Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

SAX1987 11-06-10 19:17

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3433883)
Deocamdată, România e departe de a fi o piaţă bună pentru maşinile noi, situaţia generală e atât de păcătoasă încât faptul că se cumpără încă maşini sh e uimitor, darmite noi...
Din punctul meu de vedere, dacă nu câştigi peste 7-800 de euro/lună, să-ţi iei o maşină medie nouă e destul de în neregulă. (şi să-ţi iei un seria 5, touareg sau e klasse sh e la fel de în neregulă, dar mă rog...)

Ai foarte mare dreptate !

lord_wader 11-06-10 21:19

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3433883)
Deocamdată, România e departe de a fi o piaţă bună pentru maşinile noi, situaţia generală e atât de păcătoasă încât faptul că se cumpără încă maşini sh e uimitor, darmite noi...
Din punctul meu de vedere, dacă nu câştigi peste 7-800 de euro/lună, să-ţi iei o maşină medie nouă e destul de în neregulă. (şi să-ţi iei un seria 5, touareg sau e klasse sh e la fel de în neregulă, dar mă rog...)

Asa e, nici nu avea cum sa fie altfel din moment ce minimul pe economie la noi e vreo 150E iar in Luxemburg de ex. e 1600, deci nu vorbim de mediu ci de minim :shock: Pai va imaginati ca aia ca si muncitori necalificati, taxatori de bilete pe autobuz, vanzatori de inghetata castiga cat un profesor universitar aproape de pensionare la noi :!: Ai dreptate aleks, cine castiga la noi 1600E isi face rata la X5 iar in Luxemburg probabil ca isi face rata ca Corsa ca sa dea 15% din venit lunar.

Ca o continuare: alte salarii minime in EU:
Irlanda 1462 E
Belgia 1387 E
Franta 1371 E
Spania 728 E (aici probabil ca si din cauza romanilor:D )

La noi salariul mediu pe economie este vreo 1.800RON dar asta doar pt ca avem o multime de sefi, sefi mai mici, sefi si mai mici + tipi inteligenti din domeniu IT sau bancar de ex. care castiga, (sau care castigau pana nu demult) peste 3-4.000 RON si restul populatiei care se descurca de azi pe maine.

In aceste conditii se explica nr. mare de masini SH si conditionarea nostra de a lua masini la mana a doua.

aleks 12-06-10 01:44

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cred că am umblat prea mult eu zilele astea pe afară (adică in afara rutei casă-hală şi retur) şi mă uitam la oameni pe strada, prin magazine, pe la terase, se vede clar că treaba e nasoală, oamenii se limitează la strictul necesar(poate nici măcar ăla pentru foarte mulţi) şi niciunul din noi(poate greşesc, îmi cer scuze) nu mai are banii de acum 2 ani şi nici speranţe pe ceva sigur pentru următorii 3 ani să zicem. Cum sa fac acum un leasing/credit auto pentru următorii 3-5 ani? Cum să întreţin o masină în garanţie cu revizii la reprezentanţă? Cum să nu fac 100 de compromisuri ca să pot ţine maşina în minţile ei şi bugetul în limitele normalului?
Am o maşină mai veche? Mai trag de ea 1-2 ani, până iese ceva.
Trebuie(indiferent de considerente) să iau încă o masină, sau să iau prima mea maşină? Păi momentan caut ce e mai ieftin din ce-mi îndeplineşte criteriile (poate să aibă puţină imagine, poate să aibă nişte opţiuni indispensabile, de exemplu senzori de parcare pentru mama, sau a.c., că e vară, şi la anul iar o să vină vara, chiar daca vine 2012 acuşi, sau un scaun sport, ca să mă simt eu legat bine când mă dau la ea prin curbe, să aibe poate chiar şi un motor mai sănătos, că vreau să am totuşi căluţi sub capotă, fie ei de diesel sau benzină, pentru ca mie imi place viteza şi nu vreau să conduc regulamentar aşa cum mă sfătuieşte miliţia rutieră) nu ştiu, sunt multe criterii care ne deosebesc şi doar o mică şi relativ scumpă ofertă autohtonă nouă.
Să ne înţelegem, Sandero/Logan/Duster nu sunt maşini nici scumpe nici proaste referitor la ţinta lor de piaţă, dar pentru majoritatea celor care vieţuiesc pe aici nu e o alegere raţională.
p.s.: înca o bălărie şi cu asta închei: poate părea incredibil dar am observat că şi naţiile bogate ale Europei (Germania, Austria şi Italia din ce am văzut eu) au devenit mult mai rationali şi cumpătaţi, sau poate doar speriaţi: nu mai schimba anvelopele la fiecare sezon, le ţin câte 2 sezoane, nu mai schimba maşina la 3 ani, ci la 5, nu mai schimba mobila/electrocasnicele la primul semn de uzură fizică sau moralăm ci le mai lungesc viaţa cumva, numai la noi fudulia şi disperarea de a nu părea atât de săraci pe cât suntem ne mai împing la extravaganţe de impresionat vecinii şi duşmanii...Balcanici fară scăpare...

