Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   BMW Seria 7 (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/21463-bmw-seria-7-a.html)

zonkkk 08-08-06 13:07

Re: BMW Seria 7
 
Vezi ca o sa te rupa la impozit.
5000cmc / 200cmc = 25 * 120RON = 3000 de RON pe an, deci eu zic sa stai departe de ea.

Cat despre cat de proaste sunt 7-arele, nu prea sunt de acord. Eu am avut un E32 din 1987 cu motor de 3000cmc (197CP stock) si mergea brici. Motorul ala nu mananca gram de ulei si are peste 200.000km.

Nu am avut nici o problema majora cu el in 2 ani. I-am schimbat placutele de frana si consumabilele si parbrizul atata tot.

L-am vandut cu 3000 euro, tocmai din cauza impozitului. Avea de toate, full electric, dublu-climatronic, abs, etc...

adi01 08-08-06 20:57

Re: BMW Seria 7
 
cam naspa cu impozitul ... 730`u cam cat papa in regim normal/sportiv oras/afara? Motoru fiind BRICI omologarea facuta in 2002 cu 100.000 Km la bord

BASU 09-08-06 08:58

Re: BMW Seria 7
 
adi01 vad in semnatura ta mai multe masini peste 2000cmc... si un 535... daca mergi cu el relaxat poate un 13-15 in oras

zonkkk 09-08-06 09:20

Re: BMW Seria 7
 
Pentru 730-ul pe care l-am avut, in carte scrie ca afara la 90km/h ia 7,6l/100km si creste foarte foarte putin la viteze mai mari, si in oras zice ca ia 16,7l/100km.

Oricum conteaza foarte foarte mult, cum e reglat si ce mai are pe el. De exemplu daca sonda lambda e scoasa de pe masina, te duce usor in 20l/100km. Daca ti-e dereglat debitemtrul la fel... etc.

adi01 10-08-06 10:44

Re: BMW Seria 7
 
535`u imi ia in oras mers lejer in jur de 12-14% iar sportiv aprox 18-20% in unele cazuri chiar sare .. dar la drum lung mers lejer ia 8-10% si sportiv aprox 14-15% , Mercedesu e reglat f bine in oras ia 13-15% - pedala= 19-22% iar in afara la 110 Km/h ia 8-9% si sportiv aprox 14% , Fordu in oras ia 7-8% mers normal sportiv ia pana in 10% iar in afara ia 6.5%-7% iar audi 80`u nu ma int cat ia .. dupa ce am inceput sa merg pe ulei ars si dupa ce am sa fac experimentul ( vedeti la sectia masina mea - audi ) daca imi iese am sa pun si in ford ulei .. toate cele bune .. la seria 7 nu prea ma pricep pentru ca nu prea m-a interesat seria asta ... dar am spus sa cumpar si un BMW seria 7 pentru ca am vazut cate optiuni are si la cat de putini bani costa Doamne Ajuta sa nu imi faca probleme Luni dim fac actele si verificarea tehnica o face omu pe loc asta la 750il V12 am sa va spun luni cum a decurs tot;) cheers


All times are GMT +2. The time now is 18:55.

- Copyright 2026 4Tuning