![]() |
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
Daca stam sa ne gandim mai bine, asta e o intrebare de genul "Cine a fost primul oul sau gaina?"
In orice caz, atat numarul cat si raportul acestora e dat de foarte multi factori, principalii fiind: specificul autovehiculului, adica pt ce a fost creeat(drag, rallie, limo, offroad, consum, de familie, transport bunuri/persoane, utilaj in constructii, touring) si apoi in functie de motor/putere, gabarit, aerodinamica, fiabilitate, etc.... |
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
cred ca ar trebui sa se faca o mica precizare. pentru ce fel de masini, si ce motoare?
ma gandesc ca initiatorul topicului se gandea la liniute. ok, ramane acum problema puterii. ar fi bine sa se faca o delimitare. adica sub motoarele de 2.5 si peste sa zicem |
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
Daca conduci agresiv - ai nevoie de trepte scurte pentru a folosi la maxim puterea motorului.
Daca conduci mai linistit - atunci pot fi mai lungi treptele de viteza ! :-) |
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
Quote:
|
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
Quote:
|
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
Cutiile de drag sunt etajate ceva de genul 1 lunga pentru a putea pleca de pe loc si restul treptelor ... scurte.
|
Re: Trepte scurte vs Trepte lungi
masinile normale au nevoie de trepte lungi, pt consum mai un, celelalte scurte, mai ales la rally.
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:41. |
- Copyright 2026 4Tuning