Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   The best 4x4: care anume crezi tu că e?.. (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/228429-the-best-4x4-crezi.html)

ZAUBER 24-12-10 10:57

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
cel mai bun sistem 4x4 este adaptive de la insignia!

alc2 24-12-10 18:34

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
@ZAUBER , ai putea sa spui si de ce? In raport cu modelele concurentei desigur

unchiulNOS 24-12-10 18:42

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
pt ca este un haldes generatia a 5, ultima, capacitatea de a trasmite instantaneu cuplul pe puntea spate de pe stanga pe dreapta, eSLD...cel mai performant la ora actuala.

ionut_cluj 24-12-10 19:47

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by unchiulNOS (Post 3924562)
pt ca este un haldes generatia a 5, ultima, capacitatea de a trasmite instantaneu cuplul pe puntea spate de pe stanga pe dreapta, eSLD...cel mai performant la ora actuala.

Generatia a 5-a va aparea in 2012.

unchiulNOS 24-12-10 21:17

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by alc2 (Post 3924548)
@ZAUBER , ai putea sa spui si de ce? In raport cu modelele concurentei desigur

pai este a 4 generatie haldex inbunatatita si multa electronica facuta bine!

Gixer 24-12-10 21:41

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Mercedes G.....alceva ce?! :-P
Motivul: Inca din varianta de baza, standard si TOATE variantele de motorizari au diferentialele spate si cel mai important fatza blocante, cu craboti!!! In plus toata transmisia e heavy duty la toate modelele (spre deosebire de Rovere la care numai la extras-uri e asa plus la rover blocantul fatza vine tot ca o extraoptiune, deci nici macar optiune suplimentara standard!).....iar cuplajele se fac cu craboti, sher pe sher! ...nu frictiune, nu mrl-uri!
La restul de masini doar cu valente offroad(mai bine zis de drum rau) din cate am vazut 4-maticul ar fi primul, apoi X-drive si pe urma Quattro...

lascarica 25-12-10 02:16

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3924986)
Mercedes G.....alceva ce?! :-P
Motivul: Inca din varianta de baza, standard si TOATE variantele de motorizari au diferentialele spate si cel mai important fatza blocante, cu craboti!!! In plus toata transmisia e heavy duty la toate modelele (spre deosebire de Rovere la care numai la extras-uri e asa plus la rover blocantul fatza vine tot ca o extraoptiune, deci nici macar optiune suplimentara standard!).....iar cuplajele se fac cu craboti, sher pe sher! ...nu frictiune, nu mrl-uri!
La restul de masini doar cu valente offroad(mai bine zis de drum rau) din cate am vazut 4-maticul ar fi primul, apoi X-drive si pe urma Quattro...

Transmisia G-ului lasa de dorit Tocmai la capitolul heavy-duty :lol:...adica NU-I deloc bullet-proof asa cum ar da impresia faima. In alta ordine de idei,ORICE offroader cu BLOCANT,presupune chestia aia pe care tu ai vazut-o ca fiind "cu craboti" :lol:."Celelalte" se numesc AUTOBLOCANTE;). Intr-adevar,este unica prin faptul ca 99% din versiuni vin echipate cu blocabil fata/spate.
Iar "nu mrl-uri"...hmm.....arata-mi te rog un 4x4 permanent ....cu MRL-uri:lol:...sau explica-mi care ar fi rostul lor:D...Oricum,G consuma EXORBITANT si este Extrem de grea,FARA performante offroad asa cum te-ai astepta citind echiparea :)...Vorbeste si tu cu oameni care s-au dat cu ele,nu cu aia care le scot la sinaia/poiana brasov in fata clubului8)
Craciun fericit !

Gixer 25-12-10 12:32

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3925448)
Transmisia G-ului lasa de dorit Tocmai la capitolul heavy-duty :lol:...adica NU-I deloc bullet-proof asa cum ar da impresia faima. In alta ordine de idei,ORICE offroader cu BLOCANT,presupune chestia aia pe care tu ai vazut-o ca fiind "cu craboti" :lol:."Celelalte" se numesc AUTOBLOCANTE;). Intr-adevar,este unica prin faptul ca 99% din versiuni vin echipate cu blocabil fata/spate.
Iar "nu mrl-uri"...hmm.....arata-mi te rog un 4x4 permanent ....cu MRL-uri:lol:...sau explica-mi care ar fi rostul lor:D...Oricum,G consuma EXORBITANT si este Extrem de grea,FARA performante offroad asa cum te-ai astepta citind echiparea :)...Vorbeste si tu cu oameni care s-au dat cu ele,nu cu aia care le scot la sinaia/poiana brasov in fata clubului8)
Craciun fericit !