lord_wader 10-07-10 19:21

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dacia este pe locul al doilea în clasamentul JD Power din Germania în 2010


Dacia a urcat 11 poziţii în clasamentul JD Power din Germania în doar un an, atingând acelaşi nivel cu BMW în cel de-al doilea an de participare la acest sondaj.Acest clasament a fost realizat în colaborare cu revista germană Auto Test şi este un studiu al satisfacţiei posesorilor de vehicule. Dacia a obţinut 836 de puncte din maximul de 1.000, la egalitate cu BMW, iar cei de la Mercedes-Benz s-au clasat pe prima poziţie. În categoria subcompactă, Dacia Logan s-a clasat pe locul al doilea.

Cei de la Dacia au vândut 150.000 de unităţi în Germania până la sfârşitul lunii mai 2010 de la debutul lansării pe piaţa germană.

Iată clasamentul JD POWER 2010 pe mărci
Marcă Punctaj
Mercedes-Benz 838
BMW 836
Dacia 836
Mazda 831
Nissan 831
Audi 827
Suzuki 826
Volvo 826
Mitsubishi 823
Honda 821
Toyota 818
Skoda 814
Media industriei 813
Volkswagen 812
Kia 811
MINI 811
Hyundai 810
Peugeot 808
Seat 797
Citroen 796
Opel 794
Renault 794
smart 794
Ford 790
Chevrolet 766
Fiat 757

http://www.clubkiaromania.ro/forum/a...nia-t3481.html

ApocalypseXL 04-08-10 19:30

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Incearca sa nu mai induci lumea in eroare cu date scose din sapca . Cifrele prezentate de tine sunt procente . Adica nivelul de satisfactie pe care l-au exprimat proprietarii de Dacii noi .

Cu alte cuvinte 83.6 % dintre proprietarii de Dacii noi au fost multumiti de masina lor . Auto Bild insista ca studiul nu reflecta calitatea masinii ci mai degraba cat de satisfacuti au fost proprietarii fata de ceea se asteptau sa primeasca .

Cat despre J.D. Power ei ni macar nu s-au sinchisit sa listeze marca Dacia pe website-ul lor .

Iata articolul in original :

http://www.autobild.de/artikel/j.d.-...=20&now=96#mmg

Si un link cu traducerea in engleza . (cea in romana e prea ciopartita) :

http://translate.google.com/translat...html%26hl%3Den

lord_wader 04-08-10 20:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Eu am dat copy/paste, de pe un alt site romanesc, nu imi apartin mie cuvintele, titlul, clasarea, concluziile, etc Nici macar nu am facut vreo afirmatie personala de genu "vedeti ce tare e loganul" care sa sugereze ce ai spus tu. Acum fiecare citeste si intelege dupa puterea de intelegere. Oricum nu cred ca acest articol ii va influenta pe altii sa cumpere logan sau sa ii creasca cumva valoare in targ.

ApocalypseXL 04-08-10 21:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Bineinteles ca fiecare va face cum il taie capul . Doar ca titlul ala mare in Bold faceau datele sa para descoperirea secolului .

On topic : Daca ai o baza de cunostinte auto poti opta pentru un SH cu ochii inchisi . Parerea mea este ca daca nu ai bani sa iti cumperi o masina noua atunci probabil nu ai nici banii pe care ii cer cei ce jecmanesc lumea cu preturi stupide pentru manopera sau pentru preturile ridicole care ne sunt cerute pentru piese .

Probabil ca mi-as lua Dacie daca nu as sti mare lucru despre autoturisme si daca nu as vrea sa fiu deranjat cu intretinerea . In definitiv are patru roti care totusi se invart .

ionut_cluj 04-08-10 21:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3564406)
Cu alte cuvinte 83.6 % dintre proprietarii de Dacii noi au fost multumiti de masina lor . Auto Bild insista ca studiul nu reflecta calitatea masinii ci mai degraba cat de satisfacuti au fost proprietarii fata de ceea se asteptau sa primeasca .

