![]() |
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Am inteles,nu mai renteaza sa cumperi masini acuma cu timbrul asta de mediu.
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Astazi mi-am facut timp sa schimb si bascula deoarece pivotul avea joc, a fost ceva de lucru, m-am chinuit la bucsile de la bara de torsiune, dar in final am terminat treaba cu satisfactia lucrului facut de mine insumi si fara bani la mecanici.
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Quote:
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
am reusit sa-i fac schimbul de ulei si filtre, i-am pus roti de matiz cu anvelope de vara, am completat cu ulei in cutie pentru ca pierdusem un pic cand am schimbat capul de la planetara. urmeaza sa-i fac o geometrie si sa-i indrept rotile pe fata. Era sa uit ce-i mai importatnt, am incarcat si instalatia cu freon dar din pacate scapa pe la garniturile compresorului si racoreala m-a tinut numai trei zile. urmeaza sa-l demontez si sa incep cautarea de garnituri.;00)
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
sa il alergi sanatos ,fara evenimente
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
multumesc asemenea
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Va salut. Nu am mai postat de foarte mult timp, dar asta nu inseamna ca nu am mai facut nimic la masina. Am reusit sa schimb distributia, am luat curea contitech ceea ce nu va recomand deoarece are un rontait la relanti, i-am facut revizia la gaz singur, m-a ajuns doar 10 lei. Probleme ar mai fi cu bateria, deoarece nu ma mai tine de cand a dat frigul dupa o zi pe alta...am suspectat bornele care nu faceau contact cu toata suprafata bornei bateriei si erau oxidate, le-am schimbat si am fost si cu masina la o verificare electricianul spunandu-mi ca nu am probleme la incarcare ci un consum in stand by de 0.04-0.05 amperi ceea ce nu ar fi mare. Voua cum vi se pare acest consum de curent/Bateria nu are mai mult de 2 ani si jumatate
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
controleaza densitatea electrolitului si puneo pe redresor , ca in fisa tehnica a bateriei scrie ca ;o data la 3 luni trebuie pusa pe rdresor , daca faci drumuri scurte si cu consumatori i porniti nu are timp alternatorul sa incarce
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Bateria este una branduita de la Norauto si nu cred ca este cu intretinere pentru ca nu are capacele. Am pus-o acum pe redresor si sa vad cum se comporta dupa incarcare, intradevar in ultimul timp fac drumuri foarte scurte dar nu mi se pare in regula ca in conditiile astea sa nu mai porneasca dupa o zi pe alta , nefiind nici foarte frig.
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Nu am mai postat de ceva vreme...intre timp am innoit-o cu baterie si am scapat de vesnica problema cu pornirea. Zilele astea am cumparat dicuri de frana, placute, lichid frana, cap de planetara si rulmenti, urmeaza sa le schimb pentru ca la franare imi da vibratii in volan. Momentan sunt multumit de bestiuta:)))cum a venit caldura a scazut si consumul.
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Da, la mine era diferenta consistenta la consum... Cat iti ia in oras/afara?
|
Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
Pai acum ca s-a mai incalzit imi ia afara 5l/100km iar in oras in jur de 8l/100km, dar fac drumuri scurte de maxim 5 km dus, iar motorul nu apuca sa se incalzeasca.
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:45. |
- Copyright 2026 4Tuning