Vb foarte mari prostii.....deocamdata de cativa ani incoace tot un G-u a castigat campionatul national de offroad...cabrio primul model, si cu motorul de 3000D ca si pe cobra. Zici de consum de parca patrolu sau roveru consuma cat corsa diesel!!! :lol: deci nu stii aici, ....pai asta de 3.0D ia cam 15 in medie, iar benzinarul de 2.8 K-jetronic ia 20, iar un 2.3E(inj electronic comandata) pe care vreau sa-l iau consuma 18!!! plus cu extrem de grea 2.5T pe cand cu sasiul autoport discovery3 are 2.8T ....ai zis-o si aici :shock:.....oricum nici nu are rost sa mai discut cu cineva care vorbeste asa de G-u numai din povesti, cel mai fiabil si adevarat offroader din lume.......ia-ti tu rover si fi fericit cu multi prieteni din service-uri si tractari ;)
PS: Esti cumva prieten cu maretul Dan Vradie?!

lascarica 25-12-10 14:02

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3926092)
Vb foarte mari prostii.....deocamdata de cativa ani incoace tot un G-u a castigat campionatul national de offroad...cabrio primul model, si cu motorul de 3000D ca si pe cobra. Zici de consum de parca patrolu sau roveru consuma cat corsa diesel!!! :lol: deci nu stii aici, ....pai asta de 3.0D ia cam 15 in medie, iar benzinarul de 2.8 K-jetronic ia 20, iar un 2.3E(inj electronic comandata) pe care vreau sa-l iau consuma 18!!! plus cu extrem de grea 2.5T pe cand cu sasiul autoport discovery3 are 2.8T ....ai zis-o si aici :shock:.....oricum nici nu are rost sa mai discut cu cineva care vorbeste asa de G-u numai din povesti, cel mai fiabil si adevarat offroader din lume.......ia-ti tu rover si fi fericit cu multi prieteni din service-uri si tractari ;)
PS: Esti cumva prieten cu maretul Dan Vradie?!

Domnu',din cate vad,ai cam exagerat cu beutura/palica de craciun:D !
1 la mana, 460-ul ala care spui tu ca a castigat asa si pe dincolo, NU prea mai are NICI un diferential stock,nici un cardan stock, pinioane in transfer (ala are CT,nu e permanent) si cutie ,suspenzii,etc....iar caroseria,nu prea mai exista..:lol:...Asadar,cine a"castigat", un sasiu intarit de 460 cu emblema mercedes si motor de 123?!=)).

La consum,iara batii campii cu succes! am 3 prieteni apropiati care au avut: Petre.n(461),cristi slt(463), bogdan C(460). ...poate-s mincinosi toti..:lol:..stii cat imi ia mie urban rd28t ? 11%..Nu spun cat lua 460 cu 2.3benzina sau 463 cu 3.0D..=))....
Legat de greutate,iara "vorbesti" galagie si atat: CINE vorbea de discovery3 sau X5 or hyunday tucson?...Faceam referire la masini din aceeasi clasa cu G,offroadere pe sasiu...LJ70,y60/61,etc..vezi p-aici;)
PS: sunt amic cu multa lume,iar spre deosebire de tine,reusesc sa am propriile pareri ce au la baza experiente ale mele sau aspecte constatate personal si NU filme yotube sau povestile unora care n-au idee cum functioneaza un diferential blocabil or ce inseamna homocinetica la un offroader(nu mai spun sa o reconditioneze:lol:)

Lil' D 25-12-10 15:15

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3925448)
Transmisia G-ului lasa de dorit Tocmai la capitolul heavy-duty :lol:...adica NU-I deloc bullet-proof asa cum ar da impresia faima.

Cel putin puntea fata e subtire din informatiile ce le-am adunat pana acum.

Gixer, baga niste date tehnice macar despre una din punti, un diametru la coroana, diametru la planetare, spline count si eventual dimensiunile trompelor, sa vedem ce e asa de heavy duty prin ele :)


All times are GMT +2. The time now is 19:10.

- Copyright 2026 4Tuning