Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase. (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/160358-petitie-pastrarea-legalitate-rase.html)

xgeox 03-01-10 09:18

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Eu cred ca nici o rasa de animal,vietuitoare in general nu trebuie lasata sa dispara oricat de violenta sau agresiva ar fi ea.Iar in privinta cainilor de companie este vina stapanilor daca se comporta agresiv.

ovidiums 03-01-10 12:04

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
asa e. in plus, ar trebui ca noi, oamenii, sa tinem cont de asa-zisele apucaturi ale unor rase. in general nu exista comportament nejustificat, ci doar situatii pe care trebuie sa le evitam.

Cozmescu-Alin 03-01-10 12:38

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Eu sunt de acord sa impuste,otraveasca ce vor ei sa faca acestor caini,dar de fiecare daca cand trag un glonte la un caine sa traga si un glonte la politicieni.Pierdem noi 300 de catei dar macar neam lecuit de o boala:rolleyes2.
Acesti caini nu spun ca or fi niste ingeri dar nici bestii nu sunt.Totul depinde de modul in care ii educa si ii cresc stapanii.Este ca si un copil daca el vede acasa numa bataie,violuri si diferite atrocitati sunt sigur ca nu se va duce la scoala si va darui flori tuturor colegilor... .Cat timp exista oameni capabili sa educe si sa creasca un astfel de exemplar de caine el trebuie lasat in pace si cand simtim ca numai suntem in stare sa le eliberam pe toate ,sunt sigur ca se vor descurca destul de bine si in salbaticie.Dar nu se va ajunge la asta pentru ca sunt oameni care sunt in stare sa le demonstreze ca ei sunt stapanii .Tre sa le arati ca tu esti sefu nu ei,chiar daca e cat ursu, cand face cate o prostioara ii arati ca teai suparat.Ii dai mancare nu-l bati,ii arati ca te-ai suparat, il certi, eventual stai si ii faci un pic de morala.Eu am avut o profesoara care avea un Dog German si cand a fost la tara era cu niste fripturi in mana si insotita de ceva elevi si cainele a sarit la fripturi dar a zgariat-o si pe ea pe mana.Sa dus langa caine ia dat friptura si ia spus,"Tu musti pe mama? Rusine sa-ti fie" Ei bine oameni buni caineie acela a stat cu coada intre picioare 2 zile sub masina,nu sa miscat de acolo nu a mancat nimic,a 3-a zi a venit la stapana a plecat capu si dadea din coada,pana i-a spus ca la iertat dupa aceea a inceput sa alerge in toata curtea sa se joace cu noi... .Eu personal am 16 ani dupa cum se vede si stau la apartament.Nu imi permit ,insa tare mi-as dori un Rottweiler,cand oi fi la casa mea asta va fi primu lucru care il voi face.
Aceste animale au suflet,si cum am spus eu sunt de acord dar odata cu politicienii,acesti oameni prin diferite mijloace fac mai multi oameni sa se sinucida,sa-si piarda viata,speranta,inmiiit fatza de acesti caini.Fiecare padure are uscaturile ei dar asta nu inseamna ca taiem toata padurea.Eu cam atat am avut de spus.
VOTAT!

shantzu 03-01-10 17:18

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by Emin3m (Post 2941885)
Acesti caini nu spun ca or fi niste ingeri dar nici bestii nu sunt.Totul depinde de modul in care ii educa si ii cresc stapanii.Este ca si un copil daca el vede acasa numa bataie,violuri si diferite atrocitati sunt sigur ca nu se va duce la scoala si va darui flori tuturor colegilor... .

Eu nu sunt de acord cu ce zici tu. Daca era asa cum zici tu ,rasa asta nu era vazuta asa.Si in plus nu cred ca a fost intersiza din lipsa de preocupatie...
Alegem un motor , 1.9 tdi (90cp). Nu fuge , e un motor cu performante medii dar cu ceva modificari ajunge la performante remarcabile si pana la urma se sparge si ajunge tot un motor stoc si e pus la vanzare :lol:
Acelasi lucru si cu rasele care sunt interzise.Nu au fost intersize degeaba.In lume sunt probabil mii de indivizi ai acestei rase, dar voi ati postat poze doar cu cei mai blanzi sa zic asa ...
Alt exemplu - Daca un parlamentar duce de mancare si imbracaminte la un centru de copii asta nu inseamna ca nu o sa mai fure din banii statului.Tot acelasi parlamentar ramane
Mai pe scurt , nu sunt de acord cu pastrarea in legalitate fapt pentru care nu am votat :)

