![]() |
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
1 Attachment(s)
Adica eu sunt norocos ca am avut vata pe fata de plastic a usii???
Nu toate masinile au??? I-am pus acum si Caliber (insuficient) si urmeaza si niste pasta Brax. Dupa care ii voi pune folie Caliber si pe panoul metalic interior al usii. Insonorizarea era ok pentru instalatia stock a masinii dar dupa montarea altor difuzoare si a amplificatorului deja parca toata usa vibreaza si zdrangane.+ca am inteles ca incinta e prea mare pentru difuzoarele mele :( Trebuie sa le aflu frecventa de rezonanta dupa care sa calculez ce volum le-ar trebui ca usa are aproape 50L :oops: .Am pus ruleta pe ea si are 110cm lungime :shock: |
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
nu toate au ...de regula au o chestie in genul foliei care se pune sub parchet.
dar cei care n-au isi pun ;) si cauta pasta brax :evil: . |
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Imi poate spune cineva cam la ce pret ajung materialele pentru insonorizarea portierelor (toate4).....si a cabinei :oops:
PS: Am o Octavia 2....ca sa va dati seama de "cantitate":lol: multumiri anticipate;) |
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
undeva la 2000 ron cu tot cu habitaclu si portbagaj
|
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Quote:
|
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Fratilor am un peugeot 307...si cand am vrut sa antifonez au deschis baetzi fetele la usi...si vazand ca boxa se prinde pe fata de plastic a usi nu pe partea metalica...au zis ca nu are nici un rost sa insonorizez ca tot la fel o sa zbarnaie pt ca e pe plasticul usii prinsa boxa...exista vreo solutie? :( adik ma gandeam cu minte mea care nu se pricepe...as putea sa le fac cate o mini incinta din lemn? ca am vazut ca nitel loc ar fi....si nu radetzi de mine daca am spus vrei fabula cu asta.. :)
|
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Chiar nu exista nici o solutie?
|
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
tot timpul exista o solutie ...tre doar sa o gasesti;)
ar trebui sa te duci la un "specialist" sa iti faca inele de mdf (sau din lemn de tei:shock:) ...si pe urma sa insonorizeze;) |
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Quote:
daca insonorizezi si pastrezi difuzoarele montate pe fata de plastic vor zbarnai fetele de plastic in doua situatii (usually): - volum mare (poti asculta si la un volum decent totusi); - frecvente sub 100-80 hz (daca ai un subwoofer il poti seta sa se ocupe el de frecventele joase, lasand woofer-ele din portiere sa cante de la 100Hz in sus...majoritatea zbarnaiturilor vor disparea. eu sunt in aceeasi situatie ca tine (citroen xsara), un an si ceva am mers cu usile insonorizate si difurile fixate pe fetele de plastic, nu era asa de oribil, nu era nici foarte bine...acum o sa montez difurile pe niste inele din mdf, o sa adaptez fetele de usa (fibra) si o sa le acopar si cu niste pasta brax ... cand o veni primavara :sad: . |
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
3 Attachment(s)
ca si completare la ce a scris fuscobal ,atasez cateva poze .
|
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Quote:
|
Re: Tratamente acustice eficiente pentru portiere
Bitumen este in general greutz.
2mm Alubutyl: ca. 3kg/m2 2mm Bitumen: ca. 7kg/m2 O sa imi cumpar Alubutyl de 2 si de 4mm...Nu am deloc experienta, dar am citit cat se poate citi. Izolare metal interior/exterior, izolare imbracaminte usa. before/after tre sa arate ceva de genul: https://img181.imageshack.us/img181/2...79kopieqv2.jpg https://img337.imageshack.us/img337/1...85kopiego9.jpg Stie careva daca se gaseste Alubutyl in RO? |
| All times are GMT +2. The time now is 09:57. |
- Copyright 2026 4Tuning