Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Dacia SuperNova Racing (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/112406-dacia-supernova-racing.html)

Dennis_TL 04-03-09 21:14

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
la majoritatea masinilor fwd ecartamentul fata este mai mare decat cel spate. si asta nu pentru a fi conduse sport .
creeaza o "amprenta" a masinii pe sol de forma trapezoidala, tarpezul avand baza mare formata de rotile fata.
In viraje, rezultanta fortelor care actioneaza asupra masinii apasa (de fapt e o forta in jos si in lateral spre exterior) puternic pe roata fata dinspre exteriorul curbei. Daca aceasta roata este localizata in varful bazei mari a unui trapez, se obtine un maxim de stabilitate
si solenza si logan au asa ceva .
motorul 1.4 8v 75 este suficient de puternic daca nu exagerezi cu viteza, iti va permite o depasire de la 120 la 140 de exemplu dar mai sus nu decat foarte greu.
ai spus ca vei testa franarea foarte brusca , banuiesc ca vrei sa vezi dc trage stanga dreapta ca altceva nu vad ce ai putea testa, la o franare violenta de la 120km/h masina nu se opreste prea repede... iti va trebui o punte spate cu discuri.
daca pui teava goala din fata pana in spate nu rezolvi nimic decat spargi geamuri pe strada, motorul cu admisie soft si evacuare facute cu cap urca la sub 90cp dar si aici e cu semnul intrebarii. singurul upgrade pe partea de motor cu adevarat sesizabil este engine swap cu cel 1.8 16v sau 1.6 16v de la renault.
bafta la testdrive

bosshaky 04-03-09 21:22

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
Quote:

Originally Posted by Dennis_TL (Post 2119596)
la majoritatea masinilor fwd ecartamentul fata este mai mare decat cel spate. si asta nu pentru a fi conduse sport .
creeaza o "amprenta" a masinii pe sol de forma trapezoidala, tarpezul avand baza mare formata de rotile fata.
In viraje, rezultanta fortelor care actioneaza asupra masinii apasa (de fapt e o forta in jos si in lateral spre exterior) puternic pe roata fata dinspre exteriorul curbei. Daca aceasta roata este localizata in varful bazei mari a unui trapez, se obtine un maxim de stabilitate
si solenza si logan au asa ceva .
motorul 1.4 8v 75 este suficient de puternic daca nu exagerezi cu viteza, iti va permite o depasire de la 120 la 140 de exemplu dar mai sus nu decat foarte greu.
ai spus ca vei testa franarea foarte brusca , banuiesc ca vrei sa vezi dc trage stanga dreapta ca altceva nu vad ce ai putea testa, la o franare violenta de la 120km/h masina nu se opreste prea repede... iti va trebui o punte spate cu discuri.
daca pui teava goala din fata pana in spate nu rezolvi nimic decat spargi geamuri pe strada, motorul cu admisie soft si evacuare facute cu cap urca la sub 90cp dar si aici e cu semnul intrebarii. singurul upgrade pe partea de motor cu adevarat sesizabil este engine swap cu cel 1.8 16v sau 1.6 16v de la renault.
bafta la testdrive

la supernova diferenta e mai mare decat la toate celelalte dacii deci e mai stabila decat celelalte. maine o sa fac tot felul de manevre sa vad cum se comporta masina, cum raspunde la comenzi, etc. tu ai dreptate la partea cu motoru dar nu sunt dispus sa fac asemenea investitie. sper sa ma ajutati cu toate sfaturile posibile numai sa nu-i schimb motoru. fac la el tot ce merita si are rezultat. sincer cu toate modificarile as vrea sa ajung la aprox 100 hp; se poate?

bosshaky 04-03-09 21:25

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
Quote:

Originally Posted by raTzaNebunu (Post 2119613)
loganu 1,6 16 cipuit .. nu prea vadd

am o intrabare mai idioata scuze: la astea cu injectie se poate pune turbo? k dak ar merge as castiga cativa cai. zic si eu?!!

Dennis_TL 04-03-09 21:25

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
loganul 1.6 16v este o masina foarte rapida pe 402m .
ce ai spus tu acolo , jantele te ajuta la un aspect exterior, franele sa te opresti , astea nu iti dau cp sau nm pentru demaraj.
se poate face un flash , la supernova este o varianta mai veche de calculator , se monteaza intai o interfata apoi se face flash. pe hartie se castiga ~10cp
filtrul si evacuarea sunt necesare pentru o masina care are un soft mai agresiv.
prin soft se schimba parametrii cum ar fi avans , afr , injectie si aprindere .

nu vei ajunge un 1.6 16v , este imposibil .

bosshaky 04-03-09 21:27

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
intrebare pentru toti cunoscatorii: poate supernova sa faca loganu 1,6 16V cipuit? si dak da cu ce modificari? in afara de schimbat motoru:D

Dennis_TL 04-03-09 21:28

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
da se poate pune turbo dar nu merita investitia si iti trebuiesc cunostinte solide in domeniu .
daca ai bani investeste in alta masina pentru ca ulterior ai posibilitati mult mai mari in privinta tuningului atat pe partea mecanica cat si pe partea estetica.

