Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Muscle Car vs. Japoneze (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/17485-muscle-car-vs-japoneze.html)

Eugen_TL 17-05-06 22:06

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
japonezele..nu-mi plac masinile americanilor(unele imi plac dar se pot numara pe degete)... mai mult imi place cum paraie un motor japonez decat cum toarce ala american...alea japoneze sunt mai tunabile ...

Mic. 18-05-06 09:08

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Greu de decis . Fiecare are atuul ei . Masinile americane au putere care vine de la motorul lor V8 care au un consum mare iar cele japoneze sunt fiabile si cu o manevrabilitate de invidiat , dar fiecare masina este facuta pt scopuri total diferite . Cele americane sunt facute pt autostrazile si pt drumurile lungi pe soselele drepte ale americii iar cele japoneze sunt facute pt soselele inguste si intortocheate din japonia ( unde se fac curse de drifting ) . Asa ca daca vrei o masina cu care sa faci curse la semoafor cu baiatul la volanul unui BMW sau VW e mai indicat sa iti alegi o masina americana dar daca vrei sa castigi o cursa de drifting sau o cursa pe un circuit e bine sa alegi masina japoneza.

Race 18-05-06 13:40

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Quote:

hai sa facem un raport consum/performante sau CP/litru
Iti las tie placerea sa faci raportul consum/perfomante,o sa ai o surpriza MAJORA.Cat despre CP/litru,de ce asa ? Hai sa vin si eu cu una:CP/nr de supape pe cilindru.Civic Type-R scoate 50.Pontiac GTO scoate 200 :shock: Iti dai seama ca motorul de pe GTO e de 4 ori mai bun decat cel de pe Type-R ? :lol:
Asta era doar un exemplu sa vezi ce stupida e matematica orezareasca.

Quote:

faptul ca vad pe bord 10.000 de ture pe mine ma lasa "ud" sa schimbi viteza la 7-8 mii de ture in norme de utilizare optime e ceva. sa vezi ca linia rosie incepe de la 8700... e ceva
Da,si sa urci o panta mare dupa ce ai iesit dintr-o curba de viteza mica o sa-l lase ud pe ala care va zbura pe langa tine cu un motor cu o curba de putere mult mai buna...in sensul ca se va...pe el de ras :lol:

Quote:

mitsubishi evo lancer X are motor de 2L si are 400PH.... iar dodge carger are V8 de 6L si are 350PH asa ca nu cred ca s-ar merita sa iti iei una
Superba comparatie ! Pe de o parte o masina aproape de curse,cu intervale de service la 7.000 km,si pe de alta parte una cat un S-class de mare la jumatate de pret.Ala e Evo VIII nu X,iar Charger SRT-8 are 6,1 litri si 425 CP.

Discutia pana la urma e despre muscle-car-uri sau masini americane ? Daca e prima varianta,Corvette nu are ce cauta aici,fiind masina sport.

Daca aveti vre-un argument REAL scrieti,daca nu abtineti-va cu clisee stupide bazate pe nimic.

Probabil ca am mai postat asta,dar uite inca o data:test facut in 2001 de Road&Track,cu cate doua modele ale unor firme.Testul a avut loc pe circuitul Thunderhill Park,aflat langa Willows,California,iar masinile au fost conduse de pilotul Steve Millen.
http://www.roadandtrack.com/article....&page_number=1

Ferrari 360 Modena - 2:07.65 146.930
Chevrolet Corvette Z06 - 2:08.39 47.675
Ferrari 550 Maranello - 2:09.25 224.095
Porsche 911 Turbo - 2:10.73 118.365
BMW Z8 - 2:13.30 135.303
Acura NSX - 2:14.15 88.850
Mercedes SL 500 - 2:16.05 108.662
Chevrolet Camaro SS - 2:16.46 30.025
BMW M Roadster - 2:17.28 43.743
Porsche Boxster S - 2:17.46 54.303
Honda S2000 - 2:17.66 32.477
Mercedes SLK 320 - 2:20.87 47.040

Prima coloana arata timpii,a doua preturile masinilor care au fost testate in USD.
Cea mai ieftina masina care a batut Camaro exceptand Corvette-ul costa aproape de 3 ori mai mult.Toate masinile batute de Camaro sunt mai scumpe,iar printre ele se afla si un Porsche cu motor central :shock:
La subiect,muscle car vs orezarie,Camaro SS vs Honda S2000:Camaro e mai rapid in linie dreapta,mai rapid pe circuit,mai confortabil,are 4 locuri in loc de doua,si e mai ieftin.Honda S2000 are...aaa...e mai...aaa...a stiu,are 120 CP/l.:lol: :lol: :lol:

DAFTEK 18-05-06 15:36

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Topicu asta e penibil, nici nu are rost raspuns, dar ma bucur ca "race" is on it ;) The man knows his shit..... :peace:

DAFTEK 18-05-06 16:07

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
http://thumbs.vidiac.com/661F3856-3B...D40D6B1AA2.jpg

Rice Anyone?


Razboiu asta intre Imports & Domestics sa dovedit in state de zeci de mii de ori, dabea in ziua de azi sa ajuns la niste preturi enorme, vorbim $200,000+ pentru un import sa ajunga un $50,000 Big block. Credema ca am participat la zeci si zeci de concursuri, am avut si eu o rakieta japoneza dar dupa ce conduci un bigblock v8 ai sa intelegi pasiunea care exista si diferentele. Pe linga asta ai facut si o comparatie care nu are sens, ce legatura are consumu? Nu cumperi o masina exotica ca exemplu si intrebi vinzatoru ce consum are!
Nu ma intelege gresit dar daca esti intradevar pasionat de tot ce este auto nu poti sa fi closed minded, inainte sa critici si sa compari fati putina experienta. Toate au rostu si frumusetea lor si asta in comunitate se respecta.

beck 18-05-06 16:35

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
lol intervale de serivce la 7000km.. mai degraba engine rebuild intre 5000 si 7000 :D

si consum?? cam cat credeti voi ca poate manca o japoneza de 400+ cai? si oricum de cind conteaza consumul.... whatever

DAFTEK 18-05-06 16:36

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Quote:

Originally Posted by Mic.
Greu de decis . Fiecare are atuul ei . Masinile americane au putere care vine de la motorul lor V8 care au un consum mare iar cele japoneze sunt fiabile si cu o manevrabilitate de invidiat , dar fiecare masina este facuta pt scopuri total diferite . Cele americane sunt facute pt autostrazile si pt drumurile lungi pe soselele drepte ale americii iar cele japoneze sunt facute pt soselele inguste si intortocheate din japonia ( unde se fac curse de drifting ) . Asa ca daca vrei o masina cu care sa faci curse la semoafor cu baiatul la volanul unui BMW sau VW e mai indicat sa iti alegi o masina americana dar daca vrei sa castigi o cursa de drifting sau o cursa pe un circuit e bine sa alegi masina japoneza.

WoooW Daca la 15 ani gandesti asa bravo si respekt frate. Intradevar open minded ;) Parerea mea e la fel, topicu nu are merit si explicatie specific, someone close it.

DonJoker 18-05-06 19:22

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Am vazut ce va pot japonezele. Type-R care o musca de la ursi de 20 de ani . Pai tie nu ti-ar fi ciuda sa dai o groaza de bani pe type-r si sa o iei in gusa de la un urs cu serii sudate ...trecut pe la 12 proprietari si care e din 1985 si costa 800 de euro si 2 lazi de bere ? Respect pentru cei care vad si alte puncte de vedere.

BULLDOG 18-05-06 19:56

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
eu is de acord cu DAFTEC si cu Mic, muscle cars si imports is facute pt 2 obiective diferite. Parerea mea e ca amandoua sunt bune in domeniul in care se inscriu. Pun pariu k o japoneza nu ar fi la fel de buna la un drag racing k un chevy nova sau un camaro ss dar nici unu din astea doua sau oricare din americane nu ar intrece o japoneza la drifting, dupa cum s-o dem intr-un camp de driftin, nush exact unde, o fost prezentat la tv.Si aici o participat un pontiac gto din 2004 si o luat-o de la o supra din 96. Practic topicu asta compara 2 abilitati diferite. Parerea mea;)ciaos

3SGE 18-05-06 20:16

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Quote:

Originally Posted by DonJoker
Am vazut ce va pot japonezele. Type-R care o musca de la ursi de 20 de ani . Pai tie nu ti-ar fi ciuda sa dai o groaza de bani pe type-r si sa o iei in gusa de la un urs cu serii sudate ...trecut pe la 12 proprietari si care e din 1985 si costa 800 de euro si 2 lazi de bere ? Respect pentru cei care vad si alte puncte de vedere.

Chiar te-ai gandit mult inainte de aberatii de acest gen? :D Urs stoc vs type-r stock? Nici o sansa. Chiar nu are sens comparatia. Eu totusi votez japs pt nsx si rx7

DAFTEK 18-05-06 20:33

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Deci parerea mea ramine aceasi, nu face sens acest topic, dar in fine, pe partea de drifting in campionatele de anu trecut in care majoritatea de masini au fost japoneze, locul 1,2 si 3 au fost castigate de masini americane, Pontiac GTO, Mustang si Viper asa ca japonezi au ramas in urma rau, ca sa nu zic ca au reusit sa faca si imposibilu, din dragter au facut drifter. Degeaba facem comparati cu stock this stock that, "MIC" a explicat cel mai bine! si pe linga asta finalu spune unde e banu orice se poate..... my2cents.

Am si postat asta https://forum.4tuning.ro/showpost.php...5&postcount=28

DAFTEK 18-05-06 20:54

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
3 Attachment(s)
More info, cred ca nu mai e nevoie de raspunsuri si se poate inchide topicu :rolleyes2

Castigatori anului 2005:
Attachment 103564Attachment 103565Attachment 103566


Toate informatile legate de Formula Drift Championship le puteti citi aici
http://www.urbanracer.com/articles/a...sp?a=1549&z=29

;)

DonJoker 18-05-06 20:58

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Imi pare rau ca nu mai gasesc postu lui Achim in care spunea ca i-a dat-o ursu 325i (HAI) deci nu aberez chiar asa rau. si exemplele mai pot continua....dar sa nu fim off-topic ...nu am nimic cu japonismele ..chiar imi plac unele modele ...dar cred ca in Romania nici americanele nici japonismele nu o sa ocupe primul loc deoarece au o concurenta serioasa in privinta masinilor din Europa.

lascarica 19-05-06 00:32

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Din pacate iar un topic la care pe prima pagina si-au dat cu parerea copii de 13-18ani,care poate nu ar trebui sa fie atat de categorici in afirmatii. Macar daca nu aveti argumente,nu bateti campii cu consum si altele asemenea. Cate muscle car ati avut voi de stiti asa bine consumul?!. Cate japoneze de putere comparabila cu respectivul M-C ati avut?! Binentzeles daca vei compara un acord de 1.6 cu un mustang cobra,normal ca este diferentza de consum,DAR: 1-daca vrei masina sport,nu primeaza consumul redus; 2-Oricum o japoneza de 250CP este normal a nu consuma in oras mai mult decat un Cobra& pentru ca la japoneza cei 250CP(+consumul aferent) se obtin pe la ~7000rpm, nivel la care in circuit urban,conducand "la consum"nu prea il atingem,pe cand o americana are 250CP la 4000rpm (daca ne uitam pe grafice vom vedea ca e normal sa consume mai mult americana). La capitolul fiabilitate,nu exista termen de comparatie intre motorizarea japoneza si arhitectura clasica,"maitenance free",( o axa cu came antrenata de pinion) si nici intre structurile(punti,transmisie,etc) lor...daca vine cineva dupa mine c-o japoneza sport(de SERIE nu de raliu dar nici SUV),unde eu intru cu un mustang si incheie traseul ales de mine altfel decat pe platforma,ii dau cadou ford-ul.
Parerea mea vis-a-vis de performantza,-japonezele sensibil in fata americanelor(tehnologie mult mai elaborata),dar cu ce pretz pentru utilizatorul de rand?!
Americane am avut doar doua,printre care un mustang GT vechi( '95),CV manuala, care pentru a le face in ciuda celor care stiu bine ca ar trebui sa consume enorm, Consuma 12-14urban(condus fara sa ma gandesc la economie) si 9-12-14 extraurban (la 170 in a 5-a avea~ 2100rpm, daca nu saream de 200-nici nu trecea de 10%!!!). Masina,nu-i intr-o stare foarte buna,dar i-am vandut-o unui prieten de la care o pot imprumuta pentru proba ,...daca cineva pune la-ndoiala afirmatiile mele.
Ca performantze dinamice,mai ales pe 400m,nu stralucea deloc,in primul rand datorita cutiei si in al doile rand datorita plajei mici de turatii.
Scuze daca am parut putin acid in postul asta,dar e cam tarziu si ....oboseala,nah:(

axela 19-05-06 02:18

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Jap for life....Nu se compara niciodata o masini bine calculata cu una bruta...
Alt ex :am un rx t din 86 motor de 1.300 cc si are stock 180 cp.ce ziceti de asta...reper mot de 1.3..daca asta nu e performata at ce e.?


All times are GMT +2. The time now is 19:42.

- Copyright 2024 4Tuning