Si nu asta conteaza? Cu ce anume ma incalzeste ca o masina e potential calitativa, daca eu nu-s multumit de ea?

lord_wader 05-08-10 10:09

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Sunt destui si care prefera SH pt. ca nu au timp/net/cunostinte PC ca sa caute oferte de masini. De exemplu stiu pe cineva care a platit 6500E de curand pe un opel astra diesel din 2003 140k probabil nereali. Pai cu banii aia cash, plus ca mai avea ceva $$ isi lua opel nou, dar el a intrebat pe unu pe altu cat costa unul nou si respectivii l-au dus in eroare. Ca sa nu mai spun ca masina a luat-o "la prima vedere" dintr-un targ din Bacau de la un samsar ce o cumparase cu 5000E in Germania.

GTR 05-08-10 11:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3565485)
Sunt destui si care prefera SH pt. ca nu au timp/net/cunostinte PC ca sa caute oferte de masini. De exemplu stiu pe cineva care a platit 6500E de curand pe un opel astra diesel din 2003 140k probabil nereali. Pai cu banii aia cash, plus ca mai avea ceva $$ isi lua opel nou, dar el a intrebat pe unu pe altu cat costa unul nou si respectivii l-au dus in eroare. Ca sa nu mai spun ca masina a luat-o "la prima vedere" dintr-un targ din Bacau de la un samsar ce o cumparase cu 5000E in Germania.

Asta este, prostia se plateste, nu este vorba numai de timp/net/cunostinte PC, este vorba de cunostintele in domeniul auto.
Asa am si eu prieten ca si-a luat Mazda 3 1.6 benzina, 2006, 60 k km reali, carte service - revizii numai la reprezentanta, impecabila si cu echipare buna cu 6800 cu tot cu acte cu tot.

golf3diesel 05-08-10 11:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
haha frumos..dar imi curg balele dupa un MPS:P

bandeanradu 06-08-10 10:50

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
nu vreau sa fac reclama la vreo marca
toata treaba sta cam asa
in 2004 ai mei vroiau masina ,atunci facea reclama la logan cand cum apare etc
ei aveam vreo 6000 de euro , la banii aia atunci nu gaseai golf 4
zis si facut , vechea dacie la rabla , actele neceasare si ne-am luat un logan cu 5860 de euro,cel mai simplu,chel ,fara nici o dotare
acum intr-un fel imi pare rau ca nu am mai stat un pic sa luam cu mai multe dotari ...macar un servo de aveam,la vremea aia nu erau prea multe oferte etc, nu era criza
ceea ce vreau sa zic e ca masina a fost noua a 3500 masina fabricata in tara sau stiu eu chiar primul lot, in prezent are 80.000km fara nici macar o piesa schimbata si numa ea stie pe unde am folosito ..cum am tras de ea si asa mai departe in cei 3 ani de permis(care sunteti din ardeal stiti cum is drumurile din zona mures)
eu zic sa alegeti o masina noua daca aveti posibilitatea , intretinerea nu e foarte scumpa mai nou la multe din ele ,si ce e nou...e nou nu ai treaba mai ales ca ai si garantie
la masinile second cat de bun ai fii si stii sa te orientezi , e loterie,niciodata nu stii ce se intampla cu ea , cel putin juma de an nu stii la ce sa te astepti din partea ei,pe cand cu una noua nu te doare capu
nu zic , sunt masini second care le poti lua nu bune , FOARTE bune dar trebuie sa ne gandim fiecare la ce ne putem limita , imi iau x5 in loc de duster dar daca se buleste x5-u nu stiu daca am bani sa il intretin
un prieten cu bani isi cumpara doar masini noi , passat , seria 5 ultimul model , seria 7 ultimul model si x6 , toate noi , nici o problema, nu isi ia second hand nimic ...ah are si un logan tot nou :)))
un alt amic a avut seria 5 second , probleme peste probleme cu el , o gramada de bani aruncati , tot la 2 sapt se ardea cate un xenon
acum are un seria 7 din 2006 parca , la fel , dupa nici doua sapt probleme cu nu stiu ce senzor ...
la banii mei as alege ceva mai nou , decat o masina veche la care trebuie sa-i zic "sarutmana doamna .. imi permiteti sa va pornesc ?"
sunt o gramada de drumurile patriei care merg nebuneste cu masini vechi (anii 90) dar nu le-au ridicat poate niciodata pe elevator sa vada lonjeroanele nu sunt ruginite ? au probleme ?anvelopele corespund indicilor de viteza cu care ruleaza ei ? poate-s coapte toate si ma omoara unu intr-o zi

