Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   o parere... (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/199071-parere.html)

TzuTzu77 30-07-10 02:27

Re: o parere...
 
Pai Calibra sub 10% in oras nu prea are cum sa scoata, motorul fiind de 2000 minim. Daca vrei putere baga-te la benzina si motor maricel. Daca vrei consum mic sa te plimbi toata ziua, cauta ceva diesel - Astra F sau ceva asemanator. Eu am ajuns la concluzia ca motor relativ mic pe benzina nu prea ajuta, mai ales la masinile mai vechi, putere mica, si consum maricel.

ZaNe94 30-07-10 09:20

Re: o parere...
 
pai sunt consumatoare calibrele, au motoare mari...
la fel cum sunt calibrele fata de tigra, este ford cougar fata de puma...

rapgame27 31-07-10 12:06

Re: o parere...
 
aha..multumesc...dar daca se monteaza o instalatie GPL? tot consuma mult?
Quote:

Originally Posted by TzuTzu77 (Post 3552120)
Pai Calibra sub 10% in oras nu prea are cum sa scoata, motorul fiind de 2000 minim. Daca vrei putere baga-te la benzina si motor maricel. Daca vrei consum mic sa te plimbi toata ziua, cauta ceva diesel - Astra F sau ceva asemanator. Eu am ajuns la concluzia ca motor relativ mic pe benzina nu prea ajuta, mai ales la masinile mai vechi, putere mica, si consum maricel.


rapgame27 31-07-10 12:06

Re: o parere...
 
ok..multumesc!:)
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3552421)
pai sunt consumatoare calibrele, au motoare mari...
la fel cum sunt calibrele fata de tigra, este ford cougar fata de puma...


ionut_cluj 31-07-10 12:22

Re: o parere...
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3552421)
pai sunt consumatoare calibrele, au motoare mari...
la fel cum sunt calibrele fata de tigra, este ford cougar fata de puma...

Doar ca Puma e masina sport, Tigra e o tigaie.

Accent Modify 01-08-10 08:15

Re: o parere...
 
1 Attachment(s)
Eu unu recomand HYUNDAI ACCENT.Daca vrei s fie si bun si mai frumos decat asta nou,ia versiunea 2005.Eu am unu din 2005 si nare nicio problema,nu scartaie nimic,etc.De 4000E poti sa iti iei unu,iar despre consum,eo cel mai mic am scos 4,8% extraurban,iar cel mai mare 12 si ceva(cand aveam 195km/h deci motorul era bine turat,si se mai ducea daka avea unde).Sunt foarte multumit de ea.Daca esti pasionat de "prepararea" masinilor,accentu asta iese f frumos daca stii cum sa-l faci

Laptiucu 01-08-10 10:40

Re: o parere...
 
auzisem si eu ca accentul ajunge la 260 km/h numa sa ai unde sa-i dai :rolleyes2

ZaNe94 01-08-10 11:00

Re: o parere...
 
260 :-o, da la ce motorizare?

FLAME 01-08-10 11:35

Re: o parere...
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3556309)
auzisem si eu ca accentul ajunge la 260 km/h numa sa ai unde sa-i dai :rolleyes2


probabil ai auzit gresit.la 260 la prima denivelare zbori cu accentul(cel putin la modelul 2006+):lol:si asa masina e instabila la peste 140 km/h daramite la 260

rapgame27 01-08-10 16:17

Re: o parere...
 
nu..nu ma tenteaza..mai mult m'ar tenta o honda civic:)
Quote:

Originally Posted by Accent Modify (Post 3556133)
Eu unu recomand HYUNDAI ACCENT.Daca vrei s fie si bun si mai frumos decat asta nou,ia versiunea 2005.Eu am unu din 2005 si nare nicio problema,nu scartaie nimic,etc.De 4000E poti sa iti iei unu,iar despre consum,eo cel mai mic am scos 4,8% extraurban,iar cel mai mare 12 si ceva(cand aveam 195km/h deci motorul era bine turat,si se mai ducea daka avea unde).Sunt foarte multumit de ea.Daca esti pasionat de "prepararea" masinilor,accentu asta iese f frumos daca stii cum sa-l faci


ZaNe94 01-08-10 16:25

Re: o parere...
 
sunt renumite in fiabilitate :), si sunt si foarte frumoase :)
mai ai mazda 323 (cu haion) dar are 5 portiere

rapgame27 01-08-10 16:28

Re: o parere...
 
var'miu are honda civic si imi zicea ca masina consuma foarte putin... dar problema e la piese...trebuie cumparat tot butucul de exemplu chiar daca nu ai nevoie sa il inlocuiesti pe tot..piese separat nu se gasesc...
nu imi place mazda:D dar multumesc pentru sfat
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3556937)
sunt renumite in fiabilitate :), si sunt si foarte frumoase :)
mai ai mazda 323 (cu haion) dar are 5 portiere


Laptiucu 02-08-10 01:05

Re: o parere...
 
eram ironic cu 260 la faza cu am prins 195 dar mai mergea daca aveam unde sa-i dau a colegului "Accent Modify"

rapgame27 06-08-10 19:16

Re: o parere...
 
mi'a zis cineva la bmw nici sa nu ma gandesc..nu e o masina deloc indicata pentru un incepator...asa e?:rolleyes2

andi_cimpean 06-08-10 19:40

Re: o parere...
 
Quote:

Originally Posted by rapgame27 (Post 3568644)
mi'a zis cineva la bmw nici sa nu ma gandesc..nu e o masina deloc indicata pentru un incepator...asa e?:rolleyes2

Dar ce vrei să faci cu ea, dacă tu ai fost sfătuit să nici nu te gāndeşti?


All times are GMT +2. The time now is 00:52.

- Copyright 2026 4Tuning