Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   m power vs rs power (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/2994-power-vs-rs-power.html)

Bogdan_16v 23-12-04 00:46

Quote:

jignit de bubu021
Ai meritat-o cu vf si indesat, anonimule cu zi familiar...

Ca sa fiu ontopic, RS4 fara discutie...M3 stock sa treaca intai de Sti stock si dup-aia mai vedem :lol: No disrespect :wink:

tazmania 23-12-04 09:48

in situatzia mai sus prezentata.catalin sta mai bine!dar,asta off topic,am vazut filmuletze(si o sa le pun curand)cu bmw m3 supermodificat,care a facut in sange ferrari mondena,start dupa loc,din mers si viteza maxima.nici eu nu am bmw la suflet(vezi laguna vs bmw)dar cand e vb de dreptate ma plec in fatza lor.....respect

Gabi_323i 23-12-04 10:36

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tazmania\"
in situatzia mai sus prezentata.catalin sta mai bine!dar,asta off topic,am vazut filmuletze(si o sa le pun curand)cu bmw m3 supermodificat,care a facut in sange ferrari mondena,start dupa loc,din mers si viteza maxima.nici eu nu am bmw la suflet(vezi laguna vs bmw)dar cand e vb de dreptate ma plec in fatza lor.....respect

aici e vb de \"doar\" 315 cai vs o acceleratie 4.2s pana la 100km/h

catalin rs4 23-12-04 16:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"NSL_M3CABRIO\"
Quote:

Originally Posted by \"Turbo110\"
Quote:

Originally Posted by \"NSL_M3CABRIO\"
te astept tati in bucuresti.... :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:



M-Power---rulez :twisted:

YFR'ule dc il astepti ca tureaza motorul nebun v6 biturbo si tie iti cade puntea spate de frica cand aude turbinele cum urla !
Serios acum nu ai ce sa faci omule masina lui e tare rau de tot 310/320 vMax :))


tati... nu te mai agita... nu ai de unde sa stii ce se ascunde sub o ccapota... poate un compresor... poate o turbina... chiar un charger... nu!?.... sa nu ii plece scrisu la rs de frica... :lol: :lol: :lol: :lol:

stai linistit ca numi pica scrisul :lol: accept cu cea mai mare placere provocarea cand vin..acuma sunt in tara de acea nam mai postat :twisted: va doresc la toti sarbatori fericite si un an nou mai bun :twisted: ne vedem la bucuresti!! pt turbo da mam dat cu m5 asta nou scurt la semafor o singura data cam pana la 160 si aveam cam 2 masini in fata...masina mea are doar 460 cp atata scrie in talon :D va urma un video frumos in curand poate prin februarie..ceva frumos nu spun inca ce...surpriza :wink: inca odata numai bine la toate lumea sa auzim numai de bine ce bine ii acasa!!!!! :D :D :D

Turbo110 25-12-04 09:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Quote:

jignit de bubu021
Ai meritat-o cu vf si indesat, anonimule cu zi familiar...

Ca sa fiu ontopic, RS4 fara discutie...M3 stock sa treaca intai de Sti stock si dup-aia mai vedem :lol: No disrespect :wink:

pai cum sa treaca ca la cand eu am vazut intr-o noapte fericita pe dn1 cum un m3 stock a stat langa unu cu cip si supersprint deci stock subaru mananca bataie !

Turbo110 25-12-04 09:14

:D
 
Cata 160 asta inseamna 1-2-3 cred...foarte putin !
Dar totusi a ta e 4wd nu crezi ca pe la sfarsitu la a-3-a un pic din a-4-a poate daca aveatzi unde sa ii datzi era un pic mai strans !
Nu vreau sa fiu carcatas nici nu vrea sa fiu un capcaun care crede abmw'u a inventat masina dar totusi tind sa cred ca 2-3 masini e enorm de mult !
Astept cu nerabdare filmuletze cu masina ta ca am reinstala windows'u si nu prea mai am filmuletze cu tine ! 8)

catalin rs4 26-12-04 21:42

Re: :D
 
Quote:

Originally Posted by \"Turbo110\"
Cata 160 asta inseamna 1-2-3 cred...foarte putin !
Dar totusi a ta e 4wd nu crezi ca pe la sfarsitu la a-3-a un pic din a-4-a poate daca aveatzi unde sa ii datzi era un pic mai strans !
Nu vreau sa fiu carcatas nici nu vrea sa fiu un capcaun care crede abmw'u a inventat masina dar totusi tind sa cred ca 2-3 masini e enorm de mult !
Astept cu nerabdare filmuletze cu masina ta ca am reinstala windows'u si nu prea mai am filmuletze cu tine ! 8)

eu spun cum a fost.. :twisted: ca a fost mult sau nu ..astai altceva...conteaza mult si soferul :lol:

Turbo110 27-12-04 15:37

:D
 
Da cata asta conteaza cel mai mult mi sa intamplat si mie sa mio iau pe scurt cand mi am luat masina din simplu fapt ca nu stiam cum sta treaba cu ea !!

SEBASTIAN 02-01-05 15:14

LEGAL RACING
 

Beneficiind de amabilitatea voastra am sa va fac o paralela destul de completa intre un M3 si un RS4 din care se vad date mult mai atragatoare la RS4 si cu toate astea pe circuit performantele sun mult inferioare.
Sa nu uitati niciodata ca un BMW e capabil de orice surprize chiar daca are un handicap mare de cai. Sa nu uitam ca si Mc Laren F1 ascunde sub capota tot un BMW.
RS4 M3 CSL

Audi Quattro GmbH BMW M GmbH

Engine 2671 cccm, 6 Zyl , 30 V.........................3246 cccm, 6 Zyl , 24 V
Power 380 PS (280 KW) @ 6100/min.........360 PS (265 KW) @ 7900/min
Torque 440 Nm @ 2500/min .................................370 Nm @ 4900/min
Transmission 0 (6) .................................................. ..................2 (6)
Weight 1675 Kg .................................................. ..................1421 Kg
Weight / BhP 4,4 Kg / PS................................................ ....3,9 Kg/ PS
0 - 100 Km/h 4,7 s .................................................. .................. 4,8 s
0 - 200 Km/h 17 s .................................................. .................16,7 s
0 - 200-0 Km/h 22,4 s .................................................. ........... 21,4 s
Top Speed
250 Km/h * el. begrenzt .................................................. . 280 Km/h
80 - 120 Km/h 4.Gear 4,5 s................................................. .........5,1 s
100 - 0 Km/h hot 40,6 m , 9,5 m/s.............................32,4 m , 11,9 m/s
Transverse Acceleration 1,15 g................................................. ...1,4 g
Slalom Course 36 / 110m 121 / 123 Km/h.....................135 / 157 Km/h
Round Time Nuerburgring 8.25 min........................................7.50 min
Round Time Hockenheim 1.18,2 min.....................................1.13,5 min
Dupa cum se vede pe circuit diferentele sunt foarte mari in favoarea BMW.

SEBASTIAN 02-01-05 15:29

LEGAL RACING
 
1 Attachment(s)

Uitati unde se situeaza M3CSL la tur de pista pe :
Nuerburgring \"Nordschleife\"

Car [min]

1. Porsche Carrera GT 7.40
2. TechArt GT street 7.43
3. Pagani Zonda S 7.44
4. Porsche GT2 (996) 7.46
5. Porsche GT3 RS 7.47
6. Porsche 911 GT3 Cup 7.49
7. BMW M GmbH M3 CSL 7.50
Lamborghini Murciélago 7.50
8. Lamborghini Gallardo 7.52
Mercedes SLR McLaren 7.52








luca 02-01-05 15:49

Ai ales si tu cel mai smeker M3 si anume CSL care are un pret in jurul a 100.000 E la vanzare cand se fabrica ca s-au facut numai 500 de buc, carbon cat cuprinde si mai rapid, demonstrat, cu mai bine de 2 secunde pe circuit fata de M3.
Nu cred ca poate fi comparat cu un RS4 care e la juma de pret (fata de cel al fabricantului lui M3 CSL ca acum sigur nu il iei la pretul ala) si performante mult mai slabe.
Daca gresesc corectati-ma.

zetemte 02-01-05 16:11

OT:

M3 CSL at Nurburgring
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?p=119263

georgian 02-01-05 18:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"luca\"
Ai ales si tu cel mai smeker M3 si anume CSL care are un pret in jurul a 100.000 E la vanzare cand se fabrica ca s-au facut numai 500 de buc, carbon cat cuprinde si mai rapid, demonstrat, cu mai bine de 2 secunde pe circuit fata de M3.
Nu cred ca poate fi comparat cu un RS4 care e la juma de pret (fata de cel al fabricantului lui M3 CSL ca acum sigur nu il iei la pretul ala) si performante mult mai slabe.
Daca gresesc corectati-ma.

Ma bag si eu pt ca stiu cum sta treaba cu Audi mai bine decat multi dar stiu si pretul la m3csl e de 70000euro si nu e mai scump decat rs4, optiunile pot face diferentierea.

georgian 02-01-05 18:22

top ten
 
cu siguranta stiti ce este top ten iar eu va dau clasamntul pe doua probe, va ror sa subliniati pozitia lui Audi.
Nu vreau sa creada cineva ca am ceva cu Audi RS4. Acest Audi este un automobil normal sportivioat destul de confortabil dar particularitatile lui sportive sunt foarte limitate si Mercedes S 55/65 AMG bikompresor/biturbo se misca repede insa nu sunt un coupe sportiv.
Pentru o vacanta la munte si cu schiurile deasupra as opta pentru Audi RS.
Daca vrei sport si ai sau nu la dispozitie o pista indiscutabil aleg un M 3 CSL.
Slalom Course (36m)

Car [Km/h]

1. Porsche 911 GT3 Cup 136
2. Porsche Carrera GT 135
BMW M GmbH M3 CSL 135
3. Porsche GT3 RS 134
4. Lotus Exige 133
Lotus Exige (2004) 133
5. Lamborghini Gallardo 131
BMW Mini Cooper S Works 131
BMW Z4 3.0 SMG 131
6. Porsche 911 GT3 (2003) 130

Evasive Course (110m)

Car [Km/h]

1. Porsche Carrera GT 157
BMW M GmbH M3 CSL 157
2. Porsche GT2 (996) 154
3. Mercedes SLR McLaren 152
4. Lotus Exige (2004) 150
Porsche GT3 RS 150
5. Porsche 911 GT3 (2003) 149
BMW Z4 3.0 SMG 149
6. Lamborghini Gallardo 147
7. Dodge Viper SRT-10 146

georgian 02-01-05 18:28

ca idee generala
 
Max. Transverse Acceleration

Car [g]

1. Porsche 911 GT3 Cup 1,6
2. Porsche GT3 RS 1,4
BMW M GmbH M3 CSL 1,4
3. Porsche Carrera GT 1,35
Lamborghini Gallardo 1,35
Porsche GT2 (996) 1,35
4. Ferrari 550 Maranello 1,3
Porsche 911 GT3 1,3
Porsche 911 Turbo (996) 1,3
Ferrari Challenge Stradale 1,3


All times are GMT +2. The time now is 09:05.

- Copyright 2026 4Tuning