![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Parerea mea e ca piesele de dacia sunt scumpe . Merita sa platesti putin mai mult pentru o masina de 100 de ori mai buna. Ai de unde alege masini bune, nu toate sunt omorate. Cauti una cu motor de max 2000 daca nu vrei sa platesti taxe mari.
Eu nici nu as lua in considerare varianta logan:D mai bine merg pe jos. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Bine ca nu toti au mentalitate de bo$$ ... Cat despre piesele de Dacie sunt scumpe...scumpe raportat la ce ? La piese de Dacia 1310 ? E una din cele mai ieftine masini de intretinut de pe piata...totusi e scumpa. Tare asta. Bine ca ne cumpara nemtii masinile noastre in timp ce noi importam toate jegurile de cazane full fara piele/trapa/navi ca deh, suntem prea jm3n sa mergem in Logan cu toate ca suntem mult mai saraci ca tara.
PS - intretinere nu inseamna numai piese, inseamna si asigurare (Casco), ia uita-te cat e casco la Logan si cat e la un Passat. Sau nu iti faci casco la un passat iar cand iti bubuie cineva masina sau ti-o bubui tu stai si plangi langa ea ca nu ai bani nici de becuri OEM originale :lol:. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
De fapt... ce-s 600mii km in Germania? Un nimic... Cat 50km la noi. Astea-s minunatele e60 pe care le gasesti la 10000eur. Pe cat pariu ca acest minunat exemplar se autodezmembreaza inainte ca un Logan de banii aia sa-si termine rodajul? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Nu stiu ca vrei defapt dar te anunt ca eu imi permit masina mea si putem sa-mi iau logan nou dar cum am mai zis, mai bine pe jos. Casco nu ma intereseaza personal. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Asta in cazul in care toti cei care se lauda ca n-au nevoie de Casco chiar sunt soferi buni. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
O dacie noua se depreciaza mai repede decat un SH..prefer sa dau cateva sute de euro in plus la intretinere pentru confortul si siguranta mea
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Pentru masina mea se gasesc piese destul de iefine, de exemplu am cautat sa cumpar discuri frana fata si cea mai buna oferta am gasit-o cu 130 lei bucata zimmerman. Cat costa la Logan? O aripa fata de BMW de producator e in jurul lui 200-300 lei. Pe placute fata am dat 120 lei OEM !! Sunt masini gen Astra H 2007 la preturi excelente , nu trebuie sa iei BMW. Tu gandesti exact ca bunica mea , ohhhhhh nu se gasesc piese!!!!!!! Incredibil Sunt piese la toate colturile. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Desii nu prea cred ca v-a conta parerea tot o exprim aici.
Autohtona noua - spatiu mare pret mic garda la sol inalta intretinere acceptabila taxe mici Sh strain- confort siguranta viteza stabilitate taxe mai mari intretinere mai scumpa (depinde de caz la caz). adrian78bmw - ce masina nu se depreciaza,ca se depreciaza mai repede,asta pentru ca el costa mai putin decat E39 cand era nou. SAX1987 - ce placute ? Trw ? Pentru un Logan placutele se invart de la 40 de lei setul pana la 120..depinde acum de producator.Si sunt exact ca si la Megane,Clio. Pt Logan o aripa fata e 185 de ron. Si o intrebare off-topic,daca Bmw tau e asa frumos si tare(si este,mie unu imi place),de ce ii pui gaz ? E pacat de motor,masina. Eu as alege una autohtona,nu e masina de alergat,iar cine alearga cu asa ceva cauta senzatii. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Am luat placute TEXTAR , erau si ATE dar erau 220 ron. Dar eu am cumparat discuri ATE power cu 250 ron bucata. Nu stiu exact cat costa o aripa noua dar ma interesez imediat:shock: Mi-ai citit topicul:D Nu am pus inca gaz, inca ma gandesc cat de mult voi circula cand revin in tara. Iarna asta am mers 10.000 km in aprox. 3 luni. As fi cumparat diesel dar pica mai multe piese care chiar costa bani grei ( ma refer la masini mai vechi ca si a mea). Eu nu am nimic inpotriva cu cei care pun GPL pe BMW sau oricare alta marca. Daca merge la fel si costa mai putin e perfect. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
E pacat sa pui gaz pe ea,costa mai putin,daca vrei consum mic,exista diesel.Sau macar daca are gaz sa fie din fabrica,ma gandesc ca alea is mai echilibrate,au facut ei teste pe motoarele alea daca suporta bine gaz sau nu.
