![]() |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
cel mai bun sistem 4x4 este adaptive de la insignia!
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
@ZAUBER , ai putea sa spui si de ce? In raport cu modelele concurentei desigur
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
pt ca este un haldes generatia a 5, ultima, capacitatea de a trasmite instantaneu cuplul pe puntea spate de pe stanga pe dreapta, eSLD...cel mai performant la ora actuala.
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Mercedes G.....alceva ce?! :-P
Motivul: Inca din varianta de baza, standard si TOATE variantele de motorizari au diferentialele spate si cel mai important fatza blocante, cu craboti!!! In plus toata transmisia e heavy duty la toate modelele (spre deosebire de Rovere la care numai la extras-uri e asa plus la rover blocantul fatza vine tot ca o extraoptiune, deci nici macar optiune suplimentara standard!).....iar cuplajele se fac cu craboti, sher pe sher! ...nu frictiune, nu mrl-uri! La restul de masini doar cu valente offroad(mai bine zis de drum rau) din cate am vazut 4-maticul ar fi primul, apoi X-drive si pe urma Quattro... |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Iar "nu mrl-uri"...hmm.....arata-mi te rog un 4x4 permanent ....cu MRL-uri:lol:...sau explica-mi care ar fi rostul lor:D...Oricum,G consuma EXORBITANT si este Extrem de grea,FARA performante offroad asa cum te-ai astepta citind echiparea :)...Vorbeste si tu cu oameni care s-au dat cu ele,nu cu aia care le scot la sinaia/poiana brasov in fata clubului8) Craciun fericit ! |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
PS: Esti cumva prieten cu maretul Dan Vradie?! |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
1 la mana, 460-ul ala care spui tu ca a castigat asa si pe dincolo, NU prea mai are NICI un diferential stock,nici un cardan stock, pinioane in transfer (ala are CT,nu e permanent) si cutie ,suspenzii,etc....iar caroseria,nu prea mai exista..:lol:...Asadar,cine a"castigat", un sasiu intarit de 460 cu emblema mercedes si motor de 123?!=)). La consum,iara batii campii cu succes! am 3 prieteni apropiati care au avut: Petre.n(461),cristi slt(463), bogdan C(460). ...poate-s mincinosi toti..:lol:..stii cat imi ia mie urban rd28t ? 11%..Nu spun cat lua 460 cu 2.3benzina sau 463 cu 3.0D..=)).... Legat de greutate,iara "vorbesti" galagie si atat: CINE vorbea de discovery3 sau X5 or hyunday tucson?...Faceam referire la masini din aceeasi clasa cu G,offroadere pe sasiu...LJ70,y60/61,etc..vezi p-aici;) PS: sunt amic cu multa lume,iar spre deosebire de tine,reusesc sa am propriile pareri ce au la baza experiente ale mele sau aspecte constatate personal si NU filme yotube sau povestile unora care n-au idee cum functioneaza un diferential blocabil or ce inseamna homocinetica la un offroader(nu mai spun sa o reconditioneze:lol:) |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Gixer, baga niste date tehnice macar despre una din punti, un diametru la coroana, diametru la planetare, spline count si eventual dimensiunile trompelor, sa vedem ce e asa de heavy duty prin ele :) |
| All times are GMT +2. The time now is 19:10. |
- Copyright 2026 4Tuning