Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   1.9 TDI PD vs 1.8 T (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/193873-1-9-tdi-pd-vs-1-8-a.html)

MihaiCsl 17-06-10 20:13

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3448690)
da care ii ideea cu volanta cu masa dubla?

Se strica repede si costa o caruta de bani.

Alejandro 17-06-10 20:14

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
dar ce face o volanta cu masa dubla ca producatoru nu de idiot o pune acolo!
desigur daca e asa cum ai zis tu daca se strica repede o fi pus-o din considerente financiare.

nutzuXXL 17-06-10 21:37

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
asta cu "se strica repede" e o chestie relativa . depinde f mult si de chestia organica din spatele volanului . nu numai de fier . ai citit si tu pe forum sau ai auzit de nu stiu unde ca e naspa cu volanda bimasica si gata . e de rau .

daca se strica ,aia dual mass faci upgrade la o volanta single mass si gata :lol:

majoritatea dieselurilor mai noi de 4-5 ani au volanta dual mass . ( ford , vw , renault , opel , etc )

daca vrei costuri mici la intretinere , iti iei motor de generatie mai veche . vrei masina noua , dai mai multi bani in caz ca pica ceva . cam asa sta treaba .

MihaiCsl 18-06-10 06:09

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by nutzuXXL (Post 3448918)
asta cu "se strica repede" e o chestie relativa . depinde f mult si de chestia organica din spatele volanului . nu numai de fier . ai citit si tu pe forum sau ai auzit de nu stiu unde ca e naspa cu volanda bimasica si gata . e de rau .

daca se strica ,aia dual mass faci upgrade la o volanta single mass si gata :lol:

majoritatea dieselurilor mai noi de 4-5 ani au volanta dual mass . ( ford , vw , renault , opel , etc )

daca vrei costuri mici la intretinere , iti iei motor de generatie mai veche . vrei masina noua , dai mai multi bani in caz ca pica ceva . cam asa sta treaba .

N-am citit,am vazut si crede-ma,am vazut multe.

Korne 18-06-10 08:04

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by nutzuXXL (Post 3448641)
eu zic sa nu te mai uiti la desene ca iti polueaza mintea aia care si asa e obosita .

motoarele de 90 respectiv 110 cai au fost puse pe masini din gama vag pana in 2005 .

te referi cumva la ce am scris eu?

nutzuXXL 18-06-10 09:29

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
nu , la lord wader .

@ mihai daca esti asa de convins inseamna ca stii tu mai bine ce si cum . nu isi mai au rost recomandarile noastre :)

b37buf 18-06-10 10:28

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
salut. am condus si tdi cu pompa clasica si tdi Pd si motorul 1.8 de 180cai. daca vrei sa scoti timpi buni, ia-ti motorul 1.8t care este foarte legat si il poti duce f usor peste 230caluti+++. daca vrei sa ai un consum foarte bun, cumpara-ti tdi. nu conteaza ca e tdi pompa clasica de 90 cai sau tdi arl de 150 cai, consumul este punctul forte. 1.8 turbo iti papa oras intre 10-17 % in functie de stilul de condus. la drum consumul variaza(eu am scos bucuresti-brasov 5,4 cel mai putin). daca vrei si performanta si consum, iti recomand 1.9tdi pd arl de 150 cai. poti atinge 100 in 9.0secunde stock. daca faci si o resoftare ajungi la performantele unui 1.8t benzina stock.

lord_wader 18-06-10 11:07

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by nutzuXXL (Post 3449711)
nu , la lord wader .

Ce ai prietene cu mine? am pus si eu o simpla intrebare daca nu cumva e vorba de motorul SDi(doar asa pentru cultura mea generala) atata tot, de aici si pana la a trage concluzia ca ma uit la desene animate iti trebuie ceva etape de parcurs, nu inteleg cum faci tu aceste deductii si asocieri :shock::o poate ai baut prea multa cafea sau energizante

nutzuXXL 18-06-10 16:12

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3448622)
Tu nu cumva te referi la 1.9SDi? ala fara turbo?

am crezut ca ma iei la misto cu presupunerea asta . am scris clar 1.9tdi 110 cai . daca ai vb serios insemna ca habar n-ai de tdi

lord_wader 18-06-10 20:43

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by nutzuXXL (Post 3450583)
am crezut ca ma iei la misto cu presupunerea asta . am scris clar 1.9tdi 110 cai . daca ai vb serios insemna ca habar n-ai de tdi

asa si e, nu am mare tangenta cu motoarele TDi, stiu doar ce stiu marea majoritate a oamenilor interesati de cifre gen consum, Cp, fiabilitate, mers ca pasager si cam atat. Nu am avut niciodata TDi doar Dci.

a3ds 18-06-10 21:18

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Daca nu esti liniutar de profesie, clar TDI, adevarul si viata. De la 131 de cai in sus e parfum. E decent si ala de 116 cai, o placere de condus la drum intins, consum infim si in oras si in exterior. Evident, esential e sa fie in stare buna, sa nu il iei cazut in nas sa te apuci sa schimbi pe la el chestii ca e cam costisitor. Evident ca dieselurile au cam de 2 ori mai mult km decat benzinarele din motive lesne de inteles.

MihaiCsl 19-06-10 08:47

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by nutzuXXL (Post 3449711)
nu , la lord wader .
@ mihai daca esti asa de convins inseamna ca stii tu mai bine ce si cum . nu isi mai au rost recomandarile noastre :)

Crezi ce doresti,doar ti-am zis ca in doi ani de service,am vazut multe volante cu masa dubla picate, astra g,astra h,zafira b etc.
@Daca as lua un 1.8 T, nu l-as lua pentru liniute,cel putin nu acum,l-as lua pentru viitor,pretul mic al taxei in comparatie cu un golf 4 diesel (majoritatea E3).

golf3diesel 28-07-10 15:52

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
TDI in viata de zi cu zi,dar sa stii sa il exploatezi si sa nu mergi subturat..(mai ales la PD,eu am cu pompa clasica)

1.8T =senzatii ceva mai aparte:D desi nici un PD 130/150 cu un chip nu s-ar face vreodata de ras...

transsoniku 05-08-10 00:15

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
daca te referi strict la motoarele din titlu si punem in balanta costuri intrtinere/exploatare excluzand satisfactia condusului (e subiectiva !) eu vad cam asa lucrurile: mergi sub sau max 20k km pe an, se preteaza o benzina, daca sari peste 25k km pe an, dute sigur pe disel...

intre 20 si 25k km sunt indecis, liberul arbitru....:-)

transsoniku 05-08-10 00:19

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3448722)
Se strica repede si costa o caruta de bani.

masa dubla poti sa ai si pe benzina si pe disel la fel de scumpe...sau poti sa alegi sa renunti la ea si sa pui simpla...mai fiabila un pic :) pretul fiind comparativ


ps: nu pica asa des pe cat se zice, moartea lor e demarajul violent la turatii joase, sau un/o sofer/ita care foloseste abreajul pe post de acceleratie :-), sau o cedare de material... etc pica frate asta e, si mecanicii tre sa manace :-)


All times are GMT +2. The time now is 23:31.

- Copyright 2026 4Tuning