Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   intarire suspensie (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/88556-intarire-suspensie.html)

PAK 27-08-08 21:43

Re: intarire suspensie
 
de curiozitate, ce J are janta p care ai pus 255?

solutia 3 - gume MULT mai inguste incat sa stea intinse (asta in caz ca nu atinge rau)

de roluit nu stiu unde sa iti zic.... imi pare rau

AK-ZER 28-08-08 00:54

Re: intarire suspensie
 
verifica latimea jantei (J poate e prea ingusta) si offsetul sa fie in regula. Daca sunt ok ar trebui o suspensie sport reglabila. Roluirea nu mi se pare o solutie buna la o masina relativ noua care la un moment dat o sa vrei sa o vinzi.

PAK 28-08-08 02:41

Re: intarire suspensie
 
Quote:

Originally Posted by AK-ZER (Post 1719147)
... nu mi se pare o solutie buna...

mie nu mi se pare o solutie buna sa dai sfaturi aiurea.....
daca e janta prea ingusta iti atinge in aripa? offsetul cum trebuie sa fie ca sa "fie in regula" ?


on-topic...
ne cam dam cu presupusul toti (unii mai bine altii mai...), poate initiatorul topicului ne da mai multe detalii despre dimensiunea jantelor , unde si cat de rau atinge etc.

Puya123123 28-08-08 03:29

Re: intarire suspensie
 
2 Attachment(s)
sincer nu stiu unde sa ma uit dupa dimensiunile jantelor,stiu doar ca sunt pe 18,o sa atasez o poza. de atins,atinge foarte foarte rar,numai la damburi mari luate cu viteze de peste 120,cand se face balans,altfel am incercat sa las masina parcata si am apasat cu forta pe suspensii si nu atinge. roluirea buzelor de la aripa nu merge,pentru ca spre surprinderea mea EOS nu are buza pe interiorul aripilor,ca la restul masinilor.locul unde atinge cred ca este marginea aripii.imediat pun poza,merci mult celor care mi-ati dat sfaturi pana acum :X

AK-ZER 28-08-08 10:29

Re: intarire suspensie
 
Quote:

Originally Posted by PAK (Post 1719277)
mie nu mi se pare o solutie buna sa dai sfaturi aiurea.....
daca e janta prea ingusta iti atinge in aripa? offsetul cum trebuie sa fie ca sa "fie in regula" ?

Tot ce am spus ramane valabil, daca ai sti ce-i ala ET aka "offset" si de ce e important ti-ai raspunde singur la intrebari.. ET corelat cu latimea jantei conteaza ft mult..

vdub 28-08-08 21:44

Re: intarire suspensie
 
gumele au dim ok, jantele par a avea et-ul normal (nu sunt iesite prea mult)
iti recomand o suspensie sport sau alte roti.

brgds,
edi

audi_quattro 30-08-08 22:34

Re: intarire suspensie
 
Quote:

Originally Posted by audi_allroad (Post 1717169)
Sunt nou pe acest forum, doar ce mi-am achizitionat un audi allroad 2,7 2001.

Ti-am trimis deja de mai multa vreme un mesaj pe e-mail, dupa ce ai contactat site-ul Prorally.
Nu cauta in cazul asta dupa senzori pentru ca nu are rost. Sensorul de temperatura iti opreste compresorul la un moment dat ca sa nu se supraincalzeasca iar senzorii de nivel functioneaza, altefl nu ai fi nivelul corect in faza initiala a defectiunii.

Dimitris 01-09-08 12:17

Re: intarire suspensie
 
eu tind sa cred ca aveai nevoie de 245 40 r18...

audi_quattro 03-09-08 22:58

Re: intarire suspensie
 
Rotile pe care le ai acum sunt cu aprox 18 mm mai mari in diametru decat cele originale, respectiv ce este trecut in talon. Asta inseamna urmatoarele:
- mergi mai tare decat arata vitezometrul
- masina este ilegala
- roata nu are loc

FLAME 10-09-08 21:52

Re: intarire suspensie
 
Quote:

Originally Posted by Puya123123 (Post 1716078)
am si eu o mica problema,am un vw eos cu roti cam late pe spate(255-35-18) si la viteze mari,daca iau vreun damb ceva imi atinge roata in aripa.as vrea sa ii intaresc suspensiile,stie cineva unde pot face asta,sau daca se poate face asa ceva in primul rand?cam cat ar trebui sa coste?merci

sau pune in telescoape alt ulei hidraulic(mai gros decat cel existent)

Psycho 10-09-08 22:39

Re: intarire suspensie
 
Quote:

Originally Posted by Puya123123 (Post 1716078)
am si eu o mica problema,am un vw eos cu roti cam late pe spate(255-35-18) si la viteze mari,daca iau vreun damb ceva imi atinge roata in aripa.as vrea sa ii intaresc suspensiile,stie cineva unde pot face asta,sau daca se poate face asa ceva in primul rand?cam cat ar trebui sa coste?merci

daca esti din bucuresti .. asa cum vad in location la tine intreaba baietii din bucuresti unde isi fac ei amortizoarele .. si du-te cu incredere .. eu asa am facut si sunt foarte multumit .. de unneen din bucuresti care face minuni .. am facute amortizoarele de ... 2 ani cred sau mai mult ..


All times are GMT +2. The time now is 14:56.

- Copyright 2026 4Tuning