Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-12, 21:32   #1
cristi1707

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Sfat achizitie

Salutare,

Am gasit un Golf V 2004 TSI 1.6 cu 100 de mii de km de vanzare este undeva la 7500 de euro si am mai gasit un Ford Focus 1.6 2008 cu 70 mii de km la 6600 de euro , ce parere aveti care ar fi mai ok pentru achizitie ? Ca si fiabilitate si durabilitate...
cristi1707 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 11:16   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat achizitie

Eu as zice Focusul in acest caz.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 02:57   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

Nu exista motor TSI de 1.6! Doar MPI sau FSI! Daca te referi la FSI, suna si trage mai bine decat un mpi, dar este un motor destul de pretentios care cere atentie la ingrijire(datorita sistemului de injectie stratificata). Avand in vedere ca e din 2004, nu stii cum a fost tratat in astia 7-8 ani. Mie fordurile nu mi-au placut niciodata. Dar este o parere strict personala. Ca si interior, fordul este mult sub golf, exterior, pare mai modern Focusul in schimb. Cu inima as lua Golf, dar in cazul asta, as alege cu capul, si as lua Focus!
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 21:38   #4
cristi1707

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Nu exista motor TSI de 1.6! Doar MPI sau FSI! Daca te referi la FSI, suna si trage mai bine decat un mpi, dar este un motor destul de pretentios care cere atentie la ingrijire(datorita sistemului de injectie stratificata). Avand in vedere ca e din 2004, nu stii cum a fost tratat in astia 7-8 ani. Mie fordurile nu mi-au placut niciodata. Dar este o parere strict personala. Ca si interior, fordul este mult sub golf, exterior, pare mai modern Focusul in schimb. Cu inima as lua Golf, dar in cazul asta, as alege cu capul, si as lua Focus!
Andrei ai dreptate , am gresit eu cand am scris. Este FSI , eram cu gandul la un model nou de Golf TSI dar care este si foarte scump.
As putea sa gasesc ceva mai bun pana in 6500 - 7000 de euro ?
Chiar nu vreau sa dau bani ca sa se duca pe " apa sambetei " si am tot cautat variante care sa fie si oki. Am mai vazut o Kia Ceed , dar nu stiu nimic despre ele...
cristi1707 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 01:46   #5
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

mai pui putin si iei ceva care chiar merita: golf V gti
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 05:54   #6
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Eu am avut golf V 1.6 FSI luat de nou, si nu il recomandat, e un motor cam lenes (devine agil undeva aproape de turatia rosie), consuma mult si e zgomotos. As zice mai bine decat 1.6 FSI, 1.9 TDI de 105 cai, cum am eu acum, sau 1.4 TSI motorizari mult mai reusite. Pe de alta parte Fordul e o masina mai noua , alta concetie, si are o tinuta de drum mai buna decat golful. Dar cum spunea un coleg mai devreme daca ar fi sa aleg, as alege cu inima, si golf-ul mi se pare mult mai frumos.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 11:05   #7
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

Omul spunea ca are buget ~7000 euro. 1.4TSI pe golf 5 sunt destul de rare(ma refer aici la cele de 122 si 140 - chiar si cel de 170 de pe GT, dar care oricum iese din calcul pt ca e scump!). Si mai ales nu cred ca gaseste in buget motorul respectiv, fiind mai noi..
Spunea cineva bine mai sus, de ce nu te orientezi catre un 1.9tdi de 105? E un motor fiabil si se misca foarte bine pe golf(+ faptul ca consuma chiar putintel). Singurul dezavantaj este ca e mai zgomotos.. dar nu suparator. in 7000 euro, gasesti golf(sau poate chiar octavia 2, leon..toate impart aceasi platforma tehnica).

GTI.. da, e o masina completa, dar ai nevoie de consum 15%? Si de acei 200 cai la fiecare drum batut? ..(suntem pe 4tuning, si cineva trebuia sa recomande ceva de "fuga")

Altceva la banii aia nu stiu.. despre cee'd am auzit multe laude si , pe de alta parte plangeri. In general coreenele sunt fiabile, am mers cu cee'd si mi-a placut, nu m-ar deranja sa am una. Nu stiu in schimb cum stau cu piesele, ca preturi, disponibilitate..etc.

