![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
2. La majoritatea masinilor actuale nu mai exista rodaj. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Rodaj exista. Dar, daca n-ai prea avut de-a face cu masini noi in ultima vreme, inseamna ca n-ai simtit motorul care in primele sute de km miroase a incins, a material nou ce abia se "obisnuieste" cu acele temperaturi. Mie nu-mi miroase a motor ce a fost rodat. De ce zic dealerii sa nu mergi, macar in prima mie de km tare cu ea? De ce scrie in cartea din structiuni a masinii acelasi lucru? Cred ca n-or zice de prosti. Din ce am intrebat la dealeri, zvonurile astea cu rodaje gata facute sunt... zvonuri.
Nu, n-am avut de-a face cu masini de la nemti. De fapt, ambele masini pe care le am la semnatura in momentul de fata sunt masini luate de noi, si nu regret niciun moment ca in loc de Astra n-am ales E46, ca de exemplu. "3. Nemtii nu vand masinile dupa 3 ani sau 100 k ca se strica, ca are vre-o problema sau ca sunt proaste, le vand pentru pt. ca neamtului trebuie sa-i miroasa a nou, sa plateasca impozit mai mic si pentru ca-si permite sa schimbe masina fara efort datorita atat venitului cat si ofertele de leasing deosebit de avantajoase in cazul firmelor." Vad ca m-ai mai contrazis in legatura cu niste lucruri pe care de fapt nu le-am zis, deci tind sa cred ca ai o oarecare problema cu perceptia. Pai n-am zis si eu acelasi lucru? Am zis ca ei vand masina INAINTE sa se defecteze. Ori mie 100000km mi se pare un numar ce se apropie de "inainte de defectare". Si da, lui ii place mirosul de nou, numai romanului ii place mirosu' de c*r de neamt pe scaunul "noii" lui masini. " costurile de service in Germania sunt mai mici decat cele din Romania" Tu ai o baza stabila ca sa afirmi acest lucru? Din cate am auzit de la oamenii care locuiesc acolo, ora de manopera este de 3-4-5 ori mai scumpa ca la noi. Ori in service, de multe ori, manopera ne omoara. Cel mai bine ar fi sa ne lamureasca cineva care traieste in DE despre tarifele de service de-acolo. In UK, de exemplu, service-ul este aberant de scump. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
1. Mirosul nu vine din masina pentru ca nu este rodata, mirosul incins vine din grasimile, uleiurile vopselurile, furtunasele, catalizatorul care sunt proaspete toate si la caldura emana miros, nu din motor vine mirosul :))))) 2. Zic dealarii din Romaniapentru ca toti parintii lor au avut Dacii si asa au crescut de mici, ce nu stii tu ca masina oricarui producator daca are nevoie de rodaj acesta este trecut in manualul sau cartea tehnica a masinii asa cum exista la toate masinile din trecut, daca nu scrie nici in manual nici in cartea tehnica nu are nevoie de rodaj si crede-ma ca daca scrie in carte sau in manual nici o natie de pe glob nu este mai grijulie decat nemtii, adica sa respecte intocmai indicatiile producatorului. 3. Cred ca nu ai vazut masini de 200-300 de mii de km in, sau din Germania, care sunt in stare mult mai buna decat masini de 100 k de km in Romania, cu carte service full numeri pe degete problemele tehnice minore ale lor, nu au probleme nici Loganurile in Romania pana pe la 150 k de km in Germania foarte putin probabil sa exista probleme tehnice importante la majoritatea marcilor pana la el putin 200 k de km. 4. Vorbim de Germania nu de UK, eu am facut vre-o 8 revizii in Germania si inca cateva interventii in afara reprezentantelor. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
Crezi ca la 2000E venit e mare efort financiar pt ei sa schimbe 2 injectoare? sau o pompa de servo? Quote:
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
2. Eu zic sa petreci si tu cateva luni in Germania ca esti absolut paralel cu gandirea lor, pe de-o parte ti se pare absurda, pe de alta parte are logica. Mie imi spunea un neamt asa: ''Eu din venitul familiei aloc 10% pe luna pentru rata masinilor, le iau pe 2-3 ani, dupa le vand sau le dau la buyback si iau altele noi, asa cu suma asta am tot timpul masini noi" - si este destul simplu si logic si cu toate ca-si doresc si au bani sa-si cumpere Mercedes, BMW, Audi, daca nu iese rata propusa din calcul facut, nu-si cumpara, nemtii sunt cei mai calculati si mai cumpatati oameni pe care i-am vazut. Normal ca nu toti dar marea lor majoritate. 3. Pai sa iesi si tu in strada cum o sa fac si eu, cu toate ca actual pe mine nu ma afecteaza criza dar sunt pariot si ma gandesc si la viitorul copilului meu. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
KAY-ule, intre B 48 UYC si Logan ce ai alege?:lol::lol::lol::lol:
stiu! loganul!:lol::lol::lol::lol::lol: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
looooooooooooool ....tu ce crezi ca ar alege ?
eu zic ca buycul ....:D |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Dar de ce initiatorul acestui topic nu a inclus si masini noi la pret de logan sau putin peste? Ca sunt si destule Fiat, Skoda, Opel, Renault care se vand bine la noi. Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Eu prefer sa iau de la privati, reprezentante, dealeri nemti sau conoscuti, depinde de masina si de timp. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Stii si tu ca statisticile astea oricum nu au valoare.
Ce vroiam sa zic eu e ca turcii sunt mai buni la negociat si te mint in fata cand e nevoie, dar nu poti sa-i invinovatesti pentru starea masinilor. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
Am vazut azi cateva Duster prin trafic ,una chiar pe Dn1 cu nr de probe , la 100 km/h eram in spatele ei ,statea binisor pe curbele de la Saftica si arata chiar bine din mers .Abia astept sa se umple de ele pe strazi :D |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu nu inteleg de ce sustineti asa mult Loganul???!!! Ce aveti cu el? Cred ca nici unul din voi nu are Logan dar sustineti de parca ar fi ceva minune dumnezeiasca :shock:
Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza. Terminati cu Loganul asta ca deja exagerati mai, e un cotet de masina cu dotari O (zero). Sunt foarte multe masini (SH si noi) la bani de logan care sunt cu mult peste el. Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\:-P:shock: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
N-au nevoie de Gps care da erori,e buna si o harta,unii nu merg doar pe autostrada,altii merg si pe la tara. Ei bine pentru genul ala de oameni e o masina buna,daca nu esti,e normal sa arunci cu rahat in el. Oferta dacia suna asa,cu primele de casare,adica 3 la numar aia inseamna ca poti sa-ti ei un cotet de Logan orice configuratie,adica la 7000 iti cumperi un lighean 1.6 16v abs+ebd,4 airbaguri,ac,radio+cdmp3,geamuri electrice,oglinzi electrice,proiectoare ceata,asta daca dai 3 rable,daca nu,dai 10.000 pe el.Cel mai aproape de ea ar fii Pro Cee'D,care incepe de la 8250 de euro,is 1000 de euro..avand in vedere cat de multi romani au 1000 de euro asa din flori..e cam clara situatia. Da normal una sh e mai dotata,buna,de aceea e Sh. De aceea un 5'ar mai batran v-a fii mai bun ca un Seria 3 nou. ;) Amphe acolo deja e prostia unora si aia care se cred prea soferi pentru ceilalti. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am vazut reclama de la Sandero, cu AC este 5550 euro cu TVA. Poate e cu prima de casare inclusa, dar cumperi 3 tichete cu cate 1500ron fiecare si gata.
La pretul asta chiar nu poti sa arunci cu noroi in ea. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Cei care nu-si ingrijesc masina si dau cu ea in toti copacii nu prea ma intereseaza pe mine , majoritatea au Golf 3 si E36 316 care fac 1500 E max. Asta e , lumea e asa cum e . Si eu cunosc multi care se cred adevarati piloti la volanul unui BMW chiar daca are 20 ani si 100 cai. Quote:
E o chestie de gusturi cred eu. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Daca primul posesor al 520i-ului tau avea aceeasi gandire de bo$$ tu erai mandru posesor de bicicleta acum. De ce ? Pai in loc sa isi cumpere un 520i traoca, cam lesinat de felul lui, mai bine isi lua un 735i mult mai bine dotat si cu motor pe masura dar la mana a doua. In felul asta tu erai membru pe 4bikers.ro fiindca 520i-ul asta nu mai exista. Intelegi ? Nu toti vor cazane SH, unii vor masini noi si le achizitioneaza dupa buget.