bosshaky 04-03-09 21:33

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
:cry:deja nu mai imi vine sa-i mai fac nimik. of, of, of. estimativ la ce pret s-ar duce un turbo + resoftat pt supernova? macar sa stiu asa pt mine. sau macar sa vad dak imi permit sa fac macar una dintre ele. sau macar sa ajung la 100 hp. nish ce sa mai zic astept parerea voastra insotita de niste preturi:cry:

raTzaNebunu 04-03-09 21:33

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
mai bine iti eu un renault 5 Gt si ai terminat balciu :) si faci si loganu 1.6 16v

bosshaky 04-03-09 21:43

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
Quote:

Originally Posted by raTzaNebunu (Post 2119720)
mai bine iti eu un renault 5 Gt si ai terminat balciu :) si faci si loganu 1.6 16v

tu ai dreptate dar nu am bani suficienti iar supernova asta e o ocazie rara din cauza pretului. alta nu mai gasesc la pretu asta. de aia insit so fac pe asta. sper sa ma ajutati cumva. ms

Dennis_TL 04-03-09 21:44

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
ia masina acum daca iti place cum merge etc , peste 1 an 2 o schimbi cu ceva cu mai multi cp . nu poti avea 100cp pe supernova solenza sau logan cu motor 1.4 8v.
acest motor a fost lansat avand la baza ratiuni economice de consum redus pret etc nu este de fuga in nici un caz.

raTzaNebunu 04-03-09 21:46

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
ia masina acum daca iti place cum merge etc , peste 1 an 2 o schimbi cu ceva cu mai multi cp . nu poti avea 100cp pe supernova solenza sau logan cu motor 1.4 8v.
acest motor a fost lansat avand la baza ratiuni economice de consum redus pret etc nu este de fuga in nici un caz.

Adevarat !

bosshaky 04-03-09 21:46

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
Quote:

Originally Posted by Dennis_TL (Post 2119764)
ia masina acum daca iti place cum merge etc , peste 1 an 2 o schimbi cu ceva cu mai multi cp . nu poti avea 100cp pe supernova solenza sau logan cu motor 1.4 8v.
acest motor a fost lansat avand la baza ratiuni economice de consum redus pret etc nu este de fuga in nici un caz.

bun am inteles. dar cati cai pot avea cel mai mult cu supernova cu toate modificarile kre le pot face?

Dennis_TL 04-03-09 21:54

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
cu modificarile pe care le poti face.. banuiesc ca vrei sa mergi zi de zi deci :
1) un filtru sport K&N
2) serpisori
3) catalizator sport high flow
4) teava inox , fara intermediara
5) finala sport
6) soft la racingnick , dimsport etc unde vrei tu
7) bun , masina trage mai bine acum decat majoritatea supernovelor din trafic, te dai cu logan 1.4 si il faci , te mai intreci cu un logan 1.6 si daca ai noroc sa fie ala sofer prost il faci si pe ala
8) tragi linie si ajungi pe la vreo 1000 euro investiti + tva ....
9) vine unu cu un polo cumparat cu 1500 euro si te face fara drept de replica ... exemplu asta mi-a venit acum pur si simplu.
10) cumpara masina , tine-o pe linia de plutire fara rugina , schimba consumabile la timp , ai grija de ea si la momentul potrivit iti cumperi ceva pur-sange.

p.s. sporul la aspirate prin resoftare este de ~ 10% in conditiile unui motor fara pierderi de compresie etc

bosshaky 04-03-09 22:01

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
Quote:

Originally Posted by Dennis_TL (Post 2119813)
cu modificarile pe care le poti face.. banuiesc ca vrei sa mergi zi de zi deci :
1) un filtru sport K&N
2) serpisori
3) catalizator sport high flow
4) teava inox , fara intermediara
5) finala sport
6) soft la racingnick , dimsport etc unde vrei tu
7) bun , masina trage mai bine acum decat majoritatea supernovelor din trafic, te dai cu logan 1.4 si il faci , te mai intreci cu un logan 1.6 si daca ai noroc sa fie ala sofer prost il faci si pe ala
8) tragi linie si ajungi pe la vreo 1000 euro investiti + tva ....
9) vine unu cu un polo cumparat cu 1500 euro si te face fara drept de replica ... exemplu asta mi-a venit acum pur si simplu.
10) cumpara masina , tine-o pe linia de plutire fara rugina , schimba consumabile la timp , ai grija de ea si la momentul potrivit iti cumperi ceva pur-sange.

p.s. sporul la aspirate prin resoftare este de ~ 10% in conditiile unui motor fara pierderi de compresie etc

1200 eur doar k sa fac amaratu de logan de 1,4 nu se merita deloc pe bune mai bine ii fac cateva modificari mai ieftine si gata nu se merita atata investitie. eventual ma ocup de exterior putin la interior si gata. ma gandeam k pot sa scot ceva din ea dar se pare k e in zadar. asta e Dumnezeu cu mila. ms

Calin_UKU 04-03-09 22:21

Re: DACIA SUPERNOVA RACING
 
Daca vrei sa iti faci o idee despre ce se poate face la o supernova gasesti aici detalii
https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/27784-puternica-dacie-supernova-romania.html


All times are GMT +2. The time now is 03:52.

- Copyright 2026 4Tuning