Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Motor berlina 80cp (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/44409-motor-berlina-80cp.html)

!Choco 07-07-07 15:02

Re: Motor berlina 80cp
 
Bai fratzilor....yo va dau un singur sfat....vreti putere mai mare pe Dacie....scoateti de la 500 de euro in sus din jeburi si puneti-va un compressor de corrado sau de CLK si avetzi surplusul de putere la care visati.



Parerea mea ;)

!Choco 07-07-07 15:08

Re: Motor berlina 80cp
 
daca bine stiu....cu un compressor pus pe orice motor ajungi la 1.3x puterea reala a masini pe care este montat.de Exemplu motorul de Dacie de 1300 cmc are 55 de cai parca.inmultiti 55x1.3=71.5......adica aproape 72 de cai.Mai lucrati putin la evacuare....scurtati traseul tobelor daca va tzine....le scoateti pe undeva pe sub praguri si renuntati la toba finala.....nu doar ca veti avea un sunet mai dur al evacuarii,dar veti mai castiga cv calutzi....nu multi dar daca ii aduni pe toti o sa simti diferentza.

Hexer 08-07-07 00:38

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by !Choco (Post 986435)
Bai fratzilor....yo va dau un singur sfat....vreti putere mai mare pe Dacie....scoateti de la 500 de euro in sus din jeburi si puneti-va un compressor de corrado sau de CLK si avetzi surplusul de putere la care visati.



Parerea mea ;)


Probleme mari cu asta...explodeaza motorul...presiune prea mare

Villy ATS 10-07-07 11:27

Re: Motor berlina 80cp
 
va rog mult spuneti-mi si mie....daca m bagat un disc si`o placa de ambreiaj de papuc...o vro diferenta ???
e mai mare decat cea obisnuita de berlina... plsssssssss lamuriti-ma si pe mn...aaaaaa si am toata oba din inox din cap in coada...castic si io un calutz putere la faza asta...????

Hexer 11-07-07 21:27

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by villy02ats (Post 990704)
va rog mult spuneti-mi si mie....daca m bagat un disc si`o placa de ambreiaj de papuc...o vro diferenta ???
e mai mare decat cea obisnuita de berlina... plsssssssss lamuriti-ma si pe mn...aaaaaa si am toata oba din inox din cap in coada...castic si io un calutz putere la faza asta...????

Cu evacuarea da, dar sa nu aiba diametru mai mare decat 45mm, si deca se poate sa faci si o galerie de evacuare noua (tip serpisor din tevi 25-27-30(max)mm) uita cum e facut la gordini. Poate nu iti da mult dar va merge mult mai usot in ture motorul, respira mai usor.

mae 18-09-07 08:53

Re: Motor berlina 80cp
 
hexer cred ca vroiaia sa zici ca expira mai usor motorul ca dasta ii zice evaucare ca e sa evacueaze gazele dupa detenta (ardere).

cred ca daca incerci sa pui un compresor mai mic nu o sa explodeze motorul adica ceva la 0.5 bari cred ca ar fi ceva rezultate. iar timpul raspunsul turbinel la presiunea asta este destul de mic.

Paul_(NooB). 18-09-07 09:10

Re: Motor berlina 80cp
 
o gramada de bullshituri

Hexer 18-09-07 12:11

Re: Motor berlina 80cp
 
Nu neaparat cu presiunea e problema si cu expodatul, ci aprinderea, care ar costa enorma (in proportie cu motorul) pentru un motor suflat pentru numai un plus de 20-30 cai...
20-30 se poate din evacuare si admisie mai buna, si mai mult oricum nu tine motorul dacie (mia mult de 80-90 cai nu poti)

sm 03 vsp 18-09-07 15:28

Re: Motor berlina 80cp
 
daca pui carburatorul direct pe galerie faci ceva?

Liberta 26-09-07 13:39

Re: Motor berlina 80cp
 
Cei , care au citit acel articol vreu sa va spun un singur lucru MOTORUL de DACIE 1.6L modificat in blana ajunge la 104 CAI PUTERE !!! si relantiul va fi pe undeva la 3000-3200 rpm !!!
ps : am copilarit intre motoare sunt cu modificarile in sange , asa ca daca nu stiti , NU MAI VB ABERATII !!!

Hexer 27-09-07 00:37

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by Liberta (Post 1119458)
Cei , care au citit acel articol vreu sa va spun un singur lucru MOTORUL de DACIE 1.6L modificat in blana ajunge la 104 CAI PUTERE !!! si relantiul va fi pe undeva la 3000-3200 rpm !!!
ps : am copilarit intre motoare sunt cu modificarile in sange , asa ca daca nu stiti , NU MAI VB ABERATII !!!

