Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/4131-tuning-firma-opel-lotus-omega.html)

D_M_X 20-03-05 10:18

Mara daca al stii nu te-ai putea interesa daca e la vanzare? Asta tinand cont ca nu e in stare de functionare...

SEBASTIAN 20-03-05 10:50

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bytzu\"
Sebastian cam are dreptate, in parte.....elise alias project m1.11 n-are nimic de-a face, iar espritul are motor v6; tind sa cred ca acest motor este derivat din cel de 6 in linie de 3l sau 3.2, cel de pe senator, mai ales preparat Irmscher

este v6 de 3,6 litri creat special pt modelul asta de Lotus. Nu e legat de nici un motor Opel.

SEBASTIAN 20-03-05 10:58

The Omega Lotus runs from 0-100 Km/h in a mere 4.5 secs. Even figures for serious supercars like the Ferrari Testarossa and Porsche 911 Turbo trailed in most areas, leaving only the Lamborghini Diablo as a true match in all-round performance.
Power is delivered by a 3.6-litre, 24V twin-cam 377 HP straight-six engine with a pair of Garrett T2 5 turbos. 1,100 Omega Lotus were built.

XSW 07-04-05 18:11

Hello all, m-ati atins pe inima, asta e dragostea vietii mele ... mi s-a pus pata de cand eram copchil prin 92 cand era un articol comparativ in Auto Motor und Sport intre Alpina seria 5, M5, Opel Lotus Omega si un Mertz AMG ... Tre sa zic ca Omega le-a dat clasa de nu se mai ridicau celelalte, plus ca are un look de cazi pe jos.

Motorul ESTE de provenienta Opel (cel putin la baza hehe) adica un 3000 24V preparat apoi de Lotus, cilindree crescuta la 3600, chiulasa, axe etc. schimbate samd. CV in 6 trepre de pe Chevrolet Corvette ZR-1 interior piele + mahon etc. doar bordul a fost criticat, era cel de serie de pe Carlson (modelul Vauxhall al Omega). A fost o masina cu adevarat periculoasa, ea nefiind limitata la 250 km/h (atingea peste 290) si cu ceva tweak-uri se putea obtine si mai multa putere din ea. CV in schimb considerata prea lunga, cu un alt diferential se puteau atinge acceleratii simtor mai bune.

O chestie cute e ca masina era notorie pt. ca era folosita de infractori si ca politia plangea ca nu ii poate prinde, am vazut nenumarate clipuri cu politia *incercand* sa prinda un lotus omega :P Eh, atunci era la inceput, intre timp M5-uri si altele i-au luat locul, dar eu nu o voi uita prea curand :P

PS : In Anglia ajunge 13-20 mii lire una in stare superba

alexutzu 07-04-05 20:28

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
..................Prin acest topic s-ar putea demonstra ca opel-ul nu este o firma de ignorat. Poate unii dintre voi ati auzit de 2001 Opel Astra Coupe OPC X-Treme2001, care este adevarat este decat un concept dar este super super tare.

iata despre ce vorbea vlad....
http://www.cardesignnews.com/events/...xtreme366s.jpg http://www.cardesignnews.com/events/...xtreme468s.jpg http://www.cardesignnews.com/events/...tremeg813s.jpg http://www.cardesignnews.com/events/...tremei110s.jpg

catalin rs4 08-04-05 01:50

am condus un lotus omega si masina merge foarte bine se comporta la viteza mare cat si mica foarte bine....cand te gandesti ca masina a fost facuta in ani 90 pe vremea aia era cea mai rapida limuzina din lume!! o super masina si rara!! dar pt necunoscatori tot opel omega ramane :D chiar daca masina are mai putin dea face cu omega ii un lotus...se gasesc de la 15-16 mii in sus..pe net..

Bytzu 08-04-05 08:03

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:

Originally Posted by \"Bytzu\"
Sebastian cam are dreptate, in parte.....elise alias project m1.11 n-are nimic de-a face, iar espritul are motor v6; tind sa cred ca acest motor este derivat din cel de 6 in linie de 3l sau 3.2, cel de pe senator, mai ales preparat Irmscher

este v6 de 3,6 litri creat special pt modelul asta de Lotus. Nu e legat de nici un motor Opel.

Motorul ESTE de provenienta Opel (cel putin la baza hehe) adica un 3000 24V preparat apoi de Lotus

Sebastian, cand am facut aceasta afirmatie am facut-o in cunostiinta de cauza! si am avut dreptate :D

sunt de acord cu tine ca acest motor nu mai are nimic in comun cu unul de Opel, dar acel motor de senator a fost baza - sunt in bucuresti senatoare irmscher care fac sa paleasca multe masini sportive

Cipin-KUS 08-04-05 20:57

...
 
http://www.mobile.de/SIDRhBg.5qtNvix...1111154208679&
uite aici una de vanzare....la doar 14.059 km 17.350 euro... :D ...prea tari masinutele astea..

ZooM-ZooM 08-04-05 21:40

Re: ...
 
Quote:

uite aici una de vanzare....la doar 14.059 km 17.350 euro... :D ...prea tari masinutele astea..

tu vb serios?!adica am intrat p mobile...dar NU CRED CA ARE 14 000 KM!!!nici sa ma tai cu lama...ce dreq frate....daca mergi cu ea la piatza si tot faci mai multi km din 91 pana acu....las-o dreq de treaba...
oricum,masina e super tare...da clasa multor \"mijloace de transport\" mai suparate....
opel face si masini bune,dar lotus le-a dus la extrem pe astea :D:)

catalin rs4 08-04-05 22:04

de ce sa nu crezi ca are 14 mii de km?? sunt alti care isi cumpara asa o masina si o tin ani de zile in garaj poate se plimba odata in luna duminica cu ea si gata...cunosc o gramada care fac asa..

alexutzu 08-04-05 23:12

Re: ...
 
Quote:

Originally Posted by \"Cipin-KUS\"
uite aici una de vanzare....la doar 14.059 km 17.350 euro... :D ...prea tari masinutele astea..

masina asta de vanzare e CRIMA nu alta! e prea tare, mi-as dori asa ceva! chiar daca pana acum nu sufeream asa ceva :oops:

XSW 08-04-05 23:15

lasa km, asa sunt sigur reali, la genu asta de masina nu fac nemtii smenuri, dar daca te uitai mai atent in poze ai fi vazut ca e cam varzuita in partea dreapta fatza si janta probabil bulita (si nu cred ca mai gasesti tipul ala de jante e serie limitata din cate stiu eu). Oricum eu zic ca face banu masina, dar nu cred ca te lasa astia sa recarosezi un 2.0i rapanos cu bestia asta ;)

Cipin-KUS 08-04-05 23:21

...
 
da serch la mobile.de ....sunt vrio7-8 de vanzare da asta are cei putini km...da am vazut ca e botita in partea dreapta fata.....si chiar sunt reali....in germania in special...genul asta de oameni sunt des intalniti....au 3-4 masini....din care una de genu asta care o tin in garaj vorba lu' Catalinrs4....

alexutzu 08-04-05 23:21

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"XS[DNiED
\"]....... in poze ai fi vazut ca e cam varzuita in partea dreapta fatza si janta probabil bulita (si nu cred ca mai gasesti tipul ala de jante e serie limitata din cate stiu eu). Oricum eu zic ca face banu masina, dar nu cred ca te lasa astia sa recarosezi un 2.0i rapanos cu bestia asta ;)

si eu cred ca merita....... ce drq pui niste jante mai noi de firma si asta e masina

Cipin-KUS 08-04-05 23:24

:arrow: http://www.mobile.de/SIDtcg.IiHkyfK0...1111161298687&

check this out....de ce asta are 447 hp?.....au fost 2 versiuni sau ce?...mai este una galbena pe mobile.de tot cu 447...


All times are GMT +2. The time now is 06:43.

- Copyright 2026 4Tuning