GTR 06-08-10 11:17

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by bandeanradu (Post 3567613)
nu vreau sa fac reclama la vreo marca
toata treaba sta cam asa
in 2004 ai mei vroiau masina ,atunci facea reclama la logan cand cum apare etc
ei aveam vreo 6000 de euro , la banii aia atunci nu gaseai golf 4
zis si facut , vechea dacie la rabla , actele neceasare si ne-am luat un logan cu 5860 de euro,cel mai simplu,chel ,fara nici o dotare
acum intr-un fel imi pare rau ca nu am mai stat un pic sa luam cu mai multe dotari ...macar un servo de aveam,la vremea aia nu erau prea multe oferte etc, nu era criza
ceea ce vreau sa zic e ca masina a fost noua a 3500 masina fabricata in tara sau stiu eu chiar primul lot, in prezent are 80.000km fara nici macar o piesa schimbata si numa ea stie pe unde am folosito ..cum am tras de ea si asa mai departe in cei 3 ani de permis(care sunteti din ardeal stiti cum is drumurile din zona mures)
eu zic sa alegeti o masina noua daca aveti posibilitatea , intretinerea nu e foarte scumpa mai nou la multe din ele ,si ce e nou...e nou nu ai treaba mai ales ca ai si garantie
la masinile second cat de bun ai fii si stii sa te orientezi , e loterie,niciodata nu stii ce se intampla cu ea , cel putin juma de an nu stii la ce sa te astepti din partea ei,pe cand cu una noua nu te doare capu
nu zic , sunt masini second care le poti lua nu bune , FOARTE bune dar trebuie sa ne gandim fiecare la ce ne putem limita , imi iau x5 in loc de duster dar daca se buleste x5-u nu stiu daca am bani sa il intretin
un prieten cu bani isi cumpara doar masini noi , passat , seria 5 ultimul model , seria 7 ultimul model si x6 , toate noi , nici o problema, nu isi ia second hand nimic ...ah are si un logan tot nou :)))
un alt amic a avut seria 5 second , probleme peste probleme cu el , o gramada de bani aruncati , tot la 2 sapt se ardea cate un xenon
acum are un seria 7 din 2006 parca , la fel , dupa nici doua sapt probleme cu nu stiu ce senzor ...
la banii mei as alege ceva mai nou , decat o masina veche la care trebuie sa-i zic "sarutmana doamna .. imi permiteti sa va pornesc ?"
sunt o gramada de drumurile patriei care merg nebuneste cu masini vechi (anii 90) dar nu le-au ridicat poate niciodata pe elevator sa vada lonjeroanele nu sunt ruginite ? au probleme ?anvelopele corespund indicilor de viteza cu care ruleaza ei ? poate-s coapte toate si ma omoara unu intr-o zi

Minte si tu prin alta parte.

Toti au numai BMW sh .....
Noi vb de alte SH-uri, gen Toyota, Honda, Skoda, VW, Suzuki, Ford etc.
..
Nu comparam Logan nou cu X5 sau Seria 7.

lord_wader 06-08-10 12:37

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
La cum se inchid firmele la noi in Ro, cum scade salariul, se maresc impozitele pe auto, terenuri, locuinte, economia in recesiune pana prin 2014, din strainatate se intorc zeci de mii de romani care nu mai au ce munci nu stiu cine o sa mai aiba curajul sa isi ia masina noua la 12-13mii E si asta totusi era pana nu de mult o suma normala, suportabila pt. o familie obisnuita care voia un clio, un golf, un opel etc.
Cei mai multi o sa aiba de ales fix intre aceste variante: Sh sau autohtona. Ca de exemplu o familie de profesori, doctori, alti bugetari sigur nu o sa se mai arunce la masini de peste 10mii E si rate pe 5ani. Cred ca astia care si-au luat masini noi pana acum "bun ramas" cu ele ca noi nu se stie cand vor mai lua.
Partea mai naspa pe care o vad eu la Sh-uri e ca multe au fost utilizate in Ro 4-5ani, cu ulei din Carrefour :D, cu filtre la 10ROn, cu reparatii de injectoare la "mesteri" cu mii de "gropi" la activ si ajungi sa dai 5-6mii E pe o masina rulata 60-70mii km in Ro dar care te poate baga in faliment dupa cumparare. Ma uitam la unu' de pe aici de la mine are un passat din 2004 vai de capul lui, abia porneste, un rulment ii scartzaie dar merge asa, curele pe la motor scoapte si care fac zgomot la pornire, pete de ulei. Ma gandesc ca intr-o zi o vinde si ala care o cumpara s-a facut "om" Daca e sa comparam un astfel de Sh cu un logan nou cred ca oferta dacia devine imbatabila.

bandeanradu 07-08-10 16:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
nu comparam loganu cu masini straine deaia am dat exemplu cu baieitii cu seria 7 vechi si cel nou
ideea era ca la un sh e loterie , nu stii peste ce dai pe cand la o masina noua nu te prea doare capu ca deaia iti ofera garantie,chiar daca si motorul intra mai nou la consumabile , si cutia de viteze etc


All times are GMT +2. The time now is 05:17.

- Copyright 2026 4Tuning