![]() |
Re: Setari player si amp
Se pot regla toate cu bun simt si cu un multimetru.
Trebuie doar sa ai rabdare. Nu e neaparat treaba de atelier. Invata sa faci ceva pe cont propriu :) Ai doar 2 sau 3 potentiometre de care trebuie sa invarti. Daca esti dispus sa incerci, este lume care sa te ghideze. |
Re: Setari player si amp
Quote:
|
Re: Setari player si amp
Cand aveam subwooferu vechi se auzea mult mai bine cu polaritatea inversata, nu neaparat mai bine, dar cand era legat normal se auzea foarte incet si ma gandesc ca poate la tine e la fel. Incearca sa inversezi firele la subwoofer si vezi cum se aude (manevra care o faci cu statia inchisa ... daca se ating firele alea intre ele s-ar putea sa prajesti statia). Ca o completare, acuma la subwooferu nou, diferenta este neglijabila intre cum se aude normal sau cu firele inversate.
O alta varianta :este posibil sa ai crossoveru dat prea "tare" sau dat prea "incet". Eu il am pus pe la vreo 80Hz ... acum urechea ta decide cum se aude bine dar daca e dat prea in sus sau prea in jos sigur nu se aude bine. bafta! |
Re: Setari player si amp
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:05. |
- Copyright 2026 4Tuning