Ideea e urmatoarea - sunt multe loganuri de 8-10000 euro, caz in care isi luau si un E39 ca al tau si un E46 putin mai nou, ambele cazaturi SH dar au preferat un Lighean nou. In shimb, tu cu 3-4000 cat ai dat pe E39-le tau nu iti luai decat motorul si cutia de Logan asa ca priveste-o ca pe o masina de lux :lol::lol::lol:. PS - aici e vorba de SH (second hand = mana a doua) deci ar trebui evitate discutiile despre toate cazanele EH (eight hand) si asa mai departe :lol:. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Nu mai ridica loganul in slavi ca nu ai de ce,eventual sa te convingi tu ,ca dupa ce ai cumparat unul nou ,afacerea n-a fost una proasta. Cat despre cumparatorii de SH,sunt multe variabile aici,incepand cu cel care doreste sa cumpere masina si de cat dispune.Partea proasta e ca toti amaratii care n-au dupa ce bea apa,isi iau de la gura si cumpara o troaca de bmw sau calibra din 80-90 cu putin peste 100 cai ,o inmatriculeaza in bulgaria si gata,au si ei masina,de parca scopul lor in viata asta ar fi fost.E o diferenta mare intre situatia reala si ce sustii tu ,ca toti cu 7000-10 000 € in mana sau eventual imprumutati de la banca, ar trebui sa-si cumpere logan sau sandero ,ca sunt masini noi .Treaba asta cu masinile noi ,produse in Romania,nu e echivalenta cu situatia din strainatate unde e alta mancare de peste privind masinile noi vs SH.Am mai spus la topicul acesta ca una noua am luat,chiar daca nu romaneasca,si nu as mai face lucrul asta decat in cazuri speciale si neaparat cu banii in mana.Sunt multe variabile de care depinde alegerea unei masini,dar motivul "e noua,chiar daca e dacia" mi se pare o aberatie foarte mare daca nu iei in calcul toate celelalte lucruri de care depinzi atunci cand cumperi una.Iar categorii de cumparatori mai sunt,am printre prieteni ,care si-au cumparat masini sh la 4000-5000 € (ca asta era suma maxima permisa,si nici rable de la parinti sau bunici sau strabunici nu aveau) si sunt masini intretinute,cu care merg la tara,isi fac treburile cu ele,fiecare in functie de ce are nevoie si cu ce se ocupa. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile. Cei cu logan stau la bloc. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
PS: sandero cel mai ieftin e 4200E, cu prima de casare inclusa |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Te cam inseli ;), bineinteles nu in totalitate,dar o buna parte din acestia sunt exact cum a spus SAX1987,te asigur. Am citit regulile si vad ca nu e nicio problema in punerea unor adrese ale altor site-uri,daca explici de ce ai facut-o.Asa ca,uite o dovada simpla si rapid de gasit http://www.bmwclub.ro/forums/index.p...pic=76957&st=0 , in special primele 2 pagini. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Sunt o gramada care stau la bloc si au masini scumpe ; chiar a umblat si pe net un articol cu unu care avea aston si statea la un apartament iar masina era parcata in fata blocului..
Vorba aia : ai masina mai scumpa decat casa in care stai ( sau cum era.. ) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Nu a zis nimeni sa cumperi 520 i de aprope 20 ani ca al meu. Sunt masini SH de cativa ani in jurul sumei de 5000 e si nu toate sunt rupturi. Daca urcam la 7000-8000 e sunt zeci de masini de unde poti alege. Bineinteles ca daca esti afon si nu ai idee de mecanica exista posibilitatea sa iei tapa . Pentru astia ca tineexista loganul care e unica masina buna , cea mai tare "unicata". Nu vb de starea tehnica a masinii mele ca nu o cunosti si nici pretul de achizitie si nici motivul pentru care am luat-o. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Mai nou cand iti cumperi masina sh trebuie sa iei cu tine pe putin 2 persoane,una vorbitoare de limba germana,engleza si un mecanic. Vedeti de aceea opteaza lumea pentru lighean,sunt unii care nu vor sa mearga la dealer cu 2 persoane dupa el,si sa nu aibe grija 4 ani cu piese picate.
