Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Motor C20XE pe cielo (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/162117-motor-c20xe-cielo.html)

RePeDe 22-01-10 07:35

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Multumesc pentru "sapaturi" Banzay ...asa da, acum m'am lamurit destul de mult cum sta treaba, am sa fac si eu niste sapaturi sa vad ce diferente sunt intre 20ne si 20xe la partea electrica si le combin eu cumva. Oricum, foarte de ajutor postul tau ;)

Bafta.

pasionat.. 25-05-10 05:08

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by RePeDe (Post 3002053)
Multumesc pentru "sapaturi" Banzay ...asa da, acum m'am lamurit destul de mult cum sta treaba, am sa fac si eu niste sapaturi sa vad ce diferente sunt intre 20ne si 20xe la partea electrica si le combin eu cumva. Oricum, foarte de ajutor postul tau ;)

Bafta.

Off Off Off ...C20NE cu C20XE nu au nicio legatura...uite o idee de a mea..(nu ma pricep la cielo dar fiind opel kadett incerc) eu mi-am schimbat motorul pe astra din 1.6 in 2.0....si MUST-urile ar fi urmatoare-le:
1.Motor (de preferat sal auzi mergand si sa ii poti masura compresia...) daca esi interesat te pot indruma catre unul cu compresie 14 pe toate pistoanele (in traducere foarte buna)
2.Daca pastrezi cutie spre deosevire de ce spun altii eu cred ca o sa faci treaba buna (performanta) deoarece te va ajuta la accelerare F16CR am si eu dar...consumul nu cred ca va fi unul prea bun...pt o cale de mijloc iti trebuie F20
3.Instalatie electrica +ecu OBLIGATORIU dar nu toata ci cum a spus cineva mai sus doar instalatia motorului....
Sfat....incearca sa iei motorul cu totul...Motor+anexe(radiator furtune vas expansiune tevi coturi...bla...bla...bla)+galerie evacuare pana la sonda lambda OBLIGATORIU AGAIN pentru ca in veci nu o sa se potriveasca galeria de la cielo-ul tau pe chiuloasa de SFI...
Daca faci tu munca fizica 4000 de lei e un buget ok de inceput...dar cum zicea cineva ca sa ajungi la calitate vei mai avea de bagat pe parcurs in frane...suspensie...bla-bla-bla..
Spor la treaba...si aaa sa sti ca nu e greu...eu am facut transplantul singur in mare parte (doar cu cativa pr care m-au ajutat la partea cu mutatul...nu pot sa ridic un motor singur)....a si ideal ar fi sa iei o masina cu totul...gen calibra...una neinmatriculata ca nu ai ce sa faci cu ea...gasesti pe la 600 euro si vei avea toate piesele posibile si necesare dea gata...doar oboseala ta ar mai costa...Bafta...si daca e ceva da-mi un pm te pot indruma catre ceva...salut

flavirus 25-05-10 20:53

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by RePeDe (Post 2961678)
De ce zici ca nu mai pot monta AC'ul fara modificari ? nu mai incape compresorul de AC la locul lui ? nu mai vin conductele vechi ? la ce modificari te referi ?

Din ce surse ai aflat de suportul de espero de 1.8 ?

...hai ca incepem sa facem progrese :-)
...pacat ca nu ne ajuta cineva care chiar a pus 20xe pe cielo :x



CAUTA UN CIELO ALB CT 84 PET in orash si iti zic tot ce vrei sa stii..iti arat iti dau detalii.. mai de graba ma gasesti la CAPITOL la institutul de proiectari cand te hotarasti a te apuci de traba treci si vorbim

banzay 25-05-10 21:30

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Adica ai asa ceva pe cielo? Poate o punem de o intalnire, noi suntem deja cativa cu cielo (si espero) care ne mai intalnim...

flavirus 25-05-10 21:35

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 3389632)
Adica ai asa ceva pe cielo? Poate o punem de o intalnire, noi suntem deja cativa cu cielo (si espero) care ne mai intalnim...

tziam zis ca daca vrei sa te ajut te ajut cu ce pot fara nici o problema si daca ai nevoie de piese si sigur o sa ai vb cu GNT si itzi da ce ai nevoie
eu de la el am luat ce mi`a lipsit.
si da eu am Sfi pe masina din decembrie
uite asta e nr meu 0726 977 410 vb daca vrei

banzay 25-05-10 21:40

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Eu inca nu fac pasul asta...dar pe la toamna sper... sa vad poate iau o masina intreaga.

flavirus 25-05-10 21:44

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 3389669)
Eu inca nu fac pasul asta...dar pe la toamna sper... sa vad poate iau o masina intreaga.

tu te decizi .. eu te ajut cu ce pot da numai sa nu mai avd ca te milogesti de unu si de altu
toata investitia te costa aprox 1500-2000 euro
atat am bagat eu pana acum
asta daca vrei sa stii o suma .
si asta fara frane .. :((

mike-fullspeed 25-05-10 23:14

Re: Motor C20XE pe cielo
 
nu as baga atatia bani intr-un cielo nici daca m-ar da banii afara din casa!!! Indiferent de ce fel de modificari... e o suma mult prea mare!

ing3r 26-05-10 02:30

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Daca ai microbul in sange...Iti zic eu ca dai !
Si mai ales daca ai piticii aia care iti zic intr-una acelasi lucru pana il faci :P .

mike-fullspeed 26-05-10 13:03

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by ing3r (Post 3390185)
Daca ai microbul in sange...Iti zic eu ca dai !
Si mai ales daca ai piticii aia care iti zic intr-una acelasi lucru pana il faci :P .


