Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura.html)
-   -   Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe) (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/24217-civicul-prietenului-meu-1995-eg-coupe.html)

lascarica 10-10-06 06:29

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Pai el a lasat diferentialul/viscocuplajul STOCK la ~3-4,? X puterea standard ?!?!?!?!...cred ar fi primit vreun premiu de la cartea recordurilor daca AR FI REZISTAT....ca Nu a rezistat,era absolut normal;)

fanete 10-10-06 08:44

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
prietene, pe aici nu se cearta lumea. omu a venit sa ne impartasaca cate ceva din ce se intampla prin america, ceea ce nu se stie daca vor avea parte vre-unul din noi de asa ceva si tu vii sa il sperii. daca el zice ca masina are 800 de cai lasal sa zica , eu unul cred ca are atitia cai. si nu vad vre-un motiv sa minta . are o masina cu cel mai tare motor facut de honda cu un potential foarte mare. nu stiu ce masina ai tu si ce motor, dar deste B18C iti pot spune ca este cel mai cunoscut motor dintre masinile japoneze impreuna cu RB26DETT de pe R34. eu zic ca cel mai bine ar fi sa ne uitam cu totii la pozele alea ca sunt destul de multe si nu vezi asa ceva peste tot.
cit despre driveshaft-ul rupt, omu a zis ca trebuie sa puna stage III , nu cred ca era cu cele stock pe masina pentru ca nu cred ca sarea de la stock direct la Stage III ;)

in fine.... vwguy eu iti multumesc mult pentru pozele pe care le-ai pus. sunt un mare iubitor de Honda si m-ai facut fericit cu pozele astea :) poate poti sa pui niste filme si cu cateva curse , nu neaparat cu "civicul prietenului tau", sa ne mai scaldam si noi ochii :)
PS. saptamina viitoare tre sa merg si eu sa imi cumpar un B18C6 de pe o Integra Typr R si sa vezi atunci nebunie :) pacat este ca motorul este descolplectat si v-a trebui sa mai astept ceva vreme pina am sa il vad montat pe masina. poate ma ajuti cu niste piese de la prietenul tau, pe bani bineinteles :) ca aici nu prea se gasesc.

draculas 10-10-06 09:12

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
fanete de unde esti poate te pot ajuta cu piese pentru b18 ala

fanete 10-10-06 09:56

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
din Bucuresti, Romania

fanete 10-10-06 10:08

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
sa iti spun ce trebuie la motor, capac chiuloasa care este spart. rotile de la axele cu came (cam gears) alternator, starter, pompa servo, calculator, rampa de benzina, parca si vtec-u si distribuitorul de bujii. ... cam atat, altceva nu mai tin minte. mai multe detalii am sa iti dau cind am sa iau motorul, sambata mai precis.

lascarica 10-10-06 12:22

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Quote:

Originally Posted by fanete (Post 581258)
prietene, pe aici nu se cearta lumea. omu a venit sa ne impartasaca cate ceva din ce se intampla prin america, ceea ce nu se stie daca vor avea parte vre-unul din noi de asa ceva si tu vii sa il sperii. daca el zice ca masina are 800 de cai lasal sa zica , eu unul cred ca are atitia cai. si nu vad vre-un motiv sa minta . are o masina cu cel mai tare motor facut de honda cu un potential foarte mare. nu stiu ce masina ai tu si ce motor, dar deste B18C iti pot spune ca este cel mai cunoscut motor dintre masinile japoneze impreuna cu RB26DETT de pe R34. eu zic ca cel mai bine ar fi sa ne uitam cu totii la pozele alea ca sunt destul de multe si nu vezi asa ceva peste tot.
cit despre driveshaft-ul rupt, omu a zis ca trebuie sa puna stage III , nu cred ca era cu cele stock pe masina pentru ca nu cred ca sarea de la stock direct la Stage III ;)

in fine.... vwguy eu iti multumesc mult pentru pozele pe care le-ai pus. sunt un mare iubitor de Honda si m-ai facut fericit cu pozele astea :) poate poti sa pui niste filme si cu cateva curse , nu neaparat cu "civicul prietenului tau", sa ne mai scaldam si noi ochii :)
PS. saptamina viitoare tre sa merg si eu sa imi cumpar un B18C6 de pe o Integra Typr R si sa vezi atunci nebunie :) pacat este ca motorul este descolplectat si v-a trebui sa mai astept ceva vreme pina am sa il vad montat pe masina. poate ma ajuti cu niste piese de la prietenul tau, pe bani bineinteles :) ca aici nu prea se gasesc.

Fanete,confunzi punerea in evidentza a unor nelamuriri cu certatul,eroare destul de aiurea. Nu a deschis topicul pentru a primi aplauze,ci pentru a se discuta pe seama subiectului ,asta fiind rostul unui FORUM(in sectiuni ca aceasta,in mod special).Esti offtopic si prin observatia ta,si prin interventia ulterioara(piesele pentru motorul descoplectat) ce tine de sectiunea bazar,nu de cea unde ne aflam,insa critici postul meu:(. Nu mai amintesc despre faptul ca nu te-am intrebat pe tine ce crezi despre diferentialul prietenului celui ce a deschis aici topicul,ci pe el.Autosesizarea ta este foarte hazlie insa aiurea-n tramvai din toate punctele de vedere.
Stiu bine ca motorul ala a facut multa treaba de la indepartata lansare,si ca are potential(ca mai toate agregatele japoneze;)),nefiind fan sau foarte cunoscator in honda-auto, iar intregul ansamblu b18c+turbo+civic,a ramas unele dintre cele mai performante FWD pe sfertul de mila.
In egala masura sunt si eu placut impresionat de ce a "scos" pe dyno si de felul cum se cocoseaza spre sus sub actiunea 40-ului ,fiind usor de observat unde lucreaza turbina (nu..VTEC-ul:lol: :oops: ,asa cum spunea un cunoscator mai sus). Cu toate ca GT40R pe 1800cmc,mie mi se pare putin cam...fara rost pentru performantza raportata la costuri pe pista,reusind sa dea gaze turbinei destul de sus...pe dyno e naucitor.
Numai bine:),

draculas 10-10-06 21:07

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Quote:

Originally Posted by fanete (Post 581339)
sa iti spun ce trebuie la motor, capac chiuloasa care este spart. rotile de la axele cu came (cam gears) alternator, starter, pompa servo, calculator, rampa de benzina, parca si vtec-u si distribuitorul de bujii. ... cam atat, altceva nu mai tin minte. mai multe detalii am sa iti dau cind am sa iau motorul, sambata mai precis.

pai tu 70% din motor nu il ai o sa te coste daca ai banu si vrei sa-l pui eu pot sa-ti trimit de aici din sua tot ce-ti trebe si in plus lasa-mi un pm si vedem ce se poate face , imi trebe lista exacta cu ce piese ai nevoie si eu o sa iti trimit preturile la ele

Nicknamed_13 13-10-06 04:13

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Un exemplu perfect de ce poate sa scoata o Honda. Cu ce cauciucuri a scos 12.0s? Slicks, racing sau street compound?

Nicknamed_13 13-10-06 04:25

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Inca ceva....draga lascarica.....Tin sa spun ca puterea asta mare este datorata ambelor: VTEC + TURBO. Pe orice motor non-vtec de 1800cmc vei avea batai mari de cap sa il urci la 700 sau 800cai. VTEC-ul actioneaza la turatii mari si inainte de 4000rpm ele sunt carpe de sters pe jos. Turbo-ul elimineaza acest dezavantaj si imbunatateste si "high end"-ul mai ales daca este setat pt turatii mari.
Cat despre driveshaft.....daca il avea pe cel stock i se rupea de mult. Exemplu Civic H22A de 220cai....driveshaft stock...s-a facut bucati la primul start.

