Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   TOT TiCO... (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/18984-tico.html)

topser 22-06-06 18:45

Re: TOT TiCO...
 
la tico merge motoru de daihatsu sirion , cel turbo , are 103 cai ..problema e daca o sa-l mai poti oprii....franele sunt slabute la tico ..

bluey 22-06-06 20:13

Re: TOT TiCO...
 
Quote:

Originally Posted by topser
si mergi cu el doar la curse nu ? bati aproape orice pe 400 m ...

Klarr
Si pe bani.
Cati nu ar face pariu ca bat un Tico???

Dirty Pusherman 23-06-06 02:43

Re: TOT TiCO...
 
Quote:

Originally Posted by topser
la tico merge motoru de daihatsu sirion , cel turbo , are 103 cai ..problema e daca o sa-l mai poti oprii....franele sunt slabute la tico ..

aha...mersi pt info...
franele o sa le schimb daca e...:-)

Leutzu_ 23-06-06 02:50

Re: TOT TiCO...
 
Cu ce? Mor de curiozitate...singurul lucru pe care il poti face este sa faci cum am facut eu si sa iti pui niste discuri ATE si placute ferodo.

Dirty Pusherman 23-06-06 15:43

Re: TOT TiCO...
 
niste poze ai? sa vad si eu...
sau vreun link...poate pun ca tine...;)

Leutzu_ 23-06-06 17:04

Re: TOT TiCO...
 
Ce poze mann, la niste discuri si placute? Te duci la un magazin de piese auto care sa aiba marcile astea si le ceri...crede-ma e o diferenta enorma...
Eu le-am luat de la Pit Stop...singurul inconvenient este acela ca placutele le schimb odata cu uleiul sau la 2 schimburi (~10k km).

Kent8 24-07-06 08:49

Re: TOT TiCO...
 
de ce nu vb cu istvan din cluj, va poate da el mai multe detalii cum sa-l duce-ti pana-0n 80 de cai garantat
si el vrea sa-l urce...mai mult...
de pe daihatsu cuore de 113 cai merge motoru la fix
are 3cilindrii turbo
etc etc

eu n-as paria impotriva unui tico, sau dacii cand le-as vedea la liniute , eventual as porostii pe altii sa parieze impotriva lor, sa scot profit :P

TM32CIP 13-06-07 01:56

Re: TOT TiCO...
 
un sistem turbo pe motorul stock de tico a insemnat pt "unii" set nou ..... dupa doar 5 km ...... deci IDEE MOARTA. Lag'ul prea mare, compresie prea mica ..... etc. Variante ? transplant: Daihatsu cuore turbo, suzuki swift Gti. Nu inteleg de ce va ganditi la un motor de motocicleta, mareste puterea,e drept, dar cuplu 0 !! despre stabilitate, suntem in romania, se poate tzigani ... trantit serios de tot, suspensie pe gaz si puntile latite, garantez eu ca nu se rastoarna in curbe. Oricum ideea "atarna" din moment ce incep sa apara tot mai multe Tico cu GPL ......:rolleyes2

Nemilosu 13-06-07 08:25

Re: TOT TiCO...
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 946362)
un sistem turbo pe motorul stock de tico a insemnat pt "unii" set nou ..... dupa doar 5 km ...... deci IDEE MOARTA. Lag'ul prea mare, compresie prea mica ..... etc. Variante ? transplant: Daihatsu cuore turbo, suzuki swift Gti. Nu inteleg de ce va ganditi la un motor de motocicleta, mareste puterea,e drept, dar cuplu 0 !! despre stabilitate, suntem in romania, se poate tzigani ... trantit serios de tot, suspensie pe gaz si puntile latite, garantez eu ca nu se rastoarna in curbe. Oricum ideea "atarna" din moment ce incep sa apara tot mai multe Tico cu GPL ......:rolleyes2

cauta pe youtobe smart hayabusa sau golf 1 hayabusa si o sa vezi spectacol acolo.

Nemilosu 13-06-07 08:29

Re: TOT TiCO...
 
https://www.youtube.com/watch?v=oPQIizRp9ck

Nemilosu 13-06-07 08:30

Re: TOT TiCO...
 
https://www.youtube.com/watch?v=bXp8TF2546o

Nemilosu 13-06-07 08:30

Re: TOT TiCO...
 
incredibil nu ?

TM32CIP 13-06-07 09:30

Re: TOT TiCO...
 
am vazut Smartul mai demult si da-mi voie sa-ti spun ceva : 1) Nu cred ca un om sanatos s-ar pune la drum lung cu motoru' ala langa ureche :lol: 2) Gandeste-te cum tii masina aia in linie dreapta, fie la o liniutza, fie pe sosea :D ......... iar pt Youtube .... https://www.youtube.com/watch?v=57170kI_5Z8 ce inseamna sa fii nebun :lol:

Nemilosu 13-06-07 14:26

Re: TOT TiCO...
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 946531)
am vazut Smartul mai demult si da-mi voie sa-ti spun ceva : 1) Nu cred ca un om sanatos s-ar pune la drum lung cu motoru' ala langa ureche :lol: 2) Gandeste-te cum tii masina aia in linie dreapta, fie la o liniutza, fie pe sosea :D ......... iar pt Youtube .... https://www.youtube.com/watch?v=57170kI_5Z8 ce inseamna sa fii nebun :lol:

nu cred ca intelegi scopul topic-ului.
omu' vrea sa isi puna mot de racheta pe masina.
fiecare isi da cu parerea si il sfatuieste in consecinta.
ce isi va pune si cat va mai trai dupa aceea este exclusiv problema lui.

B-13-FFA 19-06-07 01:15

Re: TOT TiCO...
 
era de curand p 4 tuning un suzuki swift parca de 1000cmc turbo ...... cred k se preta la un transplant p tico motorul + cutia...........in rest suspensii frane nush ce sa zic........ s-a gandit cineva daca intra un motor de opel 1.2 sau ceva de genu? 1.2 16v ar avea 75 de caluti care ar putea fi inmultiti putin.


All times are GMT +2. The time now is 13:22.

- Copyright 2026 4Tuning