Nu ai specificat daca vrei neaparat benzina sau esti deschis si catre alte optiuni, diesel.

In cazul in care te limitezi la benzina, cauta mai bine motorul MPI de la vag(1.6-le de 102 cai), este un motor fiabil, dovedit in timp si destul de corect, daca nu ai pretentii prea mari de la el. Consumul e ca la orice alt 1.6. Am mers cu focus 1.6 iar mie nu mi-a placut cum merge motorul(masina da, se conduce foarte bine, e stabila, ruleaza bine). Este foarte zgomotos, si lipsit de vlaga. si consuma multicel. In parerea proprie, asta este o chestie general valabila la motoarele duratec de la ford. galagioase(o fi si antifonarea de vina), puturoase (ok, e clar ca orice motor aspirat trage dupa 4-5000, dar pana acolo totusi, mai facic eva cu el la nevoie.. ei bine, cu astea de la ford NU!), consuma mult.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 15:14   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

cu 7000 iti iei un focus 1.6 tdci cu 70-80 mii km in stare foarte buna. si ai consum mai mic ca la 1.9 tdi. pt un g5 1.9 tdi cu aceeasi km trb sa dai 8500-9000 ceea ce este enorm!

Referitor la GTI: esti tanar, macar acum sa iti faci poftele. cand n-ai benzina mergi chill si ai 12%, cand vrei sa te distrezi ai consum de 20%. plus ca pretul de achizitie este foarte ok. e cam dubios ca sa fie mai scump un 1.9 tdi ca un gti, dar asta e piata de la noi. eu unul sunt hotarat, mai strang putin si urmatoarea masina va fi una turbo benzina (GTI sau Octavia RS)
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 22:27   #9
cristi1707

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Omul spunea ca are buget ~7000 euro. 1.4TSI pe golf 5 sunt destul de rare(ma refer aici la cele de 122 si 140 - chiar si cel de 170 de pe GT, dar care oricum iese din calcul pt ca e scump!). Si mai ales nu cred ca gaseste in buget motorul respectiv, fiind mai noi..
Spunea cineva bine mai sus, de ce nu te orientezi catre un 1.9tdi de 105? E un motor fiabil si se misca foarte bine pe golf(+ faptul ca consuma chiar putintel). Singurul dezavantaj este ca e mai zgomotos.. dar nu suparator. in 7000 euro, gasesti golf(sau poate chiar octavia 2, leon..toate impart aceasi platforma tehnica).

GTI.. da, e o masina completa, dar ai nevoie de consum 15%? Si de acei 200 cai la fiecare drum batut? ..(suntem pe 4tuning, si cineva trebuia sa recomande ceva de "fuga")

Altceva la banii aia nu stiu.. despre cee'd am auzit multe laude si , pe de alta parte plangeri. In general coreenele sunt fiabile, am mers cu cee'd si mi-a placut, nu m-ar deranja sa am una. Nu stiu in schimb cum stau cu piesele, ca preturi, disponibilitate..etc.

Nu ai specificat daca vrei neaparat benzina sau esti deschis si catre alte optiuni, diesel.

In cazul in care te limitezi la benzina, cauta mai bine motorul MPI de la vag(1.6-le de 102 cai), este un motor fiabil, dovedit in timp si destul de corect, daca nu ai pretentii prea mari de la el. Consumul e ca la orice alt 1.6. Am mers cu focus 1.6 iar mie nu mi-a placut cum merge motorul(masina da, se conduce foarte bine, e stabila, ruleaza bine). Este foarte zgomotos, si lipsit de vlaga. si consuma multicel. In parerea proprie, asta este o chestie general valabila la motoarele duratec de la ford. galagioase(o fi si antifonarea de vina), puturoase (ok, e clar ca orice motor aspirat trage dupa 4-5000, dar pana acolo totusi, mai facic eva cu el la nevoie.. ei bine, cu astea de la ford NU!), consuma mult.
Nu vreau neaparat benzina , dar m-am gandit si la intretinere. Daca nu sunt norocos si la o masina pe motorina o sa am probleme, m-am gandit ca o sa bag multi bani dupa la revizii.
Am mai gasint un Passat B6 , motor 1.6 are doar 65 de mii de km din germania adus , an 2006, mi se pare suspect pentru ca este si la pretul de 7000 de euro, am rotunjit eu pretul. Bine nu are dublu climatronic sau toate cele 4 geamuri electrice, ca nu sunt innebunit neaparat dupa asa ceva.
Vreau sa fie un motor oki care sa poate sa si traga in caz de nevoie
cristi1707 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 22:29   #10
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie

cam mic motorul de 1.6 pe passat...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 01:20   #11
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

Passatul 1.6 este foarte submotorizat. Cel putin la B6. Trebuie sa tragi de el tare, si implicit, iti va rezulta un consum mai mare decat la 2.0FSI.

Ca sa scapi de teama problemelor ce pot aparea ulterior, mergi pe varinata mai sigura. Cauta un motor pe benzina, aspirat. 1.6-urile sunt cam toate aceeasi mancare de peste. Acum, aspectul, dinamica.. vor face decizia mai usoara.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 09:26   #12
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Sfat achizitie

Sper pe viitor sa schimb masina, si m-am orientat spre golf V. Acuma nehotararea vine in legatura cu motorul, vreau benzina deoarece cei mai multi km sunt facuti in oras si nu mai mult de 10.000 pe an. Am vazut 1.4 fsi 90cp de care multa lume e multumita si care scrie in manual ca merge cu benz 95, sau 1.6 mpi? Dupa ce am citit astea is singurele motoare pe benz spre care m-as orienta. Voi ce ati alege?
__________________
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 16:10   #13
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

@ovidiu89 - 1.4 fsi e foarte rar pe cand 1.6 mpi este comun, deci sanse mult mai mari sa gasesti o masina cat mai pe placul tau (ai de unde alege). Consumul e cam la fel, eventual fsi-ul va papa cu 1l mai putin. Diferenta de neluat in calcul, parerea mea.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 14:24   #14
vesa

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 8
Default Salut

salut.as dori sa ma lamureasca cineva cat se poate de bine referitor la cea mai buna alegere care se poate face in achizitia uneia dintre urmatoarele trei modele auto, ca si calitate, preturi intretinere,siguranta, comfort, etc cam tot ce se poate, adaug faptul ca toate trei au cam aceasi km respectiv Fiat Grande Punto 1.3 diesel(multijet etc)90cp euro 4 a.f. 2006-185000km, peugeot 307 1.4 hdi 68cp 125000km a.f.2003 euro 3. si ford fusion 1.4 dci 68cp a.f. 2005 145000km. dotarile sunt cam la fel geamuri el. clima automata doar fiatul,307 si ford A.C. pretul undeva in jur de 4000euro. care ar fi alegera cea mai buna pe cat posibil? multumesc
vesa is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 21:47   #15
cristi1707

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 2
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Passatul 1.6 este foarte submotorizat. Cel putin la B6. Trebuie sa tragi de el tare, si implicit, iti va rezulta un consum mai mare decat la 2.0FSI.

Ca sa scapi de teama problemelor ce pot aparea ulterior, mergi pe varinata mai sigura. Cauta un motor pe benzina, aspirat. 1.6-urile sunt cam toate aceeasi mancare de peste. Acum, aspectul, dinamica.. vor face decizia mai usoara.
Ce spuneti de un Golf V 2007 , motor 1.6 FSI cu 123 de mii de km la 7100 de euro sau un Golf V 2007 1.9 TDI cu 115 mii de km la 7190 de euro ?
Sunt bune modele de GOLF 1.6 FSI sau au avut mai multe probleme fata de modelul 1.6 simplu ?
cristi1707 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -