Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   BMW tuning (https://forum.4tuning.ro/138-bmw-tuning.html)
-   -   ?Motor pe "Pisica"? (https://forum.4tuning.ro/138-bmw-tuning/38470-motor-pisica.html)

yo_tipu 28-04-07 23:21

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
a-si mai avea o intrebare : toate bmw e30 coupe incepind de la cel mai mic motor pina la 325ix au aceasi caroserie iar dak difera, cu cat difera ,stiu ca 325ix e 4x4 sau mai bine zis iau dintr-un 316 pot sa fac un 325 ix ???? ")

cagedboy 29-04-07 00:23

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
Pai sasiul e acelasi. Deci poti face orice daca ai toate componentele.

Alex-Rahova 29-04-07 01:15

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
dadadada dar cand vine vorba de ix nu mai e aceeasi " mancare de peste ";)
mai ai in + cateva planetare,poate ( sau nu ) si un diferential..:lol: ;) si de aici poate contiuna o lunga discutie ...
in principiu poti sa transplantezi pe un E30 o gama variata de motoare care mai de care mai puternice.. totul depinzand de partea financiara , de mana de lucru , si de nebunia care intr-o doza mica e suficienta ( in viata de zi cu zi) dar nu de ajuns pentru un astfel de proiect

dar... din -> ? Motor pe " Pisica " ? <- cum de ai ajuns la conversie din 316 in 325 ix.??

ps : de curiozitate asa.."yo_tipu" ce varsta ai?:rolleyes2

yo_tipu 29-04-07 01:58

scuze . oboseala e de vina si o reclama la 325ix de acu' 20 de ani"dragostea asta"

scuze din nou da pe e36 ce motoare incap ma refer tot la cele de bmw

a si am 21 de ce are vreo importanta majora

nu aberez ca asa am yo kef vroiam doar sa stiu ce motoare merg pe pisica si eventual pe urs iar daca tot mam gindit la ideea transformarii dintr-un 316 intr-un 325ix am zis sa nu mai deschid alt topic ca nu are rost , uite noroc ca mai readus la subiect ce ar fi daca ar merge conversia din 316 la 325 la amindoua.
ma gindeam ca un 325ix e mult mai scump decat un 316 ,iar daca am un 316 poate mai bine a-si incerca sa schimb motoru direct cu unu mai mare si sa- fac 4x4 dar am mai zis ca nu prea ma pricep la mecanica (ca ex nu prea stiu ce e simeringu dapai sa ma apuc singur de nebun sa schimb motoru si etc.)

>>>> scuze tonu...!

Alex-Rahova 29-04-07 12:35

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
din 316-325 ix? ... e prima data cand aud o astfel de idee
iti recomand sa renunti la ea:lol:

yo_tipu 29-04-07 19:21

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
de ce? e prea greu sau nu se merita

Alex-Rahova 29-04-07 19:37

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
nu vad rostul ..nu se merita.. e greu.. mult de modificat ; si cand spun mult..o spun sincer !

cagedboy 30-04-07 01:51

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
Quote:

Originally Posted by Alex-Rahova (Post 876553)
nu vad rostul ..nu se merita.. e greu.. mult de modificat ; si cand spun mult..o spun sincer !

Fara suparare, ce e de modificat daca ai ambele masini? Numa muti de pe una pe alta instalatie+motor+cutie+planetare+dif si butuci fata cu arcuri si telescoape cu tot. Munca de 2 zile lejer. Sa pui un 3L sau 3.5L acolo da, e munca. Numa suportii de motor mi-au luat o saptamana sa-i construiesc. Atata timp cat montezi un motor care a fost montat de fabrica la acelasi model de masina nu e mare branza. Daca ai toate piesele e simplu de mori. Nici nu trebuie sa gandesti. Daca vrei sa faci modificari, atunci trebuie sa-ti pui mintea la contributie, transpiri un pic, te documentezi sau platesti pe altu mai experimentat.

florin83 30-04-07 10:01

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by cagedboy (Post 877007)
Fara suparare, ce e de modificat daca ai ambele masini?

jumate de masina..
caroseria de la ix e total diferita de la cutia de viteza in fata..

vezi pozele.. ala cu oalele amortizoarelor drepte e ix-ul si cel cu cele inclinate e 325 normal..

parerea mea.. las-o balta cu modificarea asta!!

Alex-Rahova 30-04-07 17:53

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
Quote:

Originally Posted by florin83 (Post 877205)
parerea mea.. las-o balta cu modificarea asta!!

deci.. acelasi lucru pe care l-am spus din start :lol:

cagedboy 30-04-07 18:05

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
educative poze florin. Nu stiam treaba cu oalele. In cazul asta da, devine mult mai complicata ecuatia..

F_L_R 30-04-07 19:54

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
-Oalele sunt o problema dar .....puntea de fata la ix este de aluminiu...la normal de matal , caseta la normal este in fata puntii la ix in spate , basculele sunt diferite , bara stabi si ea este mult diferita....pana si aripa fata este mai lunga la ix......asa ca nu mai vrei ix?

florin83 30-04-07 20:02

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
sa nu uitam de planetare, diferential fata, cardan fata, tunelul cutiei de viteze mai larg ca sa incapa si caseta de transfer...:))

mai vrei ix? :))

Alex-Rahova 01-05-07 03:10

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
multimiri si lui Florica care a clarificat cat de cat...:lol:

yo_tipu 24-05-07 17:20

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
ATAT VROIAM SA STIU !!!!!

buna treaba cu pozele si cu toate explicatiile tehnice (nu prea ma pricep dar vreau sa invat de la altii care au experienta cu adevarat in domeniu,sunt buni si aia care au invatat de la bunicu cum arata bujia dar mai mult nu stiu )

p.s. ne vedem cand imi iau ursu sau matza


All times are GMT +2. The time now is 22:11.

- Copyright 2026 4Tuning