Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-09, 11:47   #1
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

American Pit Bull Terrier - Nu este o masina de lupta - Petitie pentru pastrarea in legalitate a acestei rase

Am creat aceasta petitie pentru a deschide ochii romanilor. Pitbullul este, la fel ca si Shih-tzu, Caniche si Amstaff, un caine. Orice caine poate fi dresat pentru a se lupta. Asta nu inseamna ca va trebui sa scoatem in afara legii toti cainii.
Daca sunteti de acord, va rog sa semnati petitia. Nu va dura mai mult de 2 minute sa semnati aceasta petitie. Daca doriti sa ajutati mai mult, se poate pune si la semnatura (cum am eu).
As vrea sa evitam aberatiile si prostia. Daca sunteti de acord bine, daca nu sunteti, tot e bine. Astept parerile voastre...

http://www.petitieonline.ro/petitie-p22164044.html

Momentan cautam sponsori pentru un miting la Bucuresti.
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 16:53   #2
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

vreau si eu articolul prin care se vrea sa se interzica aceasta rasa, daca poti!
Stiu fenomenul si iti spun ca ai inteles prost...eu sunt la medicina veterinara si na...mai stiu cat de cat...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 17:03   #3
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Nu "vrea sa se interzica" s-a interzis deja. Mai exact in 2002. (in Romania).
Asociatia Chinologica Romana nu vede ca fiind o rasa "pitbull-i" dar cu toate astea s-a interzis in Romania reproducerea lor, asta insemnand ca trebuie castrati. Si noi luptam sa nu mai fie .

ORDONANŢE Şl HOTĂRĀRI ALE GUVERNULUI ROMĀNIEI privind regimul de deţinere al cāinilor periculoşi sau agresivi Īn temeiul prevederilor art. 114 alin. (4) din Constituţia Romāniei.
le gasesti aici: din 2002 (nu are rost sa copiez tot aici)

Nu stiu cine e informat prost
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 03:38   #4
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Buuun!
Art. 8. — Se interzice:
c) reproducţia cāinilor prevăzuţi la art. 1 şi la art. 6 alin. (4),
care nu au acte de origine recunoscute de Asociaţia Chinologică Romānă, afiliată la Federaţia Chinologică Internaţională;
Mie mi se pare foarte concludent acest paragraf...
O sa ma interesez mai amanuntit in privinta acestui fenomen si o sa iti dau detalii pe pm.
Ideea este ca daca nu sunt recunoscuti la Asociatie cum ai putea sa indeplinesti una din primele conditii si anume cainii periculosi sa fie recunoscuti de Asociatie...ceva imi scapa...
Castrarea din cate stiu nu o poate conditiona nimeni atata timp cat tu ai depus o declaratie pe proprie raspundere la Asociatie si puii care vor fi instrainati vor fi recunoscuti de persoane fizice la politie si asociatie...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 03:43   #5
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

am citit toata legea...nu stiam de ea...dar oricum este facuta fara pic de cap...si totusi parca nu as crede ca se vrea totusi extirparea acestei rase de pe fata pamantului...
eu totusi cred ca pe undeva s-a modificat din lege...trebuie sa se fi modificat pt ca am vaz cativa proprietari de pit bulli care nu au facut castrarea asa cum scrie in lege...si nici amenda n-au primit.
orlando is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 12:31   #6
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Nu de pe pamanat, din Romania. In alte tari nu sunt interzise...
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 18:37   #7
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Vot de la mine.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 20:50   #8
TheFasterMan
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
TheFasterMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,298
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[VW]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

vot si de la mine!!!
TheFasterMan is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 11:18   #9
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Votat!
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 11:59   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Nu de pe pamanat, din Romania. In alte tari nu sunt interzise...
Unde nu sīnt interzise?
Īn Germania sīnt interzise de mult ca animalele astea sīnt pur si simplu nebune.
sīnt extrem de multe atacuri de persoane mai ales īn rīndul copiilor unde chiar daca animalul nu este dresat pt. violenta, asta o ia razna din senin.
Cred ca numarul de copii nevinovati DESFIGURATI de bestiile astea e suficient.
Aici īntr-e timp s-a interzis si comercializarea lor iar cele ce ajung īn TIERHEIM (azil de animale) sīnt eutanasiate fara comentarii si foarte bine fac.
Mai adaug ca de mai bine de 8 ani īn toata germania este LESA OBLIGATORIE indiferent ca e Chihahua sau ditamai vitelu de Doberman.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 17:43   #11
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Nu te supara dar esti foarte .... defapt mai bine ma abtin.
Acesti caini sunt mai iubitori deact crezi. Mi se pare normal ca un caine prost crescut ataca oameni, e la fel cu toate rasele, TOATE. Asta ar insemna sa exterminam toti cainii de pe pamant? nu cred... deci te rog gandeste inainte sa vorbesti si dute documenteazate despre rasa asta. Si tu esti la fel care majoritatea, gandire in turma.

PS: pentru ceilalti, respectele mele. Va multumesc pentru semnatura.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 17:58   #12
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Unde nu sīnt interzise?
Īn Germania sīnt interzise de mult ca animalele astea sīnt pur si simplu nebune.
sīnt extrem de multe atacuri de persoane mai ales īn rīndul copiilor unde chiar daca animalul nu este dresat pt. violenta, asta o ia razna din senin.
Cred ca numarul de copii nevinovati DESFIGURATI de bestiile astea e suficient.
Aici īntr-e timp s-a interzis si comercializarea lor iar cele ce ajung īn TIERHEIM (azil de animale) sīnt eutanasiate fara comentarii si foarte bine fac.
Mai adaug ca de mai bine de 8 ani īn toata germania este LESA OBLIGATORIE indiferent ca e Chihahua sau ditamai vitelu de Doberman.

Sunt de aceiasi parere cu tine. Intotdeauna mi s-au parut periculosi cainii astia,nu i-am suportat niciodata.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 22:48   #13
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Nu am nimic impotriva pitbullilor, cu toate ca mi se par niste caini periculosi, dar de obicei sunt tinuti in lese, nu sunt lasati liberi, problema mai mare este cu maidanezii de pe toate straziile. Nici nu stii cum apare vreunu si te ia de picior..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 23:38   #14
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Unde nu sīnt interzise?
Īn Germania sīnt interzise de mult ca animalele astea sīnt pur si simplu nebune.
sīnt extrem de multe atacuri de persoane mai ales īn rīndul copiilor unde chiar daca animalul nu este dresat pt. violenta, asta o ia razna din senin.
Cred ca numarul de copii nevinovati DESFIGURATI de bestiile astea e suficient.
Aici īntr-e timp s-a interzis si comercializarea lor iar cele ce ajung īn TIERHEIM (azil de animale) sīnt eutanasiate fara comentarii si foarte bine fac.
Mai adaug ca de mai bine de 8 ani īn toata germania este LESA OBLIGATORIE indiferent ca e Chihahua sau ditamai vitelu de Doberman.
Cred ca esti pe langa subiect....ai auzit ca animalele astea sunt bestii si gata...trebuie omorate...pfff....ai idee in germania, ca tot ai pomenit de tara asta ce rasa are cele mai multe atacuri asupra oamenilor???.....iti spun eu..nu e nici pit bull...nici bullterrier...nici doberman.....nici amstaff...nici tosa...e COCKER!!!
Am crescut caini de cand eram copil...ba am avut si pui de lup gasit in padure...am avut si bull terrieri...dobermani...ciobanesti....acum am un carpatin urias...asa ca pot sa dau o parere pertinenta.....nu animalele sunt de vina pentru comportamentul agresiv in nici o situatie....singurii vinovati sunt stapanii care i-au dresat in modul asta....am vazut pitbulli si bull terrieri care in prezenta copiilor din familie erau ca niste pisicute....se jucau de nu va imaginati....poate desi sunt caini agresivi prin definitie sunt deosebit de atasati familiei si in special de copii.
Toate rasele sunt frumoase...si nu pot fi de acord cu interzicerea nici unei rase existente....pana la urma lesa si botnitza in public trebuie sa fie obligatorii pentru toti cainii...indiferent ca-i rottweiler sau pekinez!!!
__________________
My Race car-SUBARU IMPREZA GC8 COUPE PRODRIVE
My car-E46 Coupe 320 CI 170 CP
My family car- E38 728i
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 00:02   #15
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Petitie pentru pastrarea in legalitate a unei rase.

@ ady_viteza

Īn afara de faptul ca posed si eu cīine, am cea mai mare clinica veterinara din NRW la 15 minute de mine si prietena lui fiu meu lucreaza la un TIERHEIM (azil de animale). Am fost acolo de "X" ori si mie nu trebuie sa-mi spuna nimeni ce vad.

Īn afara de asta nu AUD ci VAD destule si la TV si īn azilul de animale. Ca RO este plina de maidaneji asta-i alta mīncare de peste. Daca voi nu sīnteti capabili sa scapati de ei, eu ce sa va fac.

Cel mai mult īmi place de ex. īn RESITA unde niste RETARDATI de 15 ani īn grup cu o hoarda de pitbull se leaga de gagici facīnd pe grozavii speriind fetele cu cīinii atītīndu-i pe ele. Asta am vazut īn Septembrie cu ochii mei cīnd am fost o saptamīna īn Resita.
Autoritatile nu vad asta si īmi īnchipui ce NON VIOLENT dreseaza retardatii astia cīinii. Cred ca nu mai necesita nici un fel de comentarii.

Apropo:
Īn RO la cīinii considerati periculosi exista legea cu BOTNITA OBLIGATORIE īn public ca aici, lege introdusa īn 2007 ?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -