Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-02-08, 11:00   #1
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

DA ai citit bine .. 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Tronsonul de autostrada Comarnic-Brasov (58 km) va deveni cel mai scump drum construit vreodata.

Anul trecut va anuntam ca englezii vor construit cea mai scumpa autostrada din lume, intre Birmingham si Manchester . Guvernul britanic anunta atunci ca autostrada lunga de 85 de km va avea costuri finale de circa 4.4 miliarde de euro. Acest lucru inseamna aproximativ 51 de milioane de euro pentru un kilometru de autostrada, considerat un record in intreaga lume.

Se pare ca acest record nu va mai fi valabil deoarece tronsonul de autostrada Comarnic - Brasov, in lungime de 58 km, va costa statul roman circa 3.33 miliarde euro, ceea ce inseamna aproximativ 57 de milioane de euro pentru un kilometru.

In urma studiului efectuat de Atkins Limited, valoarea contractului, pe o perioada estimata de concesiune de 25 de ani, plus patru ani constructie, a fost evaluata la suma de aproximativ 2.8 miliarde euro, fara TVA sau alte taxe", se arata intr-un comunicat al Ministerului Transporturilor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	articol_24888uhkhj.jpg
Views:	249
Size:	83.1 KB
ID:	440218  
Bogdan_ozzy is offline  
Old 01-02-08, 13:28   #2
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Lol...Lol...LOL...
Dar de ce oare nu ma mira??
Magos is offline  
Old 01-02-08, 13:45   #3
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Quote:
Originally Posted by Magos View Post
Lol...Lol...LOL...
Dar de ce oare nu ma mira??
sigur nu te mira pentru ca traiesti in Romania..orice e posibil
viruszatu1 is offline  
Old 01-02-08, 13:59   #4
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

*Bai frate Romania asta se duce pe rapa , la scoala, in generala ar trebui sa se predea LECTIA DE "EVADARE" DIN ROMANIA !

*Cum Dumnezeu sa coste atata .. cand eu trec pe sosea cu masina si vad lumea cum lucreaza la asfaltare sprijinandu-se in lopata , sau lucrand cu niste buldozere ,tractoare din "1900" vechi de foarte multi ani .

*Stii cum e treaba? .. macar daca s-ar lucra cu : ECHIPAMENT de mai mare calitate,MATERIAL de foarte mare calitate si PERSONAL instruit nu orice gropar de cimitir, sa poata lucra la o sosea.. in fine.. romania asta .. se duce rau de tot la "fund"

*Si daca ma intrebi daca am ceva cu Romania.. iti raspund clar si raspicat ca DA si am destle motive ....
Bogdan_ozzy is offline  
Old 01-02-08, 15:56   #5
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

56 de milioane isi iau ei partea lor, si 1 milion costa kilometrul ala efectiv .
EvLSant0S is offline  
Old 01-02-08, 19:49   #6
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Moca...o sa ii chem sa imi asfalteze si mie scara blocului...( o costa mai mult de 500.000$ /etaj ?)
ERY is offline  
Old 01-02-08, 20:25   #7
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

ciudat...pe site-ul mt nu scrie nimic...
de unde zici ca ai stirea?
manolica76 is offline  
Old 01-02-08, 20:59   #8
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Quote:
Originally Posted by mnl69 View Post
ciudat...pe site-ul mt nu scrie nimic...
de unde zici ca ai stirea?
*Nu faceam unele acuzatii sau unele exclamari daca nu aveam o sursa sigura.
*Uita-te aici si vei vedea :Sursa: ************** - 01.02.2008
*Mai vrei si linck-ul sau e deajuns?


*Link :http://ziare.netplaza.ro/ziare-24888...utostrada.html

Last edited by Bogdan_ozzy; 01-02-08 at 21:03.
Bogdan_ozzy is offline  
Old 06-02-08, 14:16   #9
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

cattttt
nu sunt sanatosi....ce pun sub si pe asfaltu ala?diamante?aur?argint?platina?.....cumva benzile de delimitare sunt suflate cu aur? wtf arabi au drumuri de 100 de ori mai bune ca la noi si la un pret rezonabil

in fine zicea cineva mai sus "sa se predea LECTIA DE "EVADARE" DIN ROMANIA !
" da e o idee ca la cat se fura pe fata in tara asta iti vine sa o iei pe unde apuci


auzi 57 de mil km.......................chiar sunt curios de ce costa asa mult
mihai88 is offline  
Old 06-02-08, 15:19   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Se pot aduce multe explicatii: ca trebuiesc expropriate terenuri si asta costa, ca lucrarile de arta (poduri, tuneluri, strapungeri) sunt complexe si scumpe... orice.

Sau se poate pune intrebarea daca ei chiar vor sa se faca lucrarea. Daca nu cumva toate scandalurile, inselatoriile si pradaciunile din jurul proiectului nu urmareau chiar sa-l distruga definitiv, dupa ce niste "baieti destepti" si-au luat partea. De ce sub domnia lui Ceausescu, care pretindea ca romanii pot construi tot ce-i trece lui prin bostan, nu s-a incercat macar asa ceva? De ce alte proiecte care urmareau sa ajute traficul auto, cum a fost pasajul lui Videanu, au fost amanate cu anii? Nu cumva "cineva" a decis ca, pur si simplu, nu trebuie sa avem autostrazi? Nu cumva afacerea camerelor de supraveghere, taxa de prima inmatriculare si taraganarea proiectelor de constructii se leaga una cu alta? La urma urmei si puzderia de articole anti-automobilistice din presa ar putea sa aiba o legatura cu asta, daca tot am inceput teoria consipratiei...

~Nautilus
Nautilus is offline  
Old 06-02-08, 16:15   #11
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

hai bai baieti sa fim seriosi ei ce mai mananca ..... sunt curios dupa ce termina proiectul asta sa faca o cumparatie intre autostrada asta si cea care pana acuma era cea mai scumpa....
bodo is offline  
Old 06-02-08, 20:30   #12
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Super tare frate, romanii astia is extraordinari, cum sa coste 57 de milioane de euro ??!! Eu am lucrat si mai lucrez la drumuri, dar nu in romania ci in Italia, unde costul a nui km de autostrada pleaca de la 1 millon si poate sa ajunga 4-4,5 de milioane de euro!!! Si ce autostrazi is aici... tin minte cand am lucrat pe A4 Milano-Torino, un km cu tot cu iluminare, cu aparate solare (nu stiu cum se numesc in romania, aici Celle Fotovoltaiche) care transforma direct energia fara a avea nevoie de un generator si o imagazineaza la care daca cei de la Autostrade S.P.A vor, au posibilitatea sa o vanda (sunt aparate de ultima ora, a carui pret pleaca de la minim 10.000-12.000€ de dimensiuni mici), cu sistem de informatii si cu un punct de S.O.S a ajuns cam la 3,3 milione de euro. Binenteles la noi poate trebuie sa niveleze mai mult terenul, necesita materiale adegvate pt. acel tip de teren care pot fi mai costisitoare, etc... hai sa spun ca ajunge cam 10 milione, dar nu 57 DE MILIOANE ! ! ! ASTIA NU MAI STIU CUM SA NE FURE ! LA FEL SI CU TAXA DE PRIMA INMATRICULARE ! Cu respect!
Florin_Tei is offline  
Old 12-02-08, 04:51   #13
Kolegosu'

Stage 5
 
Kolegosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,009
Member of:
[2 Roti]
Angry Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

