![]() |
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
gata cu vorbele sa te vedem la treaba...ca de vorbit vorbeste oricine;)
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
buna idee si eu eram curios de o dacie tractiune spate, doar spate. erau niste modele mei vechi ceva de genu 90 cu 4 faruri, are cineva la bunicamea papuc si trage spatele. cara paine cu el. la papucu ala daca-i pui un motor de 135 cp f16 crederi ca nu ar trage?
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
pai in primu rand nu ma apuc io de pick up , sau poate ca o voi face , in al doilea rand m-am interesat astazi mai in amanunt si intradevar cu transmisia originala nu faci treaba ( spargi grup , cutie erc) si nici cu puntea spate , dar am mai aflat intradevar ca exista o mare posibilitate de a face tractiune spate din pick up , cu o noua transmisie , cardan , si punte si bineinteles motor , care poate varia in acest caz , mai pe larg cam tot ce are tractiune spate , probleme ar aparea la lungimea cardanului si nu la amplasarea acestuia.
Tractiunea spate la pick up din 90 e posibila doar in 2 moduri , ori chiar e numa spate , ori se intampla ca la astea mai noi si se strica vacumul si ori nu merge ori cand cuplezi merge doar spatele. Nu stiu nimic despre dacia pick up din 90 , dar o sa ma interesez. bafta |
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
Acum 5 ani cred, in service la ilioara in bucuresti era un papuc modificat pt asa ceva .Propietarul era plecat afara sa caute un motor pentru masina . Daca este cineva care stie despre ce vorbesc sa ne spuna si noua ce sa mai intamplat cu acea masina .
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
F16 si F7p sunt unu si acelasi....:D
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
Quote:
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
Quote:
cand lucram la service am vazut axuri planetare torsionate si rupte pe papucuri... deci daca cu motorul original rupi planetare... da` pai cu 135 cp. trebuie sa gasesti alta punte care s-ar potrivi....si la fel si cu cutia... eu m-am referit mai mult la faptul ca nu sunt sincronizate fata cu spatele... deaia nu pot merge cu viteze mai mari de 45 kmh... tu poti sa o blochezi sa mearga permanent... dar rotile de pe spate se vor invrati mai incet sau mai repede... depinde. si ca stabilitate recomand papucul cu 5 locuri! |
Quote:
Quote:
Te rog sa folosesti functia Edit ! |
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
frate io conduc un papuc 1.9D 4X4 si ii huruie cardaniu in draci si asta de la doar 62 d cai si tu vrei sa pui 136.....
ar fi ceva... sunt si eu curios cum au mai zis niste baieti cum o sa sincronizezi tu puntile pt viteze mai mari... succes........ |
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
nu stiu , cred ca o sa ramana batuta in cuie faza cu tractiune spate . maine aflu daca este un anume cineva (prieten) sa faca treaba asta
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
incearca doar tractiune spate. este dacie papuc catre trage doar spatele.
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
mah mai e si treaba cu aderenta, ce aderenta ai pe puntea spate la un papuc in 2 locuri gol? deci degeaba ai 4x4 daca greutatea in mare parte apasa pe fatza, puntea spate o sa fie de forma, papucu e gandit pt offroad 4x4.....mi se pare aiurea sa vrei sa faci din asa ceva o masina de linutze, mai bine pui motoru pe o dacie normala
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
pui 2 saci de ciment si ai rezolvat problema :D:D:D:D:D
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
Parerea mea e ca s'ar descurca si doar cu tractiune spate daca ar fi lasata destul de jos si cu niste cauciucuri late...
|
Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie
s'ar descurca cu spatele daca ar avea un grup mai rezistent,planetare fuzete,altfel degeaba.papucu cu tractiune spate e varza,am pus o data 2 tone pe el:D si s'a deplasat nu stiu cum pinionu de atac,o data am plecat mai tare cu el si am rupt satelitii in grup:|
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:11. |
- Copyright 2026 4Tuning