![]() |
replica
Iar pt el e-al 2 cunoscator de muzica : siguranta se pune pt fiecare subwoofer si pt fiecare condensator asta inseamna 5 sigurante!!!
bine mai billosu-le ce conteaza ca ai statii bengoase daca montajul e ca pixu...vorba aia te imbraci Armanii dar te incalti cu gumari :wink: |
hondarul are dreptate cu aparatul.nu a existat si gata .pana la aparitia lui ne dam si noi cu parerea cu revista cu ce putem...sper oricum sa dovedesc ceea ce sustin fara dar si poate la urmatorul concurs(daca vine zozo cu fordul ne am ars toti)
p.s. hondare serios e 970 euro mp3 la sakurako(cdm-7998r cica scula anului 2003..zau nu te mint) :headfones |
Ti-ai amintit optzecileule ? :lol:
|
a
Acu pe bune.. yo m-am suit in fordu ala si nu are nici o treaba. o sa te convingi si u.Esti mult peste el. :idea: :idea:
|
Se pare ca unii nu inteleg ce trebuia apreciat la instalatia de pe C2 :sunetul ,presiunea si impactul .
Totul este obtinut fara 7 ani de experienta fara calcule elaborate ,proiecte sofisticate sau instalatori supercalificati . Se putea observa dupa legaturi ca nu era ceva conceput special pentru concurs si cu toate astea depasea masini la care s-a lucrat, s-au masurat si s-au reglat sistemele luni de zile . Clasamentele din revistele germane...mai incearca si altele vei gasi alte aprecieri,toate subiective ,poti vedea insa clasamente la masini echipate care nu folosesc nici pe departe aparatele premiate. Revenind la sunet ,basul era unul din punctele forte de pe C2 cobora mai mult decit bine in frecventa atinging cu usurinta 20 hz (se poate testa oricind cu cd special de test) dar nu asta conta ci cum suna calitativ basul adica era amplu,elastic ,avea atac si atingea presiunii sonore suficient de mari .In comparatie cu seria GTI care are dinamica si atacul mai puternic seria Power suna mai cald mai placut fara uruiala neplacuta a Gti-uli . Subul Alpine a fost pus sa faca mai mult SPL in detrimentul caliatati sunetului. Partea mai slaba era in zona mediilor si inaltelor la echilibru tonal,soundstage,transparenta ,difuzoarele fiind unele obisnuite nu ceva special conectate direct la head-unit,aici cu o serie mai buna,usi tratate si puse pe amplif ar fi concurat serios si la SQ. Aplifurile RF au fost alese in detrimentul altora din aceeasi clasa sau pret datorita sunetului dinamic si articulat ,nu au fost alese dupa specificatii sau nume. Rezultatul a fost audibil pentru cei prezenti criticile la adresa lui ar fi bine sa fie argumentate explicit si concret nu cu clasamente din reviste sau comparatii la numarul de wati . Chiar si asa oricine,specialist,amator sau curios isi poate spune parerea despre cum se auzea acolo. |
asa daca e vorba si gaju avea 2 JBL GTI de 800 RMS...dar si la el cutia si restul au foat facute in graba..iar in Polo nu stiu daca v-ati urcat...la calitatea sunetului si la frecvente cam dadea ceata la C2.Sunetul se masoara inauntrul masinii, nu afara...Degeaba duduie tot daca inauntru nu se aude ca lumea...Eu m-am urcat si la LEU in masina, si la GAJ, si la LGY si la C2...si se auzea mai bine in primele 3...si hai sa zicem ca is oradean si sunt subiectiv, dar calitate ca la Sandu nu am mai auzit la nimeni (polo)...caty despre Zozo, sa nu va fie asa frica...Fordu nu mai are muzica in el, si nici cand avea...avea putere mare de tot dar nu si asa mare calitate...surroundul din interior nu suna chiar asa bine...
|
Bilossu...parerea mea e sa nu sari asa de tare cu gura pentru cine si ce a facut pe masina...nimeni pana acum nu a comentat decizia arbitrilor nici la exterior si nici la restul...e adevarat ca nu s-au afisat rezultatele la sunet...parerea mea e sa mai astepti pana se afiseaza...organizarea a lasat tare mult de dorit la acest show si fiind anuntat si concurs audio unde intr-adevar showul il face masurarea SPL care pana la urma nu a existat a fost o adevarata dezamagire pentru toti...asta e si la urmatorul ne vom asigura ca organizatorii se tin de cuvant...nu stiu cat de profesionist esti tu in a deosebi frecventele joase de bass fata de cele mai inalte...nu pot contesta acest lucru caci nu ne-am cunoscut...ce iti pot spune e ca 20 Hz asa cum pretinzi tu ca suna acele difuzoare din C2 sunt extrem de greu de obtinut...si urechea umana nu prea poate \"auzi\" aceste sunete...e greu de obtinut si pentru cei care fac incinte de ani de zile si cu aparate de foarte mare precizie...nu are rost sa batem campii pe subiectul care e mai bun si care canta mai tare..orice difuzor poate canta pana la un anumit plafon de putere si de claritate...trebuie sa recunosc totusi ca exista noroc si poate ca acel citroen canta la 20 Hz...daca e asa ar fi foarte bine sa se faca tam tam mare caci cred ca multi ar da bani sa copieze acea incinta pentru a obtine randament maxim la 20Hz...posteaza chestia asta pe forumurile de afara si anunta ca vinzi cutia cu acei basi...poate primesti bani sa iti faci o linie audio cu cele mai scumpe produse...ar fi o adevarata revolutie in car hi-fi...bafta
|
..intrebarea este simpla...la ora actuala masina mai are ceva din instalatia din spate?...referitor la cele spuse de altcineva se punea problema la cum se aude in interior si nu la ce taraboi face cu portbagajul deschis..poate data viitoare vin si eu cu o remorca legata de masina cu instalatia de la Edgar Surin si zic ca-i tuning audio la masina :wink: si apropos nu am nici o intentie sa te atac si eu accept critici asa ca nu mai fii asa taios e doar un forum cu pareri :wink:
|
de ce si-a dat fordul jos muzica???????????????avea doar nevoie de ceva pe fata!!!
|
ma baieti eu am ascultat la zozo are presiune mare rau .se aude super puternik basul.simti asa ca nu mai poti.dar dar...nu e bas d ala de masina cald e ceva ca in discoteca e d ala sec.GAJ ul avea el 2 gti dar ducea lipsa de incinte pt ca alea nu erau calculate si cred eu ca nici nu avea amplifuri tari rau,..... sau cel putin asa am vazut.la SANDU se auzea cel mai bine mie de el imi era frica sincer va spun.avea basss tata.cu mediile statea mai prost(distorsionau rau).bassss era destul cu toate ca nu era asa jos in frecventa dar era.eu nu stiu ce inteleg acum unii prin bas in masina.eu acum vreau si imi place basul surt fara uruitul acela care strica multe dintre melodii si trebuie imediat sa umblii la volumul de sub,basul cat mai jos in frecventa adika undeva la 30 40 hz si cat mai ferm.sa dea in scaune rau de tot sa te miste ca persona nu sa fie ca o bubuiala de toba de la nunta.bau bau bau bau :P
|
Tot nu te opresti mane ??? Lasa teoria, practica conteaza... Si fara acel aparat, **** practica, asa ca lasa vorbareala si demonstreaza ca esti cel mai tare.
|
Vad ca foarte putini au downloadat regulamentul concursului de sunet.Daca s-ar fi citit,s-ar fi evitat multe din discutiile fara rost de mai inainte.
In primul rind nu trebuie uitat faptul ca e vorba despre un concurs DE SUNET -vezi muzica-. \"Categoria SPL este gandita pentru acei concurenti care sunt interesati, pe langa calitatea sunetului din masina, si de nivelul maxim de volum de care este capabil sistemul audio.\"-citat din regulament- Ca organizatorii (si sa-mi fie cu iertare dar eu nu am vazut organizata decit o parcare cu plata...) nu s-au ocupat de detaliile minime pentru astfel de evenimente,este evident pentru oricine.Ba mai mult,nu puteai asculta nimic din cauza Pro-FM-ului....... Discutiile puteau fi evitate daca undeva pe un perete macar,ar fi fost afisat regulamentul.Obligatoriu era ca fiecare participant sa primeasca un regulament la inscriere !!! Un concurs se cistiga de cel care cumuleaza cele mai multe puncte si nu altfel. Suntem la inceput si trebuie apreciat efortul ORICARUI participant.Un concurs ca asta nu trebuie decit sa incite si pe altii care pot sau doresc sa prepare masini.Ca masinile au fost mai mult sau mai putin frumoase,e chestie de gust dar toti cei care le-au lucrat trebuiesc apreciati pentru munca lor. In ceea ce priveste aprecierea la sound,evident ca nu se putea face corect fara aparate.Totusi sa nu se mire nimeni de rezultat pentru ca in calculul punctajului cred (pentru ca asa ar trebui) ca s-a luat in primul rind calitatea si corectitudinea instalatiei.A nu se confunda cu pretul \"sculelor\" ! O masina lucrata prost va fi depunctata INDIFERENT cum suna. Pe de alta parte chiar si pentru SPL sunetul trebuie sa fie CORECT,fara distorsiuni,etc.. Frecventa pina la care coboara un sub e mai putin importanta la SPL unde primeaza presiunea acustica. In concluzie,parerea mea personala e ca din acest pseudo concurs audio e bine sa invete toata lumea,de la participant la organizator. |
Saxo ce spui tu e corect...cu mici precizari ca la partea SPL conteaza mult ce presiune se obtine la frecvente joase...piesa de pe cd-ul de concurs este stabilita de juriu impreuna cu concurentii si cu aceeasi piesa se merge la toate masinile...totusi e impresionant sa obtii SPL mare la frecvente joase..ma rog...asta ca o paranteza...apoi, arbitrarea masinilor dupa regulamentu EMMA pt SQ se face exclusiv dupa ureche..exista un cd de test pt SQ care ajuta si o ureche \"neformata\" sa simta diferenta intre o masina care suna bine si alta la care mediile apar prea brutal odata cu cresterea volumului sau la care se pierde bassul odata cu diminuarea volumului...pana acum un an se facea cu un aparat numit RTA (real time analyser) care avand un microfon super delicat stia sa \"auda\" toate frecventele din masina...acesta poate determina linearitatea sunetului...e folosit acum pentru reglaje de catre cei care il au caci e un aparat scump si nu sunt multe in Romania...la acest asa numit \"concurs\" care tocmai a avut loc la prisma arbitrarea s-a facut dupa urmatoarele criterii:
1.prezentarea sistemului audio de catre proprietar 2.cablare (au fost masini care nu aveau sigurante pe alimentare!!!) 3.instalarea HU, amplificatoare, altele 4.instalarea difuzoarelor 5.sound stage si imaging (exista pe cd un track care determina asta) 6.linearitate (exista pe cd un track ce ajuta la determinarea linearitatii) 7.creativitate in instalarea sistemului 8.pregatirea masinii pentru un sistem audio performant (plasticuri ce zdrangane si alte elemente ce duc la sunete de caroserie, s-a folosit un track de pe cd care are bass exagerat) Toate astea au fost criteriile de arbitraj pe audio...s-a plecat de la maxim de puncte acordate pt fiecare criteriu si s-a depunctat rand pe rand fiecare imperfectiune...ca sa spun clar toate masinile au avut lipsuri, unele chiar mari, dar, toate masinile ascultate au fost bune...rezultatele le asteptam si azi...se pare ca organizatorii concursului au si uitat de aceasta parte de audio pentru care multi s-au inscris si au platit acei bani ,motivul parand a fi ca ei \"nu sunt specialisti in domeniu ba mai rau nu cunosc nimic\"...nu se stie ce s-a intamplat cu acele fise ale masinilor cu punctajele semnate de arbitri...whatever...candva de undeva tot se vor ivi si ele si poate atunci vom sti cine a castigat cei 200 de euro impozitati si aia la partea audio...acele fise sunt semnate de juriu si nu pot fi \"manevrate\" rezultatele de indiferent cine...asta ca sa fiu ON TOPIC...bafta |
Pai tocmai asta e ca n-au fost in stare sa adune niste puncte scrise pe niste fishe!.
Cum te simti cind stii ca ai facut SUTE de km,ai dat si bani sa-ti prezinti masina si acum astepti CE ??? sa faca o simpla adunare de puncte ??? Eu care n-am avut masina in concurs dar am venit ca simplu spectator si am platit corect biletul de intrare,tot ma simt furat pentru ca am platit pentru a vedea un spectacol cu FINAL !.Cel mai mult ma interesa partea de audio la care astept ca si voi rezultatele. 100% de acord cu tine dpdv tehnic,dar ma deranjeaza lipsa de respect vis-a-vis de concurenti si de spectatori.Ce-i asa de greu sa aduni niste puncte,e treaba de copil de clasa a 3-a.Nu trebuie sa priceapa nimic,au priceput destul cei care au evaluat masinile si au acordat punctele !! Fereasca d-zeu de organizari similare pe viitor... |
fratilor, fara suparare dar eu am stat 2 zile langa respectivul c2 negru si nu mi-a vibrat nici un matz in mine, avea bass, dar nu m-a impresionat. Recunosc, poate nu era maxim etc. dar sincer nu inteleg de a iesit atata scandal la masina aia, prisma poate i se parea lui ca se zguduie de la wooferele din portbagaj, de fapt se zguduia de la bmw roz si polo portocaliu ;)
PS : Imi pare rau dar asta e adevarul, daca nu era la maxim imi cer scuze dar mi s-a parut subtire tare de tot. PS2 : corect, la partea cu jurizarea ... au scartzait multe si s-au suparat multi oameni din respectiva cauza, dar fiind la inceput eu trec peste asta. |
| All times are GMT +2. The time now is 09:04. |
- Copyright 2026 4Tuning