Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-09, 16:53   #1
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

Dintr-o idee rasarita aiurea , gandindu-ma cum sa fac Dacia mea sa "fuga" punandu-i un motor 1.8 16v F16.ie (clio) sau F7P D700(renault19) , amandoua fiind de 135cp si respectiv 133 fiind la baza tot acelasi motor dar cu alta denumire. Sau sa pun altul de peste 120cp , m-am gandit ca daca fac treaba asta trebuie sa am frane , suspensie si eventual sa pun si o tractiune spate (lucru care nu se face sau se face dar cu foarte multi bani ) , sa am un roll bar si multe altele. Din asta a venit ideea : Dar de ce sa nu am eu 4X4 ? imposibil pe dacia mea , aceasta fiind break si apoi m-am gandit : Dar exista pe dacie dar pe paupuc. Si atunci a venit ideea cea mare :
Dacia Pick-up 4x4 (5 prezoane) , in 2 usi , discuri ventilate (care unele deja au) , niste amortizoare fata mai dure , eventual si niste arcuri , iar pe spate date jos niste foi , un roll bar ca fara nu se poate , toate astea completate de un motor ca cele de mai sus , cutia de dacie un pic modificata (nu intru in detalii) si o bena acoperita cu o carcasa din fibra la linia plafonului , cu tot cu geamuri montate pe ea , 2 scaune sport cu tot cu centuri (care o sa se monteze un pic mai greu) ca sa nu mai vorbm de faptul ca banuiesc ca este mult mai usoara ca o dacie obisnuita. NU credeti ca ar fi o masina de 400m pe cinste ? care ar cam rupe randurile foarte rau la clasa ei , ca sa nu mai vorbim de faptul ca intotdeauna este loc de un turbo si un intercooler.
Eu unul zic ca se poate face , acum sa vedem si cine se incumeta , odata ce am lansat ideea poate va aparea cineva dornic
Bafta si astept pareri , comentarii si pareri despre cum vi se pare ideea mea
__________________
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 18:11   #2
negrey1300

Stage 4
 
negrey1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 190
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

aveti numai vise transnite,de la zis la facut o dacie pick-up 1.8 16 v e un pas mare
negrey1300 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 18:17   #3
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

motorul e cam mic pt 4x4 iar modificarea puntii motoare este foarte costisitoare, incearca altceva, alta masina.. mai putine modificari substantiale.. de caroserie.
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 01:23   #4
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

pai ca modificari la Dacia "normala" trebuie urmatoarele : suporti motor de papuc 1.9 diesel , mici modificari la adaptarea anexelor ( vas de expansiune , radiator , ventilator , cabluri , relee etc.) si evacuare bineinteles. astea in principal, sa ma corecteze cineva daca gresesc , treaba cu transmisia e de gandit la ea , dar parerea mea nu e un lucru de nefacut.
Ma asteptam la comentarii gen parere despre ce ar putea iesi , ai dreptate negrey , dar nu sunt vise , visul este o fictiune , pe cand ceea ce spun io nu e un lucru de nerealizat. vreau pur si simplu sa creez o discutie despre un lucru ca si concept , nu neaparat definit de un obiect in acest caz masina respectiva. ma gandesc la un lucru facut de mana omului de rand care sa iasa in evidenta si cu care te poti mandri (in acest caz dacia). intradevar au fost si inca sunt multe dacii care se deosebesc de restul "turmei" dar ma refeream la ceva peste simplele berline.
Pt unii poate parea o discutie inutila dar mie chiar mi se pare foarte interesanta si nu cred ca sunt singurul cu aceasta parere. Bafta si inca odata multumesc pt parerile exprimate
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 02:04   #5
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

si eu ma gandeam sa fac ceva asemanator cu papucul meu:P
nu as umbla la motor,as face ceva interesant la caroserie,ceva unicat,gen cum sunt camionetele alea americane.dar cum nu sunt bani mai greu...
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 02:16   #6
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

) faza e ca 4x4 ala nu e permanent...deci e degeaba...si ai si greutate aiurea...asa poti incerca pe propulsie normala 2x4 spate...castigi ceva mai mult...si cine stie ce victime ai avea...tinand cont ca ar trebui sa aiba si diferentialul destul de scurt
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 12:37   #7
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

este permanent 4x4 , iar masina sa fie la baza 1.9 diesel , cutia se potriveste si la motorul de 1.8 de pe renault 19 , fiindca la r19 1.8 16v , daca-i spargi cutia , pui de diesel , pierzi cam multicel dar masina functioneaza
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 16:59   #8
cornelloco

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 435
Member of:
[DACIA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

prietene nici un papuk nu e 4x4 permanent se poate merge cu 4x4 cuplat pana in 45 Km/h si treb sa fie macadam nu pe asfalt asa ca lasa visele.........
cornelloco is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 22:06   #9
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

daca te gandesti mai bine , merge facut si permantent.Vad ca cu am cu cine sa port o discutie despre MASINI , CONCEPTE si IDEI . Este mai mult un forum dedicat reprosurilor , mistourilor si a celor care fac posturi doar de dragu de a le face , nu un formu dedicat MASINII , TUNINGULUI , MODIFICARILOR si asa mai departe. Va multumesc celor care si-au dat cu parerea aici . bafta in continuare

Last edited by Bengy_BLS; 15-03-09 at 23:35.
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 22:49   #10
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

ti s-au dat 2 explicatii foarte pertinente...crezi ca altii nu s-au gandit la asta? eu am mers cu papuc 4x4 si il avea pe un buton...e cum zice cornelloco
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 22:51   #11
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

nu m-am referit la sfaturile date de voi , chiar erau foarte bine venite , dar ma asteptam la altfel de discutie. Asta asa e , nu e permanent , dar se poate face permanent , sau tractiune spate.
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 23:27   #12
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

Cunosc pe cineva care are un papuc din 2005 1.9 diesel. La scurt timp dupa ce la luat sa stricat vacumul care cupleaza 4x4. Un mecanic mai destept a adaptat in locul sistemului cu vacum o maneta cu care cupleaza 4x4 . Asa poate merge cu masina cuplata pe 4x4 cu viteze de peste 45 de km/h,deci se poate .
deniel is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 23:30   #13
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

uite frate un om care stie despre ce spun la mai mare
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 00:12   #14
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

sunt curios cum faci sa fie 4x4 permanent si sa suporte viteze mai mari de 45 kmh
stii , cred k puntea fata si puntea spate trebuesc perfect sincronizate k sa poti merge cu mai multa viteza...
nu-i asa?
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 00:44   #15
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

mda ... ai dreptate , viteza este un un obstacol pt 4x4 dar daniel a spus asa: "La scurt timp dupa ce la luat sa stricat vacumul care cupleaza 4x4. Un mecanic mai destept a adaptat in locul sistemului cu vacum o maneta cu care cupleaza 4x4 . Asa poate merge cu masina cuplata pe 4x4 cu viteze de peste 45 de km/h,deci se poate ." Si tind sa il cred fiindca nu e primul care imi spune treaba asta si nici ultimul .
Dar sa presupunem ca se monteaza prin nu stiu ce mijloc neconventional , tractiune spate , dar apoi intra problema stabilitatii pe sosea, ma refer ca e foarte posibil sa plece de-a latu cand faci o plecare din ture ridicate
Ca sa nu mai vorbim ca or sa apara oameni aici care or sa spuna ceva de genu : "Nu se poate domle pe papuc ca o fi si ca o plesni. Cum tractiune spate !?! Imposibil"
Ii rog daca nu s-au uitat in viata lor sub un Pick Up de preferat sa isi tina parerile pt ei.
Prin simplul motiv ca Pick-Up-ul are canal pt cardan , da se poate si se pot si atinge viteze mari(dar sa nu exageram cu vitezele) Daca nu credeti , uitati-va si voi sub un Pick up si o sa va dati seama exact despre ce vorbesc .
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -