Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   R5 GTT-TEST (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/13033-r5-gtt-test.html)

bogdan_kwx 23-02-06 08:51

.
 
da, presiunea este de 1,1 iar turbina este originala T2.Eu merg cu masina cam .....2000km maxim pe an asta daca ies afara din buc si ma duc cu ea pe roti pe la ceva curse deci turbina si motorul mai tin citiva ani buni.iar cind merg cu ea la virf fac probabil max 20-30 km pe an.Iar daca se intimpla ceva cu motorul sau cu turbina schimb intr-o zi tot si iar e in functiune.asa e cind ai masina veche , trebuie sa fi pregatit.
Bafta la toata lumea.

bogdan_kwx 23-02-06 09:23

.
 
:arrow:

EVOLUTION8 23-02-06 11:58

Quote:

da, presiunea este de 1,1 iar turbina este originala T2
PAI si la 1,1 tu spui ca are doar 135 de cai ???

cand masina de fabrica la 0,7 mai precis 0,68 are 120 !!

Si la Craiova masina mergea 1,2 :wink:

Nu prea are cum sa aiba doar 135 de cai.

Jhonny cu r5 gri a bautut Seat Leon 1,9 TDI (150 bhp stock) integral + chip estimat la 192 Bhp !!
Si sa nu uitam de CUPLUL de Diesel !

Si mergea tot pe 1,1-1,2.
CE este adevarat ca are alta turbina mai mare decat Garett-ul T2 de fabrica.
Deci daca avea 135 de cai cum a putut sa bata acel Seat ??
Si sunt multe masini care le ardeti si tu si el !
Difereana de greutate:
R5GTT 914 kg
El are si butelie de GPL montata :wink:
Deci inca ceva KG in plus.

R5GTT nu este chiar asa de usor cum credem.Inclusiv eu ma asteptam ceva in jur de 800 de kg :lol:

Gandeste-te ca ai presiune dubla fatza de fabrica.
Si o crestere de doar 15 cai ??
Nu discutam de cuplu.Decat de putere.

yknot 23-02-06 13:10

mai copii.... motorul asta are 120cp LA VOLANTA!.... pe dyno s-a masurat puterea la roata...

UniculSGM 23-02-06 18:53

Dyno da puterea de la volanta in graficele alea, sa ma contrazica Florin Master Tuner, daca gresesc.

EVOLUTION8 23-02-06 19:49

PAi si totusi si pentru puterea la roata tot mi se pare mica.

MasterTuner 23-02-06 20:21

Pe graficele noastre apar puterea si cuplu la volanta, si sub ele puterea pierduta in transmisie si anvelope. Daca scadeti pierderile aflati puterea la roata(de fapt la asfalt, deci dupa roata, ca sigur majoritatea se gandesc ca puterea la roata= la fuzeta, gresit). ATENTIE, puterea la roata depinde de viteza, deci si de treapta de viteza, pt ca pierderile in anvelopa depind de patratul vitezei. :D

yknot 24-02-06 07:42

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"zbuciumus\"
Pe graficele noastre apar puterea si cuplu la volanta, si sub ele puterea pierduta in transmisie si anvelope. Daca scadeti pierderile aflati puterea la roata(de fapt la asfalt, deci dupa roata, ca sigur majoritatea se gandesc ca puterea la roata= la fuzeta, gresit). ATENTIE, puterea la roata depinde de viteza, deci si de treapta de viteza, pt ca pierderile in anvelopa depind de patratul vitezei. :D

...mea culpa... cine stie...cunoaste

bogdan_kwx 24-02-06 14:47

m
 
motorul are 115 CP sau mai bine zis avea cind a iesit pe poarta fabrici acum 19 ani.sa zicem o uzura de numai 20 % si rezulta cam 90 CP. deci cresterea e de 45 cp adica inca 50 %. corect?

SEBASTIAN 07-03-06 16:40

Re: m
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_kwx
motorul are 115 CP sau mai bine zis avea cind a iesit pe poarta fabrici acum 19 ani.sa zicem o uzura de numai 20 % si rezulta cam 90 CP. deci cresterea e de 45 cp adica inca 50 %. corect?

Uzura 20% nu insemana pierdere de putere 20%.

bogdan_kwx 08-03-06 08:47

Re: m
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN
Uzura 20% nu insemana pierdere de putere 20%.

poate ca nu e o variatie lineara intre uzura motorului si pierderea de putere dar ce voiam eu sa se inteleaga este faptul ca un motor vechi nu mai poate avea performantele unui motor nou, ma refer la cele de generatie veche.

B39738 07-04-06 12:49

Re: R5 GTT-TEST
 
Solutia pentru a compensa amestecul sarac la turatii mari ale motorului,pentru 1.1-1.2 boost,este aceea de a schimba si jetul corector de aer prin micsorarea acestuia,nu numai jetul principal.Nu stiu cat corespunde la aceasta presiune,stiu doar ca JET PRINCIPAL 135,JET CORECTOR 90 si BOOST 0.9 e o configuratie cunoscuta ca fiind cea mai buna pentru a pastra cat mai bun raportul performante/fiabilitate.Eu am incercat 135 pe masina cu 0.8-0.9,intradevar se simte diferenta la turatii joase,dar cred intr-o ameliorare si la turatii mai mari...insa mai astept pana cand fac rost si de corectorul de aer.


All times are GMT +2. The time now is 12:17.

- Copyright 2026 4Tuning