Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/9405-mondeo-tdci-116-cp-versus-passat-1-9tdi-101-cp.html)

flopy 13-11-05 00:32

he he he
 
Quote:

Torque_Cosmin eu merg pe mondeo... e mai puternic... e C R fatza de P D lu passat...e mult mai avantajos..



O fi el C R dar... tot P D -ul face legea :P

giorgio_tlro 14-11-05 09:24

Pai daca se ia in calcul puterea atunci trebuia facuta comparatie intre Passat 1,9 TDI PD de 101 CP si Mondeo 2,0 TDDI de 90 CP.Si atunci datele problemei ar fi fost altele, nu ar mai fi existat diferenta asa de mare intre cele 2 motoare.Cat despre avantajul CR-ului fata de PD din pacate pt conditiile din Romania aceste avantaje sunt de fapt dezavantaje.PD-ul Passatului functioneaza mult mai bine in conditiile noastre de carburanti decat CR-ul de la Mondeo.Acest fapt il poate certifica orice mecanic care a avut de-a face cu cele 2 motoare in cauza.

VS-99-BYE 16-01-07 10:23

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
Motorul commonrail de la ford este unul dintre cele mai fiabile motoare existente, in detrimentul celor de la vw care mai au putin de munca. Care este mai galagios? Clar motorul de la ford. Distributia pe lant al fordului emite un zgomot mai agresiv al motorului dar care este controlat de un sistem super destept care il mentine in limite normale si nu este sesizat decat din exterior. Din interior aproape ca nu exista. Care este mai puternic? Fordul are o acceleratie mai fulgeratoare si mai agresiva decat passatul.(parerea mea) Care este mai accesibil? Fordul. Design interior si exterior? Fordul e un pic mai sportiv la exterior, iar la interior detaliile sunt foarte apropiate. In concluzie balanta raport PRET-CALITATE se inclina in favoarea FORDULUI. Bafta.

Asigurator 16-01-07 10:53

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
A mai spus cineva aici in topic ........la puterea aceasta nici nu se pune problema de demaraj sau putere.
Intradevar daca ar fi sa o luam asa cred ca ford ar avea un mic avantaj(nu stiu de ce tot am impresia ca e si cu cateva Kg mai usor)
Pe un Passat de 101 CP il alearga o "masinuta" de 800-950Kg cu 75CP benzina de nu se vede.Plus ca trebuie sa tragi rau de tot de ea sa fuga si o distrugi aiurea.
Din cate stiu motoarele de la passat cu TDI simplu au ce-a mai mare durata de viata ,iar diferentele sunt de softuri intere ele si cele cu TDI(rosii).Cu un CIP poate ajungi si cu passatul in 115.
Eu totusi as merge pe fiabilitatea celor de VW fara nici un dubiu si mi-as pune un CIP pe ea ca sa creasca in CP

Eagleee 16-01-07 11:10

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
Deci...Dupa ce doi din prieteni mei au Mondeo, aleg Passat.
La unul dupa 100.000km totul a inceput sa dezintegreze, probleme mai ales cu motorul! Celalalt baiat are una mai puternica 2.2 TDCI, deja scoate fum motorul (albastu, nu din cauza motorunei...) Mentin ca fiecare este raparat de servizul Ford periodic.
Despre pasat atat ca motorul aia ce este in el e din '92, adica cam greu va fi probleme cu el, diferente sunt, dar in mare este aceasi motor, poate nu are performante asemenetoare cu Mondeo, dar merge peste 300.000Km...

Si inca ceva, cine vrea liniute facute cu masinile astea ii bolnav la cap!
Is facute pentru autostrada! intre 1500-3000ture!

VS-99-BYE 16-01-07 15:33

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
Quote:

Originally Posted by Eagleee (Post 700407)
Deci...Dupa ce doi din prieteni mei au Mondeo, aleg Passat.
La unul dupa 100.000km totul a inceput sa dezintegreze, probleme mai ales cu motorul! Celalalt baiat are una mai puternica 2.2 TDCI, deja scoate fum motorul (albastu, nu din cauza motorunei...) Mentin ca fiecare este raparat de servizul Ford periodic.
Despre pasat atat ca motorul aia ce este in el e din '92, adica cam greu va fi probleme cu el, diferente sunt, dar in mare este aceasi motor, poate nu are performante asemenetoare cu Mondeo, dar merge peste 300.000Km...

Si inca ceva, cine vrea liniute facute cu masinile astea ii bolnav la cap!
Is facute pentru autostrada! intre 1500-3000ture!

In legatura cu dezintegratul. Eu pun pariu ca dezintegrez un passat si un mondeo in 60 de minute. Daca imi pun capul le rup pe amandoua pana explodeaza motoarele. Daca a inceput sa se dezintegreze dupa 100.000 km inseamna ca s-a mers intr-un stil barbar cu masina aia si sunt convins ca daca prietenul tau avea passat, era in aceeasi conditie. In legatura cu liniutele iti dau dreptate partial. Depinde cu ce masina face Fordul liniute. Daca e cu passat e stransa tare cursa. Parerea mea. Bye

Eagleee 16-01-07 18:00

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
E cert ca nici unul nu a lasat masina in pace, dar totusi, erau facute servisuri la ele. Acuma are un accord diesel, merge tot asa, are deja 130.000 si nimica, ca nou...Cu dezintecratul ma refeream la masina! nu neaparat motor.

Ceeace am scris, si repet, am si eu un Seat Toledo 1.9TDI orig 90cai (acuma undeva peste 100, dar modificarea este facuta sa consume mai putin, si evident cand tre, aia 1% din mers, sa folosesc) Dar nu am facut liniute cu ea, nu are sens, este facut sa mearga de la punctul "A" pana la punctul "B" si nici intrun caz pentru ce vreti voi...

Este o aberatie sa compari 2 masini care nu sunt pentru ce vreti voi, liniute.
Se poate compara calitatea, motorul in regim de oras, sau autostrada, sispensia, ct tine masina...pot continua, dar nu cat face la 100.
De asta sunt modele de sport!

Apropo, fara discutii, pe pista Mondeo este mult mai bun!!!

PiStI 16-01-07 18:48

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
la aceasta categorie, si mai ales cu aceste motorizari prioritatea nr. 1 NU este acceleratia 0-100, acest aspect conteaza mai mult,ce conteaza este confortul, tinuta de drum, spatiul, dotarile de confort
pt cei care doresc cifre iatale: mondeo 0-100 10.8s, passat 12.4 s. deci toti care cred, sau au auzit prin popor ca passat-ul este mai rapid, no comment
aceste modele sunt de familie, deci trebuie luate ca atare, mai ales variantele varint respectiv tourer. in unele cazuri sunt folosite si ca masini de serviciu pt oamenii de afaceri. apropos cati oameni ati vazut la costum si cravata cu dieseluri sa faca liniute la stop, inafara de samsari si de baietasi care au luat masina lu' tati???
la aspect, dupa parerea mea castiga Mondeo, arata mai bine cel putin de cat passat-ul cu face-lift care ara botul acela lung, cel dinainte arata mai bine, zic eu.
mondeo are o prezenta mai impozanta, mai ales varianta Tourer.
fordul are o suspensie mai buna, este mai avansata dpdv, are punte independenta de tip multilink, (pe cand passat-ul are punte semirigida), este mai confortabila si totusi in curbe simti mai bine masina.
la fel la placerea de a conduce fordul sta mult mai bine. nu vorbesc in cunostinta de cauza, pt ca nu am condus noul model, (am mers doar cu unul), ci doar modelul mai vechi ('93-'00 de care am avut si eu) , si acela se comporta mai bine in curbe de cat passat-ul de care vorbim (de care am condus de altfel). directia este mai precisa, mai incisiva.
la interior, mondeo castiga datorita unui spatiu mai mare, chiar daca unele materiale sunt mult mai bune la passat.
la motor, castiga passat-ul, motorul acela este mai bun.
referitor la zgomot, cine sta cu urechea pe capota sa asculte zgomotul la motor????. pe mine sincer nu ma intereseaza daca se aude de afara ceva sau nu. la interior oricum nu se aude aproape nimic.
oricum mondeo are un dezavantaj, are distributie pe lant, care este mult mai zgomotoasa, dar in acelasi timp este mult mai fiabila in comparatie cu cureaua de la vag.
passat ul are un sunet specific de PD, in timp ce ford-ul hroncane.
la fiabilitate ambele stau bine, diferentele de pret la sh apar deoarece vw este mai bine vazut, are un prestigiu mai mare, dar acest lucru nu m-ar opri sa-mi iau un mondeo, sedan dar cu motor clasic de 116 cai, cu pompa normala de injectie, nu acesta cu CR.

HOT 16-01-07 19:57

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
:D La demaraj clar mondeo,am patit-o pe pielea,in suceava asta toamna,eu la semafor rosu,pe cealalta banda un passat,se uita tipu la mine rade(stiti voi ranjetul ala de superioritate)eu cu unchiu si 2 nepoate mari in masina ala cu o gagik,verde plecam amandoi,eu mai bine il fac pe ala aproape cu o masijna in fata dupa semaforul de la bazar,oprim la semaforul de la statia maxi,iarasi unu linga altu(de data asta tipu incordat blonda nici nu s a uitat la mine eu rad,la fel cum a ras si el la celalalt semafor)verde plecam amandoi eu cu scartz,il fac din nou,se inroseste tipu mie imi place lui unchiu la fel si la nepoate le place,semaforul de langa mac donalds,il fac din nou si de data asta tipu nu mai vine linga mine k deja era distanta de 2 majini intre noi,A fost prima data pana acum cand am facut asa ceva,dar sincer mi-a placut.Deci la demaraj avantaj mondeo care este net superior.Am vrut passat dar nu l-am luat din cauza a nu stiu cate milioane de bucse si articulatii are la suspensia fata(mondeo este mult mai simplu ca passatul si deci mai fiabil se strica mai putine piese):rolleyes2

BASU 17-01-07 09:49

Re: mondeo tdci 116 cp versus passat 1,9tdi 101 cp
 
verificati aici Ford Mondeo versus Vw Passat


All times are GMT +2. The time now is 01:08.

- Copyright 2026 4Tuning