Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   AMERICANE (https://forum.4tuning.ro/399-americane.html)
-   -   Pontiac Firebird 1989 - Tuned (https://forum.4tuning.ro/399-americane/101856-pontiac-firebird-1989-tuned.html)

CyberCSX 18-04-09 23:10

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Quote:

Originally Posted by B 89 WRC (Post 2249204)
nu acum peste o zi doua trei o sapt nu e graba oricum eu astept nu vreu o poza instant sa nu fiu inteles gresit

Vrei s-o pui īn album ?

Sari cu 20.000 EURO si ia-o cu totu LIVE :D

B 89 WRC 18-04-09 23:12

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
nu chiar vreau sa-ti vad masinile vb cat se poate de serios si cand o sa am drum in tara de dincolo o sa vreau sa le vad live dar pana artunci te rog frumos pune si tu poze

dog99 28-04-09 14:41

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
poze recente?sa vedem si noi cum mai arata masinuta ta.

canon 01-05-09 19:25

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Dupa ce scrie in primul post, cred ca s-a suparat si nu mai pune nicio poza :(

B 89 WRC 01-05-09 19:59

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
pui poze cand ai la ce cand nu ai nu poti sa pui

quick_silver2 02-05-09 02:28

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Poate are la ce dar nu e genul sa-i faca poze odata la 2 ore si sa o urce pe net .

cosmin_mano 03-05-09 18:56

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
[QUOTE=CyberCSX;1935584]Da, se cam īncalzesc dar are racire suficienta si are 4 radiatoare.
Masina e testata pe stand cuplata de computer.
Conditii de vara simulate pe role, am ajuns la Vmax. 280 km / si 475 CP, fara NOS.
Mai mult n-am riscat ca era pericol sa-mi explodeze motorul.

Pe sosea n-am reusit īnca sa o urc la limita ca n-am unde si noaptea e prea riscant.
A reusit īnsa fiu-meu sa-l distruga cu NOS. Zice ca la un moment dat se blocase vitezometrul si nu mai stia cu cīt merge.
N-a lipsit mult sa-l pocnesc :twisted:[/

Da-o dracu.....SF-uri

RobertRFG 06-05-09 18:21

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Omu mai mereu este on pe forum dar 2 poze īi este lene să facă şi să le pună

CyberCSX 18-04-11 17:57

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
2 Attachment(s)
Poftim si mai recente, facute instant cu celularul.
Si cu asta, īmi iau ramas bun.

N-am mai dat de mult prin forum din lipsa de timp si alte probleme.

Asta fiind ultimul meu post pe 4tuning.ro, va urez numai bine si poate ne vedem cīndva "On the road".

bogdan350cid 18-04-11 21:20

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 4266177)
Poftim si mai recente, facute instant cu celularul.
Si cu asta, īmi iau ramas bun.

N-am mai dat de mult prin forum din lipsa de timp si alte probleme.

Asta fiind ultimul meu post pe 4tuning.ro, va urez numai bine si poate ne vedem cīndva "On the road".

Da, se cam īncalzesc dar are racire suficienta si are 4 radiatoare.
Masina e testata pe stand cuplata de computer.
Conditii de vara simulate pe role, am ajuns la Vmax. 280 km / si 475 CP, fara NOS.
Mai mult n-am riscat ca era pericol sa-mi explodeze motorul.

Pe sosea n-am reusit īnca sa o urc la limita ca n-am unde si noaptea e prea riscant.
A reusit īnsa fiu-meu sa-l distruga cu NOS. Zice ca la un moment dat se blocase vitezometrul si nu mai stia cu cīt merge.
N-a lipsit mult sa-l pocnesc


asta ar trebui pus la posturi clasice, e f tare.
are radiatoare 4 pe fiecare parte? si cu concentratia de nos a fost tare. oare cum ar merge pe dyno in conditii simulate de iarna?:lol:

CyberCSX 18-04-11 23:53

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Ma obligati sa revin deoarece conform MISTOURILOR VOASTRE, sīnteti pur si simplu NISTE HABARNISTI prosti de gura si fara creier. :lol:

De ce ? SIMPLU!

Pontiac Firebird, indiferent daca V 6 sau V 8 din productiile īncepīnd cu 1982 pīna īn 1992 au DIN FABRICATIE 3 radiatoare si cine nu crede sa-i studieze SERVICE MANUAL-ul sa se cionvinga NEGRU PE ALB.

Asa zisul radiator de racire consta din DOUA RADIATOARE īn UNUL.

Pt. circulatia lichidului de racire se aplica un radiator īn profil "U" īntors iar īn mijloc īn acelasi corp se afla radiatorul de ulei pt. cutia de viteze fiind numerotat cu RADIATOR Nr. 2 iar Radiator Nr. 3 este pt. clima.

Tinīnd cont de acest fapt. e clar ca daca-i mai adaugi un radiator ca ai 4 RADIATOARE !

Si acum, va rog, pe voi MARII TEHNICENI MISTOCARI sa va puneti putin īn functie CREIERUL MIORITIC ATOT CUNOSCATOR si ulterior sa scrieti iar cine vrea sa ĪNVETE "cu ce se manīnca" un FIREBIRD sa-si procure un SERVICE MANUAL si dupe ce la-ti studiat din scoarta-n scoarta atunci putem sta de vorba si pīna atunci CIOCU MIC si lustruiti-va maideparte ursuletii si pisicutele de la schrot-ul nemtesc !

HAYNES REPAIR MANUAL -- 320 pages; ISBN 1563920654; 8-1/2 x 11 x 5/8 in.; A comprehensive manual that gives the home mechanic an in-depth look at specific areas of auto repair; Includes step-by-step procedures, easy-to-follow photos, complete troubleshooting section, valuable short cuts, and color spark plug diagnosis; Written based on a complete teardown of the vehicle; Features routine maintenance, tune-up procedures, engine repair, cooling and heating, air conditioning, fuel and exhaust, emissions control, ignition, brakes, suspension and steering, electrical systems, and wiring diagrams.

http://www.autopartswarehouse.com/im...s/H1679019.jpg

bogdan350cid 19-04-11 00:42

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 4267320)
Ma obligati sa revin deoarece conform MISTOURILOR VOASTRE, sīnteti pur si simplu NISTE HABARNISTI prosti de gura si fara creier. :lol:

De ce ? SIMPLU!

Pontiac Firebird, indiferent daca V 6 sau V 8 din productiile īncepīnd cu 1982 pīna īn 1992 au DIN FABRICATIE 3 radiatoare si cine nu crede sa-i studieze SERVICE MANUAL-ul sa se cionvinga NEGRU PE ALB.

Asa zisul radiator de racire consta din DOUA RADIATOARE īn UNUL.

Pt. circulatia lichidului de racire se aplica un radiator īn profil "U" īntors iar īn mijloc īn acelasi corp se afla radiatorul de ulei pt. cutia de viteze fiind numerotat cu RADIATOR Nr. 2 iar Radiator Nr. 3 este pt. clima.

Tinīnd cont de acest fapt. e clar ca daca-i mai adaugi un radiator ca ai 4 RADIATOARE !

Si acum, va rog, pe voi MARII TEHNICENI MISTOCARI sa va puneti putin īn functie CREIERUL MIORITIC ATOT CUNOSCATOR si ulterior sa scrieti iar cine vrea sa ĪNVETE "cu ce se manīnca" un FIREBIRD sa-si procure un SERVICE MANUAL si dupe ce la-ti studiat din scoarta-n scoarta atunci putem sta de vorba si pīna atunci CIOCU MIC si lustruiti-va maideparte ursuletii si pisicutele de la schrot-ul nemtesc !

HAYNES REPAIR MANUAL -- 320 pages; ISBN 1563920654; 8-1/2 x 11 x 5/8 in.; A comprehensive manual that gives the home mechanic an in-depth look at specific areas of auto repair; Includes step-by-step procedures, easy-to-follow photos, complete troubleshooting section, valuable short cuts, and color spark plug diagnosis; Written based on a complete teardown of the vehicle; Features routine maintenance, tune-up procedures, engine repair, cooling and heating, air conditioning, fuel and exhaust, emissions control, ignition, brakes, suspension and steering, electrical systems, and wiring diagrams.

http://www.autopartswarehouse.com/im...s/H1679019.jpg

poi eu am cateva masini de astea cred ca stiu ce vorbesc. doar ca ceva mai noi , dar cam acelasi lucru in mare. de aia mi am permis sa zic si eu ceva cand am vazut ce fantasmagorii vorbesti.;)
:lol::lol::lol::lol::lol:

CyberCSX 19-04-11 07:41

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Compari capra cu varza. Masinile "ceva mai noi" sīnt cu totul alt ceva.
Repet!
Daca nu sti cum e la astea mai vechi, las-o balta, ia cartea si studiazo sau cel putin deschide capota la una din seria 82 - 92 si uita-te la racordurile primului dublu-radiator si ai sa te convingi ca am dreptate.

bogdan350cid 19-04-11 09:15

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 4267541)
Compari capra cu varza. Masinile "ceva mai noi" sīnt cu totul alt ceva.
Repet!
Daca nu sti cum e la astea mai vechi, las-o balta, ia cartea si studiazo sau cel putin deschide capota la una din seria 82 - 92 si uita-te la racordurile primului dublu-radiator si ai sa te convingi ca am dreptate.

stiu foarte bine cum sunt radiatoarele si diferentele dintre generatii la masinile astea, dar poate avionul tau e diferit. :lol: si ce am zis nu e doar despre radiatoare e cam despre tot ce ai scris aici, numai aiurea:rolleyes2:lol:

daniwmk 19-04-11 10:30

Re: Pontiac Firebird 1989 - Tuned
 
Vai cat pot minti unii oameni ...
Asta debiteaza numai prostii de cand si-a facut user.


All times are GMT +2. The time now is 17:33.

- Copyright 2026 4Tuning