Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-08, 14:30   #1
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default intarire suspensie

am si eu o mica problema,am un vw eos cu roti cam late pe spate(255-35-1 si la viteze mari,daca iau vreun damb ceva imi atinge roata in aripa.as vrea sa ii intaresc suspensiile,stie cineva unde pot face asta,sau daca se poate face asa ceva in primul rand?cam cat ar trebui sa coste?merci
Puya123123 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 14:56   #2
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: intarire suspensie

iti poti cumpara niste amortizoare regabile pe duritate si ai rezolvat problema
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 16:31   #3
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default Re: intarire suspensie

alta solutie nu exista?ca sunt cam scumpe niste suspensii..am vazut de la 600eur in sus
Puya123123 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 19:05   #4
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: intarire suspensie

Ai eos dar nu ai bani de suspensii? Daca tot faci o treaba fa-o cu cap,cumpara unele reglabile pe inaltime si duritate.
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 21:44   #5
audi_quattro

Stage 2
 
audi_quattro's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 52
Default Re: intarire suspensie

Ori schimbi jenztile cu un ET care sa corespunda mai bine, ari arcuri mai tari, dar care sa iti tina masina la acelasi nivel ori un chit de suspensie cu arcuri si amortizoare reglabile pe inaltime cel putin.
audi_quattro is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 23:56   #6
audi_allroad

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3
Default Re: intarire suspensie

Quote:
Originally Posted by audi_quattro View Post
Ori schimbi jenztile cu un ET care sa corespunda mai bine, ari arcuri mai tari, dar care sa iti tina masina la acelasi nivel ori un chit de suspensie cu arcuri si amortizoare reglabile pe inaltime cel putin.
Salut,

Sunt nou pe acest forum, doar ce mi-am achizitionat un audi allroad 2,7 2001.

Totul a mers perfect cateva luni, pana cand masina a inceput sa se aseze pe burta, in special in parcare. Se ridica manual, fara probleme, dar apoi iar se lasa. Apoi m-a "parasit" in mers, noroc ca am fost cu ochii pe ecranul de bord...

In orice caz, sa fiu scurt: am avut cateva coduri de eroare care indicau (din punctul servicului de vedere) schimbarea compresorului.

Prima eroare:
Address 34: Level Control Labels: 4Z7-907-553.LBL
Part No: 4Z7 907 553 E
Component: - 2C1A1 D040
Coding: 25500
Shop #: WSC 09999

1 Fault Found:
01772 - Signal from Level Control Pressure Sensor (G291)

A doua eroare avea codul: 00805 N 148 FL suspension strut valve.......

Mi s-a parut ciudat ca imi recomanda schimbarea compresorului, deoarece erorile pareau sa se refere la blocul de valve de langa acesta, cel din care pleaca furtunasele catre perne.
L-am schimbat, a mers binisor vreo 2 zile, apoi m-a lasat iar: s-a culcat pe burta si nu se mai ridica (ma refer la masina )

Acum, dupa scanarea noua imi da aceste erori:

01577 switch off due to excessive temperature - sporadic

01772 level control - sporadic: pressure sensor G291 - implausible signal

01400 self levelling suspension - regulating limit not reached

Se pare ca este un sensor, insa habar nu am (nici service-ul) unde se afla.

Ma poate ajuta cineva cu o idee despre ce ar trebui cumparat si schimbat? M-am saturat sa merg la GHICI si sa tot cumpar piese aiurea.

Din pacate masina este acum intr-o localitate unde nu exista dealer audi cu service. (Piatra Neamt)

Multumesc anticipat pentru orice tip de ajutor (sunt dispus sa si platesc consultatia daca este nevoie)
audi_allroad is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 08:55   #7
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: intarire suspensie

deci....omului nu ii trebuie pe inaltime pentru ca tocmai ce a spus ca ii atinge roata in aripa .......concluzia este ca masina nu trebuie lasata mai jos de cat este!!!

Alta varianta mai ieftina nu exista din pacate, daca vei cumpara numai arcurile atunci vei avea aceeasi problema deoarece ea se rigidizeaza dar nu enorm de mult dar in acelasi timp si coboara aproximativ 30 mm!

Sfatul meu este sa iti cumperi niste koni reglabile sunt excelente dar daca nu ai bani suficienti pentru ele te pot ajuta cu altceva mai ieftin.....
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 08:58   #8
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: intarire suspensie

Quote:
Originally Posted by audi_allroad View Post
Salut,

Sunt nou pe acest forum, doar ce mi-am achizitionat un audi allroad 2,7 2001.

Totul a mers perfect cateva luni, pana cand masina a inceput sa se aseze pe burta, in special in parcare. Se ridica manual, fara probleme, dar apoi iar se lasa. Apoi m-a "parasit" in mers, noroc ca am fost cu ochii pe ecranul de bord...

In orice caz, sa fiu scurt: am avut cateva coduri de eroare care indicau (din punctul servicului de vedere) schimbarea compresorului.

Prima eroare:
Address 34: Level Control Labels: 4Z7-907-553.LBL
Part No: 4Z7 907 553 E
Component: - 2C1A1 D040
Coding: 25500
Shop #: WSC 09999

1 Fault Found:
01772 - Signal from Level Control Pressure Sensor (G291)

A doua eroare avea codul: 00805 N 148 FL suspension strut valve.......

Mi s-a parut ciudat ca imi recomanda schimbarea compresorului, deoarece erorile pareau sa se refere la blocul de valve de langa acesta, cel din care pleaca furtunasele catre perne.
L-am schimbat, a mers binisor vreo 2 zile, apoi m-a lasat iar: s-a culcat pe burta si nu se mai ridica (ma refer la masina )

Acum, dupa scanarea noua imi da aceste erori:

01577 switch off due to excessive temperature - sporadic

01772 level control - sporadic: pressure sensor G291 - implausible signal

01400 self levelling suspension - regulating limit not reached

Se pare ca este un sensor, insa habar nu am (nici service-ul) unde se afla.

Ma poate ajuta cineva cu o idee despre ce ar trebui cumparat si schimbat? M-am saturat sa merg la GHICI si sa tot cumpar piese aiurea.

Din pacate masina este acum intr-o localitate unde nu exista dealer audi cu service. (Piatra Neamt)

Multumesc anticipat pentru orice tip de ajutor (sunt dispus sa si platesc consultatia daca este nevoie)
u erorile alea te sfatuiesc sa te duci neaparat la un service audi dar sa fie unu bunisor pentru ca nu stiu cate allroad au vazut astia prin Romania.

Oricum nu te poate ajuta nimeni tastand pe forum si la fel tu nu te poti duce sa cumperi piese dupa ce spune unu pe forum!!!
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 10:13   #9
audi_allroad

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3
Default Re: intarire suspensie

Quote:
Originally Posted by U_TUNING View Post
u erorile alea te sfatuiesc sa te duci neaparat la un service audi dar sa fie unu bunisor pentru ca nu stiu cate allroad au vazut astia prin Romania.

Oricum nu te poate ajuta nimeni tastand pe forum si la fel tu nu te poti duce sa cumperi piese dupa ce spune unu pe forum!!!

Multumesc pentru raspuns, ma asteptam sa imi recomanzi asa ceva. Speram totusi sa fi avut si altcineva asa ceva si sa imi dea un sfat. Cred ca iti urmez exemplul si o iau pe platforma

Mersi inca o data
audi_allroad is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 14:38   #10
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default Re: intarire suspensie

eu am acum latimea cauciucurilor 255..daca as pune 235(cum scrie si in talon pt jante pe 17) numai ca eu pun pe 18 ar ajuta cu ceva?
Puya123123 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 14:55   #11
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: intarire suspensie

ar ajuta bineinteles ca da.....numai ca vei avea talon mai mic
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 15:07   #12
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: intarire suspensie

Quote:
Originally Posted by Puya123123 View Post
eu am acum latimea cauciucurilor 255..daca as pune 235(cum scrie si in talon pt jante pe 17) numai ca eu pun pe 18 ar ajuta cu ceva?
Luam un exemplu 255/45/17 : 255 e latimea anveopei, 45 e talonul/peretele anvelopei, 17 arata diametrul jantei pt care este facuta anvelopa
Daca ai aceleasi jante pt care ti se recomanda 235 - atunci anvelopele sunt mai late ca janetele (latimea jantelor este data in J). E posibil ca asta sa fie problema anvelopele fiind pe niste jante mai inguste creaza un perete an lantei mult mai rotunjit. Astfel in curbe si peste gropi peretele mai "rontunjit" permite un "joc " mai mare. Ar fi bine sa revi la specificatile date de producator
Daca vrei sa treci pe 18 poti folosi calculatorul de pe carbibles.com pt a alege o marime a anvelopei care sa pastreze acelasi diametrul al rotii
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars

Last edited by AK-ZER; 27-08-08 at 15:13.
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 16:43   #13
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 468
Member of:
[VW]
Default Re: intarire suspensie

nu e mai simplu sa iti roluiesti aripile pe interior?
PAK is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 18:56   #14
Puya123123

Stage 5
 
Puya123123's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,047
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
[SUBARU]
Default Re: intarire suspensie

@AK-zER eu am acum 255-35-18 si in talon scrie ca pot pune 235-45-17. ce vroiam eu sa zic este sa schimb anvelopa care este acum cu 235-35-18 daca exista marimea asta,si intrebam daca ajuta cu ceva schimbarea
@pak- cum as putea face asta,si unde?
Puya123123 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 19:35   #15
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: intarire suspensie

salut,
vad ca nu stii ce reprezinta acele cifre de pe anvelope.
255 - latimea anvelopei
35 - inaltimea(partea laterala a anvelopei)
18 - diametrul jantei pe care se poate pune.

in cazul tau ai 2 solutii :
- cea mai ieftina - roluiesti aripile (buza aceea din interiorul aripii)
- schimbi gumele cu unele putin mai inguste.

brgds,
edi
vdub is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -