Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Ford - TDCI vs TDDI (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/229345-ford-tdci-vs-tddi.html)

haplea 29-12-10 18:03

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
intrebare si logica.....de ce motoarele cu cai mai muti ,puse pe aceasi platforma de caroserie consuma mai putin?!.....de ex:ibiza cupra 160 cai consuma mai putin decat ibiza fr 130 cai......

_anaconda_ 29-12-10 18:22

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Poate pentru ca sunt 2 motoare complet diferite cu 2 cutii de viteza complet diferite care duc evident la rezultate diferite ?

haplea 29-12-10 18:27

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3938415)
Poate pentru ca sunt 2 motoare complet diferite cu 2 cutii de viteza complet diferite care duc evident la rezultate diferite ?

amandoua au acelasi tip de cutie ERF, numai ca diferenta este de cai......

mishuBMW 29-12-10 18:31

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3933531)
Motoarele tdi sunt indestructibile daca le dai ulei la timp .In afara de pompa de joasa presiune care poate pica pe la 250.000 ( si e maxim 6 milioane una noua oem) in rest sunt cele mai fiabile.
Chestia asta ca " e mai rafinat" .. Eu unul cat am avut tdci ( tot asa din auzite ca vezi doamne e "commonrail" , sa vezi diferenta ce e intre un diesel clasic si commonrail..) , ei bine nu mi s-a parut in afara de faptul ca e mai silentios , chiar deloc mai bun. Asta cu zgomotul e subiectiva mie chiar nu mi-a facut probleme acustice , dadeam muzica mai tare :rolleyes2 Cat despre remaparea la tdci, eu zic sa pui banii deoparte si sa o lasi asa , nu de alta dar eviti alte probleme ulterioare.

commonrail ce inseamna?:oops:

haplea 29-12-10 18:34

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
la motorul de 130 cai la viteza de 160-170km/h ai un consum de 6,5-7%.........la cel de 160 cai aceasi viteza ai un consum de 5,4 max 6%.....asta se datoreaza faptului ca,motorul merge degajat si nu simte caroseria grea,iar la cel de 130cai motorul merge mai fortat datorita faptului ca,cursa acceleratiei este mai apasata fata de cea a motorului de 160........deci aici intervin cai si logica.........

haplea 29-12-10 18:42

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by mishuBMW (Post 3938438)
commonrail ce inseamna?:oops:

commonrail=injectoarele au aceasi rampa comuna si sunt comandate electronic avand la baza o pompa de inalte,care ajung la o presiune de motorina injectata intre 500-600 bari in rampa ,fata de cele mecanice care sunt comandate de pompa de injectie mecanica si ajung maxim la 300 de bari.....depinde de model si motorizare......

cavaliere 29-12-10 19:11

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Motoarele astea de care zici tu nu au mai nimci in comun . Si daca tot ai zis ca au aceeasi cutie de viteza ( sa zicem ca e asa) atunci de unde ai scos asta:
"la motorul de 130 cai la viteza de 160-170km/h ai un consum de 6,5-7%.........la cel de 160 cai aceasi viteza ai un consum de 5,4 max 6%.....asta se datoreaza faptului ca,motorul merge degajat si nu simte caroseria grea,iar la cel de 130cai motorul merge mai fortat datorita faptului ca,cursa acceleratiei este mai apasata fata de cea a motorului de 160........deci aici intervin cai si logica........."
Deci daca cutia ar fi la fel atunci ce mai e si gogomania pe care tocmai ai scris-o?
Pe principiul mentionat de tine are insemna ca un motor de 500 de cai ar consuma mai putin decat cel de 130 pt ca nu "simte caroseria". Good point aici intervine logica!!!

le: Passat 1.9 tdi 101 cai consuma mai mult sau mai putin decat 1,9 tdi 130 de cai? Ia raspunde tot logic sa vedem ce crezi tu?