Eu am votat autohtona noua (poate din cauza ca,tatal meu are una la taxi,are 200.000 de km,probleme dupa 200.000 de km prin Timisoara,ar fii asa,greierasi,directia obosita,trebuie schimbat capeti de bara,nu i-a schimbat deloc pana acum,nu s-au rupt,n-a avut probleme cu ei,schimbat planetare,au inceput sa bata la 190.000 km,verificat caseta de directie,rulmentii i'a schimbat de cateva ori pe fata dreapta.Acum fiecare ce cauta,el a vrut ceva ieftin si bun la taxi si ca si masina personala,e multumit de ea si urmatoarea tot Logan v-a fii,investitie minima/profit maxim,are consum de 7~8 litri intr-un oras ca Timisoara,regim taxi,motor 1.4 8v mpi,la logan problema e vopseaua,nu motoarele,motoarele sunt reusite,zic eu. Un ambreiaj pt Logan 1.4 costa 4 milioane de uzina,pentru un Aveo am auzit ca ar fii 11 milioane,asa a zis un coleg de taxi tatalui meu,acum nu stiu.11 milioane mi se pare prea mult. :| |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Ca sa complectez la treaba cu GPL . Instalatile secventiale ( au injector separat pentru fiecare cilindru) sunt foarte performante si nu mai au niciunul din dezavantajele instalatilor clasice. Masina trege la fel si nu se simte nici o diferenta. Porneste pe benzina si trece pe gaz cand apa e la o anumita temperatura . Problema e ca costa 800-1000 e pentru un moror cu 6 cilindrii si ma gandesc daca amortizez investitia . http://www.agrom.ro/montaje.htm
Eu mi-am luat 520i pantru mers civilizat pe sosea, nu fac raliu( am motocicleta pentru nebunii) si motorul e putin cam mic pentru greutatea unui E39 dar nu se face de rusine. Sunt foarte mutumit de alegere , mi-ar fi placut un 3.0 d dar mult mai scump de intretinut si motorul e complicat pentru mine. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Am mai schimbat bratele inferioare si am dat 135 ron pe bucata (producator) , OEM sunt dublu si la drumurile noastre si rotile mele pe 18 nu cred ca merita. Eu nu zic la nimeni sa isi cumpere BMW sunt alte marci mai ieftin de intretinut si de cumparat . Ca o curiozitate , aveti idee cat costa piesele de Renault!! Sa te fereasca dumnezeu .......... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Mazda 3 1.6 CD Sport DPF Active http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...5&pageNumber=1 Suzuki SX4 1.9 DDiS DPF Streetline 4x2 Club http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...1&pageNumber=1 Toyota Corolla 2.0 D-4D Sol http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...7&pageNumber=1 Toate sunt Germania, toate sunt diesel, au peste 100 CP, Climatronic, incalzire in scaune, ESP, dupa 2006, sub 80 k de km. Si tu crezi ca e mai bun Logan sau Sandero full, care nu au nici diesel decent, nici climatronic, nici incalzire in scaune, sa nu mai vorbim de ESP-ul foarte important si nici acelasi nr. de Airbag-uri si de stele EURONCAP??? Toate cele 3 de mai sus au o intretinere mai mult decat decenta, toate 3 sunt in topurile fiabilitatii, toate trei au tren de rulare, materiale mai bune, motoare net superioare, etc. Cum "bip bip" sa aleg Sandero sau Logan in defavoarea astora?! |
| All times are GMT +2. The time now is 07:33. |
- Copyright 2026 4Tuning