Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/65330-romania-noastra-57-milioane-euro-costul-km-autostrada.html)

Bogdan_ozzy 14-02-08 20:24

Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada
 
Si viziunea mea :) : "la scoala, in generala ar trebui sa se predea LECTIA DE "EVADARE" DIN ROMANIA ! "

AAAAK 16-02-08 16:30

Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada
 
interesant este ca toti citesc ..aud ca se fura (adik suntem furati) si isi traiesc viatza linistiti in continuare.
Zicea cineva mai sus ca macar sa fol. materiale de calitate ..pai dak s-ar fol. materiale de calitate nu s-ar mai strica ,deci firmele care se ocupa de drumuri nu ar mai avea de lucru.. totul trebuie sa fie consumabil sa tineti minte :) ,la noi media drumurilor e cam de 2 ani ..se repara un drum (costurile sunt pt material calitativ dar se fol.material de rahat) peste 2-3 ani iara ..si iara si tot asa
Si cine are de castigat? Ministrul si cei care hotarasc ce firme sa se ocupe de treburi (adik isi primesc partea ) si firmele respective evident care isi iau banii (bani multi pe materiale de nimic) si de pierdut evident noi :) ca sunt banii nostri ...

DACIA-Wrc 22-02-08 20:51

Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada
 
Autostrada Nokia, 8 milioane de euro pe kilometru

Firma Iptana, care proiectează autostrada Nokia, a evaluat costul pe kilometru la 8 milioane de euro. Īn faza iniţială, adică pe traseul Gilău Jucu, autostrada de 39,5 km a fost estimată de către Iptana la 316 milioane de euro. Suma aceasta se va modifica din cauza prelungirii pānă la Dej. Centura se prelungeşte astfel cu 35 de kilometri, ajungāndu-se la un cost total de 600 de milioane de euro.

Vladz 23-02-08 15:12

Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada
 
si cu 60 de mil pe km , MACAR SA O FACA ODATA au furat prea multi bani sa mai conteze suma asta ...... ca de 18 ani ne ameninta ca o sa avem autostrazi :|

DaNy>DmN 23-02-08 22:18

Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada
 
57 de milioane de euro pe km :shock: doar atat :lol::lol::lol:
Daca kilometrul de autostrada costa 10 milioane de euro (cel mult) ganditiva unde ajung restu de 47 de milioane de euro :?:
Ganditiva ce firma va face asfaltarea : EuroConstruct sau UMB (ambele legate de Basescu)
Ganditiva la calitatea lucrarii: -> in cel mult 5 ani va fi refacuta, pentru a se castiga din nou bani
Ganditiva in ce tara traim :sad::!:

lascarica 01-03-08 02:34

Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada
 
Ne gandim degeaba...suntem atat de iscusit controlati,incat chiar si atunci cand actionam in sensul de a ne arata rebeli,urmam de fapt cuminti acelesi drumuri previzibile si si reactionam exact asa cum a fost preconizat...:(...asta doar pentru ca e mai usor sa facem bani si sa ne distram ("traieste momentul"-e deviza mult promovata prin toate mijloacele,mai la vedere sau nu),decat sa ne uitam imprejur si sa incercam a interpreta disociindu-ne pentru cateva momente de educatia sociala primita...pe cat posibil...E mult mai simplu sa mergem in club si sa tragem pe nas sau sa ne imbatam,apoi sa luam doua fete si sa ne facem de cap....apoi dimineata sa ne vedem de mica afacere sau de slujba...si tot asa...atunci cand dupa cativa ani reusim a ne cumpara o casa si sa ne facem vacantele numai peste granita...ni se pare ca am invins sistemul...am pacalit piedicile...de fapt am reusit sa...ajungem in stomacul sistemului...problema e ca de acolo nu se vad decat "peretii" respectivului organ...NIMIC altceva...iar noi stim a vedea numai cu ochii...ce ni se pune in fata,aia "vedem",aia urmam....stam cuminti in "stomac" apoi ca niste pesti in acvariu...niciodata nu-si vor mai dori altceva...au uitat demult de unde au venit sau ca exista si ALTCEVA...pana si cei nascuti in ocean...:(


All times are GMT +2. The time now is 23:31.

- Copyright 2026 4Tuning