![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
bun masini de 2-3 ani care unele au kilometrii putini inca dar deja de la 5 incolo multe au sute de mii de km
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Apropo, asa cum a spus si lord_wader, incep sa apara multe cazane, si lumea cred ca tinde spre autohtona noua... sa nu mai zic ca sunt mii de masini de vanzare, lume care ori a avut mai mult de una in familie, iar acum fac economie, ori trec pe ceva mai economic, sau chiar RATB. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
desigur , nu deviez de la subiect
bmw 730 second 2006 vs bmw 730 2009 ziceam ca si la marcile straine nu masini low-cost sau de mijloc apar multe probleme dupa cativa ani si ceva kilometrii care isi permite majoritatea din ei vor avea masini noi,nu sh |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
ce diferenta mare....sh conduce detasat.....asta e mentalitatea...lumea vrea ceva cat mai bun cu bani cat mai putini:D
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Hai sa facem un bilantz:
Cel mai ieftin Logan nou e 6200E(de 1.4 sau 1.2, 16v dotari minime). Trebuia sa fie mai ieftin cu vo 1000E, dar mai nou politica celor de la Pitesti e pe baza de rate si program rabla care ii ajuta f mult(30E/luna, 3 cupoane rabla iti scad peste 2000E din pret) pretul este acesta......bine acuma o mai pot baga si pe aia cu schimbatul modelului :lol: Totusi, daca ai ceva bani laolalta, iei pe la 3000E un golf4 sau focus cu motoare de 1.6 -1.8 din vest, iar cu 1000-1500E ii schimbi toate consumabilele, si astfel iesi cu aprox 2000E mai ieftin cu masina relativ noua, cu mai multe dotari, si mai performanta! Pana la urma totul tine de imprejurari la tipul asta de masini low-cost, si anume daca ai mai multi bani de-odata, sau daca iti convin ratele, sau daca ai si ceva cupon rabla. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
In concluzie un Logan nou te ajunge pe undeva pe la 4.000E +3 vouchere care te mai costa pana la 1.000E maxim daca nu ai 3 rable. La 5.000E ai o "masina" noua chiar daca se numeste Logan care are garantie, motorul la 0km, cutia precisa, ambreiajul nou, anvelope noi, caroseria nezgariata, furtune, conducte nescoapte, lichide noi, toti CP sub capota, neforjata, scaunele nejupuite, farurile nematuite etc. Ii adevarat ca motorul de 75CP e unul banal si lenes si nu se compara si unul de 1.6-1.8 de la Ford si nici nu ai prestanta din Golf ori din Opel. Dar te intreb eu ce ar alege un bugetar de exemplu, un profesor tanar cand ar trebui sa aleaga o masina. S-ar risca sa plece in Germania(drum dus intors, timp pierdut, cazare, cautari, acte, etc), sa aduca o masina SH(apropo ai uitat ca la aia 3.000E se mai adauga taxa auto) la care ar putea avea probleme teoretic? Si apoi odata ce ti-ai luat masina de genul Ford nu mai poti baga in ea ulei din "Carreforur" :D:D, nu mai merge cu anvelope la 150RON bucata, pentru piese de schimb noi trebuie sa platesti ceva mai mult, asigurarea e un pic mai mare, iar daca ai un ghinion si ti se crapa spoilerul ori un far "te-ai facut om" nu mai e ca la Logan 400-500ROn |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eeeeee... din cate am vazut din fabrica se pun anvelope Debica la unele modele iar ulei se pune de ala mai ieftin, dacia Oil/Texaco si sunt destui care merg pe acest brand fara probleme 70-80mii km. Dar cei mai multi il schimba la prima revizie cu Mobil sau Castrol, iar anvelopele dupa ce se tocesc :D le inlocuiesc cu michelin, brindgestone etc
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
PS: 150Ron amvelopa second ieftina??!!!!! Mamaaaaa si eu care credeam ca am dat mult 250Ron pe o pereche in stare f buna 205/60/15 Brigestone chiar Made in Japan :-P |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
perechea la faruri noi la logan e undeva la 300 de lei , la 500 de lei iti iei angel eyes :))
intretinerea e ieftina , totusi la un ford sau golf 4 obosit cu 1 milion de km la banii aia , 3000 de euro inmatriculat ( mai rar) sigur nu dormi linistit noaptea , tot timpu te gandesti ca poate se strica ceva ( Doamne fereste un turbo sau injectoare ) la masina noua e cu garantie ah , degeaba criticam loganu cu motor de 1.4 sa nu uitam ca si opelu , fordu si vw(sau gama VAG mai bine zis)au motoare de 1.4 de 75 cp ...alea merg bine nu ? la vale |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Fără discuţie, eu sunt fanul numărul 1 al maşinilor second în detrimentul celor noi autohtone (şi nu numai), dar când ştiu ca poate vara asta fac vreo 4000 de km, sigur am să-l rog pe taică-meu să-mi dea Trafficul lui producţie 2009, decât frumosul şi aranjatul meu sh din 2001.
Totul depinde de ce anume vrei, de ce anume problemă ai, de ce drumuri ai de făcut, dacă ai de cărat cartofi, landoul, câinele, bagajele mătuşă-tii de la Dorohoi şi pe ea cu grasa de cumnată-sa vreo 500 de km, şi asta măcar odată-de două ori pe lună, sau dacă iei maşina mai degrabă s-o convingi mai uşor pe blonda de la blocul vecin că nu-i chiar aşa rău să iasă cu tine la un suc şi să şi rămână la tine peste noapte după o plimbare prin oraş.... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Discutăm, nu dăm cu parul, asta-i regula secţiunii, şi doar aşa poţi posta aici. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:23. |
- Copyright 2026 4Tuning