![]() |
Re: Machete in lucru - Lancer
pai pentru praguri e reteta proprie ... aproape 2 tuburi de superglue + hartie :
dai cu superglue pe pragul caroseriei si pe marginea inferioara, lipesti o bucata de hartie, apoi dai peste ea iar cu superglue, pe ambele fetesi ai grija sa traga hartia lipiciul ..sa se imbibe, o lasi sa se traga sa se usuce putin ..ii mai dai iar cu superglue ... mai pui o bucata de hartie peste aia ... si tot asa pana ajunge la o grosime la care iti convine ... si apoi treci la prelucrare .. forma si finisaj ... la finisaj daca e nevoie mai dai un strat de superglue .. sau partial, sa astupi gaurile pana iese cum iti doresti .. eu unul am lucrat decat cu smirghel de 600 intai uscat si apoi umed pentru ca superglue cam interactioneaza cu apa P.S. pe asta nu o las mai jos ... pe urmatoarea care o sa fie modificata ...si eventual o sa aiba coloritul rip-ului dar pana acolo sa o fac pe asta mai am destule amanunte de rezolvat la ea |
Re: Machete in lucru - Lancer
La mine a iesit cu chit si cu freza aia facuta de mine:lol:, vopsit tot, pus la uscat...
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Ce face lipsa asta de ocupatie mai lancer... :lol:
Sper sa gasesc maine in craiova sa`mi iau si eu una. :( |
Re: Machete in lucru - Lancer
pai de ... imi omor si eu timpul ... daca vara ma ocup de oltcit ...de ce sa nu ma ocup si iarna ... eee ca difera scara e alta treaba ... si sincer nu am loc ca m-as ocupa si vara si iarna de aceiasi scara ... vorba aia ...doar stii ca asta e frumusetea oltcitului ... tot timpul trebuie sa ii faci ceva ... daca nu ii faci tu ... te face el sa ii faci
da bre daca gasesti ..dar tu trebuie sa iti gasesti si o dacie cu jante pe 14 sau cel putin doar jantele si cauciucurile ...sa ii faci transplantul pe oltcit ...:) |
Re: Machete in lucru - Lancer
Bravo! Au iesit bestiale pragurile si-mi plac ca sunt subtile.
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita. :D
|
Re: Machete in lucru - Lancer
salutare, interesanta ideea cu superglue...am si eu o rugaminte, daca se poate, pune o poza cu pragurile, care sa fie mai clara, as vrea sa pot vedea cum au iesit pragurile, pentru ca ma bate gandul sa incerc si eu treaba asta cu superglue-ul....
spor la treaba! Astept sa vad cum o sa iasa olcitu' |
Re: Machete in lucru - Lancer
Quote:
am renuntat la geamurile custode in favoarea unora cu cheder ... P.S. si am mai descoperit inca un lucru sau mai multe lipsa la inventar ... finitia interioara a plafonului, ceasul si parasolarele ... deci trebuie confectionate ... |
Re: Machete in lucru - Lancer
Aripile spate o merge umflate?
|
Re: Machete in lucru - Lancer
nu stiu la aia ma gandesc si eu ... eventual pilite pe interior pana in zona usilor tot asa cum e facuta devierea aia pentru roata ...mai luat si din aia un pic in partea de sus ... si apoi prinsa in menghina din partea din fata pana in dreptul inchiderii usii ...si incercata o umflare in partea din spate ... dar nu stiu daca tine antimoniul e cam casant
si a doua varianta a fi cu decuparea si refacerea unor aripi umflate peste noile roti dar ramane in studiu |
Re: Machete in lucru - Lancer
Lancer nimica nou?...am desfacut`o si eu pe a mea, acum trebuie sa`mi fac curaj sa trec la partea urmatoare... :lol:
Hai ca vreau sa vad cum ai avansat, sa mai invat si eu... :-P |
Re: Machete in lucru - Lancer
pai nu am avansat prea mult ... am reusit sa fac cate ceva pe la interior si cam atat ... am vopsit si exteriorul ...dar nu mi-a placut cum a iesit asa ca trebuie sa o bag la decapat din nou in rest cam ce aveam de facut sunt cam facute
|
Re: Machete in lucru - Lancer
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Lancer ai refacut machetuta?...vreau pozeee!! :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:53. |
- Copyright 2026 4Tuning