![]() |
Re: Motor berlina 80cp
Bai fratzilor....yo va dau un singur sfat....vreti putere mai mare pe Dacie....scoateti de la 500 de euro in sus din jeburi si puneti-va un compressor de corrado sau de CLK si avetzi surplusul de putere la care visati.
Parerea mea ;) |
Re: Motor berlina 80cp
daca bine stiu....cu un compressor pus pe orice motor ajungi la 1.3x puterea reala a masini pe care este montat.de Exemplu motorul de Dacie de 1300 cmc are 55 de cai parca.inmultiti 55x1.3=71.5......adica aproape 72 de cai.Mai lucrati putin la evacuare....scurtati traseul tobelor daca va tzine....le scoateti pe undeva pe sub praguri si renuntati la toba finala.....nu doar ca veti avea un sunet mai dur al evacuarii,dar veti mai castiga cv calutzi....nu multi dar daca ii aduni pe toti o sa simti diferentza.
|
Re: Motor berlina 80cp
Quote:
Probleme mari cu asta...explodeaza motorul...presiune prea mare |
Re: Motor berlina 80cp
va rog mult spuneti-mi si mie....daca m bagat un disc si`o placa de ambreiaj de papuc...o vro diferenta ???
e mai mare decat cea obisnuita de berlina... plsssssssss lamuriti-ma si pe mn...aaaaaa si am toata oba din inox din cap in coada...castic si io un calutz putere la faza asta...???? |
Re: Motor berlina 80cp
Quote:
|
Re: Motor berlina 80cp
hexer cred ca vroiaia sa zici ca expira mai usor motorul ca dasta ii zice evaucare ca e sa evacueaze gazele dupa detenta (ardere).
cred ca daca incerci sa pui un compresor mai mic nu o sa explodeze motorul adica ceva la 0.5 bari cred ca ar fi ceva rezultate. iar timpul raspunsul turbinel la presiunea asta este destul de mic. |
Re: Motor berlina 80cp
o gramada de bullshituri
|
Re: Motor berlina 80cp
Nu neaparat cu presiunea e problema si cu expodatul, ci aprinderea, care ar costa enorma (in proportie cu motorul) pentru un motor suflat pentru numai un plus de 20-30 cai...
20-30 se poate din evacuare si admisie mai buna, si mai mult oricum nu tine motorul dacie (mia mult de 80-90 cai nu poti) |
Re: Motor berlina 80cp
daca pui carburatorul direct pe galerie faci ceva?
|
Re: Motor berlina 80cp
Cei , care au citit acel articol vreu sa va spun un singur lucru MOTORUL de DACIE 1.6L modificat in blana ajunge la 104 CAI PUTERE !!! si relantiul va fi pe undeva la 3000-3200 rpm !!!
ps : am copilarit intre motoare sunt cu modificarile in sange , asa ca daca nu stiti , NU MAI VB ABERATII !!! |
Re: Motor berlina 80cp
Quote:
Datele asta sunt de la motoarele Lada 1600 (de rally VFTS), cele facute pentru pista au puterea maxima undeva la 10.000 rot/min. Un motor 1.6 dacia, renault (motor siera) la 100cai nu trebue sa aiba relantin mai mare decat 1300, max 1500. |
Re: Motor berlina 80cp
Sa stearga cineva topicul asta!Numai tampenii nici mie nu imi vine sa cred ce scot cate unii.
|
Re: Motor berlina 80cp
Quote:
>>> https://forum.4tuning.ro/65-pitesti/51103-dacia-liberta-motor-ax-cap.html <<< |
Re: Motor berlina 80cp
Din pacate eu nu ma vazut pana acuma motor dacie care sa fie facut bine si dus cam la maxim, numai pareri ca nu se poate, motorul dacie nu e bun la nimic, nici in vis nu o sa aiba 100 de cai...si tot asa in continuare. Oameni buni, nu e problema mea ca in ultimele ani nimeni nu a facut motoare serioase, modificari pana la maxim.
Motrul dacie trebue sa atinca 80 cai / litru daca este modificat cum trebue si inca mai poti circula pe strada. Eu am mai vazut un motor asemanator, tot de dacie dar...avea probleme serioase, era modificata (zice proprietarul ~100 cai) dar nici din ruptul capului nu a putut sa scota timpi bunu. Nu este inposibil, numai incapabil !!! |
Re: Motor berlina 80cp
Zic sa turnati red bull in benzina... ca cica prinde aripi. Variantele testate si folosite gen axe cu came extreme, carburi orizontale cu jigloare si difuzoare marite, supape, set cu vibrochen si volanta usurate si alte nimicuri d-astea nu mai merita atentia, noile bauturi energizante sunt solutia... am auzit eu din surse sigure ca functioneaza bine ;) cica dau cate 50 de cai zburatori la fiecare roata... in total 250 daca o luam in calcul si roata de rezerva... daca mai folositi si flexul sa taiati plafonul masina va fii extrem de usoara, dar sa nu uitati ochelarii de ski pentru ca la peste 250 la ora musculitzele sunt periculoase si atunci viteza poate ucide :))))))
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:23. |
- Copyright 2026 4Tuning