WOW si cand iese din garantie ca si A2 cat va costa reasflatarea? 65 de milioane de euro. Cu 3.3 Miliare de euro faceau toata tara asta o mare autostrada. Dar deh primim doar 58 de km. Mi-as fi dorit sa ma nasc in Kuweit pana si aia au mai multi km de autostrada decat pitoreasca Romanie. La mai mare si nu UITATI SA TRAITI BINE!
__________________
Kolegosu' is offline  
Old 14-02-08, 16:35   #14
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
56 de milioane isi iau ei partea lor, si 1 milion costa kilometrul ala efectiv .
Un om mic dar matur...cam asta-i situatia pe scurt.
Nu va puteti imagina nici in cele mai fanteziste inchipuiri cat s-a ciordit pana acum...in multe dintre cazuri nici macar autorii nu stiu cu exactitate cat au furat......si asta va fi situatia in continuare....numai ca noi,populatia -intr-o masura din ce in ce mai mica vom putea ajunge la vreo informatie si chiar daca am ajunge ,justitia sunt ei,alimentele sunt ei, locuintele sunt ei.....si mai ales BANCILE sunt ei ...aspectul asta este cel mai important. In concluzie chiar daca nu am fi cel mai LAS popor din europa (...greu de crezut..) si in acelasi timp unul dintre cele mai usor de controlat/manipulat , TOT nu am avea cum sa luptam eficient sau cum sa ne opunem mecanismului asta.Ar trebui pentru inceput sa ne taiem propria craca de sub picioare...gest pe care nu vom fi vreodata dispusi a-l face...unii avem copii...de pe "craca" ei vor cade odata cu noi ...Poate daca am deveni la fel de lipsiti de constiinta precum cei impotriva carora incercam a lupta,am reusi...INSA care ar mai fi scopul?! In toate colturile globului viata ia aceeasi turnura ,insa exista o limita autoimpusa,oamenii mai au o urma de constiinta in unele zone.
Viitorul este asigurat de urmasii acestor supecalici....iar noi toti vom behai cuminti pe calea aratata...cine cauta alta cale parasind turma,este mancat de lup... .
Eh ....nu va mai uitati la thrilerele SF cu emotie...uitati-va cu luare-aminte....cele mai de cosmar idei de acolo,foarte curand vor fi depasite de realitate...dar noi vom spune: "-las'ca inca merge si asa..poate maine o fi mai bine" -INSA FARA a face NIMIC pentru a forta acel mai bine...pentru ca asa ne-a invatat pe noi o anumita carte ...sa asteptam a primi mai bine...de pomana...de mila...din compasiune...din omenia ce o va arata cineva ...care nici macar in carte nu este om...
Asteptati cuminti momentul in care veti fi absolut convinsi ca este spre binele vostru sa va implantati cipuri...ca este spre avantajul vostru sa aveti un anumit traseu fix pe care sa veniti de la slujba si altul la fel de fix pe care sa ajungeti acolo...evident ca va veti bucura un timp...nu aglomeratie,nu stres....apoi fiecare amanunt al vietii voastre va fi atent programat dinainte...spre binele si pentru propria voastra siguranta...totul va fi sigur ...la fel de sigur ca moartea si ca acea canalizare a gandurilor si ideilor fiecaruia pe un anumit domeniu exclusiv...adica "specializare" ...adica ignoranta adusa la rangul de virtute...nu gandi mai mult decat este necesar pentru a-ti satisface nevoile tale si ale familiei tale....restul,vor gandi altii pentru tine, tu poti dormi linistit pentru a fi apt unei noi zile de munca

Am divagat un pic...poate pealocuri putin prea adanc ....insa daca macar unul din 100 de useri ce vor citi (sper sa ajunga la nr asta) ,incearca sa prinda vreo idee din "teoria conspiratiei" de mai sus, poate mai este vreo sansa ca intr-un viitor oarecare, viata asta sa-si schimbe directia
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 14-02-08, 19:53   #15
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Romania noastra - 57 milioane de euro, costul unui km de autostrada

Quote:
......INSA care ar mai fi scopul?! In toate colturile globului viata ia aceeasi turnura ,insa exista o limita autoimpusa,oamenii mai au o urma de constiinta in unele zone.
Viitorul este asigurat de urmasii acestor supecalici....iar noi toti vom behai cuminti pe calea aratata...cine cauta alta cale parasind turma,este mancat de lup... .
Eh ....nu va mai uitati la thrilerele SF cu emotie...uitati-va cu luare-aminte......
Mare dreptate ai, dar macar cei care nu au de intretinut o familie sa-si ia inima-n dinti si sa arate ca nu sunt oi, imi dau seama ca asemenea fapte sunt chemate eroice dar niciodata nu este prea tarziu. Uniunea face forta.
Problema mare in Romania e lipsa de curaj, intiativa....
Cam asta e viziunea mea
EaGle is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -