Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   V12 TDI este Motorul Anului (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/27751-v12-tdi-motorul-anului.html)

beck 15-01-07 18:20

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
@ E31 nu stiu dece am impresia ca un q7 cu un v12 tdi iti alearga 5-aru ala cu sau fara nos :) si totusi e suv (maxim 50 cum ziceai )

Achim 15-01-07 18:25

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
pey au pus V12 TDI pe Q7?! ca eu pana acum stiam de V10 TDI pe Touareg, care dupa ce ca are ditai motoru, turbo si cuplu de nebun, mi-l alearga un X5 4.4i de il omoara, ca sa nu mai vb de 4.6iS sau 4.8iS care il topesc...

beck 15-01-07 19:24

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
asa am gasit pe net q7 v12 tdi...

3SGE 15-01-07 20:35

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
Quote:

Originally Posted by beck (Post 699558)
@ E31 nu stiu dece am impresia ca un q7 cu un v12 tdi iti alearga 5-aru ala cu sau fara nos :) si totusi e suv (maxim 50 cum ziceai )

Am ajuns sa comparam Q7 v12 tdi cu 540i? Sa fim seriosi! Daca exista o masina fara rost aia e Q7-ele v12tdi. Mastodont cu motor de camion. Nu are nimik in plus fata de un 540i :D Doar marimea si greutatea! Ca offroad poate trece peste o bordura, atat! Chiar nu sunt fan BMW dar la orice ora prefer 4.8is fata de hidosenia asta!

B 68 VLD 16-01-07 19:42

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
Masinile mai nou se compara decat in linie dreapta? Sunt curios cum sta pe curbe un Q7 V12 TDI fata de un 540. :) Mi se pare o comparatie absurda.

Achim 16-01-07 21:14

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
Quote:

Originally Posted by B 68 VLD (Post 701090)
Masinile mai nou se compara decat in linie dreapta? Sunt curios cum sta pe curbe un Q7 V12 TDI fata de un 540. :) Mi se pare o comparatie absurda.


un post tare bun ;) dintre SUV'uri cel mai bun "comportament" (cel mai apropiat de al unei berline sport) cica l-ar avea X5 iS... dar oricum, tot SUV ramane...

tfsi 17-01-07 00:38

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
@E31: desi scriu cam tarziu,mi-a placut mult postul tau.foarte cuprinzator si eficient in argumente.

cat despre q7 v12 tdi...poate ca alearga pe linie drepta...dar cand e vroba de viraje si de repartitia maselor si greutatea f mare pe care o are motorul...e o masina care accelereaza f bine si care e facut pt viteze de croaziera f ridicate.un suv "sportiv" daca se poate zice asa este x5 4,6 sau 4,8 is,cum ziceau si cei dinaintea mea.

beck 17-01-07 00:53

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
am zis de q7 pt ca nu au pus motorul ala pe alta caroserie.. nu va mai agitati atat

Achim 17-01-07 04:23

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
si nici nu are rost sa il puna...

oricum nu mai e ala din LeMans...

zGb 18-01-07 09:10

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 701220)
un post tare bun ;) dintre SUV'uri cel mai bun "comportament" (cel mai apropiat de al unei berline sport) cica l-ar avea X5 iS... dar oricum, tot SUV ramane...


adica vrei sa zici cayenne turbo...

Achim 18-01-07 13:09

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
ahm... da... si ala :p da' nu imi place mie atat de mult :D

E31 23-01-07 18:23

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
10x! :"> scuze de rasp intarziat, dar nu vin prea des (se si vede hehe). De obicei e prea multa cearta si atac la persoana (nu la idee!) pt gustul meu...

sa iti raspund si tie beck (app de atac la persoana:P)
nu, nici macar jaguarul. q7 are 0-100 in 5.5, jag-un in 5.3, 5ul cand l-am testat cu gps-ul era pe la 4.8. Iar la peste 100... nici nu mai ai ce discuta cu un suv. Dar aceasta polemica e fara punct. faza cu 50 o ziceam referitor la h2, cu 325cp si nici nu cred ca prinde 200.

platon911 27-01-07 18:17

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
v12 TDI de pe Q7 are 500CP....am citit pe wikipedia si motoru anului cred k este R10 de la Audi TDI care a participat la Le Mans.....650CP

RA_2fast4u 27-01-07 18:20

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
sti care e faza... romania e in tranzitie din toate punctele de vedere.. adica gandeste-te cati romani isi permit sa aiba masina de "drum" si masina sport.. foarte putini.. asa ca, pretentiosi fiind noi din fire, cautam cea mai buna varianta... asa ca fiind un oarecare om care traieste in romania si care abea ai apucat ceva banutzi normal ca sari pe un passat/mondeo/a4 tdi depinde de fonduri si de posibilitati si ai impuscat oarecum 2 iepuri.. si tinand cont ca tehnologia tdi a avansat destul de mult in ultima vreme ai si masina de drum da cand vrei ceva mai vioi ai de unde sa scoti, pentru ca la noi inca standardele nu sunt asa de ridicate, un 150hp e chiar foarte rezonabil.

da e absurd sa ma duk sa iau eu tdi-u lui tata si sa ii dau forja prin oras si sa fac liniutze si sa ard caucioace.. adica mie personal mi-ar fi jena.. dar totusi cunoscatorii,nu reisarii anonimi, sunt destul de in domeniu ca sa stie ce si cum sa isi cumpere :) ier pentru restu care nici nu stiu cat hp are masina sau ce cilindree are.. nu ai ce sa le ceri mai mult ;)

platon911 27-01-07 18:24

Re: V12 TDI este Motorul Anului
 
taci din gura k asa fac eu iau tdi-u lu tata si il alerg ce plm....da masina e ingrijita numai si numai de mine.......skimburi de ulei,tratamente,spalari,interioare,cosmetice.....s i toate astea singur,manual in fata blocului...da' imi place sa umblu la ea


All times are GMT +2. The time now is 16:33.

- Copyright 2026 4Tuning