Nicknamed_13 13-10-06 04:27

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
elimina..."elimineaza"

lascarica 13-10-06 13:55

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Mai Nicknamed_13...stii tu ceva,in genere ai perfecta dreptate,cu doua obiectii,si anume: 1-NU am spus ca puterea este datorata..X,Y ci ca se vede unde intra turbina(acolo unde graficul urca ametitor)-lasa-o dracu de distributie variabila,ca nu aia stramba graficul ala in halul in care se vede..:)); 2- Afirmatia cu vtecu/nonvtecu' tu banuiesc c-o faci EXCLUSIV referitor la motoarele honda...nu?!....ca altfel,in primul rand mai toate motoarele cu valentze sportive europene sau japoneze,in ultimul timp(de prin '95) chiar si Americane,AU distributie variabila (ca-i zice v-tec sau vanos sau pur si simplu variable valve timming),iar in al doilea rand cele mai puternice dragstere,sunt dotate cu...;))...anticul OHV....fara variable valve timming=)),care ajutate de cate doua turbine,scot peste mia de cai....pe o arhitectura v8 de acum 60ani...nah:D. Si mai antiamerican ca mine,nu-i nimeni aici,insa ar fi bine sa nu mai dea nimeni replica aberanta cum ca -"Da dar scot puterea aia/perf din cilindree de 4x mai mare..." -si ce? Consumul de carburant este absolut comparabil,intre un biturbo japonez de 3000cmc si 800CP si un OHV de 6000cmc turbo de 800cp. Avantajul tehnicii mai evoluate din japoneza,si anume mersul mai "socotit" in turatii mari,americana il scoate dintr-o transmisie proiectata pentru ceea ce "stie" ohv-ul;)
Numai bine,

fanete 13-10-06 16:54

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
mama frate da ce-ti place sa te contrazici. adica tu vrei sa zici ca turbina aia nu lucreaza decat peste 5000 de ture ?? . nu ti se pare ca este putin cam mare coincdenta cu faptul ca tot la 5000 de ture intra si vtec-ul. si hai sa nu o dam in americane ca nu au ce cauta in discutie. aici vorbim de masini

Nicknamed_13 14-10-06 01:30

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Ok..ok....vad unde bati lascar....OK...nu stiu daca tu conduci Honda sau nu. Dar hai sa iti explic o chestie. Forma curbei este data de VTEC. PUTEREA este amplificata de turbo. Un VTEC stock va avea aceiasi curba de putere. Cuplul este mutat la turatii mari si masina trage numai la turatii mari (cea stock). Diferenta dintre (dau exemplu) CRX 1.6dohc (cuplu maxim la 4500rpm si putere 125 cai la 6600rpm)si 1.6 dohc vtec (cuplu maxim la 7200rpm si putere 160cai - b16A1 la 7800rpm)la 400m este de 15.2 (vtec) si 15.4 (non-vtec). Si asta pt ca non-vtecurile au cuplul la turatii mai mici si pana in 60km/h sunt inaintea VTEC-ULUI. Integra 1.6 dohc vtec 160cai VS Levin 1.6 160cai....castiga Integra pe start rulat chiar daca au greutati si gear ratios asemanatoare. Daca te uiti pe Dragtimes.com ai sa vezi ca daca alegi un interval 13.0-13.9s....vei vedea ca Honda are cele mai mari viteze de varf dar timp nasol...asta e pt ca au start de pe loc VARZA (tractiune fata + cuplu la turatii mari). Cel mai rapid Skyline din NZ este al doilea din lume (in urma japonezilor de la HKS-7.45) si scoate 7.6s pe 1/4mile la 250km/h. Pe dragtimes vei vedea Honda civic (drag car) ca scoate 8 si ceva la 280km/h (daca retin bine). Acel civic va manca pe paine skylinu din start rulat (daca poti face asa ceva cu un drag car). Asa ca normal ca nu vei alege un vtec pt 1/4mile pt ca vrei sa termini acei 400m cat mai repede...nu cu viteza de varf cat mai mare. Poate pe 1000m...VTEC (daca nu iti iei zborul).
Cat despre VTEC Vs VANOS Vs MIVEC Vs ce rahat are toyota (nu stiu exact cum se numeste).....TOATE scot putere mare din ele. Din pacate nu este evident la VANOS decat la M3, M5 si M6....restu de 2000cmc VANOS...sunt mai mult pt consum de benzina mai redus...etc.

lascarica 14-10-06 19:17

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Nicknamed_13, civilizata explicatia,chiar daca ,poate,are si unele parti nu foarte clare;)...insa acum postez special pentru Fanete: Omule,n-ai legatura cu domeniul,scuza-ma ca indraznesc sa spun asta.... probabil ca stii sa-ti pilotezi masina ok (ne vedem la prima legala..sper) dar legat de functionarea unui motor,inainte sa-ti dai cu parerea e bine sa mai vb si cu unii care au lucrat cu ele....
Binentzeles ca turbina lucreaza si la 2500rpm,insa cu ce randament?? ai vazut vreodata la lucru pe un stand serios,un GT40R ca sa-ti poti da cu parerea?!...ai avut macar curiozitatea usor de satisfacut ,de a te uita pe specificatiile turbinei?...sigur ca lucreaza si daca te beshi in turbina,insa despre lucrare de genul ala vorbim aici?!
Afirmatia ta-".. la 5000 de ture intra si vtec-ul..." ,m-a lasat panou...daca nu stii sa exprimi ceva,abtine-te. Pentru stiintza ta: V-tec ul lucreaza si la 1400rpm...;)...daca vrei sa te ajut cu vreun link ,ceva,am sa caut si te lamuresc...Insa ca asa-zis fan honda,ar fi trebuit sa stii principiile si modul de functionare ale sistemelor brevetate de firma respectiva,mult mai bine decat mine...probabil ca esti fan doar din vorbe...:)
Numai bine;),

fanete 16-10-06 10:23

Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 585776)
Nicknamed_13, civilizata explicatia,chiar daca ,poate,are si unele parti nu foarte clare;)...insa acum postez special pentru Fanete: Omule,n-ai legatura cu domeniul,scuza-ma ca indraznesc sa spun asta.... probabil ca stii sa-ti pilotezi masina ok (ne vedem la prima legala..sper) dar legat de functionarea unui motor,inainte sa-ti dai cu parerea e bine sa mai vb si cu unii care au lucrat cu ele....
Binentzeles ca turbina lucreaza si la 2500rpm,insa cu ce randament?? ai vazut vreodata la lucru pe un stand serios,un GT40R ca sa-ti poti da cu parerea?!...ai avut macar curiozitatea usor de satisfacut ,de a te uita pe specificatiile turbinei?...sigur ca lucreaza si daca te beshi in turbina,insa despre lucrare de genul ala vorbim aici?!
Afirmatia ta-".. la 5000 de ture intra si vtec-ul..." ,m-a lasat panou...daca nu stii sa exprimi ceva,abtine-te. Pentru stiintza ta: V-tec ul lucreaza si la 1400rpm...;)...daca vrei sa te ajut cu vreun link ,ceva,am sa caut si te lamuresc...Insa ca asa-zis fan honda,ar fi trebuit sa stii principiile si modul de functionare ale sistemelor brevetate de firma respectiva,mult mai bine decat mine...probabil ca esti fan doar din vorbe...:)
Numai bine;),


Innainte sa postezi ceea ce ai postat mai bine te INTERESAI putin asupra vtec-ului pentru ca vad ca NU PREA TE PRICEPI. ceea ce explici tu acolo este vorba de , cum a spus si cioli, iVTEC care cucleaza si la turatii mai joase care a fost introdus pe ultimele modele de Honda adica dupa anul 2000. cit despre vtec-ul de pe b16a si b18c el cupleaza la o anumita turatie. aceasta turatie poate fi modificata prin mai multe metode si device-uri... da nu stiu ce sa ma obosesc eu sa iti explic asta tie, eu ... un nestiutor .... . mergi tu la motoarele tale turbo la care te pricepi asa de bine.
cind voi avea puterea sa zic ... "ne vedem la legale" am sa te anunts, deocamdata masina mea nu e de "linuitse" da cind o voi face....

in ultimul rind , asta este o zona dedicata masinilor HONDA masini care nu lucreaza cu turbo si automat eu unul nu stiu foarte multe despre turbo , decat ceea ce este necesar, drept urmare nu avem dece sa discutam despre turbo asa ca mergi tu la "Sisteme turbo si NOS" pe acest site si deschide subiect legat de masina baiatului asta si te poti contrazice acolo cu toata lumea.


All times are GMT +2. The time now is 01:15.

- Copyright 2024 4Tuning