Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

StreetStyle22 09-08-10 01:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3572905)
De fapt n-au, dar inteleg ideea:lol:

Exista Golf 6 cu 1.4 16v 80 de cai,are 5 cai in plus.Trendline.
Cred ca ligheanu face golfuletul..Asta asa,pentru cei care zic ca ligheanul 1.4 e lenes.

B-99-SAA 09-08-10 08:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by bandeanradu (Post 3572769)
perechea la faruri noi la logan e undeva la 300 de lei , la 500 de lei iti iei angel eyes :))
intretinerea e ieftina , totusi la un ford sau golf 4 obosit cu 1 milion de km la banii aia , 3000 de euro inmatriculat ( mai rar) sigur nu dormi linistit noaptea , tot timpu te gandesti ca poate se strica ceva ( Doamne fereste un turbo sau injectoare ) la masina noua e cu garantie

ah , degeaba criticam loganu cu motor de 1.4 sa nu uitam ca si opelu , fordu si vw(sau gama VAG mai bine zis)au motoare de 1.4 de 75 cp ...alea merg bine nu ? la vale

acum sunt chiar mai ieftine alea aftermarket cu angel-eyes, ca e criza :-P dar nu farurile alea sunt in discutie.... adevarul e ca la noi rar gasesti masina sh cu mai putin de 100.000 km, si aia daca sunt reali.... chiar daca e adusa din germania, nu ma ajuta cu nimic ca acum e intr-o stare deplorabila, tinand cont de stilul unora de mers, si de faptul ca nu prea au grija de masini.... poti sa iei teapa la orice ora. si asa cum zice si radu, daca iti pica o chestie cum ar fi.. turbina sa zicem, ai cam belit-o, la propriu! asa ca, poti sa dai vreo 3000-3500 pe un golf IV mai trist sau mai chel, in care sa bagi bani din prima zi, sau sa dai vreo 6000 pe ceva mai bun dar care totusi nu e ferit de mici defectiuni, fiind mai ingrijit... sau ramai la loganu romanului, cu garantie, si asa cum zicea aleks, cu 0 km la bord, tapiterie intreaga, nezgariata, nelovita, etc etc....

lord_wader 09-08-10 08:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3572426)
Povesti cu avantaj client si rahat.....defapt daca iei cu rata aia de 30E/luna timp de 10 ani(!!!!) iesi cu loganu defapt in 8000E chiar daca gasesti cu 700-800E 3 vouchere. Eu vb cu masina ford sau ce a fii ea in 3000E inmatriculata, pt ca o iei pe cea care trebie neaparat sa ii schimbi consumabilele daca tot le schimbi.....ca sa o iei cel mai ieftin, logic nu?

Ai facut tu rata la Logan si ai iesit la 8.000E? de ce vorbesti aiurea? Sa ne spuna careva cat te ajunge in final achizitia unui Logan "chel" cumparat in rate.


Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3572426)
Iara o dai in balarii......daca ai avea idee cati cumpara ulei low-cost?! Te crezi mare jmecher ca tu dai mai mult de dublu pe un bidon pe care scrie Castrol sau Mobil super-mega-performance-ultra-fine-particule-hi-quality 0w60 :lol: care fiind imbuteliat in rromania, cred ca te-ai prins care e treaba, ca uleiu de transformator inlocuieste bine 10-20 litrii de "original" pt prieteni, ca nah, daca nu are salar mare, romanu se descurca :evil:

Eu pe multi pe care ii cunosc si care au masini cel putin din 2001-2002 baga ulei de calitate, nu are rost sa dau exemple dar uite ce scrie bidonul de Castrol: poza clipboard01.jpg.
Scrie undeva "ambalat in Ro" ?

Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3572426)
PS: 150Ron amvelopa second ieftina??!!!!! Mamaaaaa si eu care credeam ca am dat mult 250Ron pe o pereche in stare f buna 205/60/15 Brigestone chiar Made in Japan :-P

Asta cu 150RON anvelopa SH ai scos-o de la tine, eu vorbeam de anvelope noi la pretul asta.

Gixer 09-08-10 21:06

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3573130)
Ai facut tu rata la Logan si ai iesit la 8.000E?
1. de ce vorbesti aiurea? Sa ne spuna careva cat te ajunge in final achizitia unui Logan "chel" cumparat in rate.

2.Eu pe multi pe care ii cunosc si care au masini cel putin din 2001-2002 baga ulei de calitate, nu are rost sa dau exemple dar uite ce scrie bidonul de Castrol: poza clipboard01.jpg.
Scrie undeva "ambalat in Ro" ?

3.Asta cu 150RON anvelopa SH ai scos-o de la tine, eu vorbeam de anvelope noi la pretul asta.

1. Daca tu nu stii de ce ma contrazici?! Uita-te pe dacia.ro si vezi ca acolo scrie si de dobanda....defapt uite ca iti pun eu textul de termeni si conditii:
"Ofertă supusă unor condiţii realizată prin Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional derulat de Agenţia Fondului pentru Mediu şi finanţat din Fondul pentru Mediu. Finanţare prin RCI Leasing România IFN, rata include TVA, comision gestiune şi asigurare de viaţă, calcul pentru 50% avans, 36 luni, valoare reziduala 31%, dobândă nominală 0%, DAE 9,06%. Preţul la care s-a calculat rata s-a obţinut prin scăderea contravalorii a 3 tichete valorice, curs de schimb 1 euro = 4,22 lei. Garanţie valabilă în condiţiile Carnetului de întreţinere, Carnetului de Garanţie şi ale Contractului Dacia Extenso. Detalii în reţeaua Dacia. Maşina din imagine este cu titlu de prezentare.
** Rata zilnică fără asigurare, aferentă unui credit pe 10 ani, în valoare de: 13.200 LEI , la o dobândă de 14,75% p.a (fixă) şi următoarele comisioane: întocmire dosar 2,5% şi gestiune lunară: 30 LEI, DAE: 20,84%, valoare totală plătibilă de client: 29.243,50 LEI."
Deci sa ne intelegem 29mii Roni, adica ceva peste 7000E.....nu chiar 8000 cum am zis eu, dar nici cat ai zis tu de departe :P

2. Fix ala pe care ti-l iei tu stai linistit ca nu e "botezat" si e fabricat fix in jermanik de catre un neamtz get-beget :o

3. Etruscan, concord si matador sa iti iei tu de noi....la prima bordura poti sa le arunci......eu prefer cele de marca chiar daca putin uzate!

bandeanradu 10-08-10 00:02

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
care nu au ? altea,toledo,passat,grupa mare nu are dar grupa mica are

lord_wader 10-08-10 21:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3574844)
2. Fix ala pe care ti-l iei tu stai linistit ca nu e "botezat" si e fabricat fix in jermanik de catre un neamtz get-beget :o

Nu stiu daca e sau nu botezat, dar nu-i ambalat in Ro asa cum ziceai tu despre unele uleiuri, si nici Mobil si nici altele nu sunt ambalate sau produse in Ro, deci exista o sansa mare ca produsul sa corespunda certificatelor de pe cutie chiar daca o fi fabricat in Serbia, in Ungaria, In Turcia sau in Grecia, habar nu am unde. Si din moment ce nemtzii au incredere in romani, in turci sa le produca piese de schimb asa cum ziceai si tu nu vad de ce ar trebui ca un neamtz cu palarie verde si cu pantaloni 3/4 sa reprezinte garantia ca un ulei e bun sau nu.

Gixer 16-08-10 22:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3577260)
Nu stiu daca e sau nu botezat, dar nu-i ambalat in Ro asa cum ziceai tu despre unele uleiuri, si nici Mobil si nici altele nu sunt ambalate sau produse in Ro, deci exista o sansa mare ca produsul sa corespunda certificatelor de pe cutie chiar daca o fi fabricat in Serbia, in Ungaria, In Turcia sau in Grecia, habar nu am unde. Si din moment ce nemtzii au incredere in romani, in turci sa le produca piese de schimb asa cum ziceai si tu nu vad de ce ar trebui ca un neamtz cu palarie verde si cu pantaloni 3/4 sa reprezinte garantia ca un ulei e bun sau nu.

Din pacate, pot sa o spun raspicat ca, nu cunosc ulei in care sa am incredere ca nu a fost "botezat" atata timp cat e cumparat din tara asta!
Vb de mobil, ce zici ca, intr-un bidon de 15w50 pt diesel de la aceasta marca am gasit ulei FOLOSIT(chiar daca putin din cate se vedea) dar era destul de NEGRU!!! L-am bagat la gresat piese exterioare anticoroziune(telescoape, arcuri, grupuri, brate)
Stai putin asa, ca mai nou increderea neamtului e data de pretul manoperii romanului.....ca sa raman si putin ontopic, asta cam ar fi diferenta de pret dintre Logan 1.5dci si Clio 1.5dci :(

cavaliere 17-08-10 14:33

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dar acest individ peste tot se cearta cu toata lumea si pare-mi-se ca el chiar le stie pe toate. De la ulei, pana la cauciucuri si motoare omul e toba de mecanica .

Acum asta e spuma ideologiei sa convingi pe cineva sa bage ulei ieftin in masina ca si asa ala scump sigur nu e bun ca e cumparat din Romania. Gumele la fel, stie tot omul ca decat sa iti iei Matador noi, mai bine pui ceva brand sh rascopt ,fabricat cu vreo 2 3 ani in urma,ca e mult mai bun.
Cat despre topic masina noua este un deziderat pe care unii il prefera . Foarte multi oameni rationali ar prefera un Logan nou in defavoarea unui sh de 4 5 ani care le-ar putea aduce neplaceri oricand. Insa sunt si mai multi cei irationali sau pur si simplu nesocotiti care prefera sh-ul pentru ca are "brand" si ca nu vrea logan.
Orice brand ar fi , o masina de 5 ani este o masina uzata, poate ca nu moral (in comparatie cu loganul care nici el nu este o revelatie tehnologica) , insa cu siguranta fizic si mecanic este uzata. Fiecare isi asuma riscurile pe care le considera de cuvinta si pe care si le poate permite( sau nu, de cele mai multe ori si atunci cauta piese pe la dezmembrari ca "sunt mai ieftine si mai bune" ).

ApocalypseXL 17-08-10 19:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Uzura pe care un automobil bine facut o capata in 5 ani este insignifianta . Si tine minta ca la uzura nu poti sa bagi consumabilele : filtre , bucse , pivoti , capete de bara , etc . Mai ales daca automobilul s-a lafait cu drumuri si carburanti germani . Un lucru important de care trebuie tinut cont este ca tehnologia de fabricatie si calitatea pieselor din import e net superiorara la destule marci . Exista destule motoare nemuritoare fabricate de Mercedes , Lexus , Honda , BWM s.a.m.d.

Cu un minim de cunostinte de mecanica poti sa-ti alegi o masina pe care nu poti sa ti-o permiti in showroom .

Si pentru ca tot iti place sa arunci cu vorbe ca un troll de treba
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3591286)
Orice brand ar fi , o masina de 5 ani este o masina uzata,

Uite niste branduri care nu se rablagesc in 5 ani : Ferrari , Lamborghini , Lexus , Rolls-Royce , Maserati . Aste sunt branduri care se incadreaza la cuvantul "orice" . Arata-mi te rog un singur model scos de uzinele lor care acum e rabla .

Dacia nu a reusit din nefericire sa se ridice la standardele germane sau japoneze , si nu e nici o tragedie in asta . Produce niste masini decente , care se vand si sunt iubite de multi . Dar nu putem sa dam calificativul bun unui automobil doar pentru ca are 4 roti ce se invart .

Gixer 17-08-10 19:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3591286)
Dar acest individ peste tot se cearta cu toata lumea si pare-mi-se ca el chiar le stie pe toate. De la ulei, pana la cauciucuri si motoare omul e toba de mecanica .

Acum asta e spuma ideologiei sa convingi pe cineva sa bage ulei ieftin in masina ca si asa ala scump sigur nu e bun ca e cumparat din Romania. Gumele la fel, stie tot omul ca decat sa iti iei Matador noi, mai bine pui ceva brand sh rascopt ,fabricat cu vreo 2 3 ani in urma,ca e mult mai bun.
Cat despre topic masina noua este un deziderat pe care unii il prefera . Foarte multi oameni rationali ar prefera un Logan nou in defavoarea unui sh de 4 5 ani care le-ar putea aduce neplaceri oricand. Insa sunt si mai multi cei irationali sau pur si simplu nesocotiti care prefera sh-ul pentru ca are "brand" si ca nu vrea logan.
Orice brand ar fi , o masina de 5 ani este o masina uzata, poate ca nu moral (in comparatie cu loganul care nici el nu este o revelatie tehnologica) , insa cu siguranta fizic si mecanic este uzata. Fiecare isi asuma riscurile pe care le considera de cuvinta si pe care si le poate permite( sau nu, de cele mai multe ori si atunci cauta piese pe la dezmembrari ca "sunt mai ieftine si mai bune" ).

Da mai, chiar le stiu pe toate! ...happy?!
Parerea mea e ca nu exista masina buna, si mai nou din ce in ce e mai rau raportul calitate-pretz, ca sa nu mai vb de intretinere si reparare :x

B-99-SAA 17-08-10 20:00

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3591818)
Uzura pe care un automobil bine facut o capata in 5 ani este insignifianta . Si tine minta ca la uzura nu poti sa bagi consumabilele : filtre , bucse , pivoti , capete de bara , etc . Mai ales daca automobilul s-a lafait cu drumuri si carburanti germani . Un lucru important de care trebuie tinut cont este ca tehnologia de fabricatie si calitatea pieselor din import e net superiorara la destule marci . Exista destule motoare nemuritoare fabricate de Mercedes , Lexus , Honda , BWM s.a.m.d.

Cu un minim de cunostinte de mecanica poti sa-ti alegi o masina pe care nu poti sa ti-o permiti in showroom .

Si pentru ca tot iti place sa arunci cu vorbe ca un troll de treba


Uite niste branduri care nu se rablagesc in 5 ani : Ferrari , Lamborghini , Lexus , Rolls-Royce , Maserati . Aste sunt branduri care se incadreaza la cuvantul "orice" . Arata-mi te rog un singur model scos de uzinele lor care acum e rabla .

Dacia nu a reusit din nefericire sa se ridice la standardele germane sau japoneze , si nu e nici o tragedie in asta . Produce niste masini decente , care se vand si sunt iubite de multi . Dar nu putem sa dam calificativul bun unui automobil doar pentru ca are 4 roti ce se invart .

Heloooo.... Pamantul catre tine! Ce soarta mea mah, ai citit numa ultimele doua posturi??? Te bagi ca musca in lapte! De ce n-ai zis si de turbina ca e consumabil, daca tot ai facut lista aia.. Filtrele si uleiu se schimba in general la 10 mii de km, ceea ce pt unii inseamna un an de mers cu masina. Capetele de bara, bucsile, etc, se schimba la mult mai multi km, in functie de marca masinii, conditii de folosire, etc. Vorbeam despre pretul unui Logan nou adica ~7000-8000 euro, sau ceva sh in maxim acelasi buget, nu de Lexus in cacat! Mai este vorba si de costurile de intretinere, asigurare, impozit, care la un Logan sunt minime, pe cand la un motor de 2.5 de exemplu e aproape 1000 ron pe an impozitul, asigurarea vreo 800. Ca sa nu mai vorbim de CONSUM care la masinile despre care discutam aici variaza intre 7-10%.... destul de apropiat de un Lambo, nu???
Du-te spala-te pe fata, citeste topicul si firul discutiei, si revino. De fapt, nu mai reveni, ca sigur gasesti vreo replica sa zici ca tot noi vorbim aiurea si tu le stii pe toate!
Iti urez somn usor...

GTR 17-08-10 20:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3591818)

Uite niste branduri care nu se rablagesc in 5 ani : Ferrari , Lamborghini , Lexus , Rolls-Royce , Maserati . Aste sunt branduri care se incadreaza la cuvantul "orice" . Arata-mi te rog un singur model scos de uzinele lor care acum e rabla .
.

HAHAHAHA: Ferrari si Maserati :))))) cata fiabilitate :)))))))

ApocalypseXL 17-08-10 20:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 3591925)
Stuff

:lol::lol::lol:

Cine dracu vb cu tine nu stiu . Eu sigur nu , probabil ca trebuia sa fiu mai clar ca vorbeam cu , cavaliere . Iar exemplul cu producatorii de supercaruri l-am dat pentru ca omul o tinea scai cu uzura in 5 ani Quote-ul trebuia sa-ti indice cu cine vorbesc . Oricum e mishto sa vad cum te dai de ceasul mortii in mod gratuit .

Cat despre consumabile cam toate sunt , tot ce se schimba datorita uzurii produsa de functionare e consumabil , acuma depinde de la producator la producator cat tine o piesa . Am dat piesele alea ca exemplu pentru ca pe drumurile nostre se cam schimba odata cu filtrele . Daca tu ai fost destul de inteligent sa iei o masina cu o turbina "brici" problema ta , mai stiu eu poate iti cresc turbine in spatele casei .

In definitiv sunt masini si masini . Ca so dam mai pe mitocaneshte , daca iti iei masina buna pentru ca stii ce sa cumperi se cheama ca eshti "baiat deshtept" iar daca iti iei tzeapa esti "fraier" . Depinde doar de tine ce faci cu banii tai .

cavaliere 18-08-10 08:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Imi este clar acum ca vorbeste frustrarea din voi si ca voi conduceti niste cazane uzate. Ca sa fiu mai explicit o masina de 5 ani , excluzand avioanele ( ferrari , lambo < ce minte creata au unii sau se fac ca nu inteleg>) , este o masina UZATA. Am comparat pretul unui Logan nou cu un sh echivalent. Daca voi va luati Ferrari,Lambo,Lexus la 8 k , inseamna ca sunt replici chinezesti sau traiti intr-un univers emo paralel.( nici macar alea nu sunt asa de ieftine).
Spre surprinderea omului frustrat si irational, sunt destui romani de conditie aproximativ medie, care nu viseaza la "supercarul din vitrina pe care nu si l-ar permite de nou", si asta pentru ca nu ar avea bani de "Consumabile" ( ca daca tot includem turbine la consumabile sa o facem pentru un Sh de 5 ani ). Se multumesc in schimb cu un Logan nou in garantie, pentru ca mai au si copii de crescut, intretinere de platit, sau pur si simplu au alte prioritati care nu includ si "consumabilele" care pot da batai de cap la un SH uzat de 5 ani.
@Gixer : Faptul ca tu nu iti permiti o masina buna nu inseamna ca nu exista revino-ti la realitate . Din cazanul tau lumea se vede distorsionata.
@ Apocalipse: Faptul ca Dacia se vinde atat de bine este un argument necesar si suficient ca sa ii dea masura calitatii. Nu este la nivelul de calitate al unui Vw insa la banii ceruti e un produs foarte competitiv. Tine de bafta in proportie de 80 % atunci cand iti cumperi o masina de 5 ani . Asta pentru ca ceea ce numesti tu consumabile o sa iti dea peste cap cashflow-ul enorm de care dispui , si cand o sa fii nevoit sa schimbi un "consumabil" - ca asa le-ai numit ( turbina , injectoare, alternator, pompa servo etc) o sa te intrebi de restul cata benzina poti baga in batmobilul pe care nu ti-l poti permite din vitrina ci doar sh. Si ca sa anticipez raspunsul..ei bine nu , n-ai cum sa zici ca "banii nu sunt o problema", pentru ca altfel ti-ai fi luat de nou acel sh de 5 ani. Apropos buna dimineata !

B-99-SAA 18-08-10 08:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3592009)
Cine dracu vb cu tine nu stiu . Eu sigur nu , probabil ca trebuia sa fiu mai clar ca vorbeam cu , cavaliere . Iar exemplul cu producatorii de supercaruri l-am dat pentru ca omul o tinea scai cu uzura in 5 ani Quote-ul trebuia sa-ti indice cu cine vorbesc . Oricum e mishto sa vad cum te dai de ceasul mortii in mod gratuit .

Cat despre consumabile cam toate sunt , tot ce se schimba datorita uzurii produsa de functionare e consumabil , acuma depinde de la producator la producator cat tine o piesa . Am dat piesele alea ca exemplu pentru ca pe drumurile nostre se cam schimba odata cu filtrele . Daca tu ai fost destul de inteligent sa iei o masina cu o turbina "brici" problema ta , mai stiu eu poate iti cresc turbine in spatele casei .

In definitiv sunt masini si masini . Ca so dam mai pe mitocaneshte , daca iti iei masina buna pentru ca stii ce sa cumperi se cheama ca eshti "baiat deshtept" iar daca iti iei tzeapa esti "fraier" . Depinde doar de tine ce faci cu banii tai .

Culmea e ca si cavaliere tot cu noi vorbea, ma refer la restu mai putin tu. Discutia era despre masinile SH, in limita unui buget, costuri de intretinere, taxe, consum, ceea ce ti-am explicat si mai devreme, doar ca IQ tau nu a priceput. Depinde ce masina de "baiat deshtept" ti-ai luat tu, pt ca eu unu nu schimb capetele de bara si planetare, etc, odata cu filtrele.... si merg pe aceleasi drumuri. N-a zis nimeni ca avem drumuri extraodinare si ca nu se uzeaza masina mai repede, dar postul tau de mai sus, adresat colegului cavaliere, nu avea nici o noima si nici un sens pt ca tu erai total pe langa subiect. Lambo, Lexus, Rolls, n-au ce cauta aici, n-au nici o legatura cu ceea ce discutam.Da-mi exemplu concret de o masina veche de 5-6 ani, in limita la 6000-7000 euro, care nu e degradata si nu necesita reparatii la cumparare, sau nu ai surpriza ca te lasa, chiar daca nu te astepti...
Iti sugerez inca odata sa citesti firul discutiei care se formase inainte sa apari tu, si abea apoi sa vii cu niste argumente la discutia actuala. Topicul cu masini de lux nu e aici.
Iti urez inca odata, somn usor.... Poate ai treaba si te retinem.


All times are GMT +2. The time now is 01:06.

- Copyright 2026 4Tuning