Dintr-un motor 1.6 (fie ea din orice masina) faci tuning corespunzator si trebue sa ajunga la o capacitate de 100 cai / litru, asta in conditi de rally, pa pista peste 120 cai / litru (valorile nu sunt la roata, acolo cu ~15% mai putin), evident ca si relantinul va fi mare, foarte mare, dar multe ori de aia au motoarele de cursa relantin mare sa nu ai probleme la schimbari si sa nu moare motorul la un momendat.
Datele asta sunt de la motoarele Lada 1600 (de rally VFTS), cele facute pentru pista au puterea maxima undeva la 10.000 rot/min.
Un motor 1.6 dacia, renault (motor siera) la 100cai nu trebue sa aiba relantin mai mare decat 1300, max 1500.

mikkai 27-09-07 02:43

Re: Motor berlina 80cp
 
Sa stearga cineva topicul asta!Numai tampenii nici mie nu imi vine sa cred ce scot cate unii.

Liberta 27-09-07 10:13

Re: Motor berlina 80cp
 
Quote:

Originally Posted by Hexer (Post 1120694)
Dintr-un motor 1.6 (fie ea din orice masina) faci tuning corespunzator si trebue sa ajunga la o capacitate de 100 cai / litru, asta in conditi de rally, pa pista peste 120 cai / litru (valorile nu sunt la roata, acolo cu ~15% mai putin), evident ca si relantinul va fi mare, foarte mare, dar multe ori de aia au motoarele de cursa relantin mare sa nu ai probleme la schimbari si sa nu moare motorul la un momendat.
Datele asta sunt de la motoarele Lada 1600 (de rally VFTS), cele facute pentru pista au puterea maxima undeva la 10.000 rot/min.
Un motor 1.6 dacia, renault (motor siera) la 100cai nu trebue sa aiba relantin mai mare decat 1300, max 1500.

cand am spus ca sunt crescut intre motoare nu mint un motor de dacie modificat in blana are relatiul la 3000-3200 rpm si urca undeva pe la 12000 rpm , Nicu Grigoras , Ludovic Balint , Daniel Ungur , Turbatu(setcar), Titi Aur si copilotul lui cand alerga cu dacia Voican Nucu , si multi alti care au lucrat(modificat) si alergat cu aceste motoare de dacie , mi-au fost ca niste unchi ptr mine , m-au luat peste tot si mi-au spus cate putin din toate , deci stiu c e vb , nu spun prosti sau ce aud spun ce am vazut , poate ca eram un copil dar acum nu mai sunt, vrei sa te convingi uitate aici!!!

>>> https://forum.4tuning.ro/65-pitesti/51103-dacia-liberta-motor-ax-cap.html <<<

Hexer 27-09-07 12:44

Re: Motor berlina 80cp
 
Din pacate eu nu ma vazut pana acuma motor dacie care sa fie facut bine si dus cam la maxim, numai pareri ca nu se poate, motorul dacie nu e bun la nimic, nici in vis nu o sa aiba 100 de cai...si tot asa in continuare. Oameni buni, nu e problema mea ca in ultimele ani nimeni nu a facut motoare serioase, modificari pana la maxim.
Motrul dacie trebue sa atinca 80 cai / litru daca este modificat cum trebue si inca mai poti circula pe strada.
Eu am mai vazut un motor asemanator, tot de dacie dar...avea probleme serioase, era modificata (zice proprietarul ~100 cai) dar nici din ruptul capului nu a putut sa scota timpi bunu.

Nu este inposibil, numai incapabil !!!

NOS 28-09-07 00:35

Re: Motor berlina 80cp
 
Zic sa turnati red bull in benzina... ca cica prinde aripi. Variantele testate si folosite gen axe cu came extreme, carburi orizontale cu jigloare si difuzoare marite, supape, set cu vibrochen si volanta usurate si alte nimicuri d-astea nu mai merita atentia, noile bauturi energizante sunt solutia... am auzit eu din surse sigure ca functioneaza bine ;) cica dau cate 50 de cai zburatori la fiecare roata... in total 250 daca o luam in calcul si roata de rezerva... daca mai folositi si flexul sa taiati plafonul masina va fii extrem de usoara, dar sa nu uitati ochelarii de ski pentru ca la peste 250 la ora musculitzele sunt periculoase si atunci viteza poate ucide :))))))


All times are GMT +2. The time now is 16:23.

- Copyright 2026 4Tuning