Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   Nova project (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/26331-nova-project.html)

bulu 03-11-06 09:50

Re: Nova project
 
Toti zic ca sony xplod e varza si nici eu nu am o parere extraordinara despre sony ... cu toate ca am o statie sony xplod si intamplator am comparat-o cu o statie JBL care suna ceva mai tare dar mult mai prost parca gajait si la fel facea si la nivele mai mici (sa nu ziceti ca intra distorsiuni)... bine singuru lucru e ca statia sony a mea are cam 3 ani de cand o am si luata la mana a doua :) dar e made in japan si are doar 4X40RMS (siguranta 40A).
Statia JBL pe care am comparat-o era 75.4 care desi numele 75.4 care duce spre 75Wx4 canale ei zic ca are 4X100RMS @4ohm si 4X150RMS@2ohm doar la 2X30A - super randament :)

Cat despre boxe ... in special alea de pe fata daca nu faci ceva la usi mai bine pui domotec decat sa dai o gramada de bani pe boxe si sa te plangi de ce nu suna :) ca sigur nu vei simti unde s-au dus banii in plus.

Gabriel_xenon 03-11-06 10:06

Re: Nova project
 
Ca o scurta paranteza legata de sony am avut de aface saptamana trecuta cu un echipament sony
un prieten de-al meu a venit la mine si m-a rugat sa ii instalez si lui boxele si casu p masina
din ce citisem pacilea si din sfatul lui saxo nu i-am recomandat sony...insa am descoperit ca tocmai asta isi luase
i-am instalat io boxele frumos...si am pornit player-ul...un player destul de scumpicel de la sony
sincer nu am fost multumit
si sa nu credetzi ca din cauza de lipsa de insonorizare
nus...pur si simplu se auzea infect
un bass bushit... playerul desi a dat ceva banisori pe el nu prea arata sa merite acei bani
am ajuns acasa si m-am uitat pe beloud si am comparat cateva componente cu acelea calitate/pretz si am ramas uimit k am avut dreptate cand i-am zis k si-a luat tzeapa cu sony

multi lauda sony insa io...nush...am o parere mai naspa despre acest brand

bulu 03-11-06 12:16

Re: Nova project
 
Doamne fereste eu nu-l laud , sony e ceva de duzina si s-a stricat din ce in ce mai rau incercand sa faca produse cat mai ieftine.Cel mai pacatos la sony e blocul optic ca intai trebuie sa citeasca cd pana sa te plangi cat de prost suna :). Si daca iti spun ca am cumparat o statie sony de casa acum vreo 5 ani si s-a busit a doua zi si cel care mi-a dat-o mi-a zis ca-mi da alta mai slaba si ca-mi da o diferenta de bani inapoi si mi-a dat marantz :) .
Cat despre bass daca nu are usi nu are bass - diful de bass tre sa aiba incinta.
Aceasta firma are si ea seriile de varf dar sunt f scumpe si nu-si merita banii.

Bigu 03-11-06 20:51

Re: Nova project
 
Quote:

Originally Posted by basic (Post 609276)
Cred ca ai probleme in a citi printre randuri,mai citeste porturile lui Saxo unde vei vedea sfaturi pertinente si la obiect si mai ales OBIECTIVE.
Nu vreau sa apar pe nimeni dar ai prea multa "modestie" in tine. Daca tot spui ca ai "experienta" ramai la "hifoniX"-ul tau si la nu de mult x-plode-ul care il laudai dar cand ai auzit ca esti singur contra mai avizatilor ai trecut si tu la blamarea Sony-ului la car audio.
Nu imi lua postul in nume de rau,dar.....te-ai luat la harta chiar cu cine nu trebuie 'Saxo' are probabil cea mai mare experienta din tara in domeniul car audio sau daca nu ..oricum in top5 in tara.

1. respect pt saxo! nu l-am comparat niciodata cu mine si nici nu am zis ca nu e experimentat.
2. pe mine strict interesindu-ma spl, acel sony a fost foarte bun si ramane ca o recomandare din partea mea, mergea brici. eu sunt nemultumit de difuzoarele xplod
3. ce vrei sa spui cu hifonixul ? vrei sa spui k nu e marfa buna? ma refer la spl...?????? pe bune acum, mai ales la cat m-au costat pe mine si la cum scot piperul din ele;)

Si Saxo, imi cer scuze sincer dak m-ai inteles gresit si vreau sa incheiem orice disputa, daca exista vreuna, intre noi 2. einstein mai exista la 19 ani...un simplu exemplu: Blak. nu ma intelegeti gresit, nu ma compar nici cu el. fiecare e bun la ce face el.

BabyBlue_EVO 04-11-06 13:04

Re: Nova project
 
prea mult off-topic sila :D

blak 06-11-06 21:58

Re: Nova project
 
Bigu.... decat sa te certi cu saxo mai bine ai incerca sa te imprietenesti mai mult cu el... este un om super...
Credema...ai multe de invatat de la el...Eu cel putin am reusit sa fur multe de la aceasta persoana si pot sa zic ca ma ajutat destul de mult ca sa reusesc sa cunosc anumite baze ale sistemelor audio pe masini. Pe langa faptul ca are o mare experienta in domeniu , se ocupa de car audio de multi ani .... are si multe premii la concursurile de SQ (fiind un concurent de invidiat), si la SPL a avut destule aparitii....
Noi avem 19 ani...dar mai avem de invatat de la cei "batrani"...
Bafta!

Zaheyu 07-11-06 15:37

Re: Nova project
 
Quote:

Originally Posted by blak (Post 613026)
Bigu.... decat sa te certi cu saxo mai bine ai incerca sa te imprietenesti mai mult cu el... este un om super...
Credema...ai multe de invatat de la el...Eu cel putin am reusit sa fur multe de la aceasta persoana si pot sa zic ca ma ajutat destul de mult ca sa reusesc sa cunosc anumite baze ale sistemelor audio pe masini. Pe langa faptul ca are o mare experienta in domeniu , se ocupa de car audio de multi ani .... are si multe premii la concursurile de SQ (fiind un concurent de invidiat), si la SPL a avut destule aparitii....
Noi avem 19 ani...dar mai avem de invatat de la cei "batrani"...
Bafta!

Subscriu...

Andrei Suzuki 07-11-06 16:34

Re: Nova project
 
Quote:

Originally Posted by blak (Post 613026)
Noi avem 19 ani...dar mai avem de invatat de la cei "batrani"...


Daca imi permiti,as putea adauga MULTE.

bad_boy2k 07-11-06 17:21

Re: Nova project
 
+1 d la mine... sa continuam off-topicul :P

bulu 08-11-06 00:03

Re: Nova project
 
Eu stiu ca relu cunoaste dar nu mi-am dat seama de adevarata valoare pana nu m-am urcat la el in masina.Mi-a placut enorm cum suna ... si m-am urcat si in alte masini de SQ gen cea a lui fuscobal(bine nu stiu daca mai are aceeasi configuratie acum)si nu suna la fel.
Sper sa fim si noi peste 20 de ani macar jumate de pasionati de audio cat e relu acum :).

Gabriel_xenon 27-11-06 22:05

Re: Nova project
 
2 Attachment(s)
ashea...dupa cum spuneam...asteptam incinta pt subwoofer
aceasta a venit
este facuta de mine si se aude super

initial avea portul de jos(o eroare de masura) si apoi din cauza k nu iesea destul aer am adaugat 2 mici porturi
sub-ul se aude super pe novutza mea :-D
acm mai trebuie sa il mochetez
o sa revin cu un filmuletz

steaua23 27-11-06 22:34

Re: Nova project
 
sa-l stapanesti fericit.

Gabriel_xenon 08-12-06 23:43

Re: Nova project
 
1 Attachment(s)
iuppie l-am si mochetat :D

civic_ex 14-12-06 01:10

Re: Nova project
 
nimic nu se vede din ultima poza!

ceachi 14-12-06 09:09

Re: Nova project
 
Ce aveti cu Sony?:lol: :lol: :lol:
La EMMA la Brasov un Logan echipat Sony a luat locul 1 la sq si 2 la espl!::lol: :lol: :lol: ;)


All times are GMT +2. The time now is 04:39.

- Copyright 2026 4Tuning