In cazul unei masini sh sansele sa pice ceva de pe ea e mult mai mare,eu zic sa vorbiti cu taximetristi avand in vedere ca acolo se vede fiabilitatea motoarelor,a masinii in general. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
Eu sunt afon cu mecanica ,sunt doctor ginecolog de meserie si caut sa mi cumpar o masina .Sa aleg un SH cu riscu sa am probleme la frane/directie etc mai tarziu sau ma gandeam la o Dacie noua .Imi cam fug ochii dupa Bmw e adevarat , in special multitudinea de optiuni in ciuda anului de fabricatie dar mie frica de eventualele probleme care vor aparea in timp . cum sa fac ? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Sincer sunt satul sa ma contrazic , fiecare cumpara ce vrea cu banii lui.
Nu are nici o legatura meseria (eu sunt bucatar :D), am vrut sa zic ca nu oricine cumpara o masina veche ca a mea ,in jurul sumei de 5000 e(cat am dat eu) sunt altele cu 10 ani mai noi dar cu 100 de nivele peste logan (parerea mea). Ma intelegi? E vorba de pasiune la mine (cel putin momentan) si de varsta mea. Binenteles ca o masina veche are sanse sa se strice mai repede/des dar asta e riscul fiecaruia. Chiar esti ginecolog?:shock: Te invidiez:!: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Masina noua e noua.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Azi ai mai invatat ceva :)
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Mai sunt si altii care isi cumpara masini second la pret de 2-3-4-5-6 dacii logan noi. Culmea e ca acestia nu se plang alegerea lor, doar posesorii de logan ii compatimesc dar in cele mai multe cazuri astia cu second-uri rad de cei cu logan cand fac cu tura pe la Dacia-Service :-) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Deci 7000 (sa zicem ca ai 3 rable) 4-airbaguri,abs+ebd,1.6 16v,spatiu interior,portbagaj..si alte masini ce a-ti alege ? Deci pana in 7000,fara optiuni cu "mai pui 1000" si-ti ei,sa zicem ca n-avem. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Imi place ca ai pus "full" in ghilimele!! Chiar are Golanul 4 airbaguri? Nu stiam:shock:
Daca aveam 7000 si vrei o masina de familie noua nu ai ce alege inafara de Logan . Dar se poate cauta pe la dealeri masini aproape noi cu putin km. si la preturi bune, unele au chiar si garantie. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Fabia de 5850 cu tva 1.2 60cp Corsa 6850 cu tva 1.2 85cp Dotări Opel Corsa din ofertă (selecţie): • Aer condiţionat • Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare • Airbag-uri frontale şofer şi pasager • ABS • Servodirecţie Aveo de la 5200 cu tva 1.2 Aer condiţionat Geamuri electrice faţă Airbag şofer şi pasager Închidere centralizată Radio CD cu MP3 ABS Bare de protecţie în culoarea caroseriei Servodirecţie Coloană de direcţie reglabilă pe înălţime Lacetti 1.4 95 cp de la 6950 cu tva aer condiţionat ABS radio CD player cu MP3 şi 4 boxe închidere centalizată cu telecomandă geamuri electrice faţă dublu airbag volan reglabil pe înălţime scaun şofer reglabil pe înălţime servodirecţie |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Si culmea nici una n-are un motor mai potent si toate is mai mici in comparatie cu Ligheanul ca si spatiu,si ca dotari loganul are 4 air-baguri,oglinzi electrice,geamuri fata-spate electrice,ac,cd mp3x 4 boxe,e versiunea prestige.
Poate doar Corsa ar fii mai rasarita..Symbolul e clar sub-motorizat,e prea micut motorul respectiv,are cuplu maxim la 4240 de ture,spune-ti dvs ce a-ti alege,eu unu as alege Logan,mi se pare mai spatios ca toate de aici,mi se pare mic fata de Logan.Poate ca si eu is mare,si imi plac masiniile mai spatioase. Singurele plusuri ale celor de mai sus ar fii ca nu e Dacie,si nu sunt asa de spartane ca Ligheanul,ligheanul fiind destul de aiurea antifonat si pierde caldura foarte repede. |
| All times are GMT +2. The time now is 11:09. |
- Copyright 2026 4Tuning