Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Setari player si amp (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/62191-setari-player-amp.html)

Lil' D 10-01-08 23:01

Re: Setari player si amp
 
Se pot regla toate cu bun simt si cu un multimetru.
Trebuie doar sa ai rabdare. Nu e neaparat treaba de atelier. Invata sa faci ceva pe cont propriu :)
Ai doar 2 sau 3 potentiometre de care trebuie sa invarti.
Daca esti dispus sa incerci, este lume care sa te ghideze.

florinfty 11-01-08 11:35

Re: Setari player si amp
 
Quote:

Originally Posted by Lil' D (Post 1286543)
Se pot regla toate cu bun simt si cu un multimetru.
Trebuie doar sa ai rabdare. Nu e neaparat treaba de atelier. Invata sa faci ceva pe cont propriu :)
Ai doar 2 sau 3 potentiometre de care trebuie sa invarti.
Daca esti dispus sa incerci, este lume care sa te ghideze.

Atunci o sa va rog sa ma ghidati ....de invartit de potentiometre, am invartit si al asta si la mai multe sisteme, dar vreau ceva facut bine.

Loop 11-01-08 12:09

Re: Setari player si amp
 
Cand aveam subwooferu vechi se auzea mult mai bine cu polaritatea inversata, nu neaparat mai bine, dar cand era legat normal se auzea foarte incet si ma gandesc ca poate la tine e la fel. Incearca sa inversezi firele la subwoofer si vezi cum se aude (manevra care o faci cu statia inchisa ... daca se ating firele alea intre ele s-ar putea sa prajesti statia). Ca o completare, acuma la subwooferu nou, diferenta este neglijabila intre cum se aude normal sau cu firele inversate.

O alta varianta :este posibil sa ai crossoveru dat prea "tare" sau dat prea "incet". Eu il am pus pe la vreo 80Hz ... acum urechea ta decide cum se aude bine dar daca e dat prea in sus sau prea in jos sigur nu se aude bine.
bafta!

florinfty 18-01-08 22:08

Re: Setari player si amp
 
Quote:

Originally Posted by Rafaila (Post 1283482)
.....Si cred ca ar fi bine sa ne spui si noua pe unde ai fost si cum sau purtat cu tine ca si client,sa stim sa ne ferim daca e de rau,sau sa mergem si noi daca e de bine.
......

Gata, am rezolvat problema mea! Acum sunetul este super, totul din reglaje. Nu o sa ma apuc acum sa spun eu de cine sa va feriti....in schimb o sa va spun la cine sa mergeti: SAXO. Nota 10+ Multumesc si sa auzim de bine!


All times are GMT +2. The time now is 09:05.

- Copyright 2026 4Tuning