![]() |
Re: Deconectarea alternatorului???
Quote:
|
Re: Deconectarea alternatorului???
Quote:
chit k deconectezi alteranatorul.. deci el nu mai produce curent tot ia un pic din puterea motorului..doar prin frecarea pe care o produce acestuia cand il roteste stiu si eu cum functioneaza un alternator, multumesc.. la f1 este valabila treaba.. deci e o chestie mai mult de masinile duse la extrem , nu pt niste liniute.. |
Re: Deconectarea alternatorului???
luati-va un alternator care sa genereze 90Asi o baterie de peste 70 Ah si toate problemele s-au dus.
|
Re: Deconectarea alternatorului???
Am facut chestia asta (deconectarea excitatiei alternatorului) acum vreo 7-8 ani, pe o Dacia Sport. Am pus pe cablu un intrerupator si l-am pozitionat in bord. La motorul de 1400 de Dacia se simtea destul de bine, mai ales la viteze mari, de peste 100km/h. Diferenta era totusi simtita inca de la relanti, unde turatia crestea ci cca 150-200rot/min (sper ca tin bine minte, a trecut mult de-atunci)... Oricum, una peste alta, diferenta se simtea. Am renuntat la sistem cand mi-a explicat un electrician ca induce shocuri in alternator sa ca-i pot praji anumite componente.
Va recomand o astfel de modificare, insa cu rezerva ca ar trebui oprit motorul de fiecare data cand (de)cuplatzi excitatzia. (Cel putzin) la Dacie se simte bine! |
Re: Deconectarea alternatorului???
Am facut chestia asta (deconectarea excitatiei alternatorului) acum vreo 7-8 ani, pe o Dacia Sport. Am pus pe cablu un intrerupator si l-am pozitionat in bord. La motorul de 1400 de Dacia se simtea destul de bine, mai ales la viteze mari, de peste 100km/h. Diferenta era totusi simtita inca de la relanti, unde turatia crestea ci cca 150-200rot/min (sper ca tin bine minte, a trecut mult de-atunci)... Oricum, una peste alta, diferenta se simtea. Am renuntat la sistem cand mi-a explicat un electrician ca induce shocuri in alternator sa ca-i pot praji anumite componente.
Va recomand o astfel de modificare, insa cu rezerva ca ar trebui oprit motorul de fiecare data cand (de)cuplatzi excitatzia. (Cel putzin) la Dacie se simte bine! Si desi nu e thread-ul corespunzator, nu ma pot abtine sa mai fac o remarca: am cumparat apoi o tzevushca de plastic care de foloseste la filtrele de aer de Nova (se gaseste in Autovit la un pretz derizoriu) si am asezat-o in capul carcasei filtrului de aer de Dacie 1410 (Sport). ...un fel de "admisie dinamica" (iesea intre nervurile din masca). Intra aer rece si cu o usoara presiune. Ei bine, chestiile astea doua impreuna faceau ca diferenta fatza de cum era inainte sa fie foarte mare...simteam cu adevarat schimbarile. Ceea ce dovedeste ca se pot face lucruri mari cu bani putzini (cel putzin la Dacie)...:) Am mai facut si alte lucruri care imi transformasera sportiva intr-una ceva mai rapida...ce vremuri...:) ...sorry pentru postul dublu...se poate sterge primul...sorry ink o data! |
| All times are GMT +2. The time now is 15:26. |
- Copyright 2026 4Tuning