Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Sfat achizitie (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/302849-sfat-achizitie.html)

steffan 22-03-12 23:57

Re: Sfat achizitie
 
alege pe cel de 1.9 tdi daca are intradevar km reali si este in stare buna!

pitulaki91 23-03-12 07:08

Re: Sfat achizitie
 
De ce nu te orientezi la o mazda 3 1.6 diesel sau benzina, mi se par mult mai ok decat golfu, parerea mea acum nu imi sariti in cap.

cristi1707 23-03-12 19:11

Re: Sfat achizitie
 
Quote:

Originally Posted by pitulaki91 (Post 4945843)
De ce nu te orientezi la o mazda 3 1.6 diesel sau benzina, mi se par mult mai ok decat golfu, parerea mea acum nu imi sariti in cap.

M-am gandit inainte de asta si la o mazda 3 , dar reviziile sunt scumpe , am inteles ca piesele vin direct de la mama lor si te costa o gramada transportul si alte lucruri ... :cry:

Stau si ma uit sa vad ce pot alege pana in 7500 euro max....

andreiu21ct 24-03-12 11:30

Re: Sfat achizitie
 
Injectia pe FSI este mult mai pretentioasa decat cea de pe MPI. Trebuie sa fi mult mai atent la revizii, sa-i "speli" injectia macar odata la 30.000km, si alte detalii pe care nu le cunosc foarte bine. Personal, itir ecomand 1.6mpi(102 cai) - nu ai cum sa dai gres cu el. Motor clasic, cu o fiabilitate dovedita. Poti incerca si un 1.9tdi dar nu stii de ce surprize poti da, mai ales cand deja ajung sau sunt sarite la/de 150.000km. La un MPI nu prea ai ce sa strici, pe cand la un diesel ne-exploatat corespunzator, da!

steffan 24-03-12 14:36

Re: Sfat achizitie
 
Quote:

Originally Posted by andreiu21ct (Post 4947627)
Injectia pe FSI este mult mai pretentioasa decat cea de pe MPI. Trebuie sa fi mult mai atent la revizii, sa-i "speli" injectia macar odata la 30.000km, si alte detalii pe care nu le cunosc foarte bine. Personal, itir ecomand 1.6mpi(102 cai) - nu ai cum sa dai gres cu el. Motor clasic, cu o fiabilitate dovedita. Poti incerca si un 1.9tdi dar nu stii de ce surprize poti da, mai ales cand deja ajung sau sunt sarite la/de 150.000km. La un MPI nu prea ai ce sa strici, pe cand la un diesel ne-exploatat corespunzator, da!

plus ca MPI-ul, in caz ca ai belea cu el, il si repari mult mai ieftin si mai usor!!

BBK. 24-03-12 16:57

Re: Sfat achizitie
 
Incearca un opel astra gtc 1.6 16v 2005(105-115hp) nu cunosc foarte multe in legatura cu fiabilitatea motorului si altele dar daca cineva detine aceste informatii cred ca sunt bine venite pentru el!

cristi1707 24-03-12 19:14

Re: Sfat achizitie
 
Quote:

Originally Posted by andreiu21ct (Post 4947627)
Injectia pe FSI este mult mai pretentioasa decat cea de pe MPI. Trebuie sa fi mult mai atent la revizii, sa-i "speli" injectia macar odata la 30.000km, si alte detalii pe care nu le cunosc foarte bine. Personal, itir ecomand 1.6mpi(102 cai) - nu ai cum sa dai gres cu el. Motor clasic, cu o fiabilitate dovedita. Poti incerca si un 1.9tdi dar nu stii de ce surprize poti da, mai ales cand deja ajung sau sunt sarite la/de 150.000km. La un MPI nu prea ai ce sa strici, pe cand la un diesel ne-exploatat corespunzator, da!

Am gasit si un model VW Jetta motor 1.6 2008 cu 83500 de km la 7800 de euro , ma gandesc ca poate mai lasa si el ceva din pret .... ce spuneti de masina ?
Are 10 airbag-uri,doua chei,dublu climatronic,radio/CD MP3 cu statie si subwoofer Hertz,servo directie,imobilizator, ESP, faruri bi-xenon, senzori parcare spate, cotiera fata, geamuri electrice, oglinzi reglabile electric si incalzite,priza 230V in consola spate,priza suplimentara 12v...

steffan 24-03-12 23:50

Re: Sfat achizitie
 
Jetta este practic un Golf cu portbagaj. deci are atuul spatiului mai mare fata de g5, in rest mecanica este aceeasi.

eu zic ca masina suna promitator. acum sa o verifici bine!!

cristi1707 23-04-12 23:30

Re: Sfat achizitie
 
Dar de motoarele de la Golf de 1.4 tsi 122 cp si jetta 1.4 140 cp ? M-am tot uitat si am gasit cam in aceeasi bani 7800 de euro la vreo 60000 km - 70000 de km, golf din 2009 si jetta din 2008 cu 70000 de km.


All times are GMT +2. The time now is 09:05.

- Copyright 2026 4Tuning