| Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii |
08-01-08, 15:05
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Setari player si amp
Salutare, am pe masina urmatoarele produse: Playerul Alpine CDE-9881R, amp JBL GTO206 , sub-ul JBL GTO_1060BR si cablurile Alfatec V25. Masina este un Peugeot 206 cu boxele de fabrica 6 (2 inalte si 4 boxe pe usi) Problema mea: nu imi place cum suna sub-ul  ...poate sunt de vina setarile....nu stiu, nu ma pricep, de aceea va rog sa ma sfatuiti ca sa fac! Multumesc anticipat!
Last edited by florinfty; 08-01-08 at 15:08.
|
|
|
08-01-08, 16:06
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
Atasez poze cu aceste produse:
|
|
|
08-01-08, 16:19
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
Pun cateva date despre fiecare:
Alpine radio MP3 player, model 2007
compatibil CD-R / CD-RW / MP3 / WMA / AAC / CD text / ID3 tag
conexiune Full Speed pentru iPod
cautare rapida
DAC stabilizat 1-Bit
oprire volum pe 0 biti (0 Bit Mute)
pregatit pentru controlul prin comenzile de pe volan (necesita adaptor)
pregatit pentru intrare auxiliara (numai cu KCE-236B)
putere: 4 x 50W
2 iesiri preamplificate rear / subwoofer
control volum subwoofer
afisaj LCD alb pe fundal negru cu 5x9 puncte
iluminare duala:verde / portocaliu
filtru HPF 80 / 120 / 160Hz
reglaj frecventa centrala Bass/Inalte
ajustarea largimii de banda bass
tuner radio MaxTune
volum rotativ
telecomanda (optional)
panou frontal detasabil
conector ISO
Amplificatorul JBL GTO 2060:
Amplificator 2 canale
putere RMS:
2 x 80W (4 ohmi)
2 x 120W (2 ohmi)
1 x 240W (4 ohmi, punte)
raport semnal/zgomot: 80dBA (1W, 4 ohmi)
raspuns in frecventa: 10Hz - 50KHz (-3dB)
domeniu semnal intrare: 100mV - 4V
filtru HPF
filtru LPF
Bass EQ: +6dB (45Hz)
logo JBL iluminat
dimensiuni: 358 x 294 x 55mm
Subwoofer-ul JBL GTO 1060BR:
subwoofer 10"
tip incinta: bassreflex
diametru difuzor: 25cm
putere RMS: 250W
putere Max: 1000W
impedanta: 4 ohmi
sensibilitate: 91dB (2.83V/1m)
raspuns in frecventa: 40 - 200Hz
dimensiuni: 398 x 413 x 335mm
Kit-ul pentru amp:
5m cablu alimentare rosu 20mm˛
1m cablu masa negru 20mm˛
soclu siguranta cu fuzibil de 60A
cablu RCA: 5m
cablu remote: 5m
4 conectori
|
|
|
08-01-08, 16:36
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: Setari player si amp
Pai spune si ce nuti convine, ce auzi,cum suna ,sau barae,parae,CE FACE DE NUTI PLACE?
|
|
|
08-01-08, 16:46
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
In primul rand am impresia ca membrana sub-ului la bass se duce in interior...eu din cate stiu ar trebui sa iasa la bass, nu? Mentionez ca toate astea le-am luat noi si au fost montate intr-un service specializat. Basul se aude ....ciudat, nu stiu cum sa descriu acest sunet, ma asteptam la mai mult. La volum mai mic.....pana in 8 din 30 e ok, dupa 8....nu-mi mai place.
|
|
|
08-01-08, 17:38
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of: [Moderators]
|
Re: Setari player si amp
Membrana unui difuzor intra in aceeasi masura in care si iese.... Acolo e o frecventa !
Daca te referi la faza, e altceva. Dar si in cazul ala, uneori ajuta daca e pus pe dos
__________________
Quality first !
|
|
|
08-01-08, 19:28
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
OK...atunci cum pot face un reglaj corect la amp?
|
|
|
08-01-08, 21:12
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
Nu ma ajuta nimeni?
|
|
|
08-01-08, 21:50
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of: [Moderators]
|
Re: Setari player si amp
Quote:
Originally Posted by florinfty
Nu ma ajuta nimeni?
|
NU te poate ajuta nimeni explicindu-ti. Mergi la un atelier si roaga un instalator sa te ajute.
|
|
|
09-01-08, 09:28
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
Am facut deja asta de 2 ori, prima data cu playerul original al masinii si a 2-a oara cand am schimbat playerul cu acest Alpine (ateliere diferite). In ambele cazuri am plecat dezamagit de acolo. Fiecare are gusturile lui, iar in cele mai multe cazuri setarile le fac instalatorii cam aiurea.
|
|
|
09-01-08, 09:41
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
Produsele mi-au fost recomandate de cei de la atelier, cica se potrivesc.
|
|
|
09-01-08, 12:53
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: Setari player si amp
Pai ori te apuci tu si iei o surubelmita si,,,,,,,....... CU MARI RISCURI SA STRICI CEVA.<proprie experienta>
Ori dute la un atelier despre care se spun lucruri bune si are oameni cu experienta adevarata nu povesti si laudele lor personale.
Si cred ca ar fi bine sa ne spui si noua pe unde ai fost si cum sau purtat cu tine ca si client,sa stim sa ne ferim daca e de rau,sau sa mergem si noi daca e de bine.
An rest parerea mea este sa asculti si alte sisteme cam de aceias valoare ca si al tau si poate vei avea o.......revelatie......sau descoperi ce nu este bine sau pune subul tau pe alta instalatie si vezi cum suna.....
__________________
|
|
|
09-01-08, 13:08
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
O sa caut sa pun subul pe alta masina....si invers, alt sub pe instalatia asta, sa vad ce iese.
|
|
|
09-01-08, 15:11
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
|
Re: Setari player si amp
Bafta si asteptam rezultate...
|
|
|
09-01-08, 16:14
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 536
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Setari player si amp
Multumesc! Va tin la curent...bye!
|
|
|
|
|