania nu reusesc sa aduca cu ei decat o banala masina, nu si o farama de civilizatie ... |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
sincer, nu cred ca e vorba de masina, uite, eu de exemplu am un polo cumparat de parinti(exclusiv) si imi doresc sa imi iau un B4(avant!!!) dar depinde de situatie... eu nu ma bag ca prostul, mult mai bine ma simt cand ma lasa cineva, si consider ca la fel se simte bine cineva pe care il las eu, ii acord prioritate daca omul nu prea se descurca(sau nu poate)... si sa stii ca din subconstient acorzi prioritate mai degraba unei masini scumpe, pt ca aia o observi mai repede, insa cand vezi ca cineva cu o dacie veche iti multumeste ca l-ai lasat, te mai gandesti la alea 5 secunde??
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
tupeul din asta te baga la 2 m sub pamant.... asa ca mai bine astept....:-P
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
interesant topic, interesante raspunsuri si mai interesant sunt oprtiunile jmekerilor care nu se mai suport ...care e plin de ei mancatias, pe toate drumurile, de aia rom se afla in top 3 la nr de accidente... !
trebuie boxati dobitocii care ne pun viata-n pericol ! |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
eu nu-i las sa se bage in fatza,pentru ca dobitocul care-mi intra fatza e clar ca va bloca si intersectia,pentru ca tupeul e constant.ma enerveaza si cei care merg pe linia de tramvai si apoi ne inghesuie pe noi cei care stam regulamentar pe banda.sunt de acord cu cel care a spus ca nu conteaza pretul masinii ci valoarea omului care o conduce.pentru ca tupeisti am vazut si in dacii vai mama lor si in super masini.am casco deci de abia astept sa ma loveasca un bou.daca eu am dreptate,il ard de nu se vede.
oricum,de asta ne vom lovi multi ani de acum incolo,pentru ca daca masina patriarhului trece pe rosu,cea a primarului general trece pe rosu,smecherii cu numere de ministere trec pe rosu,sau se cred tramvaie...noi,ce modele sa urmam? |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
bmwm5, eu la o chestie sa stii ca nu sunt total de acord cu tine, deci eu ii respect pe cei ce se duc pe linia de tramvai, sunt perfect de acord, dar cu o conditie, te duci pe linie pana la semafor, si acolo te bagi, sa nu stea nimeni dupa tine, in schimb, am boala pe cei ce nu te-ar lasa sa te bagi.
Oameni buni, daca omul se baga fortat, inseamna ca se grabeste, are ceva treaba, lasa-l frate sa se duca, in 5 secunde nu faci mare lucru, nu pierzi nimic... |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
sa fim seriosi sunt pline intersectiile de oameni care se grabesc...si din cauza lor pierd eu minute bune.nu cred ca timpul e mai pretios pentru unii si pentru altii nu
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
bmwm5, eu ti-am dat un exemplu ca in urmatorul caz, ce am patit acum 3 zile, eram grabit rau cu un prieten, si ne-am bagat pe contrasens ca era liber, si cand ajungem in capat, a venit unul din fata care a franat tare, ne-am cerut scuze, i-am aratat scurt la tip ca e urgent, si a inteles baiatul, a facut semn ca nu e nici o problema, si cand sa tragem drepta, cum vroiam sa mergem, cel din dreapta, ce statea regulamentar a tras putin stanga, iar noi cand am pornit, i-am deplasat raia de dacie juma de metru, adevarul e ca a tras, pt ca eu ma uitam la el... noi am avut noroc ca nu a patit nimic masina, un tanc de Audi V8, dar ala dupa aia vroia nu stiu ce bani... 100 de lei si era fericit baiatu
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
stai ma,eu vorbesc de aglomeratia de la orele 7-8 dimineata cand cred ca toti tre sa ajungem la munca.de ce pot unii sa stea cuminti in rand,sa se miste cu coloana iar altii sa se bage in fatza si sa ramana acolo,pentru ca ajunsi in intersectie toti au dreptate si toti vor sa treaca primii
de acord te grabesti,baga-te frate elegant,nu-i bloca pe ceilalti aiurea.sunt situatii cand se cere sa mergi si pe linia de tramvai,sa incerci sa te bagi in fata,dar sunt unii care fac asta zi de zi.astia unde se grabesc mereu? |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
eu ti-am spus de cazurile cand te grabesti, eu sincer nu mi-as baga masina pe linia de tramvai ca sa castig un minut...nici sa ma bati
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
pai asta ziceam.cand iti transformi masina in tramvai zi de zi
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Am citit in mare partea toate mesajele dupa acest topic ... eu astazi am facut o mare prostie = pe o strada se faceau reparatii la un canal iar circulatia este interzisa la stanga sau dreapta , respectivul muncitor mi a facut semn sa intorc masina in spate nu am putut sa dau pt ca era deja coada, asa ca am fost nevoit sa o iau la stanga unde era interzisa circulatia din ambele sensuri asa este aceea starda de foarte multi ani, iar acum nu stiu daca voi primi amenda sau sa imi fie suspendat carnetul, nu ma orpit nici un politai si nu sunt camere acum nu stiu daca voi primi vro amenda sau am scapat, iar cu ,taiatul fetei' chiar azi o cucoana mi a taiat fata... daca nu puneam frana aveam parte de un accident cu o alta masina ca respectivul se speriase cand a vazut ca mi a taiat respectiva calea, deci ce va sfatuiesc este sa va ganditi de 2 ori inainte sa face ti o manevra ,periculoasa' si sa aveti grija pe ce strazi ciruculati .
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate! ....
Desi am permis de numai un an, am avut parte de un accident.am oprit la semafor si unu vroia sa iasa(era parcat in spic) si a iesit... in mine :| in fine cel mai ingrijorator e faptul ca la pool un sfert din oameni au raspuns Ii tai fata cu tupeu!tre sa opreasca fraierul! ... asta ar trebui sa ne puna pe ganduri... si vad ca nu a postat nici un smekerash pe aici doar a votat... bafta noua soferilor calmi care ii suportam pe astia |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Mda...interesant poll-ul . Aviz celor ce procedeaza dupa : "Ii tai fata cu tupeu!tre sa opreasca fraierul!" , poate dati peste unul care nu o sa opreasca.
In cazul meu, eu nu opresc, fapt dovedit anul asta cand mi-a taiat fata cu tupeu si n-am schitat nici un gest si am intrat direct in respectivul vw g4 . Deci, nu va bazati pe celalalt ca o sa opreasca ca nu se stie niciodata . |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
sau vedeti cui taiati fata... ca azi am facut o manevra corecta din punctu meu de vedere si al codului rutier si incorecta din punctu de vedere al unui logan cu un tigan la volan. a crezut ca i-am taiat fata cand el mergea pe contrasens nici nu ma depasea nici nu incetinea si cand s-a ingustat drumu vezi doamne n-a putut sa intre de mine. si in intersectia urmatoare (rondu din razboieni pt cine stie) s-a oprit in mijlocu ei ca sa ba blocheze pe mine sa nu pot sa trec. altii se dau si jos si iti ard si una tie sau masinii... asa ca aveti grija cu smecheriile prin intersectii ca nu stiti cui faceti...
a da si bineinteles ca am ales la poll sa-l las pe cel grabit pt ca nu stii ce dobitoc e la volan si nu-mi pun viata in pericol doar pt ca pierd cateva secunde pana trece ala. |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
oare nu e acelasi cod rutier ptr toti????de ce cred unii ca au 3 in loc de 2???de ce cred unii ca ceilalti participanti la trafic sunt idioti sau fraieri si ei sunt jmekeri???de ce cred unii ca, daca e coloana si se merge bara la bara ,ei pot depasi pe contra-sens si in momentul in care le vine masina din fata au dreptul sa se bage in fata ta fara nici o teaba???,ca si cum tu ai fi obligat sa l lasi???de ce nu putem sa mergem toti legal si sa acordam prioritate atunci cand trebuie sa sa ne respectam unii pe altii???partea mai nasoala e ca daca suntem martorii unor astfel de magarii,nu putem sa facem altceva decat sa lasam de la noi(ptr ca suntem oameni rationali,nu ca cei care le provoaca)...de multe ori iti vine sa intrii in cel care nu te respecta in trafic,sau sa te dai jos si sa i administrezi o mama de bataie sa nu cumva sa mai faca asa...dar ratiunea iti spune altfel!!!
ca o concluzie:MAI MULT RESPECT IN TRAFIC NU STRICA NIMANUI!!!!! |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
te ai gandit poate ca si cei din coloana pe care ai depasit o se grabeau???daca faceau toti cum ai facut tu cu pretenu tau,ce se intampla???cei de pe contra sens(care poate si ei se grabeau)nu mai aveau pe unde sa treaca!!!regulile sunt ptr toti!!!si ptr cei grabiti si ptr ceilalti.tu le ai ras in nas celor de la coloana depasita si nu ti a convenit cand unu cu o dacie (din toata coloana) nu a acceptat sa razi de el. respecta regulile in trafic,ca d aia sunt reguli!! |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Cand numarul posesorilor de permis de conducere analfabeti este mai mare decat al celor care stiu sa scrie si sa citeasca si cand numarul celor carora le lipseste elementara educatie/(bunul simt) depaseste pe cel al celor educati se cheama ca sofezi in Romania.
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Acum cateva zile un domn cu nu mai stiu ce masina vroia sa taie drumu... venea de pe drum secundar iar eu eram pe cel principal.... si a vrut sa imi taie calea.... eu nu l-am lasat .... a rezultat o frana ff brusca din partea lui... iar pasagerul din dreapta sa cred ca sa lovit un pic la cap :)) :))... deci se poate :D
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
sa ne fereasca bunul Dumnezeu de "smekeri" dinastea cocliti!
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
mai eram si eu la semafor odata si unu a venit dupa banda de stanga si ma clansona k nu l-am lasat sa se bage in fatza mea :)) park avea el prioritate sau park imi ceruse voie frumos sa il las....e plin bucureshtiu de suferintze dastea, dak au masinii bune se cred si soferi buni
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
e mai nasol cand se cred soferi buni aia cau rable :)) ... pana dau ei un demaraj sa se bage in fata ta sa iti taie calea... intra in tine
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
@Maskatu: super tare, asa ii trebuie ! Sa puna frana, da-l in !! Stiu cum e sa mergi de tancul de scorpio, tremura toti pe langa tine =)). Clar, regulamentul inainte de toate...te grabesti, mergi cu salvarea sau politia.
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
maskatule, multi dintre noi facem asa. fie ca avem tanc, fie ca avem trotineta:)) scoti botul centimetru cu centimetru pana se gaseste unul sa cedeze. niciodata prea mult pentru ca mai vine cate un prost care nu vede si s-ar putea sa te lase fara bot, nciiodata prea putin pentru ca asa nu mai iesi in vecii vecilor.
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
mai nou am inceput si eu sa fortez intrarile problema cea mai mare a mea sunt oglinzile laterale nu pot aprecia cu exactitate cat am fata de cel din spate tot timpul am impresia ca intru prea la fix
inca nu am primit nici un claxon inca deci cred ca ma bag regulamentar :D |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
dupa ce am postat, am iesit in oras si zic sa stau si eu ca omu in coloana si in fata mea o tipa cu un matiz a iesit frumos din coloana si s-a dussssss...
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:03. |
- Copyright 2026 4Tuning