Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Honda Civic Type R (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/14092-honda-civic-type.html)

shadowro 20-03-06 19:51

Re: Honda Civic Type R
 
cand zici ca a dat nos la ce te referi ? a calcat-o sau a dat literalmente NOS ? :)
In fine pe 400m am auzit ca e grav ursu.

ps : vedeti ? tin cu ursu :P

zGb 20-03-06 20:15

Re: Honda Civic Type R
 
i-a dat NOS coae ce pm intelegi din i-a dat NOS, NOS in pm nu blana cox talpa sau pm altele!@!!!!! capisci?> :-P

ps : noi tinem cu vaca!

Achim 20-03-06 20:34

Re: Honda Civic Type R
 
:lol:... da intelegi tu...
oricum, nu e kiar asa grav ursu ala, da' nici rau nu e ;)

shadowro 20-03-06 21:04

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zGb
i-a dat NOS coae ce pm intelegi din i-a dat NOS, NOS in pm nu blana cox talpa sau pm altele!@!!!!! capisci?> :-P

ce crizat esti coae :) calmeaza-te ca faci riduri :) lasa ca scap eu de roaba mea si te laerg cu viitoarea roaba :) (sper)

Rabanne 20-03-06 21:34

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by Achim
:lol:... da intelegi tu...
oricum, nu e kiar asa grav ursu ala, da' nici rau nu e ;)

Eu zic ca este destul de tare pentru o masina 4x4 veche de 20 de ani si cu 170 de cai stock. Type-r-ul trebuia sa-l faca fara probleme chiar si fara modificari. Totusi sa apelezi la NOS cand ai o mica racheta ca sa faci un urs 325....:))) Iar de type-r-ul negru...inca mai lucram la masina, te asteptam pentru un rematch pe 400 de m, distanta pe care oricum s-ar parea ca-ti sta in fatza;)

SEBASTIAN 20-03-06 22:42

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne
Eu zic ca este destul de tare pentru o masina 4x4 veche de 20 de ani si cu 170 de cai stock. Type-r-ul trebuia sa-l faca fara probleme chiar si fara modificari. Totusi sa apelezi la NOS cand ai o mica racheta ca sa faci un urs 325....:))) Iar de type-r-ul negru...inca mai lucram la masina, te asteptam pentru un rematch pe 400 de m, distanta pe care oricum s-ar parea ca-ti sta in fatza;)

Oricine cunoaste avantajul unui 4x4 pe 400m, iar un BMW chiar daca e vechi atat timp cat mai e in mintile lui mai are de spus ceva.
Emil a avut meritul de a aduce mereu BMW-uri E30 in atentie si al promova in linia intai asa cum face si acum.
Nu stiu care ar fi fost rezultatul unei curse reale pe 400m fara nos cu honda ctr insa si asta e o masina f competitiva.
Azi cu nos a facut furori din mers reusind sa invinga un BMW M3 e46 cu tobe Supersprint.

Achim 20-03-06 23:24

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne
Eu zic ca este destul de tare pentru o masina 4x4 veche de 20 de ani si cu 170 de cai stock. Type-r-ul trebuia sa-l faca fara probleme chiar si fara modificari. Totusi sa apelezi la NOS cand ai o mica racheta ca sa faci un urs 325....:))) Iar de type-r-ul negru...inca mai lucram la masina, te asteptam pentru un rematch pe 400 de m, distanta pe care oricum s-ar parea ca-ti sta in fatza;)

parerea mea si nu numai este ca nu e asa... la 7.500 de ture in viteza a treia incepeam sa trec de el... eu nu cred ca pe 400 de m apuc doar sa dau a 4a, avand in vedere ca am treptele foarte foarte scurte...

oricum, cu mare placere... sper sa nu stau nici eu degeaba pana atunci! ;)

Achim 20-03-06 23:25

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN
Oricine cunoaste avantajul unui 4x4 pe 400m, iar un BMW chiar daca e vechi atat timp cat mai e in mintile lui mai are de spus ceva.
Emil a avut meritul de a aduce mereu BMW-uri E30 in atentie si al promova in linia intai asa cum face si acum.
Nu stiu care ar fi fost rezultatul unei curse reale pe 400m fara nos cu honda ctr insa si asta e o masina f competitiva.
Azi cu nos a facut furori din mers reusind sa invinga un BMW M3 e46 cu tobe Supersprint.

am fost acolo si am vazut! ;)

Rabanne 21-03-06 10:39

Re: Honda Civic Type R
 
[QUOTE=SEBASTIAN]Oricine cunoaste avantajul unui 4x4 pe 400m, iar un BMW chiar daca e vechi atat timp cat mai e in mintile lui mai are de spus ceva.
Emil a avut meritul de a aduce mereu BMW-uri E30 in atentie si al promova in linia intai asa cum face si acum.
Nu stiu care ar fi fost rezultatul unei curse reale pe 400m fara nos cu honda ctr insa si asta e o masina f competitiva.

Un BMW E30 cu motor 2.5 12 valve care sa fie batut doar de masini care sar usor de 200 de cai si care are doar o evacuare sport si un chiptuning bun este ceva deosebit dupa parerea mea si la ora actuala cred ca este cel mai bun urs de acest fel. Cum si tu erai foarte mandru de Cielo care batea masini f periculoase la fel si noi suntem mandri ca o masina de 3000 de euro isi masoara cu succes fortele impotriva unor masini noi , mult mai scumpe si cu mult mai multi cai veniti din fabrica:)

Achim 21-03-06 13:00

Re: Honda Civic Type R
 
pana la urma a mea nu are nimic in plus fatsa d fabrica, si in afara de start care totusi se datoreaza tractiunii integrale, ursul din mers pierde ca o masina de 170 de cp cu chip...

oricum, revin si spun ca intr-adevar, aveti cu ce sa va mandriti fiindk ursul ala kiar trage, da' trebuie sa luati in calcul ca pe orice suprafata la 4x4 e greu sa gresesti plecarea, mai ales daca stii totusi sa conduci cat de cat, pe cand competitorii vostrii (si nu fac aluzie la CTR aici) trebuie sa faca o plecare perfecta pentru a castiga... ;)

astept cu mult interes un rematch ;)

Rabanne 21-03-06 15:37

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by Achim
pana la urma a mea nu are nimic in plus fatsa d fabrica, si in afara de start care totusi se datoreaza tractiunii integrale, ursul din mers pierde ca o masina de 170 de cp cu chip...

oricum, revin si spun ca intr-adevar, aveti cu ce sa va mandriti fiindk ursul ala kiar trage, da' trebuie sa luati in calcul ca pe orice suprafata la 4x4 e greu sa gresesti plecarea, mai ales daca stii totusi sa conduci cat de cat, pe cand competitorii vostrii (si nu fac aluzie la CTR aici) trebuie sa faca o plecare perfecta pentru a castiga... ;)

astept cu mult interes un rematch ;)

Asta cu masina ta e stock e mai greu de crezut, prieteni de-ai tai te-au tradat, dar nu mai conteaza. Ne auzim, multa bafta!

Achim 21-03-06 16:22

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by Rabanne
Asta cu masina ta e stock e mai greu de crezut, prieteni de-ai tai te-au tradat, dar nu mai conteaza. Ne auzim, multa bafta!

da... ai dreptate... nu mai e stock, are un filtru de aer si o toba finala Simoni Racing... in rest, kiar sunt curios sa stau la un suc sa vad ce crede lumea ca are masina mea. In continuare afirm sus si tare faptul ca nu am inca incredere in tunerii din romania, care cel putin la japoneze nu prea au ce sa le faca, si mai astept pana la vara cand o sa ii pun chip Hondata... atunci oare ce o sa mai creada lumea ca are masina

kiar penala faza :lemon:

Achim 21-03-06 16:56

Re: Honda Civic Type R
 
1 Attachment(s)
uite fisa de dyno facuta ieri la MasterTuner, la initiativa lui Andrei Tentean, care intr-adevar are catback Supersprint pe masina si Unichip, si a vrut sa vada o diferentsa! ;) macar eu vin si cu argumente, nu doar cu "gura lumii". Si imi pare rau ca arata in halul asta, da' e facuta cu telefonul fiindk m-a tradat pana si scanneru :mad:

cat despre urs, dupa un chip asa agresiv, ar trebui sa scoata si el macar cat scoate douamii-ul meu care totusi are cam juma' de litru in minus si vreo 2 pistoane in minus ;)

zGb 21-03-06 17:16

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by shadowro
ce crizat esti coae :) calmeaza-te ca faci riduri :) lasa ca scap eu de roaba mea si te laerg cu viitoarea roaba :) (sper)

era un fel de gen caterinca dar esti cam rupt :)
apropo...si cand te-ai trezit era dimineata nu? sau aveai un cucui in cap? :lol: :lol: :lol:

shadowro 22-03-06 00:35

Re: Honda Civic Type R
 
ia hai gata.

Rabanne 22-03-06 02:55

Re: Honda Civic Type R
 
[QUOTE=Achim]uite fisa de dyno facuta ieri la MasterTuner, la initiativa lui Andrei Tentean, care intr-adevar are catback Supersprint pe masina si Unichip, si a vrut sa vada o diferentsa! ;) macar eu vin si cu argumente, nu doar cu "gura lumii". Si imi pare rau ca arata in halul asta, da' e facuta cu telefonul fiindk m-a tradat pana si scanneru :mad:

cat despre urs, dupa un chip asa agresiv, ar trebui sa scoata si el macar cat scoate douamii-ul meu care totusi are cam juma' de litru in minus si vreo 2 pistoane in minus ;)

Pentru o masina care are 1400 kg chiar este senzatie iar softul este o reusita reala, cu mult peste ceea ce i-au pus unii si altii care vorbesc ca tine;) Acum ca este greu de suportat ideea sa vezi din spate o masina cu mult mai ieftina este alta problema:) Acum , ca stam si ne gandim, masina aia sta in fatza ta pana pe capat de a3-a si masina ta cica ar prinde suta in 6.6 secunde, 325ix este declarat ca o prinde in 9.2 secunde, i-a mai fa tu niste calcule si vezi, e destul de agresiv chipul?:)))

Achim 22-03-06 07:48

Re: Honda Civic Type R
 
[QUOTE=Rabanne]
Quote:

Originally Posted by Achim
uite fisa de dyno facuta ieri la MasterTuner, la initiativa lui Andrei Tentean, care intr-adevar are catback Supersprint pe masina si Unichip, si a vrut sa vada o diferentsa! ;) macar eu vin si cu argumente, nu doar cu "gura lumii". Si imi pare rau ca arata in halul asta, da' e facuta cu telefonul fiindk m-a tradat pana si scanneru :mad:

cat despre urs, dupa un chip asa agresiv, ar trebui sa scoata si el macar cat scoate douamii-ul meu care totusi are cam juma' de litru in minus si vreo 2 pistoane in minus ;)

Pentru o masina care are 1400 kg chiar este senzatie iar softul este o reusita reala, cu mult peste ceea ce i-au pus unii si altii care vorbesc ca tine;) Acum ca este greu de suportat ideea sa vezi din spate o masina cu mult mai ieftina este alta problema:) Acum , ca stam si ne gandim, masina aia sta in fatza ta pana pe capat de a3-a si masina ta cica ar prinde suta in 6.6 secunde, 325ix este declarat ca o prinde in 9.2 secunde, i-a mai fa tu niste calcule si vezi, e destul de agresiv chipul?:)))

am mai avut discutia asta si cu altii si pana la urma mi-au dat dreptate: o masina 4x4 face 0-100 pe o distanta mult mai mare dekt o masina cu tractiune fata. Daca pui un G-Tech in fiecare masina o sa observi ca 0-100 nu e nici macar sub 7 da' din cauza ca nu patineaza deloc o sa profite de fiecare cm din "pista". Am mai spus o data, "felicitari!", si nu ma streseaza ideea ca vad din spate o masina mai ieftina. Dupa cum am spus si sustin, masina mea deocamdata arata ceea ce au facut-o japonezii sa arate, si consider ca sunt de abia la inceput de drum ;)

MasterTuner 23-03-06 20:46

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by Achim
da... ai dreptate... nu mai e stock, are un filtru de aer si o toba finala Simoni Racing... in rest, kiar sunt curios sa stau la un suc sa vad ce crede lumea ca are masina mea. In continuare afirm sus si tare faptul ca nu am inca incredere in tunerii din romania, care cel putin la japoneze nu prea au ce sa le faca, si mai astept pana la vara cand o sa ii pun chip Hondata... atunci oare ce o sa mai creada lumea ca are masina

kiar penala faza :lemon:


Achim, uite ce cred cred eu despre UNICHIP instalat de noi, tuneri romani. Eu cred ca e pe departe mai bun decat o sa poata fi orice chip facut la mii de km distanta de MASINA TA. Uita-te la primele masuratori de pe pagina. Iti propun sa-ti instalez UNICHIP acum si apoi sa-ti instalezi chipul la vara, evident dand jos UNICHIPUL inainte. Si daca masina ta va fi mai puternica decat o voi face eu iti voi da banii inapoi pe UNICHIP si pe HONDATA. Ce zici?

Achim 23-03-06 20:51

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
Achim, uite ce cred cred eu despre UNICHIP instalat de noi, tuneri romani. Eu cred ca e pe departe mai bun decat o sa poata fi orice chip facut la mii de km distanta de MASINA TA. Uita-te la primele masuratori de pe pagina. Iti propun sa-ti instalez UNICHIP acum si apoi sa-ti instalezi chipul la vara, evident dand jos UNICHIPUL inainte. Si daca masina ta va fi mai puternica decat o voi face eu iti voi da banii inapoi pe UNICHIP si pe HONDATA. Ce zici?

Mai... eu nu am spus cu rautate faptul ca nu am incredere in experienta tunerilor romani in ceea ce priveste masinile japoneze, dar ma gandesc ca totusi, cei de la Hondata sunt specializati in asa ceva, si au multa experienta cu soft-ul CTR-urilor. Ei iti pot cobora pragul VTEC-ului la 5.200 de rpm si o turatie maxima de 8.700. Intr-adevar, pt asa ceva iti trebuie o admisie de aer, dar asta am deja. Oricum, mai vbim despre Unichip, si iau in calcul varianta asta ca o varianta de "tranzitie"...

SEBASTIAN 24-03-06 01:01

Re: Honda Civic Type R
 
Cu soft sau fara un unichip bun si bine reglat ajuta.
Macar ajustaje fine in f de benzina si tot faci ceva daca prin absurd ai avea un soft 100% perfect.

demolatorul 04-04-06 22:46

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN
Cu soft sau fara un unichip bun si bine reglat ajuta.
Macar ajustaje fine in f de benzina si tot faci ceva daca prin absurd ai avea un soft 100% perfect.

Domnule Sebastian faceti reclama la unichip?

Morro 05-04-06 08:18

Re: Honda Civic Type R
 
hai mai frate ... wtf? cam ce fel de post e asta?

einstein1984 07-04-06 18:08

Re: Honda Civic Type R
 
Omul zice adevarul. Rau nu are cum sa faca daca e reglat bine, si nici nu sta degeaba.

Morro 08-04-06 08:54

Re: Honda Civic Type R
 
offtopic : ca sa nu existe ambiguitati, ma refeream la domnul demolatorul

demolatorul 08-04-06 17:25

Re: Honda Civic Type R
 
Domnule Morro ai cumva instalat unichip?Imi cer scuze daca am gresit

Morro 10-04-06 08:33

Re: Honda Civic Type R
 
nu am instalat nimic, dar m-am saturat de aberanti ca tine care nu au ce face acasa si lanseaza intzepaturi pe forum ... huoo

demolatorul 12-04-06 23:07

Re: Honda Civic Type R
 
Domnule Morro,ai anumite cunostinte pe care le ti ascunse si le folosesti doar pt satisfacerea personala,sau poti veni cu certitudini? Dar avind in vedere ''nu am instalat nimic, dar m-am saturat de aberanti ca tine care nu au ce face acasa si lanseaza intzepaturi pe forum ... huoo'' exprimarea.................
__________________

SEBASTIAN 14-04-06 07:01

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by demolatorul
Domnule Sebastian faceti reclama la unichip?

De ce nu daca mi se pare ca e ceva bun ... :lol:
Daca ar fi sa fac mai mujlt decat o sincera constatare pot spune ca in ce inseamna soft de Subaru Impreza WRX STI ceea ce facem noi este maximul.
Folosim ecu de serie si putem monta, doua programe cu schimbare la buton.
Costul pentru doua e foarte mic fata de ce ofera altii de la firme consacrate, pentru unul.
RACING CODE se cheama si sunt de departe cei mai buni oferind si codul sursa.
Sunt cateva zeci de hart9i de modificat, evitam interpolarile ...

SEBASTIAN 14-04-06 07:03

Re: Honda Civic Type R
 
https://forum.4tuning.ro/154-subaru-tuning/12849-ecu-remapping-subaru-sti.html

si aici sunt mai ulte amanunte

demolatorul 22-04-06 16:54

Re: Honda Civic Type R
 
RACING CODE se cheama si sunt de departe cei mai buni oferind si codul sursa.
Sunt cateva zeci de hart9i de modificat, evitam interpolarile ...[/QUOTE]
Nu te supara ce interpolari?

SEBASTIAN 01-05-06 08:07

Re: Honda Civic Type R
 
Modificarile se fac pas cu pas pentru fiecare zona de turatie in functie de anumite date obtinute prin logari anterioare.
Deci nu se stabileste ceva pentru 1500rpm si ceva la 3400rpm iar intre se cere softului sa ofere solutia facand el tranzitul.
Se lucreaza pas cu pas 50rpm cu 50rpm.
Uni fac dua-trei ... capete de modificari, intre interpolari, un fel de modificari logice oarbe. Noi nu facem asta fiecare zona de turatie in fiecare regim e recalculata sa funcioneze perfect.
Rezultatele au inceput deja sa apara pe strada si mai ales la curse.


All times are GMT +2. The time now is 22:11.

- Copyright 2026 4Tuning