haplea 29-12-10 19:22

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3938576)
Motoarele astea de care zici tu nu au mai nimci in comun . Si daca tot ai zis ca au aceeasi cutie de viteza ( sa zicem ca e asa) atunci de unde ai scos asta:
"la motorul de 130 cai la viteza de 160-170km/h ai un consum de 6,5-7%.........la cel de 160 cai aceasi viteza ai un consum de 5,4 max 6%.....asta se datoreaza faptului ca,motorul merge degajat si nu simte caroseria grea,iar la cel de 130cai motorul merge mai fortat datorita faptului ca,cursa acceleratiei este mai apasata fata de cea a motorului de 160........deci aici intervin cai si logica........."
Deci daca cutia ar fi la fel atunci ce mai e si gogomania pe care tocmai ai scris-o?
Pe principiul mentionat de tine are insemna ca un motor de 500 de cai ar consuma mai putin decat cel de 130 pt ca nu "simte caroseria". Good point aici intervine logica!!!

le: Passat 1.9 tdi 101 cai consuma mai mult sau mai putin decat 1,9 tdi 130 de cai? Ia raspunde tot logic sa vedem ce crezi tu?

cel de 101 consuma mai mut fata de cel de 130 daca ai prieteni cu aceleasi motoare intreaba-i......

KAY_ 29-12-10 19:38

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Sunt multe cutii de viteza cu acelasi cod dar nu au acelasi raport final .

haplea 29-12-10 19:54

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3938672)
Sunt multe cutii de viteza cu acelasi cod dar nu au acelasi raport final .

cod motor ARL 150 CAI si cutie viteze cod ERF la 3000 rot/min cu treapta 6 ai viteza de 175km/h..........un alt motor AJM 115 cai cutie viteza ERF la 3000 rot/min cu treapta 6 ai viteza de 175 km/h ......aici contrazici fabricantul.......

KAY_ 29-12-10 20:45

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
In exemplu dat de tine mai mult ca sigur e vorba de 2 caroserii doferite .E posibil un raport final apropiat sau la fel pe 2 caroserii diferite cum ar fi Sharan 150 cp ARL si GOLF 4/ 115 cp AJM si sa compenseze diferenta de greutate dintre ele .Dar pe o aceasi caroserie (cum ai dat tu exemplu cu Ibiza ) unde sunt diferente de putere si cuplu, nici un fabricant nu pune acelasi raport final .

Asta e unu din motivele pt care exista acea diferenta de consum in favoarea celei cu putere mai mare chiar daca cutia are acelasi cod .Acelasi cod il are si F20 care sa pus pe c20xe si are 3 rapoarte finale diferite in functie de masina pe care a fost pusa .Raportu final este influentat cel mai mult de putere si greutate aplicabil de orice fabricant .

haplea 29-12-10 20:54

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3938905)
In exemplu dat de tine mai mult ca sigur e vorba de 2 caroserii doferite .E posibil un raport final apropiat sau la fel pe 2 caroserii diferite cum ar fi Sharan 150 cp ARL si GOLF 4/ 115 cp AJM si sa compenseze diferenta de greutate dintre ele .Dar pe o aceasi caroserie (cum ai dat tu exemplu cu Ibiza ) unde sunt diferente de putere si cuplu, nici un fabricant nu pune acelasi raport final .

Asta e unu din motivele pt care exista acea diferenta de consum in favoarea celei cu putere mai mare chiar daca cutia are acelasi cod .Acelasi cod il are si F20 care sa pus pe c20xe si are 3 rapoarte finale diferite in functie de masina pe care a fost pusa .Raportu final este influentat cel mai mult de putere si greutate aplicabil de orice fabricant .

IMI CER SCUZE......am uitat a specifi: BORA 1,9tdi pd AJM respectiv ARL

pharaon 03-01-11 16:30

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Mdah, o pagina intreagan de discutii off ... TDCI sau TDDI ? mai exact, si-a fcaut cineva vreodata remap la TDCI ? Niste pareri pro sau contra despre satisfactiile si/sau esecurile intalnite ar fi perfecte ...

UNLORD 09-01-11 17:47

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by pharaon (Post 3950061)
Mdah, o pagina intreagan de discutii off ... TDCI sau TDDI ? mai exact, si-a fcaut cineva vreodata remap la TDCI ? Niste pareri pro sau contra despre satisfactiile si/sau esecurile intalnite ar fi perfecte ...

Un chiptuning cu dyno inainte si dupa remap iti recomand (IMHO) ... sunt si la noi cateva firme care fac ...


All times are GMT +2. The time now is 01:05.

- Copyright 2026 4Tuning