Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   In V , sau in linie (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/11239-linie.html)

300zxtt 29-12-05 21:35

de ex,la motorul meu dupa un cox indelungat,s-au distrus numai 2 cuzinetzi,adica exact cei din mijloc,pt ca fiecare cuzinet din mijloc face fata la cate 2 pistoane
nu stiu daca ma fac inteles la ora asta

codrin44 30-12-05 04:59

de intretinut si modificat e mai usor ptr. un motor in linie insa intervine avantajul cuplului la V-uri.....nu cred ca o masina de drag are un motor in linie si mai e vb. si de capacitate care la V-uri ajunge mult mai sus decat la orice motor in linie

300zxtt 30-12-05 07:36

masinile de drag au motoare in V datorate capacitatii cilindrice mari si faptului ca nu poti folosi de ex.8 cilindri in linie-ar avea motorul peste un metru

codrin44 30-12-05 12:57

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"300zxtt\"
masinile de drag au motoare in V datorate capacitatii cilindrice mari si faptului ca nu poti folosi de ex.8 cilindri in linie-ar avea motorul peste un metru

deci avantaj \"V\" din pct.asta de vedere
V 4 life

200SX 30-12-05 13:27

aleg 6L nu de alta dar altceva mai bun nu incape la mine ;)

si ca o curiozitate daca stie cineva la aceiasi capacitate si acelasi material de constructie, care motor e mai greu cel in linie sau cel in V W H .........

300zxtt 30-12-05 18:55

avantaj la motoarele in V ar fi numai daca ai avea V8 sau V12
la cele in 6 supraalimentate,mai indicate ar fi motoarele in linie
am demontat motor de supra si de zx,si mai solid s-a parut cel de supra

300zxtt 30-12-05 18:57

apropo pt 200 sx,gasisem un motor de supra 2,5 bi-turbo-280 cp
ala cred ca face ravagii

83SOF 30-12-05 23:31

eu am 4 in linie 1.4 (dacia), 5 in linie 2.4 (lancia) , V6 3.8 (ford - vandut) si acum in final V8 5.0 tot ford. dintre toate astea V8'ul care il detin acum mi se pare cel mai bun, si nu doar pentru ca e al meu, dar design-ul este fiabil si testat in cei peste 30 de ani de existenta, piese de performanta sunt garla, si intr-o zi ai dat jos tot de pe motor iar a doua zi ai pus la loc.

referitor la uzura mai mica sau mai mare, in momentul in care prepari un motor pentru curse daca nu te ocupi de toate sa instalezi piese care sa reziste la cox atunci degeaba te mai chinui. pentru uzul zilnic si domol am vazut v6-uri si v8-uri care au sarit de milionul de km, fara nici o piesa schimbata in motor.

300zxtt 31-12-05 07:58

aici nu e vorba de piese instalate ci de rezistenta blocului motor
mai rezistente sunt cele in linie decat in V daca ai 6 cilindri
pt uz zilnic nu e diferenta la uzura dintre cele 2 motoare
dar la motoarele de putere mare,mai mult rezista arborele in linie decat in V.sta pe mai multi cuzinetzi si imparte constant socul primit de la biele,pe cand la V6 socul e luat de cei 2 cuzinetzi din centru si sunt sanse sa se strambe arborele cotit(mi s-a intamplat si mie de nu stiam de ce nu am presiune de ulei)

83SOF 31-12-05 10:55

300zxtt, tu vezi ca te duci in tangente, initial zici :
Quote:

aici nu e vorba de piese instalate ci de rezistenta blocului motor
si mai jos zici
Quote:

dar la motoarele de putere mare,mai mult rezista arborele in linie decat in V.sta pe mai multi cuzinetzi si imparte constant socul primit de la biele,pe cand la V6 socul e luat de cei 2 cuzinetzi din centru si sunt sanse sa se strambe arborele cotit
sa am pardon, dar blocul motor in sine e una iar arborele cotit + cuzineti sunt altceva. si se revine fix la ce am spus eu, adica la piesele care sunt instalate. niste cuzineti + arbore cotit fabricati sa reziste la cerinte ridicate nu am nici un dubiu ca vor rezista fara probleme la orice ai arunca in ele. tu iti bazezi argumentul doar pe motorul tau, iar eu vorbesc in general, pentru ca am vazut mai multe tipuri de motoare si marci.

oricum, de acum ne ducem in off-topic, se discuta despre ce se preteaza mai bine la tuning, si raspunsul meu, bazat pe experienta care am avut-o si ce mi s-a spus de catre altii care au trecut prin multe, este ca nu poti sa bati un V8, fie el ford, chevy sau mopar.

mouse 02-01-06 17:21

Nu sunt specialist dar am vazut un reportaj de specialitate unde sa demonstrat practic ca cele mai rezistente motoare sunt cele cu 8 pistoane in V iar la motoarele in linie cel mai rezistent a fost cel de 5 pistoane...parerea nu este partinitoare pt ca nu am nici 8v si nici 5 in linie'

scorpio GL 02-01-06 22:43

Tu esti persoana care are pontiac???

bil1706 12-01-06 19:44

.
 
Cel mai ECHILIBRATE motoare sunt cele de 5 in linie
V- urile rezista mai mult pentru ca lucreaza la turatii mai mici ( si la relanti si ca turatie maxima)
eu zic ca pe un motor in V poti face un tuning mai \"adevarat\" pt ca scoti mai multi cai din el decat dintr-un motor de 4 in linie

300zxtt 12-01-06 20:57

cele mai echilibrate motoare sunt V12.functioneaza de zici ca-s electrice
V6 nu ar avea aceasi rezistenta in timp ca un 6 in linie

Hondarul 12-01-06 21:22

Pentru fiabilitate - 4 cilindri in linie (vezi firmele japoneze, Honda, Nissan, Toyota si Mazda in speta). Motivul ?? Pana si americanii de care zicea 200sx ca fac distante mari isi cumpara japoneze pt acest motiv.

Pentru tuning - racing - 6 cilindri in linie
- drag - V8

Nu poti spune ca unul e mai bun ca altul. Depinde pt ce vrei.


All times are GMT +2. The time now is 14:19.

- Copyright 2026 4Tuning