Tot Cielo/Espero e.... Orice i-ai face!

ing3r 26-05-10 15:01

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Pai si ?
Eu personal am mers si cu masini mult mai noi si nu prea am fost impresionat de ele... Eu zic ca se merita, pt anii lor, daca le intretii... Acum fiecare stie ce are de facut cu banii lui , nu ? :P

banzay 26-05-10 21:03

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by ing3r (Post 3391397)
Pai si ?
Eu personal am mers si cu masini mult mai noi si nu prea am fost impresionat de ele...

Loganul intra tot la categoria 'masini'? :twisted: Eu zic sa fii realist Nicule. Ca facem noi modificari, ca arata masinile mai bine ca altele noi, DA. Dar atat :) 85 de cai deja incep sa para ai naibii de putini in vremurile astea, cand masinile de 1.6 deja incep pe la 110, 115 cai :) Mai sunt si alea cu motoare mici dar... alea doar exista :) Eu as baga atatia bani, dar nu exact in momentul asta. Dar sunt de acord cu Mike!

Robert_MNW 27-05-10 10:42

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by mike-fullspeed (Post 3391043)
Tot Cielo/Espero e.... Orice i-ai face!

Aici ai dreptate...pasiunea e mare dar trebuie sa sti unde sa tragi si sa te gandesti daca chiar merita cu adevarat. Chiar si cei care au facut 'istorie' au trecut sau vor sa treaca mai departe...sunt masini vechi si foarte prost apreciate, poate doar de cativa...din pacate!

ing3r 27-05-10 11:12

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 3392315)
Loganul intra tot la categoria 'masini'? :twisted: Eu zic sa fii realist Nicule. Ca facem noi modificari, ca arata masinile mai bine ca altele noi, DA. Dar atat :) 85 de cai deja incep sa para ai naibii de putini in vremurile astea, cand masinile de 1.6 deja incep pe la 110, 115 cai :) Mai sunt si alea cu motoare mici dar... alea doar exista :) Eu as baga atatia bani, dar nu exact in momentul asta. Dar sunt de acord cu Mike!

Andrei, stii f bine ca nu ma refeream la Logan... Si nici la Fiat Albea :rolleyes2 ...
Eu ma refer la faptul ca pt vremea lor au fost masini f bune...si daca sunt intretinute cum trebuie, inca tin pasul cu vremurile noastre.
Din pct meu de vedere, nerealist ar fi sa dai 10 mii de euro, poate si mai mult, pe o masina care NU are geamuri electrice toate 4 , sau a/c , BC sau alte optiuni de genul... Nu mai continui ca o dam in offtopic ;)

Rob3rt_espero 01-06-10 17:43

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by RePeDe (Post 2985182)
Nu ma astept sa fie o treaba usoara, stiu ca o sa am ceva de furca... dar... hei, nu sunt nici primul nici singurul care face treaba asta, o scot la capat cumva. Un lucru este cert, nu va ramane 1.5 8v pe masina asta ! Am montat jantele si suspensia ieri, dau belea pe masina :-P ...abia astept sa urc motorul.

Asteptam inca sfaturi pentru instalatia electrica.


Atasez o poza :-)


Imi place foarte foarte foarte foarte mult culoarea....arata super marfa, cat te-a costat operatiunea asta ??

@Banzay - despre culoarea asta vorbeam, vad ca da super bine pe Cielo ...deci nu m-am inselat.

ing3r 19-06-10 05:58

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by flavirus (Post 3389654)
tziam zis ca daca vrei sa te ajut te ajut cu ce pot fara nici o problema si daca ai nevoie de piese si sigur o sa ai vb cu GNT si itzi da ce ai nevoie
eu de la el am luat ce mi`a lipsit.
si da eu am Sfi pe masina din decembrie
uite asta e nr meu 0726 977 410 vb daca vrei

M-ar interesa pe mine mai multe detalii , urmeaza un swap si vreau sa ma documentez cat mai bine .Poate, asa cum a spus si Banzay mai sus, o punem de o intalnire odata, pe la lac sau pe la Aqua, sau pe unde o fi...ne vedem, schimbam impresii, chiar vreau sa iti vad masina, mi-a mai zis cineva de ea ;)
Apropo, stai prin Coiciu nu ?

ing3r 04-07-10 03:16

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by RePeDe (Post 2991625)

eu tot am sa incerc sa ma incadrez in buget, repet, bani am, am mai mult de 4000 lei nu este problema, dar incerc sa ma incadrez in astia 4000.

Frumos inceput, promitator chiar, insa din cate am inteles , s-a vandut masina.
Am vazut masina, mi-a sarit in ochi nr de inmatriculare, am oprit, din cate am inteles, el era noul proprietar, cel de la volan !
Ar fi fost frumos sa duci la bun sfarsit ceea ce iti propusesei!

flavirus 10-09-10 21:22

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Experientza s`au nu mie mi`a iesit de minune ! ! ! acum vreau alta provocare asa ca VAND CIELO CU c20xe(sfi) montat .. merge impecabil .. doritori amatori ?

ing3r 10-09-10 23:20

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Asa e, am vazut si eu masina lui Flavius, merita!
Care aveti ganduri din astea "rele", acum e momentul :P

dRR-XWX 11-09-10 15:16

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by flavirus (Post 3649567)
Experientza s`au nu mie mi`a iesit de minune ! ! ! acum vreau alta provocare asa ca VAND CIELO CU c20xe(sfi) montat .. merge impecabil .. doritori amatori ?

mai multe detalii de el? poze ceva?:-)

flavirus 13-09-10 22:28

Re: Motor C20XE pe cielo
 
Quote:

Originally Posted by dRR-XWX (Post 3651023)
mai multe detalii de el? poze ceva?:-)

baga id asta. [email protected]
vb daca esti interesat


All times are GMT +2. The time now is 13:49.

- Copyright 2026 4Tuning