Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Lancer (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/304192-machete-lucru-lancer.html)

lancer 19-02-12 00:25

Re: Machete in lucru - Lancer
 
pai pentru praguri e reteta proprie ... aproape 2 tuburi de superglue + hartie :

dai cu superglue pe pragul caroseriei si pe marginea inferioara, lipesti o bucata de hartie, apoi dai peste ea iar cu superglue, pe ambele fetesi ai grija sa traga hartia lipiciul ..sa se imbibe, o lasi sa se traga sa se usuce putin ..ii mai dai iar cu superglue ... mai pui o bucata de hartie peste aia ... si tot asa pana ajunge la o grosime la care iti convine ... si apoi treci la prelucrare .. forma si finisaj ... la finisaj daca e nevoie mai dai un strat de superglue .. sau partial, sa astupi gaurile pana iese cum iti doresti .. eu unul am lucrat decat cu smirghel de 600 intai uscat si apoi umed pentru ca superglue cam interactioneaza cu apa

P.S.

pe asta nu o las mai jos ... pe urmatoarea care o sa fie modificata ...si eventual o sa aiba coloritul rip-ului dar pana acolo sa o fac pe asta mai am destule amanunte de rezolvat la ea

don_eduardo37 19-02-12 00:56

Re: Machete in lucru - Lancer
 
La mine a iesit cu chit si cu freza aia facuta de mine:lol:, vopsit tot, pus la uscat...

bobocu91 19-02-12 01:58

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Ce face lipsa asta de ocupatie mai lancer... :lol:

Sper sa gasesc maine in craiova sa`mi iau si eu una. :(

lancer 19-02-12 02:25

Re: Machete in lucru - Lancer
 
pai de ... imi omor si eu timpul ... daca vara ma ocup de oltcit ...de ce sa nu ma ocup si iarna ... eee ca difera scara e alta treaba ... si sincer nu am loc ca m-as ocupa si vara si iarna de aceiasi scara ... vorba aia ...doar stii ca asta e frumusetea oltcitului ... tot timpul trebuie sa ii faci ceva ... daca nu ii faci tu ... te face el sa ii faci

da bre daca gasesti ..dar tu trebuie sa iti gasesti si o dacie cu jante pe 14 sau cel putin doar jantele si cauciucurile ...sa ii faci transplantul pe oltcit ...:)

aditza579 19-02-12 10:27

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Bravo! Au iesit bestiale pragurile si-mi plac ca sunt subtile.

bobocu91 22-02-12 17:57

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita. :D

chosty 22-02-12 22:33

Re: Machete in lucru - Lancer
 
salutare, interesanta ideea cu superglue...am si eu o rugaminte, daca se poate, pune o poza cu pragurile, care sa fie mai clara, as vrea sa pot vedea cum au iesit pragurile, pentru ca ma bate gandul sa incerc si eu treaba asta cu superglue-ul....
spor la treaba! Astept sa vad cum o sa iasa olcitu'

lancer 23-02-12 00:13

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4893607)
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita. :D

deocamdata se lucreaza cu spor ...in limita timpului ... deocamdata am reusit sa duc pragurile la forma si dimensiunile pe care le voiam ... adica mult mai mici ... in forma din fotografii semanau prea mult cu cele de pe masina mea si prea putin cu ale masinii a carei replica va fi ... asa ca acuma fata de pragul initial al machetei sunt cam cu o jumatate de milimetru mai jos la mijloc, iar in partea din fata si spate maxim 1,5 ... insesizabile dar exista ... intre timp am reusit sa fac si munca de chinez ... adica antena, am constat ca am gaurit degeaba caroseria ... nu-i nimic se astupa ... deci antena va veni lipita la final dupa vopsire ... poze maine ca acuma nu mai am acumulatori la aparat + pentru mai multe detalii si poze clare ar trebui lumina zilei ...

am renuntat la geamurile custode in favoarea unora cu cheder ...

P.S.

si am mai descoperit inca un lucru sau mai multe lipsa la inventar ... finitia interioara a plafonului, ceasul si parasolarele ... deci trebuie confectionate ...

Dj.Klaus 26-02-12 18:49

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Aripile spate o merge umflate?

lancer 26-02-12 19:40

Re: Machete in lucru - Lancer
 
nu stiu la aia ma gandesc si eu ... eventual pilite pe interior pana in zona usilor tot asa cum e facuta devierea aia pentru roata ...mai luat si din aia un pic in partea de sus ... si apoi prinsa in menghina din partea din fata pana in dreptul inchiderii usii ...si incercata o umflare in partea din spate ... dar nu stiu daca tine antimoniul e cam casant

si a doua varianta a fi cu decuparea si refacerea unor aripi umflate peste noile roti
dar ramane in studiu

bobocu91 15-03-12 11:55

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Lancer nimica nou?...am desfacut`o si eu pe a mea, acum trebuie sa`mi fac curaj sa trec la partea urmatoare... :lol:

Hai ca vreau sa vad cum ai avansat, sa mai invat si eu... :-P

lancer 15-03-12 14:31

Re: Machete in lucru - Lancer
 
pai nu am avansat prea mult ... am reusit sa fac cate ceva pe la interior si cam atat ... am vopsit si exteriorul ...dar nu mi-a placut cum a iesit asa ca trebuie sa o bag la decapat din nou in rest cam ce aveam de facut sunt cam facute

george_braila 25-03-12 12:21

Re: Machete in lucru - Lancer
 
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul

Danutz Bratosin 25-03-12 12:26

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Quote:

Originally Posted by george_braila (Post 4948917)
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul

A fost o promotie la revista DeAgosini acu cateva saptamani...a costat 25 ron. Il gasesti si acum de vanzare pe net..dar la preturi astronomice:shock:

bobocu91 03-04-12 20:39

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Lancer ai refacut machetuta?...vreau pozeee!! :D


All times are GMT +2. The time now is 14:53.

- Copyright 2026 4Tuning