ady_viteza 03-01-10 17:44

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by shantzu (Post 2942719)
Eu nu sunt de acord cu ce zici tu. Daca era asa cum zici tu ,rasa asta nu era vazuta asa.Si in plus nu cred ca a fost intersiza din lipsa de preocupatie...
Alegem un motor , 1.9 tdi (90cp). Nu fuge , e un motor cu performante medii dar cu ceva modificari ajunge la performante remarcabile si pana la urma se sparge si ajunge tot un motor stoc si e pus la vanzare :lol:
Acelasi lucru si cu rasele care sunt interzise.Nu au fost intersize degeaba.In lume sunt probabil mii de indivizi ai acestei rase, dar voi ati postat poze doar cu cei mai blanzi sa zic asa ...
Alt exemplu - Daca un parlamentar duce de mancare si imbracaminte la un centru de copii asta nu inseamna ca nu o sa mai fure din banii statului.Tot acelasi parlamentar ramane
Mai pe scurt , nu sunt de acord cu pastrarea in legalitate fapt pentru care nu am votat :)

Nu-i chiar asa....se interzice o rasa din vina unor retardati care si-au luat asemenea caini pentru lupte....cum retardatilor e cam greu sa le faca ceva(mai putin in state unde fac parnaie la greu) le iau in schimb jucariile...adica extermina rasele de caini cunoscute care au tangenta cu luptele.
Ca sa-ti raspund la exemplul dat de tine.....cand te prinde politia cu 120 la ora in localitate iti ia permisul si te pedepseste pe tine...nu iti confisca masina sau te obliga sa iti iei una care prinde max 90!!!

ovidiums 03-01-10 20:52

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
aceste rase folosite pentru lupte au niste caracteristici care le ajuta la asa ceva. cam toate care au in denumire "bull" au fost folosite in luptele cu taurii. comportamentul agresiv e insa 100% meritul dresorului/stapanului.
poate ma insel, insa cred ca acei caini dresati pentru luptele cu alti caini sunt agresivi doar cu alti caini, nu si cu oamenii; utilitatea cainilor ii face sa exceleze in anumite aplicatii, nu-i transforma in niste animale salbatice.

rottweiler-ul e un caine de companie si paza. a ajuns sa fie considerat periculos datorita infatisarii lui agresive (in filme sunt niste fiare), datorita sceleratilor care ii dreseaza pentru lupte si, nu in ultimul rand, datorita accidentelor in care, de cele mai multe ori, oamenii au fost de vina (de exemplu, nu poti incredinta un astfel de caine altui stapan dupa ce a depasit un an; el va fi doar respectuos dar niciodata devotat noului stapan).

norbi_bidi 03-01-10 20:57

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
E fix asa cum spui... E unul dintre miturile mult cunoscute. Lumea crede ca un caine agresiv fata de alt caine, devine agresiv si fata de oameni. Cine cunoaste rasa stie ca un pit se dreseaza foarte greu pentru paza si protectie pentru ca are treaba mai mult cu alti caini, nu cu oameni.

pytyk' 03-01-10 21:02

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
2 Attachment(s)
votat

ps.
1,no coment
2, putin somn ,dupa fugarit popandai

dolb 04-01-10 19:58

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Am votat..desi....

Oricat de "iubitori" si bine crescuti ar fi..sunt nebuni! Ataca fara mila !
Am trecut pe langa ei de multe ori..si tot de atatea ori faceam pe mine de frica !


Ar fi mai buna o petitie impotriva rotweillerilor ! Sunt cea mai inutila si idioata rasa de pe pamant !

ovidiums 04-01-10 20:09

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2946369)
Am votat..desi....

Oricat de "iubitori" si bine crescuti ar fi..sunt nebuni! Ataca fara mila !
Am trecut pe langa ei de multe ori..si tot de atatea ori faceam pe mine de frica !


Ar fi mai buna o petitie impotriva rotweillerilor ! Sunt cea mai inutila si idioata rasa de pe pamant !

ca ti-e frica tie de ei nu inseamna ca-s ei nebuni.
cat despre rottweileri oriargumentezi ori habar n-ai ce zici (macar sa le fi scris numele corect)

dolb 04-01-10 20:27

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
mi-e frica de ei pt ca am vazut de ce sunt in stare!

referitor la rott: argumentez.
am avut cate unul pe fiecare an din 2001 incoace! Toti prosti, i-am dus la dresat..nimic! Sunt doar jucausi si atat. Latra degeaba !

ovidiums 04-01-10 21:34

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
ciudat... rottweilerul meu nu latra decat la cine trebuie.

shantzu 04-01-10 21:50

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Cum se intampla ca doar cainii celor care propun astfel de petitii sunt cuminti si la locul lor ?

norbi_bidi 04-01-10 21:51

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Rott-ul se stie ca e foarte bun pt protectie si paza. Nu sunt prosti deloc, atat cat nici pit-ul nu este nebun. Ai vazut de ce e in stare unul prost crescut... Asa cum au fost si cainii tai daca se conporta asa cum spui. Pace

@shantzu: uite aici un forum si vezi ca nu doar cei care propun petitia au caini cuminti. Pace

ady_viteza 04-01-10 21:53

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2946454)
mi-e frica de ei pt ca am vazut de ce sunt in stare!

referitor la rott: argumentez.
am avut cate unul pe fiecare an din 2001 incoace! Toti prosti, i-am dus la dresat..nimic! Sunt doar jucausi si atat. Latra degeaba !

Nu cainii au fost de vina...ci dresorul....rottweiler-ul nu-i un caine prost deloc...dimpotriva...e foarte receptiv si invata repede!!!

dolb 04-01-10 21:56

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by ady_viteza (Post 2946730)
Nu cainii au fost de vina...ci dresorul....rottweiler-ul nu-i un caine prost deloc...dimpotriva...e foarte receptiv si invata repede!!!

si atunci cum se face ca a intrat un necunoscut in curte si i-a dat drumu la caine...fara ca eu sa asist sau sa il cunoasca? este o rasa proasta

norbi_bidi 04-01-10 21:58

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Aici iar e vorba de cresterea lui... Poate l-a dresat sa fie cuminte fata de alti oameni/caini. Ciudat, eu pana acum doar asta am auzit de rott, ca este un caine foarte bun de paza iar pit-ul e dimpotriva, e foarte prost pt paza pt ca nu ataca oameni, rar e sa atace. Si politia au caini rott... Deci aberezi mult prea mult.

dolb 04-01-10 22:16

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by norbi_bidi (Post 2946743)
Aici iar e vorba de cresterea lui... Poate l-a dresat sa fie cuminte fata de alti oameni/caini. Ciudat, eu pana acum doar asta am auzit de rott, ca este un caine foarte bun de paza iar pit-ul e dimpotriva, e foarte prost pt paza pt ca nu ataca oameni, rar e sa atace. Si politia au caini rott... Deci aberezi mult prea mult.

a fost dresat de paza pt ca am o curte in care se depoziteaza materiale de constructie! Si cu siguranta nu as vrea sa am probleme !

ady_viteza 04-01-10 22:17

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2946737)
si atunci cum se face ca a intrat un necunoscut in curte si i-a dat drumu la caine...fara ca eu sa asist sau sa il cunoasca? este o rasa proasta

Pentru ce dresaj ai optat cand ai dus cainele la dresor???
Pentru paza si atac se face dresaj special...cu totul altul fata de cel pentru care opteaza toata lumea...adica sa fie cuminte..sa asculte de comenzi ...sa aduca ziarul....gen dresaj domestic:D

Gabi 04-01-10 23:10

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Deci... da, rott-ul este un imbecil ! BMW-ul e o caruta ! etc...

dolb, ia-ti un bichon si dreseaza-l sa ucida.

norbi_bidi 04-01-10 23:38

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Quote:

Originally Posted by ady_viteza (Post 2946821)
Pentru paza si atac se face dresaj special...cu totul altul fata de cel pentru care opteaza toata lumea...adica sa fie cuminte..sa asculte de comenzi ...sa aduca ziarul....gen dresaj domestic:D

Se stie ca la dresaj pentru paza si protectie este dresaj special. Stiu caine foarte bland si ascultator si stapanu a optat pentru paza si protectie. A fost cainele 4 luni acolo. A iesit deacolo un "terminator". Zici ca a fost la armata :twisted:
Asta nu inseamna ca e periculos, e periculos doar la comanda...

GABBY_ 09-01-10 14:16

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Conducatorilor nu le pasa de noi,de populatie,dar de niste biete animale care din cauza lipsei de responsabilitate din partea proprietarilor ajung cu ajung.E aceeasi chestie cu o masina rapida,daca ai grija cum te comporti cu ea si ai rasponsabilitate,nu vei aparea pe la stiri si prin ziare la comemorari.Tocmai asa reducem rata criminalitatii si talhariilor,violurilor si spargerilor de masini si locuinte...prin scoaterea din afara tara a acestei rase.Ramolitii de la conducere in loc sa aiba preocupari asupra populatiei.....Cei care i-au votat sa se astepte la masuri Hitler-iste din partea statului

Strainger 11-01-10 18:39

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Cum este stapanul asa este si cainele de cele mai multe ori.

Cartinescu 13-01-10 03:47

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Votat!

norbi_bidi 03-03-10 21:32

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
http://www.brasovultau.ro/view/Pitbu...moni-1622.html

Reportaj......!!!!!

norbi_bidi 19-03-10 18:57

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
http://www.brasovultau.ro/Scandalul-...lor-30974.html

Alt reportaj !!!!

norbi_bidi 24-03-10 20:30

Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.
 
Alt REPORTAJ


All times are GMT +2. The time now is 19:07.

- Copyright 2024 4Tuning