![]() |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
la majoritatea masinilor fwd ecartamentul fata este mai mare decat cel spate. si asta nu pentru a fi conduse sport .
creeaza o "amprenta" a masinii pe sol de forma trapezoidala, tarpezul avand baza mare formata de rotile fata. In viraje, rezultanta fortelor care actioneaza asupra masinii apasa (de fapt e o forta in jos si in lateral spre exterior) puternic pe roata fata dinspre exteriorul curbei. Daca aceasta roata este localizata in varful bazei mari a unui trapez, se obtine un maxim de stabilitate si solenza si logan au asa ceva . motorul 1.4 8v 75 este suficient de puternic daca nu exagerezi cu viteza, iti va permite o depasire de la 120 la 140 de exemplu dar mai sus nu decat foarte greu. ai spus ca vei testa franarea foarte brusca , banuiesc ca vrei sa vezi dc trage stanga dreapta ca altceva nu vad ce ai putea testa, la o franare violenta de la 120km/h masina nu se opreste prea repede... iti va trebui o punte spate cu discuri. daca pui teava goala din fata pana in spate nu rezolvi nimic decat spargi geamuri pe strada, motorul cu admisie soft si evacuare facute cu cap urca la sub 90cp dar si aici e cu semnul intrebarii. singurul upgrade pe partea de motor cu adevarat sesizabil este engine swap cu cel 1.8 16v sau 1.6 16v de la renault. bafta la testdrive |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
Quote:
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
Quote:
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
loganul 1.6 16v este o masina foarte rapida pe 402m .
ce ai spus tu acolo , jantele te ajuta la un aspect exterior, franele sa te opresti , astea nu iti dau cp sau nm pentru demaraj. se poate face un flash , la supernova este o varianta mai veche de calculator , se monteaza intai o interfata apoi se face flash. pe hartie se castiga ~10cp filtrul si evacuarea sunt necesare pentru o masina care are un soft mai agresiv. prin soft se schimba parametrii cum ar fi avans , afr , injectie si aprindere . nu vei ajunge un 1.6 16v , este imposibil . |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
intrebare pentru toti cunoscatorii: poate supernova sa faca loganu 1,6 16V cipuit? si dak da cu ce modificari? in afara de schimbat motoru:D
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
da se poate pune turbo dar nu merita investitia si iti trebuiesc cunostinte solide in domeniu .
daca ai bani investeste in alta masina pentru ca ulterior ai posibilitati mult mai mari in privinta tuningului atat pe partea mecanica cat si pe partea estetica. |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
:cry:deja nu mai imi vine sa-i mai fac nimik. of, of, of. estimativ la ce pret s-ar duce un turbo + resoftat pt supernova? macar sa stiu asa pt mine. sau macar sa vad dak imi permit sa fac macar una dintre ele. sau macar sa ajung la 100 hp. nish ce sa mai zic astept parerea voastra insotita de niste preturi:cry:
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
mai bine iti eu un renault 5 Gt si ai terminat balciu :) si faci si loganu 1.6 16v
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
Quote:
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
ia masina acum daca iti place cum merge etc , peste 1 an 2 o schimbi cu ceva cu mai multi cp . nu poti avea 100cp pe supernova solenza sau logan cu motor 1.4 8v.
acest motor a fost lansat avand la baza ratiuni economice de consum redus pret etc nu este de fuga in nici un caz. |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
ia masina acum daca iti place cum merge etc , peste 1 an 2 o schimbi cu ceva cu mai multi cp . nu poti avea 100cp pe supernova solenza sau logan cu motor 1.4 8v.
acest motor a fost lansat avand la baza ratiuni economice de consum redus pret etc nu este de fuga in nici un caz. Adevarat ! |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
Quote:
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
cu modificarile pe care le poti face.. banuiesc ca vrei sa mergi zi de zi deci :
1) un filtru sport K&N 2) serpisori 3) catalizator sport high flow 4) teava inox , fara intermediara 5) finala sport 6) soft la racingnick , dimsport etc unde vrei tu 7) bun , masina trage mai bine acum decat majoritatea supernovelor din trafic, te dai cu logan 1.4 si il faci , te mai intreci cu un logan 1.6 si daca ai noroc sa fie ala sofer prost il faci si pe ala 8) tragi linie si ajungi pe la vreo 1000 euro investiti + tva .... 9) vine unu cu un polo cumparat cu 1500 euro si te face fara drept de replica ... exemplu asta mi-a venit acum pur si simplu. 10) cumpara masina , tine-o pe linia de plutire fara rugina , schimba consumabile la timp , ai grija de ea si la momentul potrivit iti cumperi ceva pur-sange. p.s. sporul la aspirate prin resoftare este de ~ 10% in conditiile unui motor fara pierderi de compresie etc |
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
Quote:
|
Re: DACIA SUPERNOVA RACING
Daca vrei sa iti faci o idee despre ce se poate face la o supernova gasesti aici detalii
https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/27784-puternica-dacie-supernova-romania.html |
| All times are GMT +2. The time now is 03:52. |
- Copyright 2026 4Tuning