Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

GTR 26-05-10 18:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3391556)
Era vorba de e60 in 10000euro. De fapt, ar trebui sa-ti explic si eu intr-o maniera "fina" sa citesti mai bine ce s-a scris inainte de postul meu. Ca pot sa gasesc masini cu pret de achizitie pana in 15000euro cu 20000km la bord la 8-9000SH stiu, dar dupa cum am mai spus, numai faptul ca e posibil ca rodajul sa nu fie facut bine, si masina sa fi vazut linia rosie inca de la primul km ma sperie. Ca la 20000km nu are nimic, dar mai incolo va avea. Nu orice om e grijuliu ca noi cu masina lui, mai ales mult iubitii vostri nemti, care privesc masina ca pe un obiect normal de folosinta, o iau, o exploreaza la maxim si o dau unui roman care-o va bibili ca si cum ar fi noua.
Ca tot zicea si sageata de Logan: asa gandesc si nemtii despre masinile pe care le cumpara, numai ca se schimba partea cu rematul:
VW\Opel\ce-o fi nou -> tras de ea 3 ani si apoi aruncata la romani

Daca si ei ar mai gandi cum gandesc romanii, atunci sa vad de unde ati mai lua SH-uri, s-ar circula cu Ford T-uri vandute si revandute...

1.Nu prea vezi nemti sa dea rosu al turometru masinilor normale.

2. La majoritatea masinilor actuale nu mai exista rodaj.

22VIN 26-05-10 18:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Rodaj exista. Dar, daca n-ai prea avut de-a face cu masini noi in ultima vreme, inseamna ca n-ai simtit motorul care in primele sute de km miroase a incins, a material nou ce abia se "obisnuieste" cu acele temperaturi. Mie nu-mi miroase a motor ce a fost rodat. De ce zic dealerii sa nu mergi, macar in prima mie de km tare cu ea? De ce scrie in cartea din structiuni a masinii acelasi lucru? Cred ca n-or zice de prosti. Din ce am intrebat la dealeri, zvonurile astea cu rodaje gata facute sunt... zvonuri.
Nu, n-am avut de-a face cu masini de la nemti. De fapt, ambele masini pe care le am la semnatura in momentul de fata sunt masini luate de noi, si nu regret niciun moment ca in loc de Astra n-am ales E46, ca de exemplu.

"3. Nemtii nu vand masinile dupa 3 ani sau 100 k ca se strica, ca are vre-o problema sau ca sunt proaste, le vand pentru pt. ca neamtului trebuie sa-i miroasa a nou, sa plateasca impozit mai mic si pentru ca-si permite sa schimbe masina fara efort datorita atat venitului cat si ofertele de leasing deosebit de avantajoase in cazul firmelor."
Vad ca m-ai mai contrazis in legatura cu niste lucruri pe care de fapt nu le-am zis, deci tind sa cred ca ai o oarecare problema cu perceptia. Pai n-am zis si eu acelasi lucru? Am zis ca ei vand masina INAINTE sa se defecteze. Ori mie 100000km mi se pare un numar ce se apropie de "inainte de defectare".

Si da, lui ii place mirosul de nou, numai romanului ii place mirosu' de c*r de neamt pe scaunul "noii" lui masini.

" costurile de service in Germania sunt mai mici decat cele din Romania"

Tu ai o baza stabila ca sa afirmi acest lucru? Din cate am auzit de la oamenii care locuiesc acolo, ora de manopera este de 3-4-5 ori mai scumpa ca la noi. Ori in service, de multe ori, manopera ne omoara.
Cel mai bine ar fi sa ne lamureasca cineva care traieste in DE despre tarifele de service de-acolo. In UK, de exemplu, service-ul este aberant de scump.

GTR 26-05-10 18:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3391826)
Rodaj exista. Dar, daca n-ai prea avut de-a face cu masini noi in ultima vreme, inseamna ca n-ai simtit motorul care in primele sute de km miroase a incins, a material nou ce abia se "obisnuieste" cu acele temperaturi. Mie nu-mi miroase a motor ce a fost rodat. De ce zic dealerii sa nu mergi, macar in prima mie de km tare cu ea? De ce scrie in cartea din structiuni a masinii acelasi lucru? Cred ca n-or zice de prosti. Din ce am intrebat la dealeri, zvonurile astea cu rodaje gata facute sunt... zvonuri.
Nu, n-am avut de-a face cu masini de la nemti. De fapt, ambele masini pe care le am la semnatura in momentul de fata sunt masini luate de noi, si nu regret niciun moment ca in loc de Astra n-am ales E46, ca de exemplu.

"3. Nemtii nu vand masinile dupa 3 ani sau 100 k ca se strica, ca are vre-o problema sau ca sunt proaste, le vand pentru pt. ca neamtului trebuie sa-i miroasa a nou, sa plateasca impozit mai mic si pentru ca-si permite sa schimbe masina fara efort datorita atat venitului cat si ofertele de leasing deosebit de avantajoase in cazul firmelor."
Vad ca m-ai mai contrazis in legatura cu niste lucruri pe care de fapt nu le-am zis, deci tind sa cred ca ai o oarecare problema cu perceptia. Pai n-am zis si eu acelasi lucru? Am zis ca ei vand masina INAINTE sa se defecteze. Ori mie 100000km mi se pare un numar ce se apropie de "inainte de defectare".

Si da, lui ii place mirosul de nou, numai romanului ii place mirosu' de c*r de neamt pe scaunul "noii" lui masini.

" costurile de service in Germania sunt mai mici decat cele din Romania"

Tu ai o baza stabila ca sa afirmi acest lucru? Din cate am auzit de la oamenii care locuiesc acolo, ora de manopera este de 3-4-5 ori mai scumpa ca la noi. Ori in service, de multe ori, manopera ne omoara.
Cel mai bine ar fi sa ne lamureasca cineva care traieste in DE despre tarifele de service de-acolo. In UK, de exemplu, service-ul este aberant de scump.

:)))))))))
1. Mirosul nu vine din masina pentru ca nu este rodata, mirosul incins vine din grasimile, uleiurile vopselurile, furtunasele, catalizatorul care sunt proaspete toate si la caldura emana miros, nu din motor vine mirosul :)))))

2. Zic dealarii din Romaniapentru ca toti parintii lor au avut Dacii si asa au crescut de mici, ce nu stii tu ca masina oricarui producator daca are nevoie de rodaj acesta este trecut in manualul sau cartea tehnica a masinii asa cum exista la toate masinile din trecut, daca nu scrie nici in manual nici in cartea tehnica nu are nevoie de rodaj si crede-ma ca daca scrie in carte sau in manual nici o natie de pe glob nu este mai grijulie decat nemtii, adica sa respecte intocmai indicatiile producatorului.

3. Cred ca nu ai vazut masini de 200-300 de mii de km in, sau din Germania, care sunt in stare mult mai buna decat masini de 100 k de km in Romania, cu carte service full numeri pe degete problemele tehnice minore ale lor, nu au probleme nici Loganurile in Romania pana pe la 150 k de km in Germania foarte putin probabil sa exista probleme tehnice importante la majoritatea marcilor pana la el putin 200 k de km.

4. Vorbim de Germania nu de UK, eu am facut vre-o 8 revizii in Germania si inca cateva interventii in afara reprezentantelor.

lord_wader 26-05-10 19:06

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391578)
De fapt e tocmai invers.Nemtii au un cult pt automobil si il bibilesc , de aceea cand vezi o masina de 10 ani din Germania arata mai bine ca una de 1 an de la noi. .
ps: daca nici nemtii nu ingrijesc masinile inseamna ca tu traiesti in alta dimensiune stargate sg1. Sunt masini din 1997 1998 care arata mai bine decat un Logan calarit 1 an

Si atunci de ce spui mai jos ca:


Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391578)
Si explicatia faptului ca dupa 3 ani o vand este ca neamtul se foloseste de ea in cei 3 ani , dupa care isi ia una noua pentru ca prefera sa evite costurile enorme de dupa ce expira perioada de garantie.

Daca nemtzii tot isi permit sa ingrijeasca corect o masina atunci de ce ar vinde-o dupa 3 ani? Crezi tu gresit ca vor sa evite costurile de dupa garantie, iti zic eu de ce isi iau noua: PT. ca isi PEMIT, cand o sa intelegi chestia asta?
Crezi ca la 2000E venit e mare efort financiar pt ei sa schimbe 2 injectoare? sau o pompa de servo?

Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391578)
In schimb romanul este fudul ( dar si datorita faptului ca nu isi permite) si atunci isi ia ceva sh si isi asuma riscurile eventualelor costuri pe care le va suporta din buzunar.

Nu, romanul nu este totdeauna fudul, este SARAC, iar acum vom fi si mai saraci cu -25% din venituri la bugetari si iminenta marire a TVA si cota unica care ne va afecta pe toti cand vom merge la magazin.

Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391578)
Dar totusi ideea este ca masina o iei tocmai ca sa o folosesti . Pe cand la noi sunt multi care desi merg 4000 km pe an ingroapa banii intr-o masina si prefera sa aglomereze orasele .( sa nu uitam si de cei foarte multi care isi iau masini mult peste posibilitatile lor si apoi nu au bani de benzina de exemplu).

Pai si? am si eu vecini de astia care in 3 ani daca au 10mii, unul are 15.000 in 5ani...si ce? e DREPTUL LOR sa faca ce vor cu banii LOR

GTR 26-05-10 19:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3391926)
Si atunci de ce spui mai jos ca:




Daca nemtzii tot isi permit sa ingrijeasca corect o masina atunci de ce ar vinde-o dupa 3 ani? Crezi tu gresit ca vor sa evite costurile de dupa garantie, iti zic eu de ce isi iau noua: PT. ca isi PEMIT, cand o sa intelegi chestia asta?
Crezi ca la 2000E venit e mare efort financiar pt ei sa schimbe 2 injectoare? sau o pompa de servo?


Nu, romanul nu este totdeauna fudul, este SARAC, iar acum vom fi si mai saraci cu -25% din venituri la bugetari si iminenta marire a TVA si cota unica care ne va afecta pe toti cand vom merge la magazin.



Pai si? am si eu vecini de astia care in 3 ani daca au 10mii, unul are 15.000 in 5ani...si ce? e DREPTUL LOR sa faca ce vor cu banii LOR

1. Neamtul are cel mai mare procent de oameni din lume care opteaza pentru schimbare repida a masinii cu una noua, asta nu inseamna ca toti vor sau au posibilitatea sa o faca, este la mintea cocosului.

2. Eu zic sa petreci si tu cateva luni in Germania ca esti absolut paralel cu gandirea lor, pe de-o parte ti se pare absurda, pe de alta parte are logica.

Mie imi spunea un neamt asa: ''Eu din venitul familiei aloc 10% pe luna pentru rata masinilor, le iau pe 2-3 ani, dupa le vand sau le dau la buyback si iau altele noi, asa cu suma asta am tot timpul masini noi" - si este destul simplu si logic si cu toate ca-si doresc si au bani sa-si cumpere Mercedes, BMW, Audi, daca nu iese rata propusa din calcul facut, nu-si cumpara, nemtii sunt cei mai calculati si mai cumpatati oameni pe care i-am vazut. Normal ca nu toti dar marea lor majoritate.

3. Pai sa iesi si tu in strada cum o sa fac si eu, cu toate ca actual pe mine nu ma afecteaza criza dar sunt pariot si ma gandesc si la viitorul copilului meu.

sageata 27-05-10 13:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
KAY-ule, intre B 48 UYC si Logan ce ai alege?:lol::lol::lol::lol:

stiu! loganul!:lol::lol::lol::lol::lol:

RIcKO 27-05-10 14:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
looooooooooooool ....tu ce crezi ca ar alege ?
eu zic ca buycul ....:D

ionut_cluj 27-05-10 14:08

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3391795)
S
1. In proportie de peste 70% masinile cumparate din Germania mai ales de samsari provin de la turci si arabi care au 80% din parcurile auto din Germania si care sunt mai rau ca romanii cand vorbim de intretinerea unei masini.

In medie, o masina sta 10 zile intr-un parc auto. Exceptand super ocaziile care se duc in 2 zile maxim, si copturile care acolo si mor. Turcii nu prea au ce sa intretina la ele.

lord_wader 27-05-10 17:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dar de ce initiatorul acestui topic nu a inclus si masini noi la pret de logan sau putin peste? Ca sunt si destule Fiat, Skoda, Opel, Renault care se vand bine la noi. Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH

GTR 27-05-10 17:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 3394094)
In medie, o masina sta 10 zile intr-un parc auto. Exceptand super ocaziile care se duc in 2 zile maxim, si copturile care acolo si mor. Turcii nu prea au ce sa intretina la ele.

Depinde de parc si de turc, am fost in parc cu vre-o 400 de masini, erau masini si de jumatate de an pe acolo.
Eu prefer sa iau de la privati, reprezentante, dealeri nemti sau conoscuti, depinde de masina si de timp.

ionut_cluj 27-05-10 18:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Stii si tu ca statisticile astea oricum nu au valoare.
Ce vroiam sa zic eu e ca turcii sunt mai buni la negociat si te mint in fata cand e nevoie, dar nu poti sa-i invinovatesti pentru starea masinilor.

KAY_ 27-05-10 18:44

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by sageata (Post 3394026)
KAY-ule, intre B 48 UYC si Logan ce ai alege?:lol::lol::lol::lol:

stiu! loganul!:lol::lol::lol::lol::lol:

Buicku ca nu platesc impozit :D

Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3394570)
Dar de ce initiatorul acestui topic nu a inclus si masini noi la pret de logan sau putin peste? Ca sunt si destule Fiat, Skoda, Opel, Renault care se vand bine la noi. Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH

Pentru ca nu erau autohtone :-)

Am vazut azi cateva Duster prin trafic ,una chiar pe Dn1 cu nr de probe , la 100 km/h eram in spatele ei ,statea binisor pe curbele de la Saftica si arata chiar bine din mers .Abia astept sa se umple de ele pe strazi :D

sageata 30-05-10 22:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3394570)
Sa vad atunci ce ati fi ales intre Astra G si SH

la ce mi-ar mai trebui sh daca am astra g noua?

22VIN 30-05-10 23:45

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by sageata (Post 3402635)
la ce mi-ar mai trebui sh daca am astra g noua?

Pai da sageata, da romanu' b@r0$$@n vrea clima in paispe zone, piele de cine stie ce animal pe cale de disparitie, lemn taiat de nu stiu ce drujbar si lacuit de nu stiu ce lacuitor, display-uri si in esapament si un miliard de cai. Si bineinteles ca are de ales intre o masina care nu are dotarile astea dar se prezinta bine, are km putini si alta care are dotarile astea dar are sute de mii de km si e in pragul dezmembrarii. Normal ca va parea mai boss cu varianta 2 deci pe aia o ia. Eu despre genul asta de oameni vorbesc...

SAX1987 30-05-10 23:59

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Eu nu inteleg de ce sustineti asa mult Loganul???!!! Ce aveti cu el? Cred ca nici unul din voi nu are Logan dar sustineti de parca ar fi ceva minune dumnezeiasca :shock:

Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza.

Terminati cu Loganul asta ca deja exagerati mai, e un cotet de masina cu dotari O (zero). Sunt foarte multe masini (SH si noi) la bani de logan care sunt cu mult peste el.

Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\:-P:shock:

22VIN 31-05-10 00:09

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3402973)
Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza.

Pai atunci explica-mi de ce-s toate strazile pline de X6 albe si chiusepti albi toate trase parca la indigo?
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse?

StreetStyle22 31-05-10 00:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3402973)
Eu nu inteleg de ce sustineti asa mult Loganul???!!! Ce aveti cu el? Cred ca nici unul din voi nu are Logan dar sustineti de parca ar fi ceva minune dumnezeiasca :shock:

Poti cumpara masina SH in stare buna daca ai rabdare sa cauti si ai habar de ce faci. Conceptia ca toate masinile SH sunt rupte sau BMW/AUDI/Mercedes sunt masini de Bo$$i e foarte proasta si gresita. Nu se poate generaliza.

Terminati cu Loganul asta ca deja exagerati mai, e un cotet de masina cu dotari O (zero). Sunt foarte multe masini (SH si noi) la bani de logan care sunt cu mult peste el.

Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\:-P:shock:

Unii nu cauta dotari la masina,n-au nevoie de piele in masina,au piele in casa.n-au nevoie de 16 boxe sistem bose,tdi, 100.000 de senzori inutili si alte balarii.
N-au nevoie de Gps care da erori,e buna si o harta,unii nu merg doar pe autostrada,altii merg si pe la tara.
Ei bine pentru genul ala de oameni e o masina buna,daca nu esti,e normal sa arunci cu rahat in el.
Oferta dacia suna asa,cu primele de casare,adica 3 la numar aia inseamna ca poti sa-ti ei un cotet de Logan orice configuratie,adica la 7000 iti cumperi un lighean 1.6 16v abs+ebd,4 airbaguri,ac,radio+cdmp3,geamuri electrice,oglinzi electrice,proiectoare ceata,asta daca dai 3 rable,daca nu,dai 10.000 pe el.Cel mai aproape de ea ar fii Pro Cee'D,care incepe de la 8250 de euro,is 1000 de euro..avand in vedere cat de multi romani au 1000 de euro asa din flori..e cam clara situatia.
Da normal una sh e mai dotata,buna,de aceea e Sh. De aceea un 5'ar mai batran v-a fii mai bun ca un Seria 3 nou. ;)

Amphe acolo deja e prostia unora si aia care se cred prea soferi pentru ceilalti.

22VIN 31-05-10 00:21

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Am vazut reclama de la Sandero, cu AC este 5550 euro cu TVA. Poate e cu prima de casare inclusa, dar cumperi 3 tichete cu cate 1500ron fiecare si gata.
La pretul asta chiar nu poti sa arunci cu noroi in ea.

SAX1987 31-05-10 00:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3402996)
Pai atunci explica-mi de ce-s toate strazile pline de X6 albe si chiusepti albi toate trase parca la indigo?
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse?

Strazile sunt pline de X6 si Q7 pentru ca lumea in Romania e faloasa, e mai importanta masina pentru ei decat casa. Trei sferturi din ei stau la bloc cu masina de 100.000 e parcata pe bordura in fata blocului. Dar nu are rost sa vb de asemenea masini ca topicul se refera la masini de max 10.000 cat face un Logan "full opcion":D !

Cei care nu-si ingrijesc masina si dau cu ea in toti copacii nu prea ma intereseaza pe mine , majoritatea au Golf 3 si E36 316 care fac 1500 E max.
Asta e , lumea e asa cum e . Si eu cunosc multi care se cred adevarati piloti la volanul unui BMW chiar daca are 20 ani si 100 cai.


Quote:


De aceea un 5'ar mai batran v-a fii mai bun ca un Seria 3 nou.
Seria 5 si seria 3 sunt foarte diferite care nu se adreseaza aceluiasi tip de clienti. Eu prefer la orice ora un E60 in locul unui E90 chiar daca 3-ul e mai nou. La fel cum am preferat un E39 mai vechi in locul unui E46 putin mai nou.
E o chestie de gusturi cred eu.

_anaconda_ 31-05-10 09:04

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Daca primul posesor al 520i-ului tau avea aceeasi gandire de bo$$ tu erai mandru posesor de bicicleta acum. De ce ? Pai in loc sa isi cumpere un 520i traoca, cam lesinat de felul lui, mai bine isi lua un 735i mult mai bine dotat si cu motor pe masura dar la mana a doua. In felul asta tu erai membru pe 4bikers.ro fiindca 520i-ul asta nu mai exista. Intelegi ? Nu toti vor cazane SH, unii vor masini noi si le achizitioneaza dupa buget.

Ideea e urmatoarea - sunt multe loganuri de 8-10000 euro, caz in care isi luau si un E39 ca al tau si un E46 putin mai nou, ambele cazaturi SH dar au preferat un Lighean nou. In shimb, tu cu 3-4000 cat ai dat pe E39-le tau nu iti luai decat motorul si cutia de Logan asa ca priveste-o ca pe o masina de lux :lol::lol::lol:.

PS - aici e vorba de SH (second hand = mana a doua) deci ar trebui evitate discutiile despre toate cazanele EH (eight hand) si asa mai departe :lol:.

Acem 31-05-10 09:29

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3402996)
Sau de ce e Romania plina de e36 infipte in pomi de toti taranii care pun prima oara mana pe masina si zic ca daca scrie pe ea BMW e masina de curse?

Pt ca un e36 poate fi luat si cu 1000-1500 € (chiar si sub 1000), nu cu 7000 sau cat este un logan in mom de fata , daca ii pui si un AC ,ABS si/sau airbag-uri atunci situatia e clara.Adica dai o gramada de bani pe o tabla facuta de neica`nimeni din sud-estul Europei,masina cu care te inchini la o intrare mai indrazneata intr-o curba si nu numai.
Nu mai ridica loganul in slavi ca nu ai de ce,eventual sa te convingi tu ,ca dupa ce ai cumparat unul nou ,afacerea n-a fost una proasta.
Cat despre cumparatorii de SH,sunt multe variabile aici,incepand cu cel care doreste sa cumpere masina si de cat dispune.Partea proasta e ca toti amaratii care n-au dupa ce bea apa,isi iau de la gura si cumpara o troaca de bmw sau calibra din 80-90 cu putin peste 100 cai ,o inmatriculeaza in bulgaria si gata,au si ei masina,de parca scopul lor in viata asta ar fi fost.E o diferenta mare intre situatia reala si ce sustii tu ,ca toti cu 7000-10 000 € in mana sau eventual imprumutati de la banca, ar trebui sa-si cumpere logan sau sandero ,ca sunt masini noi .Treaba asta cu masinile noi ,produse in Romania,nu e echivalenta cu situatia din strainatate unde e alta mancare de peste privind masinile noi vs SH.Am mai spus la topicul acesta ca una noua am luat,chiar daca nu romaneasca,si nu as mai face lucrul asta decat in cazuri speciale si neaparat cu banii in mana.Sunt multe variabile de care depinde alegerea unei masini,dar motivul "e noua,chiar daca e dacia" mi se pare o aberatie foarte mare daca nu iei in calcul toate celelalte lucruri de care depinzi atunci cand cumperi una.Iar categorii de cumparatori mai sunt,am printre prieteni ,care si-au cumparat masini sh la 4000-5000 € (ca asta era suma maxima permisa,si nici rable de la parinti sau bunici sau strabunici nu aveau) si sunt masini intretinute,cu care merg la tara,isi fac treburile cu ele,fiecare in functie de ce are nevoie si cu ce se ocupa.

lord_wader 31-05-10 12:51

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3403037)
Strazile sunt pline de X6 si Q7 pentru ca lumea in Romania e faloasa, e mai importanta masina pentru ei decat casa. Trei sferturi din ei stau la bloc cu masina de 100.000 e parcata pe bordura in fata blocului. Dar nu are rost sa vb de asemenea masini ca topicul se refera la masini de max 10.000 cat face un Logan "full opcion":D !

Sincer iti spun ca vorbesti in necunostinta de cauza, cei cu masini de 100mii E nu stau la bloc, sau poate au un apartament de lux asa ca si acoperire. Ei stau la vile in Sinaia, Busteni, Predeal, Lepsa, Lacu Rosu, Baile Herculane, Pipera etc pe care si le-au ridicat trudind ani intregi la serviciu( a se citit devalizari, tzepe, specula, camatorie, trafic etc). Si ar mai fi cei care au afaceri de succes, cinstite.
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile.
Cei cu logan stau la bloc.

lord_wader 31-05-10 13:09

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3402973)

Dupa unii din voi ar trebuii sa avem toti Logan asa cum in timpul comunismului unica masina era Dacia 1300. Ati ajuns sa divinizati LOganul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Incredibil,\:-P:shock:

Pe vremea comunismului puteai alege intre: dacia 1300 si 1100, oltcit, aro, skoda. Cu putin noroc puteai sa cumperi si : fiat500, lada, volga, moskvich, lada samara sau niva. Un unchi de al meu a avut pe vremea lui Ceasca Opel Kadett D si broscuta.

PS: sandero cel mai ieftin e 4200E, cu prima de casare inclusa

Acem 31-05-10 13:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3404162)
Sincer iti spun ca vorbesti in necunostinta de cauza, cei cu masini de 100mii E nu stau la bloc, sau poate au un apartament de lux asa ca si acoperire. Ei stau la vile in Sinaia, Busteni, Predeal, Lepsa, Lacu Rosu, Baile Herculane, Pipera etc pe care si le-au ridicat trudind ani intregi la serviciu( a se citit devalizari, tzepe, specula, camatorie, trafic etc). Si ar mai fi cei care au afaceri de succes, cinstite.
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile.
Cei cu logan stau la bloc.




Te cam inseli ;), bineinteles nu in totalitate,dar o buna parte din acestia sunt exact cum a spus SAX1987,te asigur.

Am citit regulile si vad ca nu e nicio problema in punerea unor adrese ale altor site-uri,daca explici de ce ai facut-o.Asa ca,uite o dovada simpla si rapid de gasit http://www.bmwclub.ro/forums/index.p...pic=76957&st=0 , in special primele 2 pagini.

MariusMKV 31-05-10 18:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Sunt o gramada care stau la bloc si au masini scumpe ; chiar a umblat si pe net un articol cu unu care avea aston si statea la un apartament iar masina era parcata in fata blocului..
Vorba aia : ai masina mai scumpa decat casa in care stai ( sau cum era.. )

SAX1987 01-06-10 10:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3404162)
Sincer iti spun ca vorbesti in necunostinta de cauza, cei cu masini de 100mii E nu stau la bloc, sau poate au un apartament de lux asa ca si acoperire. Ei stau la vile in Sinaia, Busteni, Predeal, Lepsa, Lacu Rosu, Baile Herculane, Pipera etc pe care si le-au ridicat trudind ani intregi la serviciu( a se citit devalizari, tzepe, specula, camatorie, trafic etc). Si ar mai fi cei care au afaceri de succes, cinstite.
Cand ai bani de masina de 100mii ai si de vila, de excursii, de club de fite, shoping la Milano si Paris. Nu e tot una cu a avea telefon de 500E dar fara credit pe cartela, incerca sa deosebesti chestiunile.
Cei cu logan stau la bloc.

Eu stiu cateva cazuri de colegi de forum ( nu acesta) care au X6 si X5 si se plang pe forum ca raman saptamanal fara oglinzi peste noapte. Masinile stau in fata blocului. Si mai sunt multe alte cazuri.

SAX1987 01-06-10 10:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3403464)
Daca primul posesor al 520i-ului tau avea aceeasi gandire de bo$$ tu erai mandru posesor de bicicleta acum. De ce ? Pai in loc sa isi cumpere un 520i traoca, cam lesinat de felul lui, mai bine isi lua un 735i mult mai bine dotat si cu motor pe masura dar la mana a doua. In felul asta tu erai membru pe 4bikers.ro fiindca 520i-ul asta nu mai exista. Intelegi ? Nu toti vor cazane SH, unii vor masini noi si le achizitioneaza dupa buget.

Ideea e urmatoarea - sunt multe loganuri de 8-10000 euro, caz in care isi luau si un E39 ca al tau si un E46 putin mai nou, ambele cazaturi SH dar au preferat un Lighean nou. In shimb, tu cu 3-4000 cat ai dat pe E39-le tau nu iti luai decat motorul si cutia de Logan asa ca priveste-o ca pe o masina de lux :lol::lol::lol:.

PS - aici e vorba de SH (second hand = mana a doua) deci ar trebui evitate discutiile despre toate cazanele EH (eight hand) si asa mai departe :lol:.

Cu tine nici nu are rost sa ma agit, ai idei preconcepute si nu le vei schimba.

Nu a zis nimeni sa cumperi 520 i de aprope 20 ani ca al meu. Sunt masini SH de cativa ani in jurul sumei de 5000 e si nu toate sunt rupturi. Daca urcam la 7000-8000 e sunt zeci de masini de unde poti alege. Bineinteles ca daca esti afon si nu ai idee de mecanica exista posibilitatea sa iei tapa . Pentru astia ca tineexista loganul care e unica masina buna , cea mai tare "unicata".

Nu vb de starea tehnica a masinii mele ca nu o cunosti si nici pretul de achizitie si nici motivul pentru care am luat-o.

StreetStyle22 01-06-10 11:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Mai nou cand iti cumperi masina sh trebuie sa iei cu tine pe putin 2 persoane,una vorbitoare de limba germana,engleza si un mecanic. Vedeti de aceea opteaza lumea pentru lighean,sunt unii care nu vor sa mearga la dealer cu 2 persoane dupa el,si sa nu aibe grija 4 ani cu piese picate.
In cazul unei masini sh sansele sa pice ceva de pe ea e mult mai mare,eu zic sa vorbiti cu taximetristi avand in vedere ca acolo se vede fiabilitatea motoarelor,a masinii in general.

KAY_ 01-06-10 13:26

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3406846)
Cu tine nici nu are rost sa ma agit, ai idei preconcepute si nu le vei schimba.

Nu a zis nimeni sa cumperi 520 i de aprope 20 ani ca al meu. Sunt masini SH de cativa ani in jurul sumei de 5000 e si nu toate sunt rupturi. Daca urcam la 7000-8000 e sunt zeci de masini de unde poti alege. Bineinteles ca daca esti afon si nu ai idee de mecanica exista posibilitatea sa iei tapa . Pentru astia ca tineexista loganul care e unica masina buna , cea mai tare "unicata".

Nu vb de starea tehnica a masinii mele ca nu o cunosti si nici pretul de achizitie si nici motivul pentru care am luat-o.

Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3406925)

Te inseli , piesele de BMW nu sunt scumpe(cel putin pentru modelul meu). Am cumparat recent iese de directie si franare .

Al doilea quote e dupa un alt topic , scuze ca te am citat , dar te contrazici cu tine pe forum si sincer nu iti inteleg punctu de vedere . Sa ti explic mai pe larg :

Eu sunt afon cu mecanica ,sunt doctor ginecolog de meserie si caut sa mi cumpar o masina .Sa aleg un SH cu riscu sa am probleme la frane/directie etc mai tarziu sau ma gandeam la o Dacie noua .Imi cam fug ochii dupa Bmw e adevarat , in special multitudinea de optiuni in ciuda anului de fabricatie dar mie frica de eventualele probleme care vor aparea in timp . cum sa fac ?

SAX1987 01-06-10 13:38

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Sincer sunt satul sa ma contrazic , fiecare cumpara ce vrea cu banii lui.

Nu are nici o legatura meseria (eu sunt bucatar :D), am vrut sa zic ca nu oricine cumpara o masina veche ca a mea ,in jurul sumei de 5000 e(cat am dat eu) sunt altele cu 10 ani mai noi dar cu 100 de nivele peste logan (parerea mea). Ma intelegi? E vorba de pasiune la mine (cel putin momentan) si de varsta mea.

Binenteles ca o masina veche are sanse sa se strice mai repede/des dar asta e riscul fiecaruia.


Chiar esti ginecolog?:shock: Te invidiez:!:

MariusMKV 01-06-10 15:38

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3407415)
Chiar esti ginecolog?:shock: Te invidiez:!:

Uneori ginecologia poate fi comparata cu un film horror :omfg:

ion_daniel 01-06-10 16:19

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Masina noua e noua.

Paul 01-06-10 16:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ion_daniel (Post 3407781)
Masina noua e noua.

..si eu care credeam ca masina noua, e veche

ion_daniel 01-06-10 16:26

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Azi ai mai invatat ceva :)

SAX1987 01-06-10 16:47

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ion_daniel (Post 3407781)
Masina noua e noua.

Asa e dar depinde de ce masina vorbim :D

xxdadixx 01-06-10 17:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3407876)
Asa e dar depinde de ce masina vorbim :D

De masina pentru care ai bani, bine-nteles.
Mai sunt si altii care isi cumpara masini second la pret de 2-3-4-5-6 dacii logan noi. Culmea e ca acestia nu se plang alegerea lor, doar posesorii de logan ii compatimesc dar in cele mai multe cazuri astia cu second-uri rad de cei cu logan cand fac cu tura pe la Dacia-Service :-)

StreetStyle22 01-06-10 21:50

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3407876)
Asa e dar depinde de ce masina vorbim :D

Intre Logan la 7000 cu 1.6 16v "full",ma rog,adica 4 airbaguri,ce are o masina decenta,si alte la pretul asta (noi) voi ce a-ti alege ? Intrebare adresata celor care detin un second-hand. Fara Sh,doar masini noi.
Deci 7000 (sa zicem ca ai 3 rable) 4-airbaguri,abs+ebd,1.6 16v,spatiu interior,portbagaj..si alte masini ce a-ti alege ? Deci pana in 7000,fara optiuni cu "mai pui 1000" si-ti ei,sa zicem ca n-avem.

SAX1987 01-06-10 22:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Imi place ca ai pus "full" in ghilimele!! Chiar are Golanul 4 airbaguri? Nu stiam:shock:

Daca aveam 7000 si vrei o masina de familie noua nu ai ce alege inafara de Logan . Dar se poate cauta pe la dealeri masini aproape noi cu putin km. si la preturi bune, unele au chiar si garantie.

adrian78bmw 01-06-10 22:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3408802)
Intre Logan la 7000 cu 1.6 16v "full",ma rog,adica 4 airbaguri,ce are o masina decenta,si alte la pretul asta (noi) voi ce a-ti alege ? Intrebare adresata celor care detin un second-hand. Fara Sh,doar masini noi.
Deci 7000 (sa zicem ca ai 3 rable) 4-airbaguri,abs+ebd,1.6 16v,spatiu interior,portbagaj..si alte masini ce a-ti alege ? Deci pana in 7000,fara optiuni cu "mai pui 1000" si-ti ei,sa zicem ca n-avem.

Symbol la 7350 cu tva 1.2 75cp
Fabia de 5850 cu tva 1.2 60cp
Corsa 6850 cu tva 1.2 85cp
Dotări Opel Corsa din ofertă (selecţie):
• Aer condiţionat
• Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare
• Airbag-uri frontale şofer şi pasager
• ABS
• Servodirecţie

Aveo de la 5200 cu tva 1.2
Aer condiţionat
Geamuri electrice faţă
Airbag şofer şi pasager
Închidere centralizată
Radio CD cu MP3
ABS
Bare de protecţie în culoarea caroseriei
Servodirecţie
Coloană de direcţie reglabilă pe înălţime


Lacetti 1.4 95 cp de la 6950 cu tva
aer condiţionat
ABS
radio CD player cu MP3 şi 4 boxe
închidere centalizată cu telecomandă
geamuri electrice faţă
dublu airbag
volan reglabil pe înălţime
scaun şofer reglabil pe înălţime
servodirecţie

StreetStyle22 01-06-10 23:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Si culmea nici una n-are un motor mai potent si toate is mai mici in comparatie cu Ligheanul ca si spatiu,si ca dotari loganul are 4 air-baguri,oglinzi electrice,geamuri fata-spate electrice,ac,cd mp3x 4 boxe,e versiunea prestige.
Poate doar Corsa ar fii mai rasarita..Symbolul e clar sub-motorizat,e prea micut motorul respectiv,are cuplu maxim la 4240 de ture,spune-ti dvs ce a-ti alege,eu unu as alege Logan,mi se pare mai spatios ca toate de aici,mi se pare mic fata de Logan.Poate ca si eu is mare,si imi plac masiniile mai spatioase.
Singurele plusuri ale celor de mai sus ar fii ca nu e Dacie,si nu sunt asa de spartane ca Ligheanul,ligheanul fiind destul de aiurea antifonat si pierde caldura foarte repede.


All times are GMT +2. The time now is 11:09.

- Copyright 2026 4Tuning