Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   320d 150cp 2003- Mai multi cai (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/321537-320d-150cp-2003-cai.html)

lord_wader 06-06-12 14:11

Re: 320d 150cp 2003- Mai multi cai
 
Quote:

Originally Posted by ZAUBER (Post 5050898)
:)) EU ZIC SA PUI MASINA PE DYNO! la tine un intercooler face cat o turbina!
fii serios...


La Clio/Logan dci Euro3 de 65CP nu exista intercooler. In momentul cand au trecut la Euro 4 au pus intercooler, rezultatul a fost 70CP (68reali), deci 3CP. Din cate stiu injectoarele si turbina sunt aceleasi.

toyota_gt4 06-06-12 15:21

Re: 320d 150cp 2003- Mai multi cai
 
cand va aud cu BMW si logan :))) mor de ras ce copii de romania sunteti pe bune acuma stati jos 2 la toti...

bluey 06-06-12 15:25

Re: 320d 150cp 2003- Mai multi cai
 
Colegul toyota_gt4 ne-a parasit din fericire :twisted:

ZAUBER 06-06-12 20:26

Re: 320d 150cp 2003- Mai multi cai
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 5055008)
La Clio/Logan dci Euro3 de 65CP nu exista intercooler. In momentul cand au trecut la Euro 4 au pus intercooler, rezultatul a fost 70CP (68reali), deci 3CP. Din cate stiu injectoarele si turbina sunt aceleasi.

da, da, da si nu, nu nu...
ala a castigat 3 cp, dar pana la 60 castig este diferenta crasa.

NOScox 16-06-12 01:24

Re: 320d 150cp 2003- Mai multi cai
 
Quote:

Originally Posted by toyota_gt4 (Post 5050875)
ceau, prima si prima oara trebe sa faci un remapping la Ecu , de ce trebe remaping la ecu, iti spun acuma ce am facut eu dar nu e 100% ok, deci am dat jos intercolerul de pe masina mea o toyota celica gt4 turbo si am schimbat pe un toyo intercoller in fata jos asta mia dat un 60 de cp , binenteles cu dump valve si boost la 1.1 bar, masina de la 255 de cp are 320+ cp , problema este ca dupa ce am montat intercollerul in fata imi dadea eroare ECu deoarece stia ca ceva lipseste de acolo, prin urmare cu 2 rezistente am reusit sa fraieresc Ecu sa creada ca e acolo, am reusit , dar spre urmare in prima viteza turbo pleca de la 5000 rpm nu cum era inainte normal la 2500, problema este ca ma ajuta boostul in prima treapta dupa care in 2 lucreaza bine si turbo plus boost , faza e ca eu as merge pe varianta remapping ECU prima oara dupa care intercoler front , iar dupa intercoler front pistoane forjate ca s-ar putea topi sau chiar crapa astea de la BMW tau plus injectore mai mari daca este necesar , iar dupa injectoare mai mari turbo hybrid, si sa verifici pana la cati cp rezista blocul motor plus capacul. bafta

problema ta este ca o firma ti-a facut tuning "periculos" tu ai platit o suma mare pt puterea care o invoci tu mai sus si ai fost intepat. asta este o presununere.
fa un dyno si pune-i sa pape hartia cu graficul dyno si sa iti returneze o parte din suma.

maff_77 19-06-12 22:53

Re: 320d 150cp 2003- Mai multi cai
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 5055104)
Colegul toyota_gt4 ne-a parasit din fericire :twisted:

se poate da LIKE si pe 4tuning? :)))


All times are GMT +2. The time now is 09:41.

- Copyright 2026 4Tuning